Sari la conținut

Afacere-Spalatorie cu fise/pareri/impresii


BMWs1000RR
 Share

Postări Recomandate

Salut ! Ma gandeam ca sigur sunt pe aici baieti care frecventeaza acest tip de spalatorii, cel cu fise.

Nu conteaza ca spalati motocicleta, masina, scuterul, etc. Ma intereseaza cam ce parere vi ati facut despre ele? Sunteti multumiti de serviciile oferite? Ma refer inainte de toate la pret, puterea jetului de apa, calitatea spumei, etc. Eu frecventez doar acest tip de spalatorie si imi pare chiar ok.

De ce intreb asta? Am de gand sa deschid si eu una, cu 3-4 piste, intr un oras cu ~35.000 locuitori si destul de multe masini, oras in care nu exista o asemenea spalatorie, decat doua sau trei din acelea clasice, urate si invechite, in care lucreaza cate unul de se misca in reluare.

As avea in vedere aspectele pro sau contra spuse de voi.

Mersi,

post-96026-0-35732800-1504679171_thumb.png

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut!

 

Mi se pare cea mai buna varianta pentru spalat motocicleta, deoarece nu ma bazez pe diversi Georgei sa puna wapul pe diverse elemente sensibile (electronica, lant etc).

Este si destul de fun sa iti speli singur mobra, plus ca de regula cu 2 jetoane o faci luna, ceea ce la masina nu se poate spune.

Despre spalatul masinii, sunt de parere ca pentru asta iti trebuie minim 4-5 fise ca sa iasa decent astfel incat nu merita in fata unei sume de 20 de lei cat e un interior/ exterior la spalatorie. Desigur, acolo e de bun-simt sa mai lasi o spaga de la caz la caz, insa totusi per total pentru rezultate identice ajungi cam la aceeasi suma. Prefer insa oricand sa-mi fac interiorul la masina cu 2 fise in regie proprie, pentru ca poti acorda o atentie sporita spatiilor inguste (care de obicei la spalatorii sunt ignorate) gen intre scaune, cotiera etc.

 

Per total mi se pare o chestie faina ce vrei sa faci, insa nu e prea mare bataie de cap cu autorizatii de la mediu etc?

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aproximativ 1,5 ani, de cand au aparut in zona BV, le-am acordat exclusivitatea pentru spalat masina :)

 

Pro:

  • ieftin
  • pardoseala si apa incalzita (foarte util iarna)
  • eco friendly
  • DIY

Contra:

 

  • o sa ratezi cateva fise pana de deprinzi cu metoda ideala de spalat
  • te mai si uzi/murdaresti
  • ocazional coada
  • DIY

 

Cu moto merg mai rar, intrucat este fain sa speli fierul si sa bei o bere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Ma gandeam ca sigur sunt pe aici baieti care frecventeaza acest tip de spalatorii, cel cu fise.

Nu conteaza ca spalati motocicleta, masina, scuterul, etc. Ma intereseaza cam ce parere vi ati facut despre ele? Sunteti multumiti de serviciile oferite? Ma refer inainte de toate la pret, puterea jetului de apa, calitatea spumei, etc. Eu frecventez doar acest tip de spalatorie si imi pare chiar ok.

De ce intreb asta? Am de gand sa deschid si eu una, cu 3-4 piste, intr un oras cu ~35.000 locuitori si destul de multe masini, oras in care nu exista o asemenea spalatorie, decat doua sau trei din acelea clasice, urate si invechite, in care lucreaza cate unul de se misca in reluare.

As avea in vedere aspectele pro sau contra spuse de voi.

Mersi,

 

Salut,

 

Si eu ma gandesc de vreo 2 ani sa deschid asa ceva exact cum zici tu. Urmaresc cu interes acest topic. Daca reusesti sa faci pasul, neaparat trebuie sa stam de vorba.

 

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

StefanT, nu este simplu cu avizele si toata documentatia necesara,dar nici imposibil. Este ceva de alergat, de umblat in stanga si in dreapta, dar nu o piedica. In Timisoara de ex, unde spal eu masinile, pt 5 lei primesti doua fise, iar pt 10 lei 4 fise. Doar aceste doua bancnote sunt acceptate. Deci pentru suma de 20 lei primesti 8 fise si faci masina bec, interior/exterior, indiferent cat e de murdara(cazul meu), dar nu tuturor le place sa spele o masina :)

» Post actualizat in 06 Sep 2017 06:41

Exact asa am facut si eu, din prima zi de cand s a deschis asa ceva, n am mai fost si in alta parte!

Zici bine ceea ce zici, asa e.

De aproximativ 1,5 ani, de cand au aparut in zona BV, le-am acordat exclusivitatea pentru spalat masina :)

 

Pro:

 

  • ieftin
  • pardoseala si apa incalzita (foarte util iarna)
  • eco friendly
  • DIY
Contra:

 

  • o sa ratezi cateva fise pana de deprinzi cu metoda ideala de spalat
  • te mai si uzi/murdaresti
  • ocazional coada
  • DIY

Cu moto merg mai rar, intrucat este fain sa speli fierul si sa bei o bere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos, In zona BV au aparut multe (din acelasi lant - OXY Wash parca ii zice) in ultimele 6 luni.

 

Fise de 2,5 lei utilizabile pentru 2,5 minute fiecare:

 

  • 2-3 fise faci o curatare exterioara daca este mizeria adunata intr-o saptamana de utilizare urbana.
  • Pentru mizerie d'aia nasoala 4 fise...
  • aspiri cu 1 fisa, dar daca esti samantzar, mai bagi una.

 

Eu, worst case scenario, nu am trecut de 6 fise (int-ext), dar uzual ma incadrez la 2 pentru spalat si 1 pentru aspirat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, cu mare placere.

 

Salut,

 

Si eu ma gandesc de vreo 2 ani sa deschid asa ceva exact cum zici tu. Urmaresc cu interes acest topic. Daca reusesti sa faci pasul, neaparat trebuie sa stam de vorba.

 

Succes !

» Post actualizat in 06 Sep 2017 06:44

Eu masina de zi cu zi(polo) o fac bec cu 4 fise, deci 10 lei. 3 exterior si una interior. Apoi stearsa, silicon anvelope,etc.

Apropos, In zona BV au aparut multe (din acelasi lant - OXY Wash parca ii zice) in ultimele 6 luni.

 

Fise de 2,5 lei utilizabile pentru 2,5 minute fiecare:

 

 

  • 2-3 fise faci o curatare exterioara daca este mizeria adunata intr-o saptamana de utilizare urbana.
  • Pentru mizerie d'aia nasoala 4 fise...
  • aspiri cu 1 fisa, dar daca esti samantzar, mai bagi una.

Eu, worst case scenario, nu am trecut de 6 fise (int-ext), dar uzual ma incadrez la 2 pentru spalat si 1 pentru aspirat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok dpdv raport calitate /pret , daca ai locatia cu un vad bunicel nu ar trebui sa ai probleme .

 

Oricum majoritatea spalatoriilor clasice cu Gigei jegosi si tupeisti in cizme de cauciuc care iti freaca masina cu aceeasi carpa si in interior si in exteror , iti dau drumul la muzica (unii mai si conduc /iti scot masina in strada) is pe duca si nu le duc dorul .

Editat de JUST4TNT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locatia este Foarte buna ca si oras, asezare. Observ de la an la an numarul tot mai mare de turisti. Masini ca masini, dar motociclete o gramada...din toata europa. Cu multe dintre ele ma intalneam in benzinarie si erau murdare rau. Sunt convins ca le spalau daca era asa ceva in oras..si mai era si in drumul lor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa ai destul de multi clienti pentru a iesi pe plus.

Daca per jeton incasezi 2.5 lei, la 200 de jetoane pe zi ar insemna ca incasezi 500 de lei pe care platesti impozit pe profit si scazi cheltuielile de rigoare (apa, canalizare, electricitate, solutii de neutralizare a sursei de poluare, amortizare echipamente).

 

Cam cate jetoane crezi ca ar trebui sa distribui zilnic pentru a acoperi investiile si cheltuielile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in pierdere nu iesi, asta e clar. Ideea e sa fie ieftin, de calitate, curat, frumos. Nu caut sa ma imbogatesc cu asa ceva, dar nici sa vin cu bani de acasa pe urma. Pot fi zile si cu 200 jetoane vandute, pot fi si cu 600 jetoane vandute. Asta ramane de vazut. Daca stiu din start ca am vanzare de 100 jetoane in medie/zi nici nu ma apuc, e clar. La fel daca as stii ca voi avea 1000/zi...fac inca o spalatorie si in alt oras invecinat :)

Cred ca ar trebui sa ai destul de multi clienti pentru a iesi pe plus.

Daca per jeton incasezi 2.5 lei, la 200 de jetoane pe zi ar insemna ca incasezi 500 de lei pe care platesti impozit pe profit si scazi cheltuielile de rigoare (apa, canalizare, electricitate, solutii de neutralizare a sursei de poluare, amortizare echipamente).

 

Cam cate jetoane crezi ca ar trebui sa distribui zilnic pentru a acoperi investiile si cheltuielile?

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut un calcul, iarna trecuta cand stateam la coada cate 15-20 minute sa dau sarea jos de pe fier....

 

5 masini / ora (15-20% timpi morti ) x 3 fise fiecare = 15 fise x 2.5 lei = 37.5 lei / stand x 4/6/8 standuri = intre 150 si 300 lei pe ora ----> x24 = intre 3600 si 7200 pe zi (per locatie)

 

Mai bagam o corectie de -50% ca sa fim pesimisti si tot iese intre 1800 si 3600 lei per statie, iar din lantul din zona BV stiu vro 7-8 locatii, deci discutam de ~10000-12000 lei pe zi.

 

Evident ca exista si ceva investitie in spatiu, amenajare, substante si intretinere echipamente, dar esentialul este ca munca este a clientului deci nu prea ai nevoie de personal.

 

Orcum in 1-2 zile esti mai smecher decat Zenklawa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu unele calcule si m au pus pe ganduri in cel mai serios mod! :)

Nu ma gandesc la mai mult de 4 piste, este mai mult decat suficient. Iar in final si pretul de 2.5 lei/fisa imi face cu ochiul cel mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important lucru este sa ai echipament cat de cat bun . Este si in Pitesti o spalatorie de genul ( sau mai multe , nu stiu ) dar nu are presiune deloc pistolul si nu se ia murdaria de pe masina . In schimb , in Mioveni este una destul de bunicica 2.5 lei / fisa , am nevoie cam de 3 fise pt exterior cand e murdara rau . Interior inca nu am incercat .

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2-3 ani cand am verificat preturile la asa ceva , noua costa in jur de 8000eur/pista ,la o spalatorie cu 4 piste poti sa te astepti la final undeva la o investitie de + 60000eur . Ceea ce nu e rau daca ai terenul . Daca nu il ai si trebuie sa il cumperi deja iti da cu virgula :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dragut ar fi sa existe o spalatorie la care sa te programeZi si sa iti faci manichiura / pedi in timpul asta .. eu am venit cu ideea astept sa vina cineva cu restul :) si devenim parteneri de afaceri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Si eu folosesc acest tip de spalatorie pentru moto si pentru masina. Am 2 locatii in care merg: Lukoil si Petrom.

 

Ambele au jet puternic si spuma ok.

 

Diferente:

la Lukoil, o fisa tine 2 minute, deci imi trebuie 3 buc ca sa spal mobra si 4 fise sa spal masina, pret 3 lei/buc.

la Petrom, o fisa tine 3 minute, deci pot sa folosesc 2 fise pt mobra si 3 fise pentru masina, pret 4.5 lei/buc.

 

Ambele spalatorii sunt in Buc: Lukoil langa Cora Lujerului si petrom langa Metro Militari.

 

Avantajele si dezavantajele snt prezentate mai sus, inclusiv cele fata de spalatoriile cu Gigei, deci nu mai insist.

 

Per ansamblu mi se pare o chestie foarte buna.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa zicem 8000€/pista X 4 piste = 35.000€ sa zicem. Pana la 60.000 ce ai mai luat in calcul ? Pretul tuturor masinilor spalate intr o zi?

Acum 2-3 ani cand am verificat preturile la asa ceva , noua costa in jur de 8000eur/pista ,la o spalatorie cu 4 piste poti sa te astepti la final undeva la o investitie de + 60000eur . Ceea ce nu e rau daca ai terenul . Daca nu il ai si trebuie sa il cumperi deja iti da cu virgula :)

» Post actualizat in 06 Sep 2017 07:53

Daca reusesc sa fac ceea ce am in plan, hai tu cu restul, adica ceea ce ai scris mai sus, manichiura, pedichiura,etc. Dar n ai si tu o locatie. Esti de unde?

Ce dragut ar fi sa existe o spalatorie la care sa te programeZi si sa iti faci manichiura / pedi in timpul asta .. eu am venit cu ideea astept sa vina cineva cu restul :) si devenim parteneri de afaceri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Timisoara de ex, unde spal eu masinile, pt 5 lei primesti doua fise, iar pt 10 lei 4 fise.

 

pe aici cam 5 lei e fisa

si cu 2 fise nu o faci bec nici pe exterior

eu raman la varianta clasica, platesc vreo 30-40 de lei la spalatorie, interior + exterior, factura + chitanta, alea alea

 

dar revenind la idee, businessul pare sa mearga, e cam coada si aici tot timpul, vorbesc de CJ

 

in alta ordine de idei, cand ma duc catre Oradea, pe E60, in Alesd (oras mic, cu vreo 10-15k locuitori) am vazut o astfel de spalatorie, si nu prea am vazut masini ''la spalat''

amu' poate nici nu a fost promovat cum trebuie, dracu stie

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, pe 40 lei spal masina de 4 ori :). Am spalat seria 7 cu 6 fise, 5 exterior, una interior pt aspirat si l am facut nou. Deci 15 lei la o masina mare. La polo 4 fise de multe ori e mult, deci 10 lei. Ma rog, nu asta e ideea topicului. Am in plan sa fac treaba asta si am vrut sa aud si parerile altora, fiind o comunitate destul de mare :)

» Post actualizat in 06 Sep 2017 09:42

Apropo de 5 lei fisa, la Tm la omv e tot atat si e presiune slaba, spuma aiurea si tot timpul e gol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ideea pare buna. Dar ia in considerare ca pe langa costul pistei/ pistelor mai ai nevoie de amenajarea suprafetei pe care vine montata. Canalizarea proprie, decantoare pt apa menajera, etc. Nu stiu exact ce presupune, dar costuri suplimentare sigur exista. Plus TVA. Plus achizitia initiala de detergenti, ceara, etc. La o astfel de spalatorie auto sigur nu cumperi produsele la bidon de 25L.

In afara de asta ai nevoie de cel putin o persoana care sa curete pistele din cand in cand de mizeria care ramane dupa masinile foarte murdare. Probabil vara nu e asa mult noroi, in schimb iarna este ceva de munca pt indepartarea noroiului inghetat, etc.

 

Daca la o masina presupunem ca se curata in medie cu 3 fise, adica 7,5 lei, la 500 de fise pe zi ar fi in jur de 165 de masini (aprox). Adica aprox 7 masini pe ora (daca va functiona non-stop). sau cu alte cuvinte aproximativ 5000 de masini pe luna.

500 fise/ zi= 1250 lei/ zi, adica 37500 lei/ luna. TVA inclus. adica aprox 31000 lei fara TVA. din care trebuie sa amortizezi investitia initiala, costurile de functionare si salarii( cel putin 1).

Daca investitia initiala o calculam la aprox 50000 eur fara tva, iar costurile de operare a statiei la aprox 70% din incasari, atunci in aprox 2 ani ai amortizata investitia. asta daca incasezi 500 de fise pe zi.

 

Un avantaj la acest tip de spalatorie e ca o poti muta daca nu merge intr-o anumita locatie, cu costuri relativ mici fata de investitia initiala. Dezavantajul e ca pot aparea cheltuieli neprevazute destul de insemnate la operarea zilnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu câți sunt dispuși să își spele singuri mașina. Eu nu sunt. Bine, la mine pe strada sunt 7 (șapte) spălătorii.

 

Și motocicleta o spal acasă, cu toate soluțiile și bibileala de rigoare.

» Post actualizat in 06 Sep 2017 09:53

Un interior/exterior costa 22 lei. Și din cauza concurenței o fac aia de expoziție.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...