Sari la conținut

Afacere-Spalatorie cu fise/pareri/impresii


BMWs1000RR
 Share

Postări Recomandate

Acum 4 minute, Adrian M. a spus:

In Berceni nu aveti apa, aveti mal :)))

fara suparare, dar in zona apa nu este potabila-pentru ca in mare toti au puturi. SI foarte putini au si statie de filtrare-dedurizare, etc.

normal ca ai probleme cu apa aia.

 

Corect! de aceea am spus ca-i cu cintec. ... din pacate.

Apa plata pentru mincare si baut, altfel o poti da in diverse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Se poate rezolva, poti pune un filtru activ, carbune, nebunii, pentru apartament, pe conducta principala, cu cca 5000 lei.

Daca stai la casa-ma gandesc ca da, ca ai spus de aparat de spalat cu presiune, atunci costa nitel mai mult-debit mai mare. Dar nici macar un filtru de calcar nu ai pe alimentarea generala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un client care lucra in domeniu (cu apa), mi-a spus ca fara o ministatie de dedurizare n-am cum scapa de restul. Restul cf. rezultatului de la apanova fiind nitriti, nitrati, calcar la triplu, fier, bacterii de tot felul, nu cred c-a iesit ceva lipsa. 😑 Apa de la put.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 3000 lei iei statie dedurizare. fara montaj . cca 2000 l/ora. Eu as pune o fara sa clipesc. Consumul in mediu, este cca 150l/zi /peroana. In timp iti faci praf toate instalatiile sanitare, daca ai apa nasoala. Apoi ai cheltuiala cu rasina, daca apa e foarte dura, schimbi des. Ideal, ar fi sa fie mai mare statia ca si capacitate, sa consumi mai eficient rasina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rasina se regenereaza, nu se schimba. Calculul statiei nu se face pe numarul de persoane ci pe debitul maxim instantaneu pe care il poate suporta statia. Acesta depinde de numarul de consumatori (robinet, dus, wc, centrala, etc.). Apoi in functie de acel debit se dimensioneaza statia. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Desi e topic vechi si aproape inchis, poatez asa de plictiseala. S-a deschis de 2 saptamani o spălătorie de genul asta in Baia Mare. Prima! 5 boxe de spalat si 5 de aspirat. Elegante, incapatoare(latime mare, nu te chinui). Utilaje faine, presiune cata vrei. 

Tarifele standard 2.5ron/fisa,accepta 5 sau 10ron,deci iei minim 2/4 fise. Durata unei fise 100 secunde. Program non-stop(eu spal doar dupa 22.00) cu o lumina de zici ca e zi. E e drumul mei spre casa, abia asteptam sa se deschidă avand in vedere ca in BM pretul la un "all inclusive" a ajuns la minim 42ron, si iese cum iese in general. Spal masina mare(Honda CR-V) cu 4 fise bec și cu 1 aspir iar masina mica(Ford Focus) lejer cu 2 fise+1aspirat. 

Rulajul nu pare a fi mai mare de 2-4 masini/ora din cate am observat pana acum, dar sunt sigur ca pe masura ce va afla lumea de ea va fi mai plin. E la o iesire din oras, colt cu 2 dintre centurile orașului. 

E facuta in regim de fonduri europene si a costat 1.000.000 ron. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Buna , am căutat mai multe formuri despre spălătoriile self service iar acesta am observat ca e singurul și poate ma puteți ajuta cu niște informații . Din mai multe discuții cu cateva firme care se ocupa cu montările de spălătorie  self service am rămas cu câteva semne mari te întrebare , unii spunând ca e mai bine montarea instalației fără osmoza (pretul montării osmozei  pentru 3 piste  fiind undeva in jur de 10000 € ) iar ceilalți spun ca este necesară osmoza .Precizez ca apa furnizata este din raul Mures (apa fiind destul de moale ) .Aveti câteva informații care m ar ajuta sa iau o decize buna . 

Va mulțumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Imi poate lasa cineva link-rui cu firme din RO sau afara care ofera solutii complete pentru spalatorie de self wash, pana acum am gasit doar din DE iar franciza nu as vrea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
La 12.09.2019 la 10:43, Ciprian-Yamaha a spus:

Imi poate lasa cineva link-rui cu firme din RO sau afara care ofera solutii complete pentru spalatorie de self wash, pana acum am gasit doar din DE iar franciza nu as vrea.

Salut!

www.rivercompany.ro firma produce statii de spalare in regim self service

Salut!

in cazul in care mai este de interes, www.rivercompany.ro

Firma produce statii de spalare in regim self service. se poate vedea aquaplus baia mare, una din cele realizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...