Sari la conținut

Accident grav Barcanesti-Prahova


Minu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 292
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 motoare,mai era una pe margine rasturnata,am trecut acum pe acolo cand ne intorceam de la circuit, filmele de groaza sunt tira...:((

» Post actualizat in 17 Sep 2017 20:17

Sanatate multa

» Post actualizat in 17 Sep 2017 20:27

Dupa ce am vazut va rog sa ma credeti ca filmele de groaza sunt foarte prost regizate :((

Grija mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident cu 5 motoare , cum naiba? , intra unul in masina aia , intra si al doilea , dar ceilalti din coada ? ori era grupul prea "strans " ori ultimii au cazut din frana puternica.Si din acest motiv trebuie disciplina (si distanta) cand se circula in grup.Faptu-i consumat acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Opel, fucking Opel! Pana sa deschid articolul chiar imi ziceam " bai, n-o fi un Opel?", si chiar am avut dreptate. Studiez genul asta de masina de mult timp in trafic si ma feresc cat pot de mult pot. Nu stiu ce-o avea marca asta, dar numai indisciplinati atrage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Barcanesti, in special zona dintre Lukoil si podul pe care trece autostrada A3, este un adevarat cimitir stradal. Fac naveta de multi ani intre Ploiesti si Bucuresti, iar zona asta (sunt numai case de ciori) este cea mai periculoasa zona rutiera pe care am intalnit-o. Ciorile astea traiesc din vanzarea de motorina furata de la rafinarie,

Dumnezeu sa-l odihneasca pe cel care a trecut in lumea celor drepti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori poate nu aveau vizibilitate buna si se bazau pe primul din coloana , alte explicatii nu vad.

 

 

Ori poate masina din fata a vrut sa schimbe banda, sau sa traga pe dreapta ca cineva facea pipi si nu s-a asigurat, sau a franat ca a fost un caine, sau a franat pur si simplu fara motiv ori primul motociclist mergea cu 150 la ora printre benzi (desi nu cred la cum arata fierul), scenarii sunt o mie. Nici nu mai conteaza acum....ne dam cu presupusul pe o fapta total necunoscuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, ne facem scenarii, pentru ca mersul de motocicleta a devenit accesibil cocalarilor si celor fara respect pentru cei din trafic. Azi am vazut in bucuresti zona s1 spre dn1 vreo 6-7 motociclete: cocalari cu gagici in spate doar cu o casca si coastele la aer, viteza mult peste 100 in trafic aglomerat, slalom pe la 80kmh, semnalizari oha: niste retarzi cu coae mari si neuroni putini.

 

Revenind la subiect, eu nu cred ca mergeau cu 150, fiind un grup de 5 motociclete, dar 70-80 tot aveau. Chiar daca ai si 50m fata ce cealalta motocicleta, fiind noapte, veniti dupa o tura, cu mintea relaxata si obosita, reactia ar fi fost prea tarzie.

 

Pacat ca nu trece weekend sa nu avem accidente mortale, sa vina toamna si ploile, se inceteze carnagiul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt prea multe scenarii:

 

„Din primele cercetări, şoferul autoturismul nu s-ar fi asigurat la schimbarea benzii şi ar fi acroşat o motocicletă, după care celelalte motociclete s-ar fi ciocnit între ele. Sunt 5 motociclete la faţa locului, urmează să stabilim exact ce s-a întâmplat”, a declarat Raluca Brezeanu.

 

http://m.mediafax.ro/social/accident-grav-intre-cinci-motociclete-si-o-masina-pe-dn-1-un-mort-si-cinci-raniti-in-urma-impactului-16732178

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ori poate masina din fata a vrut sa schimbe banda, sau sa traga pe dreapta ca cineva facea pipi si nu s-a asigurat, sau a franat ca a fost un caine, sau a franat pur si simplu fara motiv ori primul motociclist mergea cu 150 la ora printre benzi (desi nu cred la cum arata fierul), scenarii sunt o mie. Nici nu mai conteaza acum....ne dam cu presupusul pe o fapta total necunoscuta.

Bine , si acum ce ar trebui? sa plang? Cand se tavalesc 5 motoare sunt interesat in primul rand de ce s-a ajuns la asta.Mi-e f. clar ca le-a intors , franat in fata, dar 5 ? Poate bag si eu ceva la cap din intamplarea asta.Tot ce am spus este doar o presupunere , in ideea ca cineva ne va relata exact cum a fost.

» Post actualizat in 17 Sep 2017 22:28

Nu este suficient sa-i dam cu Rip , si vedem maine ce-o mai aparea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate bag si eu ceva la cap din intamplarea asta.

'mie nu mi se poate intampla'.

 

 

Opel, fucking Opel! Pana sa deschid articolul chiar imi ziceam " bai, n-o fi un Opel?", si chiar am avut dreptate. Studiez genul asta de masina de mult timp in trafic si ma feresc cat pot de mult pot. Nu stiu ce-o avea marca asta, dar numai indisciplinati atrage.

Si peujeo. Si citron. Gri. Si bmw. Negru. Pe bulgaria. Plm, voi va auziti ce tampenii ziceti ma?

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeau prea aproape unul de altul iar viteza nu cred ca era una adecvata unor condititii de franare mai sigure,altfel nu imi explic cum s-a intamplat nenorocirea asta,conteaza ca riderii sa fie ok.

Editat de Robert Rmh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'mie nu mi se poate intampla'.

 

 

 

Si peujeo. Si citron. Gri. Si bmw. Negru. Pe bulgaria. Plm, voi va auziti ce tampenii ziceti ma?

Este intr-adevar mai comod sa invat din greselile altora decat dintr-ale mele. Asta era marea ta problema din topicul asta?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noapte (lumini care te orbesc, vizibilitate redusa) Viteza posibil mai mare decat a celorlalti participanti in trafic (franare pe distante mai mari, nu poti fi usor apreciat corect, ca timp si distanta parcursa..) Grup (cel putin doua secunde distanta fata de cel din fata sau mai mult cand viteza de deplasare creste) Grup strans (tendinta de a nu mai judeca traficul independent..si a reactiona functie de trafic..esti tentat sa fii unitar cu grupul, sa tii formatia, cumva mergi pe mana celorlalti...din fata) Oboseala Nu stim inca ce experienta aveau, de unde veneau, cati km parcursi si in cat timp, dar uneori e nevoie de pauze chiar mai dese. In grup e dificil sa iei pauza atunci cand doresti, astfel pot sa apara greseli pe fond de oboseala) Nu stim deocamdata ce s-a intamplat exact, dar cele de mai sus pot contribui la un astfel de accident. Totusi inclin sa cred ca masina acea a avut si ea rolul ei, hotarator in producerea acestui accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti prea mult la MotoGP unde se merge la aspiratie, incepi sa crezi ca-i normal sa tii aproape de colegul din fata ta, asta aflindu-te pe drum public. Acum s-a intimplat cu 5 motociclete implicate, cu 2-3 se intimpla des dar nu ajung la stiri. Si la curse pe circuit se poate intimpla ca primul din fata sa uite sa schimbe treapta de viteza, motorul intra in limitare de turatie reducind brusc viteza, fereasca-te soarta sa te afli la 2-3 metri in spatele acelei motociclete. Tuturor carora le spui feluri si feluri de scenarii urite, se uita la tine si iti replica ca "oricum mori odata", dar ei sint convinsi ca lor nu li se intimpla ca ghinionul e de parea altora.

 

Se vorbea pe alt topic despre pericolele mersului pe timp de noapte. Poftim exemplu.

 

Un rider implicat e la al 3-lea accident pe anul asta, cel cu R1, se pare ca nu invata nimic.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multe in ultimul timp , chiar leam urmarit ieri postarile pe facebook si acum sa aud de nenorocire , pacat de tanarul mort , cert este ca restul sigur au invatat ceva .

» Post actualizat in 18 Sep 2017 04:55

Daca te uiti prea mult la MotoGP unde se merge la aspiratie, incepi sa crezi ca-i normal sa tii aproape de colegul din fata ta, asta aflindu-te pe drum public. Acum s-a intimplat cu 5 motociclete implicate, cu 2-3 se intimpla des dar nu ajung la stiri. Si la curse pe circuit se poate intimpla ca primul din fata sa uite sa schimbe treapta de viteza, motorul intra in limitare de turatie reducind brusc viteza, fereasca-te soarta sa te afli la 2-3 metri in spatele acelei motociclete. Tuturor carora le spui feluri si feluri de scenarii urite, se uita la tine si iti replica ca "oricum mori odata", dar ei sint convinsi ca lor nu li se intimpla ca ghinionul e de parea altora.

 

Se vorbea pe alt topic despre pericolele mersului pe timp de noapte. Poftim exemplu.

 

Un rider implicat e la al 3-lea accident pe anul asta, cel cu R1, se pare ca nu invata nimic.

doar cel terminase de reparat .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si peujeo. Si citron. Gri. Si bmw. Negru. Pe bulgaria. Plm, voi va auziti ce tampenii ziceti ma?

Conserve moderne cu vizibilitate tot mai mică, stâlpii maşinii foarte groşi, luneta mică şi obturată de tetiere. Pietonul care traversează se ascunde lejer în dreptul stâlpului stânga faţă, trebuie să dai din cap ca Ray Charles ca să-l vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar vina este exclusiv a soferului. N-au nicio vina motociclistii, nici ei si nici aia care pe DN1 intre Comarnic si Ploiesti o ardeau lane split agresiv cateva ore mai devreme in conditiile in care se mergea 140 kmh constant atat cu masina cat si cu motoretele. Exhipament spre zero, cazanele in ture ridicate, tenesii cu șosetuțe scurte la vedere sub blugii slim-fit. "Decat" soferii sunt de vina.

Mersul noaptea nu presupune niciun fel de problema daca esti cu mintea la tine si nunte dai zmeu, la fel ca si cel ziua. Mersul in grup este o chestiune pe care marea majoritate nu o stapanesc, depasesc in grup si pe stanga si pe dreapta complet haotic.... ce poti sa i ceri unui sofer pe langa care trec cazane in ture din toate partile?!?

» Post actualizat in 18 Sep 2017 05:59

Le polul opus tot ieri, dimineata, DN1, spre Comarnic, raceri in full race suit, iron man style, eu 130-140 (peste limita de 100 kmh dar constant si oarecum preventiv sau cel putin predictibil fata de trafic, ei gaz maxim, speeding bullet pe langa mine printre masini, evident in grup de 3-4 si pe stanga si pe dreapta. Mai e ceva oare de spus?!

Editat de Dracon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...