Sari la conținut

Accident grav Barcanesti-Prahova


Minu
 Share

Postări Recomandate

 

Eu tot nu am inteles cum a murit baiatul ala :(

De la un simplu acrosaj pana la inconstient/stare grava pe asfalt e cam cale lunga. A fost calcat de vreun alt motociclist/masina din trafic? De asta sunt atatea discutii si polemici aiurea, ca nu prea intelege nimeni ce s-a intamplat.

incepand de la gat rupt... restul nu a mai contat...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 292
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, eu iau de buna orice parere care spune exact cum s-au intamplat lucrurile. Dupa aia trag singur concluziile.

 

Vezi accidentul Sabinei, s-a spus exact ce s-a intamplat, cum se mergea, unde, de cand erau plecati, cat de obosita era in momentul accidentului samd.

 

Aici pare genul de accident unde se incearca sa se bage sub pres niste lucruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cativa cu experienta, crede-ma ca nu stau pe aici. Au treaba la mobra sau fac bani ptr plimbari. Pe aici stau doar plictistii, care au format o gasca destul de experimentata in trolling. Fara ei, forumul asta era picat demult. Probabil si de asta sunt tolerati.

Pot sa te contrazic. Sunt si aici pe forum, si uneori ascund in troleala adevarul gol golut, pt ca daca o sa explice serios o sa fie luati peste picior.

Cat despre ce s-a intamplat acolo, imi pare tare rau pt cel care nu mai e intre noi, indiferent daca a gresit el sau nu. Am venit si eu noaptea pe dn1(si nu doar odata, si in proportie de 90% duminica). Se merge prost, agresiv si tare.

Parerea mea e ca in 60-70% din accidentele cu motociclete, parte din vina este si a motociclistilor.

Greseala ta este ca te ataci. Fi realist si citeste printe randuri.

Spor(t)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa te contrazic. Sunt si aici pe forum, si uneori ascund in troleala adevarul gol golut, pt ca daca o sa explice serios o sa fie luati peste picior.

Cat despre ce s-a intamplat acolo, imi pare tare rau pt cel care nu mai e intre noi, indiferent daca a gresit el sau nu. Am venit si eu noaptea pe dn1(si nu doar odata, si in proportie de 90% duminica). Se merge prost, agresiv si tare.

Parerea mea e ca in 60-70% din accidentele cu motociclete, parte din vina este si a motociclistilor.

Greseala ta este ca te ataci. Fi realist si citeste printe randuri.

Spor(t)!

Dimpotriva... nu poti sa taci o vesnicie si sa nu spui lucrurilor pe nume. FIX asta se intampla pe aici. Multi plictisiti, experti in dinamica. Multe speculatii samd. Ce s-a scris aici, nu e demn de o comunitate. Nu vad nimic de ascuns, totul e clar si e exact asa cum a descris observatorul ph. De acolo si pana la speculatiiloe ridicole... a fost doar un pas.

 

In fine. Va declar victoriosi. Enjoy the forum.

» Post actualizat in 18 Sep 2017 13:43

Da, eu iau de buna orice parere care spune exact cum s-au intamplat lucrurile. Dupa aia trag singur concluziile.

 

Vezi accidentul Sabinei, s-a spus exact ce s-a intamplat, cum se mergea, unde, de cand erau plecati, cat de obosita era in momentul accidentului samd.

 

Aici pare genul de accident unde se incearca sa se bage sub pres niste lucruri.

Nu e nimic de bagat sub pres, iar exemplul Sabinei, e gresit. reciteste cate speculatii s-au facut acolo.

Vezi... ironia... ea facea exact ca voi. De asta imi vad de treaba mea si nu ma angajez pe forum... sa explic cat de expert sunt eu, sa critic, sa pun etichete samd, La toti ni se intoarce. Ganditi-va serios la asta. Acum ca ne intepam noi pe aici, maine uita toata lumea, apare un nou accident si gata, dar serios acum. Meditati la ceea ce scrieti si ganditi de 2x inainte de a apasa Enter la ceea ce postati.

 

Va las... pentru ca nu-mi permite nici timpul si nici nu ma caracterizeaza anturajul pe forum si daca am depasit masura, eu, spre deosebire de voi, imi cer scuze. Insa e importat ceea ce faceti voi mai departe. Daca puneti o caramida la comunitate sau continuati sa loviti.

 

Sper sa fie ultimul accident pe anul asta si nu numai, iar rubrica asta sa ,,rugineasca'' si voi sa mai iesiti si pe strada, circuit.... si alte preferinte.

 

O zi buna.

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt cine vrea sa ajute, am gasit postarea asta pe fb pe unul dintre grupurile pe care frec menta la fel ca pe forum. nu dau link si nu pun toata postarea, asta e insa partea relevanta.

 

Din pacate prietenul nostru, Ady D'artex, a decedat noaptea trecuta in urma uni accident moto. Acum se organizeaza inmormantarea lui de catre familie si se va anunta foarte curand cand va fi data inmormantarii. Situatia financiara a familiei lui nu este prea buna, nu se asteptau si nimeni nu e pregatit pentru asa ceva.

Ca sa putem ajuta familia, am cerut contul surorii lui Adi:

Iban: RO88OTPV110000922746RO01

Numele: Nesu Iuliana, cont OTP Bank.

Pe ce grup ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da tu ti-ai pus vreodata problema ca poate oamenii cu capul pe umeri n-au chef sa faca parte din aceeasi comunitate cu toti tembelii care au descoperit senzatiile tari?

 

Ce am eu in comun cu forjatorii fara toba care o ard "reising" in miez de noapte pe bulevarde? Mai nimic...

 

La fel, daca esti sofer trebuie sa te simti solidar si facand parte din aceeasi comunitate cu toti tractoristii sau soferii de camion cu 4 clase la activ?

E frumos teoretic cu comunitatea, dar hai sa ne uitam intai ce varietate de specimene avem intre noi, si ce varietate de atitudini si conceptii avem, si devine evident ca singurul lucru comun tuturor e numarul de roti ale vehiculului. Dupa mine, e un motiv mult prea slab sa lege o adevarata comunitae.

 

Iar legat de critici, obiectivitatea e lucru rar. E cel mai simplu lucru sa faci scandal in apararea "familiei". Si tiganii fac la fel cand apar mascatii sa-i salte pe cate unii.

Mai greu e sa incerci sa te detasezi de subiectivism si sa gandesti rational, nu emotional.

 

Ce s-a scris aici, nu e demn de o comunitate.

 

In fine. Va declar victoriosi. Enjoy the forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dimpotriva... nu poti sa taci o vesnicie si sa nu spui lucrurilor pe nume. FIX asta se intampla pe aici. Multi plictisiti, experti in dinamica. Multe speculatii samd. Ce s-a scris aici, nu e demn de o comunitate. Nu vad nimic de ascuns, totul e clar si e exact asa cum a descris observatorul ph. De acolo si pana la speculatiiloe ridicole... a fost doar un pas.

 

Pai zi, ma zmeule, zi tu lucrurilor pe nume!

 

Lumineaza-ne, ma, tu, de ce a murit omu' asta si de ce au venit de-a berbeleacu alti 4 dupa el (asta fara sa-l mai punem la socoteala pe ala care mergea primu' si a scapat la mustata...).

A, nu mi-ai raspuns daca e adevarat ce am auzit despre starea fiziologica a pasagerei aleia. Hai, zi-i pe nume, ca parca asa sustineai!

Hai, ma, fii tu lumina comunitatii! N-o lasa asa cu prosti d-astia fara km si fara mobre serioase ca mine la ghidon! Ia comunitatea de coarne si fa-o cum trebuie!

 

Hai, zi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergem tare si bine!Asta e concluzia pentru marea majoritate a topicurilor de pe "accidente"

Este complet grobian, idiotic si stupid! Este o expresie care vine din "mi-am luat cazan cu tobe goale, sau am bani si am una noua, mai am nevoie de 1 cm de pwula ca tre sa ma fac placut de prieteni sau de fete, pun in cel mai fericit caz un full race suit pe mine si ma cred nemuritor si trag de gaz"

Asta inseamna motociclism in Romania in acceptiunea reisarilor de bulevard. I am vazut pe baietii astia pe la Comarnic si inca vreo 2 grupuri care se credeau la Isle of Man pe dn1.... băbăieti.... nu creste pwla daca o ardeti in WOT in mod constant.... din contra... riscati sa ramaneti fara ea si sa mai luati si niste nevinivati cu voi.

» Post actualizat in 18 Sep 2017 14:17

PS: imi pare rau de bietul om, sincer, nu vreau sa fiu in pielea familiei.... insa oricat de cinic suna, nu ai cum sa speri la altceva cand nu stii pur si simplu sa mergi pe motocicleta in trafic, cand confunzi traficul si placerea de a merge pe motor cu circuitul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

PS: imi pare rau de bietul om, sincer, nu vreau sa fiu in pielea familiei.... insa oricat de cinic suna, nu ai cum sa speri la altceva cand nu stii pur si simplu sa mergi pe motocicleta in trafic, cand confunzi traficul si placerea de a merge pe motor cu circuitul.

Bine c-ai zis, ca uitasem: sa nu inteleaga ca am io ceva cu careva din cei implicati. Atata timp cat nu ma afecteaza pe mine fiecare merge cum vrea.

Io am ce am cu aplaudacii care dupa cateun eveniment d-asta vor sa-i scoata ingerasi pe mobristi cu orice pret. Cand, in cazul de fata, n-a fost asa deloc. Si io merg exagerat de multe ori, cine ma cunoaste stie. Dar daca fac vreo nefacuta imi asum.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine c-ai zis, ca uitasem: sa nu inteleaga ca am io ceva cu careva din cei implicati. Atata timp cat nu ma afecteaza pe mine fiecare merge cum vrea.

Io am ce am cu aplaudacii care dupa cateun eveniment d-asta vor sa-i scoata ingerasi pe mobristi cu orice pret. Cand, in cazul de fata, n-a fost asa deloc. Si io merg exagerat de multe ori, cine ma cunoaste stie. Dar daca fac vreo nefacuta imi asum.

Speedy nu prea e treaba asta cu "imi asum" ca daca mai iei vreunul dupa tine sau procoxi daune colterale mu prea ai ce sa iti asumi (general vorbind nu tu in mod particular)

Mersul pe motocicleta pe strada nu are legatura cu "ma dau pe motocicleta", "ma dau" pe circuit, pe strada merg, mai tare sau mai incet, tinand cont de toate conditiile de trafic si de cei din jurul meu.

Chestia misto e ca daca merg asa nu pierd din placerea motociclismului, pt o tura de oras sau una pana in Italia. Dar unora le trebuie un cm de pwla si aprecierea falsa a celor din jurul lor, iar asta vine din nesiguranta si frustrari. Daca nu se intampla boacana aseara azi ar fi vb pe whatsapp: moama ce i-am dat, jmecherie frate, wheelie, burnout.... d'astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Frate", cand o aud pe asta cu "imi asum", imi vine sa .... te iau in brate!
Cum ti-o asumi bro? Adica din punct de vedere al familiei si a celor care te considera apropiat? Cum ti-o asumi?

Daca ramai paralizat, cum ti-o asumi, bro? Te stergi la cOOr folosind forța?

Sau daca ramai fara vreun picior? ...

Cum ti-o asumi tu p'asta cand familia trage dupa aia cu tine?

 

Nu mai bine mergeai tu "asumat" dinainte astfel incat sa nu ajungi intr-o astfel de situatie?

 

Nu comentez accidentul de fata caci n-am fost acolo si nu stiu ce s-a intamplat. Iar presa ... preseaza rahat incontinuare...

 

 

Mergeti dreaq mai incet si nu va mai "asumati" voi in locul altora care va asteapta intregi acasa...

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand examenul moto o sa fie mai dur decat cel de acum si corect, cand o sa se ia permise pt tobe goale, lipsa itp, nr ascuns etc o sa dispara reisarii de bulevard, motociclistii de tastatura cu chicken strip pe anvelopa, si o sa se reduca nr accidentelor. Pana atunci injuram conservarii mama lor a dreaq ca nu ne au vazut la 280kmh. Abia astept legile noi. Educatia se face cu amenzi, asa e peste tot in lume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti dreaq mai incet si nu va mai "asumati" voi in locul altora care va asteapta intregi acasa...

 

...Și dacă nu mă așteaptă nimeni acasă? :(

 

Dacă-ți pasă de rubedenii și nu vrei să-ți asumi riscuri, vinzi mobra și te deplasezi frumos cu mașina, ratb-ul sau pe jos. Să nu fim ipocriți, zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o lipsa de respect generalizata. Cred ca asta e si motivul accidentului de fata. Toti cei de pe langa mine sunt niste prosti, toti vrem sa ne bagam, sa fim "miezul". Daca ne reuseste de cateva ori devine o obisnuinta.

Soferul a fost lovit din spate. De cat timp era pe banda, cat de brusca a fost franarea lui, de ce a franat...Nu se stie. Cand vezi trafic destul de aproape de tine, ar trebui sa devii mai precaut, sa nu pui frane bruste, sa "ciupesti" un pic frana inaintea franarii efective, ca sa-l averizezi pe cel din spate. De motociclisti ce sa mai spun!? Eu am o "aplicatie" in creier : Daca ala din fata opreste brusc, ma sui pe el? Daca la limita farurilor/vizibilitatii apare brusc ceva, opresc? Daca raspunsul e nu, o las mai moale.

S-au respectat participantii la trafic? Raspunsul e nu, in opinia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speedy nu prea e treaba asta cu "imi asum" ca daca mai iei vreunul dupa tine sau procoxi daune colterale mu prea ai ce sa iti asumi (general vorbind nu tu in mod particular)

Mersul pe motocicleta pe strada nu are legatura cu "ma dau pe motocicleta", "ma dau" pe circuit, pe strada merg, mai tare sau mai incet, tinand cont de toate conditiile de trafic si de cei din jurul meu.

Chestia misto e ca daca merg asa nu pierd din placerea motociclismului, pt o tura de oras sau una pana in Italia. Dar unora le trebuie un cm de pwla si aprecierea falsa a celor din jurul lor, iar asta vine din nesiguranta si frustrari. Daca nu se intampla boacana aseara azi ar fi vb pe whatsapp: moama ce i-am dat, jmecherie frate, wheelie, burnout.... d'astea

De acord, am exagerat un pic tocmai ca sa se inteleaga ca nu vreau sa deschid vreun club de maicute care merg mereu cu viteza legala si la cel mai preventiv mod. Nu. Dar mi-ar placea ca cine comite diverse sa-si asume ca a avut o parte din vina, chiar daca in modul i-a intors unu' in fata.

» Post actualizat in 18 Sep 2017 15:33

"Frate", cand o aud pe asta cu "imi asum", imi vine sa .... te iau in brate!

Cum ti-o asumi bro? Adica din punct de vedere al familiei si a celor care te considera apropiat? Cum ti-o asumi?

 

Daca ramai paralizat, cum ti-o asumi, bro? Te stergi la cOOr folosind forța?

Sau daca ramai fara vreun picior? ...

Cum ti-o asumi tu p'asta cand familia trage dupa aia cu tine?

Da' d-aia nu poti tu dormi noaptea, de familia si prietenii mei?! Ete na!

Deci toti care practicam vreun sport d-asta mai periculos (motociclism, alpinism, parasutism s.a.) suntem niste bulangii ca o facem fara sa ne gandim la familie?! Pai atunci ar vtrebui interzis prin lege motociclismul dupa ce ai lasat femeia gravida. Ca hai, cu parintii mai e cum mai e, da' sa lasi copilu' orfan...plm...tre' sa-i mai plateasca si restul contribuabililor ajutor social...

Hai, ma lesi!?!?

» Post actualizat in 18 Sep 2017 15:36

 

tot de pe fb:

este nevoie de cineva pt a ridica motoretele fizic ( duba exista)

intrați pe grupul de mai jos daca puteti ajuta cumva!

https://chat.whatsap...g3sC6dxoS5VmmcQ

Pai io am inteles ca doi dintre cei implicati au scapat dor cu cateva zgarieturi si sunt acasa de ieri noapte... E eronata informatia mea? (si nu, nu e din "presa")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant. Tanti militian deja insinueaza ca primul motociclist a intrat in coltul dreapta spate al ghenopelului pt ca nu a pastrat distanta! Deci mai nou trebuie sa pastrezi distanta si fata de cei de pe alta banda! _ue!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

John scuza ma dar nu inteleg, daca ai luat coltul din dreapta spate al masinii din fata nu vad decat ateva variante:

1. Incerci sa depasesti prin dreapta

2. Nu pastrezi distanta corespunzatoare si daca pune frana incerci sa eviti

2. A schimbat masina banda de pe 1 pe doi situatie in care teoretic ai timp la mers normal si preventiv sa franezi, eventual sa eviti. Cand vin 5 motorete cu faruri multe si eventual pe faza lunga e greu de crezut ca tragea de volan stanga ca "berila" brusc in fata lor, se vad farurile alea noapte si sigur se aud motoarele.

A fost alta dinamica? Stie cineva? Poate ma insel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Și dacă nu mă așteaptă nimeni acasă? :(

 

Dacă-ți pasă de rubedenii și nu vrei să-ți asumi riscuri, vinzi mobra și te deplasezi frumos cu mașina, ratb-ul sau pe jos. Să nu fim ipocriți, zic.

Bai da pentru voi exista doar alb sau negru?

Adica daca am motor alerg ca disperatu' si daca am murit asta este?

Sau daca imi pasa de rubedenii ma fac pieton?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' d-aia nu poti tu dormi noaptea, de familia si prietenii mei?! Ete na!

Deci toti care practicam vreun sport d-asta mai periculos (motociclism, alpinism, parasutism s.a.) suntem niste bulangii ca o facem fara sa ne gandim la familie?! Pai atunci ar vtrebui interzis prin lege motociclismul dupa ce ai lasat femeia gravida. Ca hai, cu parintii mai e cum mai e, da' sa lasi copilu' orfan...plm...tre' sa-i mai plateasca si restul contribuabililor ajutor social...

Hai, ma lesi!?!?

 

Poti practica orice sport doresti atat timp cat nu o faci prosteste.

Poti sa mergi cu motocicleta intr-un mod constient, nu sa ti-o cauti cu lumanarea.

Nu insinuez ca persoanele implicate si-o cautau cu lumanarea (sa fie clar, sa nu ma trezesc ca iar intelege vreunu de p'aici pe dos). Raspund doar la postul tau.

 

Poti sa practici motociclismul incercand, pe cat poti, sa elimini riscuri, adica macar ce stii ca poti controla. Viteza este unul din acele lucruri pe care le poti controla. Atitudinea in trafic... etc.

Stii ca se doarme la volan, ca "se sta pe facebook" si alte "indeletniciri" cu care se ocupa conducatorii auto de prin RO.

Motocicleste tinand cont de toate aceste aspecte caci TU alegi sa motociclesti, desi acest sport este extrem de periculos in RO.

 

Arde-o tu cu +100 noaptea prin comune din provincie, cu slarom printre masini si obosit de la un drum mai lung ... si ce-o sa se intample, cand o sa se intample n-o sa fie accident ci, certitudine. Singurul accident este doar cand se va intampla... la prima tura, la a cincea ....

dreaq stie.

 

Toti o mai comitem din cand in cand, mai ales p'asta cu viteza. Dar, daca-ti arde de dat in gura, n-o face noaptea, prin comune din provincie (cu jdesute de drumuri adiacente), obosit si mai stiu eu ce...

Daca vrei viteza si "sa te dai cu motocicleta", exita circuit... Pe strada nu "ne dam", ci ne deplasam.

Macar da-i in gura undeva unde nu exista trafic, drumuri laterale, zone pietonale sau alte astfel de pericole. Unde singurul risc poate fi un animal pe strada.

 

Crezi ca daca-ti asumi e piua?

Crezi ca impresionezi pe cineva daca mori ca un caine pe strada? Nu-ti face nimeni statuie daca ajungi cu x minute mai devreme si, cu siguranta, nu te asteapta nimeni la destinatie cu 2000 euro premiu "pentru c-ai ajuns cu 20 min mai devreme".

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...