Sari la conținut

Avocat in judetul Hunedoara


florin46p
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Este vreun avocat din judetul Hunedoara printre noi ? Am o mica problema ( de fapt nu e mica, este un nuc foarte mare) cu un vecin, problema ce poate fi rezolvata doar in instanta. Contra coat evident.

Nr meu este 0762185947

 

Orice informatie mi-ar fi de ajutor. Multumesc!

Editat de florin46p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un vecin la sat care are un nuc urias, la 1.5-2 metri de peretele garajului, deasupra caruia am si cateva camere...de cativa ani il rog sa il taie, oricum nu a mai facut nici o nuca de cativa ani...problema e ca radacinile au impins asa mult fundatia ca acum nu mai pot deschide si inchide portile, porti care au fost modidicate acum vreo 7-8 ani tot din cauza asta...

 

La o ultima ploaie crengile au mutat si cateva tigle astfel ca a ploua inclusiv in camere pe mobila.

 

Am nevoie de un avocat pentru ca nu mai vad nici o alta metoda de a rezolva problema.

Editat de florin46p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am si eu un nuc in fata casei si vreau sa zic ca nucii nu-i tai cand vrei tu , nu ma intreba de ce , la sigur iti zic , trebuie sa faci o cerere la primarie si aia ai trimit pe baietii ce coafeaza copacii si aia decid ce si cat taie , garantat nu il pun la pamant gramada .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am si eu un nuc in fata casei si vreau sa zic ca nucii nu-i tai cand vrei tu , nu ma intreba de ce , la sigur iti zic , trebuie sa faci o cerere la primarie si aia ai trimit pe baietii ce coafeaza copacii si aia decid ce si cat taie , garantat nu il pun la pamant gramada .

Da, stiu ca nucii sunt copaci cu regim special de taiere, au fost cei de la primarie i-au pus sa ii coafeze, au taiat cateva crengi...dar radacinile se dezvolta in continuare punand in pericol structura de rezistenta a unei locuinte...deci in mod sigur sunt situatii speciale in care se poate taia si un nuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia de-aici sfat: sapi matale o groapa pe terenul tau pana dai de radacinile cu pricina. Mergi la Lukoil (nu la Petrom, ca-s niste banditi!) si cumperi zece litri de motorina, da' repejor, pana nu o scumpesc astia iar. Aplici direct pe radacini si alaturi cate un litru de motorina zilnic. Dupa zece zile te opresti, ca nu mai ai motorina.

Iar la primavara... surprizaaa! Nucu' nu mai creste, desi i-ai dat carburant suficient!

Daca alegi varianta procesului, s-ar putea sa-ti ajunga nucu' in casa pana se da o sentinta definitiva.

 

Te costa 50 de lei, ca doar nu muncesc degeaba. Da banii unui sarac care chiar are nevoie de ei.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu fa porcaria asta , poate il ia dracii si cade tot la tine , daca chiar iti afecteaza ceva in curte mergi si fa o sesizare tot la primarie si spui motivul , daca fac pe nebunii tu baga sesizarea oricum si sa-ti dea un numar de ordin , is obligati , daca se intampla ceva in viitor si ei n-au facut ce-ai sesizat tu , desigur daca e real , or belit-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nu fa porcaria asta , poate il ia dracii si cade tot la tine , daca chiar iti afecteaza ceva in curte mergi si fa o sesizare tot la primarie si spui motivul , daca fac pe nebunii tu baga sesizarea oricum si sa-ti dea un numar de ordin , is obligati , daca se intampla ceva in viitor si ei n-au facut ce-ai sesizat tu , desigur daca e real , or belit-o

Am facut mai multe sesizari, ultima acum vreo luna si ceva...au venit cei de la primarie, au vazut ce si cum si au zis ca eu nu ii pot obliga sa taie nucul, doar instanta poate. Ei doar i-au sfatuit sa il taie, dar e greu sa te intelegi cu fraierii...le-am zis sa aproximeze cati bani cred ca le produce nucul in urmatorii 5-10 ani si sa le platesc, dar au zis ca e nucul lor si de ce mi-am facut casa asa aproape :-)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci fii atent cum sa faci , decat sa dai banii pe avocati si procese , care in astfel de proces nu ai cum sa-i mai recuperezi ca nu ti-a creeat inca un prejudiciu , mai bine faci o banala asigurare pe casa cu 25 euro / an , iar daca esti mai larg la mana bagi una mai smechera , si nu mai stai stresat , pica copacu , o sa-l frece asiguratorii , ba mai mult ai si asigurare ptr orice alte daune ... nici nu stii cand te lovesc ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci fii atent cum sa faci , decat sa dai banii pe avocati si procese , care in astfel de proces nu ai cum sa-i mai recuperezi ca nu ti-a creeat inca un prejudiciu , mai bine faci o banala asigurare pe casa cu 25 euro / an , iar daca esti mai larg la mana bagi una mai smechera , si nu mai stai stresat , pica copacu , o sa-l frece asiguratorii , ba mai mult ai si asigurare ptr orice alte daune ... nici nu stii cand te lovesc ....

Am asigurare, dar daca nu provoaca pagube insemnate nu pot obtine nimic, problema e ca nu mai pot deschide ai inchide portile garajului, se observa cum e deformat cadrul.

 

Pt a sapa la radacina ar trebui sa aparg pardoseala garajului care e din ciment, treaba nu foarte usoara.

 

Dar presupun ca un avocat bun ar putea rezolva destul de repede situatia, de asta vroiam o recomandare macar, nu am mai avut nevoie pana acum de un avocat si de asta nu cunosc niciunul din zona.

Editat de florin46p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca am...adica nu cred ca exista un om normal care sa construiasca o locuinta fara autorizatie, nu e un cotet...

naivule! dar soferi si motociclisti care merg fara permis crezi ca exista, de exemplu?

uiti ca avem o tara unde respectul pentru legi este doar declarativ de multe ori. chiar si la legi penale. in viziunea unei parti (mari) a populatiei, codul penal ar trebui sa aiba un singur articol: omorul. de asta auzi atat de des scuza: " da' nu am omorat pe nimeni, sefu'! "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca am...adica nu cred ca exista un om normal care sa construiasca o locuinta fara autorizatie, nu e un cotet...

In perioada cand cautam sa imi iau apartament, gasisem unu la parter cu balcon construit ulterior nu era asa in proiectul initial.

 

Cand l-am intrebat pe proprietar daca e intabulat a dat din colt in colt, nu avea autorizatie de constructie...

 

Deci un garaj in propria curte, iti dai seama ca nu degeaba a intrebat colegul de autorizatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu eu de ce am intrebat. Unii construiesc vine fara ac, supraetajari, ce vrei tu. Bun, atunci ia fa tu bine, pana la avocat, sa mergi pe varianta birou mediere. Tu duci, le spui, fac aia o adresa oficiala, semnat jurist xulescu, si il puo pe om pe ganduri. Il chemi in ziua z la discutii, altfel il atqci in instanta. Si apoi vwzi cum reqctioneaza. Eu cred că nu va dori sa ajungă in instanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: NU ai citit ca e in Hunedoara , adica in Romania ?

» Post actualizat in 18 Sep 2017 21:44

 

E clar ..tu lucrezi in asigurari ! Asa cum a zis initiatorul , nu i este teama ca o sa pice nucul pe casa deoarece nucul are radacini puternice si mari . Ceea ce in mod normal e bine , dar mai putin bine pentru garaj .

n-am nici o treaba cu asigurarile si nici cu hartogaraiele de nici un fel , dar eu , personal asa as face cum l-am sfatuit pe colegul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu eu de ce am intrebat. Unii construiesc vine fara ac, supraetajari, ce vrei tu. Bun, atunci ia fa tu bine, pana la avocat, sa mergi pe varianta birou mediere. Tu duci, le spui, fac aia o adresa oficiala, semnat jurist xulescu, si il puo pe om pe ganduri. Il chemi in ziua z la discutii, altfel il atqci in instanta. Si apoi vwzi cum reqctioneaza. Eu cred că nu va dori sa ajungă in instanta

Am incercat sa discut cu ei, cand au fost cei de la primarie sa faca acea constatare(cred ca era juristul primariei, facusem in prealabil o adresa la primarie cu nr de inregistrare cu tot ce trebuie), i-am rugat sa imi spuna un pret pentru care ar taia nucul, mai au inca vreo 10 in gradina, dar la distante mai mari. Raspunsul a fost ca e vina mea ca am facut cladirea asa aproape de ei, ca ei au dreptul sa faca ce vot in gradina lor si eu sunt doar invidios :-))

 

La final cei de la primarie au spus ca ei nu ii pot obliga sa il taie, dar i-au pus sa isi taie crengile care mi-au mutat tiglele. Singura solutie propusa de cei din primarie a fost actionarea in instanta. De asta aveam nevoie de o recomandare din zona, eu stau in timisoara si ar fi mai scump sa iau un avocat de aici.

Editat de florin46p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...