Sari la conținut

Informatii despre traseu


GDan
 Share

Postări Recomandate

Buna dimineata.

 

Intentionam sa facem traseul de mai jos, in doua zile desigur, cu motociclete F650, XTZ 660 si DRZ 400.

O parte din traseu stiu ca e accesibil, dar cele mai multe zone nu le cunosc.

Ma gandeam ca poate este cineva pe aici care stie zona si care ne poate da ceva informatii.

 

Multumesc.

 

https://ridewithgps.com/events/42584-la-munte-2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

Intentionam sa facem traseul de mai jos, in doua zile desigur, cu motociclete F650, XTZ 660 si DRZ 400.
O parte din traseu stiu ca e accesibil, dar cele mai multe zone nu le cunosc.
Ma gandeam ca poate este cineva pe aici care stie zona si care ne poate da ceva informatii.

Multumesc.

https://ridewithgps.com/events/42584-la-munte-2

Editat de GDan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Cred ca vei gasi destul de greu info despre acele trasee. Eu am crescut in Piatra Neamt si "calaream" toate dealurile si muntii din zona cu mtb-ul si sincer de o parte din drumuri nici n-am auzit (bine, pe vremea aia parca nu era google maps/strava/bikemap sa-ti faci trasee :)))

 

Putina informatie cu care te pot ajuta:

- day 1: drumul pana la Ardeluta e parfum, se poate ajunge cu orice fel de mobra

- day 2: pe sectiunea Izvoru Muntelui - Durau (drumul "axial" cum i se mai zice) ai grija la temperaturile scazute si sa nu cumva sa prinzi zapada (ia-ti layere de iarna). Drumul e in general bun pt 2 roti (astfalt cu sectiuni rupte, dar ce e ramas in picioare e ok fiindca nu prea se circula). Ah, si vezi ca accesul motorizat in Parcul Ceahlau e interzis, vad ca ai acolo o bucatica de drum care se duce pana in "inima" parcului, ai grija sa nu te fugareasca padurarii.

 

Daca in ziua 2 drumul e in mare parte sosea "umblata", in ziua 1 treci prin zone pustii, majoritar paduri in care nu stii ce specimene gasesti. Noi am fost amenintati cu pusca de niste taietori de lemne care blocasera drumul cu TAF-ul si nu vroiau sa ne lase sa trecem ca sa nu vedem ca defriseaza ei ilegal (de parca grija asta o aveam). Deci grija mare.

 

Astept cu interes poze din tura ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ceva ani in urma, am facut acest traseu, cu singura diferenta ca de la Puntea Lupului, nu am mers spre Trei Fantani, ci direct spre Huisurez - Damuc- Ivanes si de acolo. pe paraul Ata, inapoi spre Brates (cu alte cuvinte, am parcurs bucla in sensul Brates - Ardeluta- Ghimes...). Traseul este pe drumuri forestiere, care nu ridica probleme, in conditii normale, dar lucrurile se pot complica daca ploua si este mult noroi. In acest sens recomand cauciucuri orientate spre enduro (cramponate), cu descarcare rapida, nu ce alta, dar vin ploile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ceva ani in urma, am facut acest traseu, cu singura diferenta ca de la Puntea Lupului, nu am mers spre Trei Fantani, ci direct spre Huisurez - Damuc- Ivanes si de acolo. pe paraul Ata, inapoi spre Brates (cu alte cuvinte, am parcurs bucla in sensul Brates - Ardeluta- Ghimes...). Traseul este pe drumuri forestiere, care nu ridica probleme, in conditii normale, dar lucrurile se pot complica daca ploua si este mult noroi. In acest sens recomand cauciucuri orientate spre enduro (cramponate), cu descarcare rapida, nu de alta, dar vin ploile...

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...