Sari la conținut

Despre Suzuki Jimny...


florinelu07
 Share

Postări Recomandate

11 hours ago, florinelu07 said:

Autodevlocantul este problematic pe asfalt.

 

Blocat comandat cu aer comprimat trece de 1000eur (compresor+blocant+manopera).

 

Ar mai fi sansa sa gaseasca o punte de Samurai de 1l cu blocant comandat mecanic/simplu, dar si aia este scumpa.

 

Mai bine un set de anvelope bune...

 

Pe asfalt nu prea merge cu ea, e masina de coclauri. Si da, cred ca si niste anvelope bune poate ajuta. Acum nu stiu ce are montat, dar ii dau o sugestie. Daca face ceva va anunt cum decurge trreaba.

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

On 1/20/2021 at 5:35 PM, iulianserban said:

Salutare. Este prima dată când postez la auto, sper ca am nimerit bine. 

 

Este vorba despre un Suzuki Samurai SJ410 de 970, 45 cp benzina, an '85, mașina cumnatului. Acum câteva zile a fost în zona Tabla Butii și si-a dat seama ca nu are blocant punte spate la ea. Și vrea sa cumpere și sa îl monteze. Spune ca a tot cautat pe net și nu a găsit nimic.

 

Așadar, aveți idee unde poate găsi și monta asa ceva? 


salut

 

p-asta (sau similar) il am eu pe un samurai din 2000
https://www.samurai4x4.ro/store/auto-deblocant-spartan.html

 

cu sub 2000 de lei cu tot cu manopera ai un setup foarte solid.
da, tacane pe asfalt, cand se deblocheaza -- el teoretic e mereu blocat si se DEblocheaza la virajele pe asfalt, functioneaza opus fata de un LSD la o masina de strada -- insa merita 100% suportarea unui tacanit (totusi e un samurai, bocane si cloncane incontinuu) pentru avantajele pe care le aduce pe teren accidentat.

daca m-ar intreba, totusi, cineva cu ce sa inceapa sa-si modifice samuraiul, i-as raspunde roti si troliu, blocantul mai tarziu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, drujbex a spus:


salut

 

p-asta (sau similar) il am eu pe un samurai din 2000
https://www.samurai4x4.ro/store/auto-deblocant-spartan.html

 

cu sub 2000 de lei cu tot cu manopera ai un setup foarte solid.
da, tacane pe asfalt, cand se deblocheaza -- el teoretic e mereu blocat si se DEblocheaza la virajele pe asfalt, functioneaza opus fata de un LSD la o masina de strada -- insa merita 100% suportarea unui tacanit (totusi e un samurai, bocane si cloncane incontinuu) pentru avantajele pe care le aduce pe teren accidentat.

daca m-ar intreba, totusi, cineva cu ce sa inceapa sa-si modifice samuraiul, i-as raspunde roti si troliu, blocantul mai tarziu.

 

Cu autodeblocant, in conditii de aderenta precara, risti sa iesi in decor.

La cate stele NCAP are, as zice pas.

 

sau daca vrei, poti sa incerci "blocantul saracului" aka frana de mana - cu putina dibacie iesi din belea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, The_Sin_Eater a spus:

 ba nu! :P

 

 

 

Nu vorbeam de Tabla Butii, acolo a urcat din Slon si dusterul asta. E vorba de traseul spre Lacul Vulturilor, Vf Malaia. L-am facut prin Chiojdu, dar prietenul cu duster s-a intors prin Siriu (de la jumatatea drumului), cica e mai bun drumul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, ok, sorry. Nu am fost atent. :) 

 

La Lacul Vulturilor am incercat sa urcam cu Dusterul nepregatit si cu bullbar montat, iar cu 9 km inainte de lac ne-am intors pentru ca era putin cam rupt.

 

Am auzit ca acum ar fi jandarmi pe acolo... :) 

 

Sper sa ajung cu asta preparat mai la vara... ;) 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, drujbex said:


salut

 

p-asta (sau similar) il am eu pe un samurai din 2000
https://www.samurai4x4.ro/store/auto-deblocant-spartan.html

 

cu sub 2000 de lei cu tot cu manopera ai un setup foarte solid.
da, tacane pe asfalt, cand se deblocheaza -- el teoretic e mereu blocat si se DEblocheaza la virajele pe asfalt, functioneaza opus fata de un LSD la o masina de strada -- insa merita 100% suportarea unui tacanit (totusi e un samurai, bocane si cloncane incontinuu) pentru avantajele pe care le aduce pe teren accidentat.

daca m-ar intreba, totusi, cineva cu ce sa inceapa sa-si modifice samuraiul, i-as raspunde roti si troliu, blocantul mai tarziu.

 

 

Troliu știu ca își cauta recent. I-am trimis ce ai dat și tu, aștept sa vad ce se hotărăște. 

Mersi fain! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam nasol cu jandarmii, pana acum nu am avut intalniri/probleme. 

Eu sunt genul caruia ii place natura, curatenia, dar mi se pare putin aiurea sa imi interzica accesul pe munte, mai ales in zone unde ai drum forestier. Poluez, fac noroi? Pai hai sa comparam cu tafurile atunci :))

Zona e superba, mi-a placut f mult si drumul, si sus pe munte. Nu am ajuns pana fix la lac, pt ca pe mine ma interesau transeele din zona Poarta Vanturilor. Tot asa am zis si noi, sa mai revenim la vara...

Pe Tabla Butii am fost si la prima zapada, am cam avut putine emotii pe coborarea spre Cheia... era gheata bocna pe jos, se ducea sanie in ce directie vroia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Flo,multi inainte la tot ce e in poza. :)

PS:bun "astupator" de numar de inmatriculare ai gasit la pozare... 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...