Sari la conținut

Honda CB500 2000


Claudiu_Lucian
 Share

Postări Recomandate

Salut colegi motociclisti. In urma cu 3 saptamani am obtinut categoria A, iar dupa cateva zile am achizitionat un superb (spun eu) CB 500 din 2000 si cu 80.000km, la recomandarea unei prietene cu ceva mai multa experienta in motociclism si dupa o verificare la GRG. Dupa 2 saptamani si cateva sute de km, in mare parte prin oras, pot spune ca sunt incantat de motocicleta, de manevrabilitatea ei in special. Imi lasa impresia unei motociclete care ma invata si care imi iarta greselile. Drumuri in afara orasului nu am facut. Caut sa mai prind ceva experienta caci destul de repede am realizat ca la scoala de soferi nu prea am invatat sa controlez motocicleta la viteze ceva mai mari. In consecinta, o iau pas cu pas! Cu traficul din bucuresti sunt obisnuit, in 14 ani de soferie am invatat sa citesc soferii, lucru ce mi-a fost de mare folos.

Dar destul despre mine, sa spun si cate ceva despre mobra. Eu unul sunt inebunit dupa culoare! Are si un parbriz Givi, pe care il gasesc foarte util! Cei 500cc mi se par suficienti deocamdata. De fapt nu stiu daca voi simti nevoia de ceva mai mare. Fostul proprietar a investit destul de mult in mobra, uleiul este proaspat schimbat, distributia a fost schimbata si ea, la fel si chitul de lant. Are oglinzi custom, care ofera o mai buna vizibilitate. Dupa achizitionare am schimbat rulmentii de jug la sfatul celor de la GRG! La inarna/primavara voi servisa si furca si probabil voi schimba placutele de frana cu unele mai de calitate.

 

 

post-97711-0-05354000-1505901503_thumb.jpeg

post-97711-0-13446300-1505901509_thumb.jpeg

post-97711-0-77781700-1505901515_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa. Cand ma gandeam eu la inceputuri la motociclism, visam la un CB500. Din pacate atunci imi depaseau mult posibilitatile.

 

Totusi cu tot entuziasmul nu investi exagerat in ea. Stiu ca acum ti se pare suficient de puternica insa te asigur ca intr-un an, maxim 2 o sa te uiti dupa altele ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Claudiu, sa o stapanesti sanatos. Este o motocicleta geniala. Eu o am pe sora ei:) daca vrei sa ii faci un mic upgrade sa ii schimbi toba finala si anvelopele. Eu folosesc Bridgestone BT45 costa cam 800-900 de lei setul si sunt cu doua compozitii (pe mijloc sunt mai dure ca sa nu se toceasca foarte repede si pe laterale mai moale pentru aderenta mai buna)

Acum nu mai am asigurare la a mea dar poate in primavara iesim la plimbare. Eu nu am foarte multi kilometri in sa dar am condus urmatoarele motociclete:

Aprilia Leonadro 250, Honda Dominator 650, Suzuki Bandit 600N, Suzuki Volty 250,Suzuki GS 500F,Ducati ST2 si Yamaha FZR 600. Cel mai bine ma simt pe CB, este super manevrabila si cu o toba mai sport are un sunet suberb, foarte economica 300-320km urban pana intra pe rezerva si excelenta pentru a trai motociclismul cu un buget decent.

 

Uite cum suna a mea cu o evacuare aftermarket.Nu este foarte galagioasa dar are un sunet mult mai gros cu bass:))))

 

 

Sa intri pe topicul asta ca acolo sunt stransi cei cu CB 500

 

/index.php?/topic/30820-honda-cb500-home/page-254

 

 

post-41186-0-59421700-1505939741_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si sa te bucuri de ea.

Este intr-adevar un motor foarte bun.

Multumesc frumos!

 

Sa o stapanesti sanatos, la propriu, nu ea pe tine ci tu pe ea.

Multumesc, incet incet am inceput sa ne intelegem! Ea stie ce vreau de la ea, iar eu stiu ce ea vrea de la mine. Ce mai, ma inteleg mai bine cu ea decat cu nevasta :)).

 

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

 

PS. Ce producator este stantat pe oglinzi?

Multumesc.

Nu sunt stantate oglinzile, era autocolantul ala care vine lipit pe ele.

 

Foarte frumoasa. Cand ma gandeam eu la inceputuri la motociclism, visam la un CB500. Din pacate atunci imi depaseau mult posibilitatile.

 

Totusi cu tot entuziasmul nu investi exagerat in ea. Stiu ca acum ti se pare suficient de puternica insa te asigur ca intr-un an, maxim 2 o sa te uiti dupa altele

Asa tanjesc eu catre un NC750S. M-au convins insa niste prieteni ca nu este motocicleta de incepator si ca ar fi o gresala ca prima mobra sa fie noua. Am ascultat sfaturile. In consecinta peste 2 ani, probabil voi trece la NC750S.

 

Salut Claudiu, sa o stapanesti sanatos. Este o motocicleta geniala. Eu o am pe sora ei:) daca vrei sa ii faci un mic upgrade sa ii schimbi toba finala si anvelopele. Eu folosesc Bridgestone BT45 costa cam 800-900 de lei setul si sunt cu doua compozitii (pe mijloc sunt mai dure ca sa nu se toceasca foarte repede si pe laterale mai moale pentru aderenta mai buna)

Acum nu mai am asigurare la a mea dar poate in primavara iesim la plimbare. Eu nu am foarte multi kilometri in sa dar am condus urmatoarele motociclete:

Aprilia Leonadro 250, Honda Dominator 650, Suzuki Bandit 600N, Suzuki Volty 250,Suzuki GS 500F,Ducati ST2 si Yamaha FZR 600. Cel mai bine ma simt pe CB, este super manevrabila si cu o toba mai sport are un sunet suberb, foarte economica 300-320km urban pana intra pe rezerva si excelenta pentru a trai motociclismul cu un buget decent.

 

Uite cum suna a mea cu o evacuare aftermarket.Nu este foarte galagioasa dar are un sunet mult mai gros cu bass:))))

 

 

Sa intri pe topicul asta ca acolo sunt stransi cei cu CB 500

 

/index.php?/topic/30820-honda-cb500-home/page-254

Eu am gume Micheline Pilot Activ, nu cred ca au 1000km. Evacuarea o am "facuta", a venit fara site. Suna foarte frumos cu toba leovince. Cam la ce pret duce investitia?

 

Felicitari si bine ai venit!

Multumesc! Bine v-am gasit!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 years later...

Asta este jucaria mea . Ne intelegem bine sau mai bine spus ma invat cu ea.Pana acum sunt multumit , as fi vrut ceva mai mult cuplu...dar asta este. Sti cine cati kilometri "duce "modelul acesta ? A mea cred ca are vreo 50-60.000 

Honda 1.jpg

Editat de marius claudiu
Completare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...