Sari la conținut

Bec H4 LED


Postări Recomandate

Asta e problema nr 1 la mobre, nu poti monta becuri LED cu radiator in carcasa farului, caci nu au fost prevazute fizic pentru asa ceva. Daca la masina am montat in carcasa farului bec-uri LED cu radiator si cooler fara probleme, la mobre nu poti monta nici becuri simple doar cu radiator...darmite sa mai intre si cooler-ul.

 

Am pus in acest caz cea mai buna varianta, bec OSRAM blue 55/60W si LED pozitie 3W/ 90 lumeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
La 23.09.2017 la 11:59, Bonzoo a spus:

Mai multumit cu Led decat cu Osram

Si osram produce led(neomologate la 200€ setul), am montat pe masina pe faza scurta, foarte ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am montat de cateva zile asa-zisele becuri Philips racing cu vreo 70 de lei bucata. Efectul este ca are o lumina mai galbena decat Osram blue si nici vorba de lumina mai puternica, doar banii sunt de 3x mai multi.

 

Cred ca unicele care pot fi valabile sunt Cyclops 7000 LED, cu soclu si racire scurte, dar nu ai de unde sa le iei in RO.

Daca aveti ceva recomandari, puneti un link aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am dat de unii care sunt foarte lăudați. 

Mi-au recomandat becurile de mai jos pentru moto, avantajul lor este că nu necesită radiator răcire:

https://leditup.ro/shop/headlights/kit-led-h4-micro-series-p1-6-000k-4-000-lumens-set/

 

Totuși, mai sunt niște păreri care spun ca pe ploaie nu s-ar vedea bine, din cauza faptului că fiind prea puternice, fac stropii să strălucească prea tare. 

Dar sunt și mulți care le laudă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, l.u.v a spus:

pe ploaie nu s-ar vedea bine, din cauza faptului că fiind prea puternice, fac stropii să strălucească prea tare. 

Asta face orice sursă de lumină, e ca şi când ai pune farurile pe un lan de porumb, primele beţe sunt foarte luminate şi te împiedică să vezi dincolo de ele, tot aşa e şi cu particulele de ceaţă.  Ca să vezi bine în condiţiile astea sursa de lumină nu trebuie să fie pe direcţia privitorului ci mult mai jos, mai în lateral sau mai sus. La conserve se pun proiectoare de ceaţă sub bară, unii au pus o singură lampă în far dar nu e în dreptul şoferului ci al pasagerului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, l.u.v a spus:

Totuși, mai sunt niște păreri care spun ca pe ploaie nu s-ar vedea bine, din cauza faptului că fiind prea puternice, fac stropii să strălucească prea tare. 

 

orice sursa de lumina cu componenta albastra o sa se comporte prost pe ploaie/ceata fiindca este afectata de reflexie difuza in prezenta vaporilor sau picaturilor de apa

d-asta farurile de ceata sunt pe la 3000K, alea normale la 4300K, ce e peste e doar enervant pentru cei din sens opus, nu o sa te ajute sa vezi mai bine

 

asta cu lumina prea puternica e vrajeala ieftina de la cineva care a lipsit de la orele de fizica

 

si, da, cum zice cel de mai sus, si incidenta luminii e o componenta, d-asta nu mergi cu faza lunga pe ceata

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.10.2020 la 18:43, l.u.v a spus:

Am dat de unii care sunt foarte lăudați. 

Mi-au recomandat becurile de mai jos pentru moto, avantajul lor este că nu necesită radiator răcire:

https://leditup.ro/shop/headlights/kit-led-h4-micro-series-p1-6-000k-4-000-lumens-set/

 

Totuși, mai sunt niște păreri care spun ca pe ploaie nu s-ar vedea bine, din cauza faptului că fiind prea puternice, fac stropii să strălucească prea tare. 

Dar sunt și mulți care le laudă. 

Un bec de 16W LED fara racire cu radiator si/sau cooler o sa topeasca farul moto, Nu e safe deloc dpdv electric. Foloseste cineva de pe forum asa ceva?

Performantele lui sunt insa ff slabe, 2000 de lumeni inseamna 33% din puterea LED-urilor C6, care nici astea nu mai sunt acum ce au fost acum 4 ani cand am luat primul kit auto.

 

La 25.10.2020 la 10:57, adidas a spus:

Nu se mai vand in RO, deci....

 

Cam acestea sunt raspunsurile la subiect. Restul discutiilor sunt off-topic si trebuiesc sterse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...