Sari la conținut

Cat de des va accidentati la enduro?


Dragomir Ionut
 Share

Postări Recomandate

Intrebare usor vaga si care poate starni rasul, stiu. Insa de la ultima accidentare -fractura antebrat si un deget la cealalta mana, ma tot gandesc la inevitabilul din acest sport. E deja a doua fractura in 2 ani si nu cred ca e ok. De fiecare data am cazut pe teren usor unde nu am anticipat configuratia terenului. Culmea ca in plimbarile prin munti si segmente de hard nu am patit niciodata mai nimic. O parere ar fi binevenita din partea colegilor de forum enduristi. Multumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cad destul de des, aproape cu orice ocazie...cand mai " hard" cand mai "soft" - si nu fac hard enduro...in cel mai bun caz un fel de enduro...

Mana mi-am fracturat-o insa, la o tranta banala, intr-un loc aiurea, probabil din cauza unei evidente relaxari, tocmai din cauza terenului relativ simplu.

Am observat, deci, ca atunci cand terenul e greu esti mult mai concentrat si trantele sunt oarecum controlate si efectele nu-s chiar asa grave (cel putin in cazul meu) .

Evident, echipamentul de protectie e absolut necesar, ca-si face treaba si scapi mult mai usor decat daca nu l-ai avea....

Cel putin cam asa vad eu lucrurile...pot spune ca Dragos Voda ar fi invidios pe mine la cat "am descalecat" si pe stanga si pe dreapta :hurt:

 

Treaba e ca in urma atator contacte cu planeta, am cam prins frica si am ajuns de merg mai prost acuma decat inainte.

Editat de challenger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad varsta ca pe un obstacol definitoriu. Insa ar tr sa se tina cont de faptul ca oasele nu mai sunt ca la 20 de ani, nu am cunostinte solide in domeniu dar cred ca elasticitatea si rezistenta scad o data cu inaintarea in varsta. Apropo, am vz enduristi peste 50, sprinteni ca o caprioara😂😂

Editat de Dragomir Ionut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti singurul care trece prin asta. Fac enduro din 2009, chiar trasee spre hard, dar fara concursuri, etc

Am cazut aiurea de multe ori, m-am imprastiat chiar urat de tot (casca crapata), a venit motorul pe mine "posetat" si multe altele, dar nu am avut nimic.

In 2015 am rupt ligamente clavicula(acromioclavicular). Zona foarte usoara, drum pe pajiste, de necrezut; e drept ca a fost o iesire de doua zile pe munti, cu dormit in padure, iar asta s-a intamplat a doua zi pe seara cand mai aveam cam o ora pana acasa, dupa ce avusesem o zi infernala si munca multa. Inca nu pot sa cred ca am blocat fata acolo...de incepatori, dar da, asa este, greseala vine pe fond de relaxare, iar daca esti si obosit, mai rau.

Pana in 40 de ani recuperarea e mai usoara, dupa cred ca se complica treaba. La mine a fost cam 3 luni cu dureri moderate, dupa 6 luni traseu greu fara probleme.

Deci e viata si dupa accidentari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cad cam o data pe tura.Ma ridic,ma scutur ca si Grivei,dezdoi mobra-daca e cazu',si plec mai departe.

Buba urata am facut-o pe asfalt cu dubla fractura de peroneu,etc.


» Post actualizat in 26 Sep 2017 05:50

Acum la 50 de ani treceti la enduro??... :crack:

N-are nimic a face varsta,doar oasele se lipesc mai greu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

eu ma dau pe motor din 93 si pe strada si hard, am avut cateva trante mai urate dar fara fracturi,nu mai entorse si vanatai ,dar echipat full totdeauna. acum 2 saptamani mi-am rupt picioru pe trotuar mergand spre masina , rezultatul 0 placuta si 13 suruburi.{daca nu ma credeti va arat poze :) } asa ca mana in gaz si echipament full fara frica, cand mergi tare esti mult mai atent decat cand te plimbi cu motoru sau pe jos dupa caz :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un topic de iarna, la gura sobei.

Eu, in 6 ani, am ajuns o singura data la spital, dat fiind ca am cazut cu palma intr-un tufis spinos, mi-a intrat un spin de 1cm in palma si s-a retezat instant chiar sub piele, fiindu-mi imposibil sa-l mai scot.

In rest, vanatai si zone dureroase dupa aproape fiecare iesire.

Chestia este sa fii atent la coborari in cap, unde se intampla cele mai multe accidente. Mai bine cobori pe langa motor decat sa risti sa intri cu viteza intr-un copac (intamplat unui prieten, calvicula rupta). Sau, pe zone ce ti se par OK, sa-i dai gaz ca nebunul chiar daca nu vezi configuratia terenului. Intamplat mie, in iarba inalta am dat gaz, am prins un sant de roata de caruta care mi-a aruncat motorul pe o parte Mi s-a blocat piciorul sub motor, dar eu, in virtutea inertiei, continuam sa ma rostogolesc, si am simtit ca am fost foarte aproape de a-mi sari genunchiul cu totul.

Deci: atentie, preventie si, daca exista fonduri suficiente, orteze.

 

P.S. Si cu ortezele e o poveste. Am prieten care si-a prins piciorul sub motor, a cazut usor pe o parte. Avand orteze bune, presiunea nu s-a resimtit asupra genunchiului, care era fixat bine, ci mai jos, asupra peroneului, unde se termina orteza. Si peroneul a cedat. Asa ca omul a stat o luna cu ghips la picior, chestie care nu s-ar fi intamplat, probabil, daca avea doar genunchere.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prieten de-al meu, patit exact aceeasi chestie dupa o cazatura care, normal, nu ar fi cauzat nici macar vanatai. Nu mi-am dat prea multe explicatii pe moment dar, daca stau sa ma gandesc bine, cred ca ai mare dreptate, probabil orteza a facut ca peroneul sa se paradeasca. Fiindca este mai batran, a stat doua luni pe bara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca odata cu trecerea timpului inveti un pic si cum sa cazi..sau cum sa nu cazi :)

Eu cadeam de cate ori aveam ocazia. Asa ca se strangeau in jur de 15-20 trante pe zi. Am avut norocul sa nu patesc mare lucru, motocicleta mea fiind mica, eu sunt mica.. banuiesc ca intaltimea de la care cazi uneori conteaza. Habar n-am. Ideea e ca iau trante care arata nasol dar nu patesc mare lucru.

Am vanatai dupa fiecare iesire, cu tot cu (si pe sub) echipament. Singura diferenta intre acum 2 sezoane (cand m-am apucat) si acum e ca de cele mai multe ori las motocicleta sa cada si eu raman in picioare. Sau pur si simplu nu mai cad, o tin pe 2 roti. Din ce vad si prin filmulete pe youtube, cei care stiu sa se dea nu prea cad.. chiar daca nu le iese. Cred ca in punctul ala ar trebui sa ajungem toti, cand poti sa te opresti intr-o pozitie dubioasa si sa nu cazi, sau sa controlezi motocicleta si atunci cand nu iti iese urcarea\obstacolul etc.

 

M-am lovit intr-o primavara la un genunchi din vina mea, pentru ca aveam genunchiere mai soft. Mi-am schimbat genunchierele si nu am mai avut nici o surpriza de atunci. Nu cred ca o sa scap nevatamata forever :)))) Dar cred ca sunt mai multe variabile cand vine vorba de trante.. conteaza ce echipament ai\cat de tare mergi\cat de hard e traseul\cat de kamikaze esti\cat de bine te pricepi sa controlezi motocicleta\cat ai invatat din cazaturile pe care le-ai experimentat deja.

 

Nu mi-as putea imagina enduro fara trante, parca deja fac parte din viata mea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

 

eu ma dau pe motor din 93 si pe strada si hard, am avut cateva trante mai urate dar fara fracturi,nu mai entorse si vanatai ,dar echipat full totdeauna. acum 2 saptamani mi-am rupt picioru pe trotuar mergand spre masina , rezultatul 0 placuta si 13 suruburi.{daca nu ma credeti va arat poze :) } asa ca mana in gaz si echipament full fara frica, cand mergi tare esti mult mai atent decat cand te plimbi cu motoru sau pe jos dupa caz :(

merg pe moto de la vârsta de 10 ani (adică din 92) și anul asta cea trecut m-am ales cu o fractura de peroneu (tija și 9 suroape) de la o calcatura strâmba seara in supermarket. Soarta nu o putem fenta dar nu este bine nici S-o forțam, așa ca folosiți echipamente de protecție și full gas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...