Sari la conținut

Ce agregat cu ataÂş să aleg?


nycku
 Share

Postări Recomandate

Cred ca motocicletele cu atas pivotant sunt mai nevrabile fata de cele cu atas fix

Dar tot cred ca te trage intr-o parte la viraje cat o fi el de pivotant

Am facut si eu un test pe un ij cu atas fix - m-am (cuvant urat) pe mine, era sa zbor de pe el (primii 20 km cu o motocicleta cu atas)

 


» Post actualizat in 29 Sep 2017 16:57

Ma gandesc ca poti merge fara probleme si iarna

Editat de sprike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

As vrea sa-mi iau un sutien ...Nu stiu, nu am mai fost niciodata cu sutien ..Voi ce ziceti ? O sa-mi placa ?

Nu ma pricep ..se asambleaza greu ?..Oare ce sutien sa-mi trag ? Mi-ar trebui unul fiabil si performant.

Am vazut ca umbla si altii cu sutien si imi place cum arata asa....

Rog niste pareri ....

Te ajut eu! Numai sa imi spui ce marime vrei. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu am avut 1 Ij dotat cu atas de ...Simson ,cu roata fara frinare.Fiind usoara,pentru 1 mic contrabalans la curbele spre stanga l-am <balastat> cu vreo 20 kg de nisip pusi intr-un sac.))))

Condusul unei motociclete cu atas avand prindere rigida necesita unele <smecherii>.In unele carti mai vechi despre motociclism si tipuri de moto, tiparite prin anii '60-''70 este descris cum se face montatul atasului si alinierea sa fata de motocicleta,strangerea surubului de la ghidon (ala mare si negru-vorbesc despre IJ) pana la limita in care ghidonul nu joaca in maini in timpul mersului dar sa ramana manevrabil,o usoara franare inainte de curba spre dreapta urmata de accelerare progresiva a motocicletei (roata motrice fiind in exteriorul curbei va face1 arc de cerc mai mare decat roata de la atas) si invers cu moderatie pentru curba spre stanga.Curbele stranse se recomanda a fi facute la viteze scazute chiar daca e drum national.

Cele Bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

cred ca o sa ma orientez si eu spre un proiect ca acela din Rep. Moldova- atasul fix si motocicleta care se inclina, mi se pare cel mai destept lucru pentru atas, am avut Yamaha Virago 535 cu Velorex fix si nu mi-a placut la drum lung. Petru este singurul care s-a oferit sa ma ajute (toata stima), singura problema e ca vor fi probabil cateva sesiuni de teste deci ceva drumuri la o distanta mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...