Sari la conținut

Aplicatie alerte Masina (si motociclete)


pitesti2010
 Share

Postări Recomandate

Salut baieti,

 

Deschid acest topic, la rugamintea unui prieten care a lucrat la acest proict (Alerte Masina) iar el nu are nicio treaba cu motocicletele, asa ca m-a bagat pe mine la inaintare.

 

Deci, este vorba de aplicatia gratuita, Alerte Masina ce va permite sa tineti evidenta a peste 30 de posibile alerte cu privire la expirarea unor documente ale masinii, indiferent de utilizarea ei (transport marfa, masina personala, taxi, etc), si a peste 10 alerte pentru expirarea documentelor personale (permis de conducere, buletin, atestate, etc).

 

Aplicatia trimite notificari zilnice prin email cu privire la fiecare alerta generata, cu pana la 7 zile sau cu pana la 1.000 km inainte ca evenimentul sa se produca (pragurile pot fi modificate oricand). Email-urile se pot trimite la una sau mai multe adrese, in functie de preferintele voastre.

 

Aplicatia este doar pe platforma Android (deocamdata) si se poate descarca de aici: https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.tresfactory.lupaalertemasina

 

Este gratuita pentru un numar de doua masini (sau motociclete), doi soferi si doua notite suplimentare (contracte de gaze, curent, revizii la retele, etc).

 

Ca si bonus, pentru toti colegii de aici (m-am gandit ca merita sa aveti aceasta facilitate), se poate mari numarul pana la 5 vehicule in mod gratuit. Tot ceea ce trebuie sa faceti este sa imi trimiteti in PM adresa de email cu care v-ati deschis contul. Dupa activarea numarului suplimentar de masini, va raspund la PM si va confirm activarea.

 

Instalati, verificati si o sa discutam aici cu mare placere despre parerile pe care le aveti, despre utilitate sau inutilitate, avantaje sa nu, si orice altceva ce are legatura cu acest subiect. Vor citi si dezvoltatorii aplicatiei si, cu siguranta, comentariile le vor fi de mare ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Faina treaba, o sa fiu unul dintre "abonati" fiindca mereu uit ba io, ba nevasta sau vreunu' din familion ca sa reinnoim cate un act! Ori schimburile de ulei...si altele! Asa-i cand ai multe vehicule si dari la stat, mai uita omu'...si astia nu te iarta! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta aplicatia dar sunt cam multe chestii obligatorii care nu stiu exact pe unde ajung si de cine sunt colectate...

 

De ce trebuie (nu ca nu as putea sa bag ceva fictiv) sa imi trec numele si numarul de la masina?...nu e ca si cum am grija de un parc auto...

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întrebare.

De ce sa primesc email dacă am aplicația instalata? Nu e mai ușor cu o notificare?

La firmă dacă primești grămezi de emailuri poate treci peste. O notificare pe ecran cred ca e mai ok pt mine. Eu citesc emailul când trebuie sa primesc ceva în rest le sterg :)

Cum știe aplicația ca am făcut 4000 de km și mai am de făcut 1000 pana la schimbul de ulei?

Un tracker gps conectat la aplicație cred ca ar ajuta chiar dacă ăsta ar însemna să fie achiziționat separat.

La mașină conduc eu+ 1...Dacă eu am aplicația și celălalt nu...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. . . sau cu pana la 1.000 km inainte ca evenimentul sa se produca (pragurile pot fi modificate oricand).

 

De unde stie aplicatia cati km am parcurs eu de la ultima actualizare?

Ex.: tocmai am facut revizia tehnica la 30.000 km. De unde stie aplicatia ca am ajuns la 39.000 km. ca sa ma poata avertiza cu 1.000 km. inainte ca trebuie sa fac urmatoarea revizie?

 

Si pe cand varianta si pentru IOS?

Editat de R4C3R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întrebare.

De ce sa primesc email dacă am aplicația instalata? Nu e mai ușor cu o notificare?

La firmă dacă primești grămezi de emailuri poate treci peste. O notificare pe ecran cred ca e mai ok pt mine. Eu citesc emailul când trebuie sa primesc ceva în rest le sterg :)

Cum știe aplicația ca am făcut 4000 de km și mai am de făcut 1000 pana la schimbul de ulei?

Un tracker gps conectat la aplicație cred ca ar ajuta chiar dacă ăsta ar însemna să fie achiziționat separat.

La mașină conduc eu+ 1...Dacă eu am aplicația și celălalt nu...?

 

Iti raspund punctual la fiecare intrebare:

- aplicatia nu depinde de un singur telefon. Ea poate fi instalata si utilizata pe mai multe telefoane/tablete, folosindu-se acelasi user si parola. In cazul in care o folosesti pe un singur telefon, si pierzi telefonul, emailul tot il primesti. Iar daca iti schimbi telefonul, doar instalezi aplicatia pe noul telefon si ai totul intact, fara sa fie necesar sa reintroduci toate datele. In plus, poti sa pui mai multe adrese de email la care sa vina aceste alerte. In cazul in care tu esti indisponibil, ceilalti sa poata sa intervina fara probleme.

- corect, se poate intampla. Emailul vine in fiecare zi, pana la remedierea alertei.

- numarul de km il actualizati din aplicatie. Practic, introduci periodic (la doua saptamani, de exemplu) indexul de bord. Apoi alertele tin cont de noile date.

- intr-adevar, un tracker GPS ajuta la numarul de km parcurs. Stiu ca cei de la firma respectiva pun la dispozitie si astfel de unelte. Au ceva GPS-uri mici, care se preteaza si la motociclete.

- o poate utiliza si cel de-al doilea sofer. Sau, periodic poate trimite o poza pe Whatsapp cu indexul de km. In privinta alertelor pe email, se poate adauga si adresa lui, astfel incat sa primeasca si el alertele.

» Post actualizat in 28 Sep 2017 15:05

De unde stie aplicatia cati km am parcurs eu de la ultima actualizare?

Ex.: tocmai am facut revizia tehnica la 30.000 km. De unde stie aplicatia ca am ajuns la 39.000 km. ca sa ma poata avertiza cu 1.000 km. inainte ca trebuie sa fac urmatoarea revizie?

 

Si pe cand varianta si pentru IOS?

 

- numarul de km il actualizati din aplicatie. Practic, introduci periodic (la doua saptamani, de exemplu) indexul de bord. Apoi alertele tin cont de noile date.

- pentru IOS, din cate am inteles, in primavara lui 2018 o sa fie gata. Mai repede de atat nu vor putea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar nu e ok... pt km

Dacă azi conduc A și mâine B trebuie sa introduc datele în aplicație.

Pt o firma poate fi foarte util pt ca se centralizează datele în fiecare zi. Un angajat poate face asta seara când termina programul.

Dar pt cineva care conduce masina personală nu e foarte util pt km. Pt restu o sa o instalez și eu. Ca am plătit aiurea amenzi de rovinieta și am circulat juma de an fără asigurare.

Așa ca up

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar nu e ok... pt km

Dacă azi conduc A și mâine B trebuie sa introduc datele în aplicație.

Pt o firma poate fi foarte util pt ca se centralizează datele în fiecare zi. Un angajat poate face asta seara când termina programul.

Dar pt cineva care conduce masina personală nu e foarte util pt km. Pt restu o sa o instalez și eu. Ca am plătit aiurea amenzi de rovinieta și am circulat juma de an fără asigurare.

Așa ca up

 

Daca cei doi soferi fac fiecare cate 600 km/zi, atunci pragul de 1.000 km pentru avertizare este mic. In aceasta situatie, iti poti mari pragul la cati km consideri ca ar fi bine pentru tine, 2.000 sau 5.000 sau orice alt nivel de alerta.

Actualizarea de km se poate face oricand si de cate ori vrei. Nu exista nicio limitare in acest sens.

Sau instalarea unui GPS Tracker pe masina si situatia este rezolvata. Mai ales ca asa iti scoate si foaia de parcurs.

 

Aplicatia este si pentru iOS?

 

Inca nu. Este in lucru, iar perioada de finalizare este estimata pentru primavara anului 2018.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7. Securitatea datelor

 

...

7.2. Prin transmiterea de informatii sau materiale prin intermediul aplicatiei “Alerte Masina”, Utilizatorul ofera TRES FACTORY S.R.L. acces nerestrictionat si irevocabil la acestea, dreptul de a utiliza, reproduce, afisa, modifica, transmite si distribui aceste materiale sau informatii. Utilizatorul este, de asemenea, de acord ca TRES FACTORY S.R.L. sa poata utiliza liber, in interes propriu, aceste idei, concepte, know-how-uri sau tehnici pe care Utilizatorul le-a trimis prin intermediul aplicatiei “Alerte Masina”. TRES FACTORY S.R.L. nu va constitui subiect de obligatii referitoare la confidentialitatea informatiilor trimise, daca legislatia in vigoare nu prevede alte specificari in acest sens

 

 

 

Hai viteza ba... ce foame de date personale este in ziua de azi. Numai aplicatia asta nu stia despre mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7. Securitatea datelor

 

...

7.2. Prin transmiterea de informatii sau materiale prin intermediul aplicatiei “Alerte Masina”, Utilizatorul ofera TRES FACTORY S.R.L. acces nerestrictionat si irevocabil la acestea, dreptul de a utiliza, reproduce, afisa, modifica, transmite si distribui aceste materiale sau informatii. Utilizatorul este, de asemenea, de acord ca TRES FACTORY S.R.L. sa poata utiliza liber, in interes propriu, aceste idei, concepte, know-how-uri sau tehnici pe care Utilizatorul le-a trimis prin intermediul aplicatiei “Alerte Masina”. TRES FACTORY S.R.L. nu va constitui subiect de obligatii referitoare la confidentialitatea informatiilor trimise, daca legislatia in vigoare nu prevede alte specificari in acest sens

 

 

 

Hai viteza ba... ce foame de date personale este in ziua de azi. Numai aplicatia asta nu stia despre mine.

 

Corect. Aceste aspecte sunt mentionate in clar, tocmai ca fiecare din noi sa stie despre ce este vorba. Daca ar fi fost "mascate" ar fi aparut discutia ca nu sunt clare. Dar daca sunt mentionate detaliat, apare discutia ca e foame de date personale. :)

Nu cred ca intereseaza pe nimeni datele personale ale cuiva, cu atat mai mult cu cat se pot introduce orice date. Ele nu sunt verificate de nimeni. Este libera alegere a fiecaruia ce anume introduce si la ce le foloseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nicio suparare. Sunt mai multe aplicatii care ar face cam aceleasi lucruri. Doar ca avem concepte diferite.

De exemplu, la Alerte Masina, datele se pastreaza in cloud si nu se pierd impreuna cu telefonul. In plus, aveti la dispozitie peste 30 de alerte doar pentru vehicule, ceea ce va asigura un confort destul de mare in utilizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost luata in calcul aceasta varianta. Ea nu se poate aplica deoarece in situatia in care se instaleaza un dispozitiv GPS pe masina, acesta furnizeaza km si sunt singurii luati in calcul. In aceasta situatie, sectiunea de actualizare a kilometrilor ramanand ca si corectura finala a kilometrilor "pierduti" de sistemul GPS.

In afara de asta, aplicatia are si o versiune PRO, care se adreseaza doar firmelor. Acestea au GPS pe flotele lor. In aceasta situatie apar acele rapoarte si situatii foarte detaliate la care faci referire: consum, cheltuieli cu reparatiile, gestiunea stocurilor de piese, cheltuielile generate de asigurari, leasinguri, centre de cost, etc., pe masina, pe divizii, pe repere, pe grupe de reparatii si multe altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am instalat deja aplicația si pot spune ca este foarte utila. Nimeni si nimic nu te obliga sa introduci date reale, cu toate ca este o iluzie sa credem ca mai avem ceva de ascuns din viața noastră privată. Am ales niște convenții de tipul Auto1, Auto2... cu numere fictive de înmatriculare care prezintă niște corelații, totusi, cu agregatul in cauza si in rest nicio problema. Sigur, suna ușor imperativ “obligatoriu” când citești descrierea câmpului, dar la asigurator nu este musai sa introduci numele companiei, ci, spre ex, Asigurator 1 si gata. Data expirării poliței RCA, a ITP-ului, nu prezintă niciun risc dacă le introduci si cu ocazia asta am aflat si eu ca la moto2 mai am doar câteva zile de valabilitate a poliței RCA. Una peste alta, dacă ai de reținut multe repere (documente, facturi, rate la banca, revizii etc) aplicația te poate ajuta la modul real.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru chestiuni de-astea eu folosesc Spritmonitor.de

 

Spritmonitor au aplicatii si pentru Android si pentru iPhone.

Ai numar nelimitat de vehicule.

Poti adauga alimentari (calculeaza automat consum, pret pe litrul de combustibil)

Poti adauga reparatii, schimburi ulei, taxe de drum, alte cheltuieli.

Are optiunea de a adauga alerte recurente (in functie de nr de km sau interval de timp)

Datele se stocheaza in cloud si sunt accesibile de pe telefon, tableta sau PC.

Ai avantajul ca poti compara consumurile cu ale altor utilizatori.

Ai afisare grafica pentru diverse valori variabile in timp, pie-chart-uri cu impartirea cheltuielilor anuale intre benzina, reparatii, taxe, etc)

 

STABILITATE!!! E de multi ani pe piata, asa ca sunt sanse mai mici sa dispara brusc cu cloud cu tot si cu datele tale, in caz ca nu mai merge bussinesul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

STABILITATE!!! E de multi ani pe piata, asa ca sunt sanse mai mici sa dispara brusc cu cloud cu tot si cu datele tale, in caz ca nu mai merge bussinesul.

 

De curiozitate, de cati ani sunt pe piata?

 

Poti adauga alimentari (calculeaza automat consum, pret pe litrul de combustibil)

 

si in Alerte Masina se pot adauga alimentarile astfel incat se afiseaza pret pe litrul de combustibil, pret mediu pe litru, cantitate medie pe luna, valoare medie pe luna, cantitate totala alimentata in an, valoare totala alimentata in an.

Calculul automat de consum se realizeaza in baza cuplarii cu un tracker GPS tocmai pentru a se putea raporta la kilometri parcursi de masina, nu de cei introdusi in mod ocazional de utilizator.

 

In afara numarului nelimitat gratuit, a graficelor mentionate si comparaea consumului cu alti utilizatori (nu vor face niciodata asta), restul informatiilor sunt furnizate si de aplicati Alerte Masina.

Este bine ca sunt mai multe aplicatii pe piata, astfel fiecare isi gaseste locul sau isi gaseste aplicatia care i se potriveste cel mai bine. Ce ne putem dori mai mult decat sa avem posibilitatea de a alege din mai multe variante si sa fim si bine informati?

:cheers:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...