Sari la conținut

Aplicatie alerte Masina (si motociclete)


pitesti2010
 Share

Postări Recomandate

Sa nu uiti ca, in cazul in care ai nevoie, imi trimiti in PM adresa de email cu care ti-ai facut contul, si primesti gratuit posibilitatea sa adaugi inca 3 masini, soferi sau notite, adica un total de 5 din fiecare. Aceasta varianta este valabila doar pentru membrii acestui forum.

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sa nu uiti ca, in cazul in care ai nevoie, imi trimiti in PM adresa de email cu care ti-ai facut contul, si primesti gratuit posibilitatea sa adaugi inca 3 masini, soferi sau notite, adica un total de 5 din fiecare. Aceasta varianta este valabila doar pentru membrii acestui forum.

:peace:

Multumesc , ti-am trimis pm!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunoastem ca o multe din cele spuse mai sus, pe parcursul acestui topic, sunt puncte de vedere pertinente. Si Alerte Masina este un produs al unei firme (romaneasca) ce are o experienta destul de mare in domeniu. Scopul a fost acela de a oferi spre utilizare aceasta aplicatie nu doar firmelor, ci si persoanelor fizice care, ocupate cu diverse activitati cotidiene, uita/uitam de tot felul de acte, asigurari, reinnoiri, etc.

Faptul ca este utila pentru unii sau mai putin utila pentru altii, sau ca preferam alte aplicatii, tine de fiecare din noi si este normal sa discutam despre plusuri sau minusuri intre sisteme.

Alerte Masina a fost gandita pe baza legislatiei din Romania si s-a incercat pe cat posibil sa fie cat mai usor de utilizat, in asa fel incat sa asigure dintr-o privire informarea cat mai clara asupra a ceea ce trebuie facut la o masina.

Nu ezitati sa o folositi. O sa ii vedeti avantajele in timp, cand practic incepe sa trimita alertele de expirare.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce atata Coca-Cola? Sa bem Cico, ca-i romanesc :))

 

Interesanta si utila aplicatia...merita instalata!

 

P.S. ...de ce nu ne bucuram de o aplicatie romaneasca??? ... ce tot ii ridicam in slavi pe nemti! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunt singurul utilizator de pana acum multumit de aplicatie :crack: ...vad ca lumea se vaita sau zice ca-s mai bune ale alora de dincolo...

Io am primit si-un bonus de vehicule pe care le pot introduce in aplicatie (ca am fost cuminte!), meniul in limba romana (pentru astia mai vechi engleza constituie inca un mare hop uneori greu de trecut, ori care iti haleste timp pe care-l poti folosi in alte scopuri), iconuri intuitive, usurinta in introducerea datelor sau modificarea lor in aplicatie, gratuitate...

Asa ca, ma ai client, colegu'! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Ma duc sa il instalez macar ca sa sprijin un intreprinzator roman. Bravo tie si sa ai nervi sa duci mai departe totul .

Revin cu pm deoarece am nevoie de 4 auto. Felicitari!


» Post actualizat in 01 Feb 2018 16:30

Gata , l-am instalat . Ori eu nu stiu sa citesc ori nu am gasit sectiunea de moto si remorca. , care au si ele RCA . In rest , ce atita mare discutie , cine are parc mare stie ce vrea , in rest , pitic ca mine , zice Feliicitari pitesti2010 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Nu este o sectiune dedicata pentru moro, rulota, remorca sau altceva. Este pe vehicul. Pur si simplu se adauga un vehicul, iar apoi se pun specificatiile. Pentru moto, rulota, remorca, barca, etc, se creeaza marca si modelul in partea de jos a ferestrei.

 

post-90830-0-35930500-1517508187_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Descarcat si eu aplicatia.

 

Momentan pare destul de ok si usor de folosit, insa la inceput sunt destul de multe "de bagat".

 

Zi faina!


» Post actualizat in 07 Feb 2018 07:17

Descarcat si eu aplicatia.

 

Momentan pare destul de ok si usor de folosit, insa la inceput sunt destul de multe "de bagat".

 

Zi faina!

Buuuunnn...

 

M-am jucat aseara cu aplicatia. E faina, intuitiva si usor de folosit.

Am gasit insa, cateva chestii care ar trebui adaugate/modificate:

- la rubrica "actualizare km" nu se mai pot face modificari dupa ce ai salvat. Adica aseara am introdus niste km "din burta" iar azi dimineata cand am vrut sa introduc valoarea reala nu am mai putut sa modific ce introdusesem aseara, deci a trebuit sa fac alta introducere. Nu stiu daca asa a fost gandita aplicatia sau este o scapare.

- la rubrica "revizie tehnica" poti sa setezi doar nr. de km, nu si perioada. Adica, majoritatea vehiculelor au revizii la un anumit nr de km sau la un anumit interval. De exemplu, eu stiu ca n-o sa merg 20.000 km anul asta, dar revizia o s-o fac la anul. Ma gandesc ca aplicatia a fost dezvoltata pentru cei cu flote de masini care parcurg acei km, dar pentru cei care folosesc vehicululele pentru "uz casnic", e oportun sa aibe si posibilitatea sa seteze perioada alaturi de numarul de km.

 

Mai revin cu info deaca mai gasesc ceva. Pana atunci...."no news = good news" :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

intr-adevar, la actualizarea de km, daca se introduce o valoare gresita ea poate fi reglata doar prin stergerea pozitiei respective si readaugare. Asa a fost gandita platforma si are implicatii la flote, unde se tine cont de drepturi pe utilizator de a avea voie sa faca sau nu modificari.

 

Referitor la alerte, se pot adauga foarte multe. Implicit vin pre-adaugate doar cele mai importante, restul urmand a fi adaugate de fiecare, in functie de specificul vehiculului (asa cum ai nevoie de revizia dupa data). Pasii sunt simpli (poate parea stufos dar nu se poate altfel):

 

Click pe tabul "Masini" -> click pe masina dorita (se deschide direct in sectiunea "Alerte") -> click pe "Incepeti editarea" in partea de jos a ferestrei -> click pe "Adauga o alerta noua" tot din partea de jos a ferestrei -> se cauta si se alege din tot meniul derulant -> apoi, dupa adaugare, se cauta in lista de alerte (prin derulare daca sunt mai multe) si se editeaza/completeaza cu datele necesare.

 

Adaug si cateva imagini cu ordinea mentionata mai sus, pentru a fi cat mai clar in exprimare.

 

post-90830-0-00953100-1517991391_thumb.png post-90830-0-37180000-1517991401_thumb.png post-90830-0-25632900-1517991406_thumb.png post-90830-0-55521200-1517991412_thumb.png post-90830-0-12396500-1517991417_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta precizare referitor la actualizarea de km, este ca trebuie facuta mai des sau mai rar, in functie de cum se merge cu masina, astfel incat alertele ce tin cont de km sa fie cat mai aproape de realitate. De exemplu, daca avem o masina de marfa cu care parcurgem 300 km/zi, actualizarea ar fi bine de facut saptamanal, dar daca avem masina personala cu care parcurgem 50 km/zi, actualizarea poate fi facuta si lunar.


» Post actualizat in 08 Feb 2018 13:40

Am gasit insa, cateva chestii care ar trebui adaugate/modificate:

- la rubrica "actualizare km" nu se mai pot face modificari dupa ce ai salvat. Adica aseara am introdus niste km "din burta" iar azi dimineata cand am vrut sa introduc valoarea reala nu am mai putut sa modific ce introdusesem aseara, deci a trebuit sa fac alta introducere. Nu stiu daca asa a fost gandita aplicatia sau este o scapare.

 

Actualizare: Am transmis aceasta dorinta catre dezvoltatorii aplicatiei. Rezultatul a fost ca s-a tinut cont de cele spuse si au si facut aceste modificari. Astfel, ultima actualizare de km (si doar ultima) poate fi editata si modificata, fara a fi necesara stergerea inregistrarii. Dar daca mai sunt si alte actualizari introduse anterior, acestea nu se pot modifica si nici sterge pana cand ultima actualizare nu este stearsa. E normal sa fie asa. :)

 

Ce va ramane de facut? Nimic mai simplu: doar faceti update la aplicatie din Google Play si aveti totul la dispozitie.

 

:mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cu riscul de a fi considerat dinozaur, aplicatia asta poate fi instalata pe laptop/desktop?

Se pot alege si alte fonturi decit in capturile pe care le-am vazut pina acum? cu tot respectul, nu imi plac ...

La rubrica "Revizii" se poate detalia si ce anume s-a revizionat? ca nu toate consumabilele au acelasi termen de revizie.

Exista o rubrica "Reparatii", adica componente schimbate cind se intimpla sa cada, nu neaparat legate de revizii?

Eu as avea nevoie de vreo 7-8 vehicule cu un singur utilizator, cam cit ar costa jucaria? e pe baza de abonament?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Salut,

iti raspund punctual la fiecare intrebare:

 

1. Cu riscul de a fi considerat dinozaur, aplicatia asta poate fi instalata pe laptop/desktop? - da, se poate instala pe PC dar numai impreuna cu sistemul de localizare LUPA GPS. Asta ar presupune instalarea de dispozitiv de localizare prin GPS pe fiecare masina.
2. Se pot alege si alte fonturi decit in capturile pe care le-am vazut pina acum? cu tot respectul, nu imi plac ... - da. In capturile de mai sus, fontul este cel ales de mine pentru sistemul Android, de pe Samsung (mie asta imi place :hug: ). Practic, fontul care iti place tie sa il vezi pe telefon, se duce si in aplicatie. Intra pe acest LINK si o sa vezi capturile cu fontul standard.
3. La rubrica "Revizii" se poate detalia si ce anume s-a revizionat? ca nu toate consumabilele au acelasi termen de revizie. - da, exista casuta "Observatii" in care se poate completa la liber cu ceea ce ai facut. Dar, pentru evidenta exacta, ai fereastra de "Reparatii", unde introduci exact reperele pe care le-ai schimbat cu toate detaliile necesare. Programarea reviziei e vazuta diferit de costul reparatiilor. Cred ca asta ai intrebat, asa este? post-90830-0-09432700-1520612500_thumb.png
4. Exista o rubrica "Reparatii", adica componente schimbate cind se intimpla sa cada, nu neaparat legate de revizii? - da, este exact ceea ce am scris la punctul 3. Reviziile tin de alerte, Reparatiile tin de evidenta reperelor schimbate si a costurilor lor, inclusiv cheltuiala cu revizia, care este tot reparatie programata. post-90830-0-08835700-1520612506_thumb.png
5. Eu as avea nevoie de vreo 7-8 vehicule cu un singur utilizator, cam cit ar costa jucaria? e pe baza de abonament? - da. ai 5 gratuite (promotie pentru forumisti) la care se mai adauga pretul de 1 euro/an (fara TVA) / vehicul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se obtine promotia de forumist ?

Am instalat aplicatia deja. Pe email georgeghita14@yahoo.com.

Multumesc.


» Post actualizat in 09 Mar 2018 17:58

Cum se obtine promotia de forumist ?

Am instalat aplicatia deja. Pe email georgeghita14@yahoo.com.

Multumesc.

Am avut acum ceva timp, o aplicatie ce tinea seama de faptul ca folosesc benzina si GPL si tinea evidenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...