Jump to content

Prima mea motocicleta!

UanăBi
 Share

Recommended Posts

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ZIDU' linkul nu imi merge si cat despre categorie si varsta imi iau una mai mare sa o pot limita iar dupa aceea doar sa ii dau limitarea jos cand iau A. De asta am decis sa aloc un buget ceva mai mare un maxim 2600E pt ca nu imi permit ca in 2 ani sa stau din nou dupa alta mobra.

Ps: astept cu nerabadare topicul cu echipament de buget!

Edited by UanĂŁBi

Daca nu iti merge linkul la click - il poti copia in browser. E un site pe care poti sa vezi ce pozitie ai sa ai pe diverse moto in functie de inaltimea si lungimea picioarelor tale.

Incerc sa dau drumul cat de curand la topicul de echipament. Pana atunci - cel putin la casti poti sa te uiti pe linkurile de mai sus - sa iti faci o idee. mai trebuie vorbe despre ce e important la o casca.

destul de scumputa si probabil pretul e legat de aspect.

Pentru inceput ia o casca integrala, cu vizor clar (preferabil cu pinlock sau anti aburire - in ordinea asta) si eventual cu ochelar de soare (se poate trai si fara)

in nici un caz anul asta nu e o idee buna ;) In plus alea sunt departe rau de bugetul alocat. Cel mai aproape e seria r1100 de pe la bmw, care cu aproximativ 80 cai pe ditai vaca nu e asa de nasoala si in plus sunt exemplare pe la 2000-2500

Salut tuturor! Ma numesc Daniel si in decembrie implinesc 22 de ani si m-am hotarat sa intru in lumea moto dupa un trip cu un prieten pe Transbucegi! Nu mi-ar fi atat de greu de ales dar dupa mai multe topicuri citite am realizat ca o sa imi fie destul de greu deoarece am undeva la aproape 2 metrii si 95-97 kg (105 dupa craciun :)). Ideea este ca pana acum am mers destul de hotarat pe un Yamaha virago 535, dar cand am inceput sa ascult ce spune lumea pe maj. forumurilor cum ca ar fi pt. oameni mai mici de statura ,mai buna pt. fete. Asa ca m-a batut gandu' la un posibil naked mai exact un suzuki gs500, doar ca dupa ce m-am pus pe un gsr 600 pozitia pe el e destul de ciudata pt. mine.

Mai mentionez si ca mobra va fi folosita in oras pt. drumuri la munca dar si pentru tripuri (ce inseamna tri? sa merg unde vad cu ochii dupa ce ies de la munca + iesiri prin tara). Nu stiu de altii dar cand am facut traseul acela a fost singurul moment din ultimii 3 ani in care am simtit ca ies din vesnicul monoton munca acasa si tot asa. Va multumesc pt. Viitoarele pareri si o seara cat mai buna.

Ps: bugetul este de maxim 1300-1500e.

Cam greu sa gasesti ce vrei in bugetul asta. Mai ales ca vrei sa te duca unde vezi cu ochii. Ideal e sa te si aduca inapoi dar la banii aia nu prea vad cum sa gasesti un exemplar care sa tina la drum lung.

Optiunile tale sunt limitate si de inaltime. O alternativa e Yamaha XTZ 750. Are 2 cilindrii in linie si treaba asta ajuta la drum lung spre deosebire de un monocilindru. Nu prea poti sa faci touring cu motociclete care nu au fost gandite pentru asa ceva. O sa te rupa saua, de exemplu. Eu am facut 800km intr-o zi cu un DR650 si a fost foarte incomod.

Oricum, sfatul meu e sa iei ceva, orice si sa te plimbi asa cum poti. Eu la 22 de ani aveam timp dar nu aveam bani de o motocicleta mai rasarita. Acum am bani dar nu mai am timp. Unul din regretele mele e ca nu am luat atunci ceva (mobra, izh, jawa, orice) si sa ma tarai cu ceva-ul ala cum-necum.

In 500 de euro gasesti echipament care sa te protejeze dar o sa fie nasol la partea de confort. Cu cat vei creste distanta unei calatorii, cu atat mai nasol o sa fie. Eu zic sa renunti pentru moment la mersul unde vezi cu ochii si sa il lasi pentru motocicleta nr. 2. Asa poti sa iei in calcul si monocilindrii ca prima motocicleta.

Edited by Endurache

Saua de bmw pare mai comoda decat saua de DR.

hqdefault.jpg

suzuki-dr-650-rs-7.jpg

Ar putea sa modifice saua. Mai adauga 2-3 cm de spuma. Creste si confortul si inaltimea seii.

» Post actualizat in 05 Oct 2017 14:06

Poate si niste inaltatoare de ghidon.

Recomand ce am eu, evident: Aprilia Pegaso Strada: http://www.motorcycl...50strada 05.htm

Si nu neaparat pentru ca o stiu, dar cel putin la sa, toti cu care am mers au fost placut surprinsi de cat de moale si confortabila este. Mai ales pentru ca este o sa lata, pentru drum lung.

Oricum la inceput doare kuru pana il tabacesti, e valabil si la motoare si la biciclete, nu ai ce sa faci la treaba asta.

Ca si monocilindru, mie mi-a dat suficienta putere la 90 kg ale mele, plus topcase, plus un pasager ocazional, incat sa fac si 600-700 km intr-o zi. Nici nu ai nevoie ca incepator de putere mai mare, decat daca tii neaparat. Nu sunt inalt, am 1.73m si ating doar cu varfurile daca tin ambele picioare jos, lucru pe care nu-l mai fac, e suficient unul dar bine pus. Exista kituri de inaltare cu duiumul, deci se preteaza si la oameni mai inalti. Chiar eu am unul pe care il tin degeaba, la mine e destul de inalta.

Ca bani, e cea mai ieftina din gama monocilindrelor, o gasesti si pe la 2200 euro din 2008 cu injectie.

Ca fiabilitate, pot sa zic ca dupa ce i-am schimbat la a mea pompa de benzina si contactul de la cheie, altceva nu a mai cazut si am cam 20k km de cand am inlocuit contactul.

Mersul pe serpentine si la drum lung e o placere, datorita rotii de 17" pe fata, dar fireste, ne raportam strict la pret. Eu am vrut initial sa imi iau o yamaha tenere cred, sau un ktm LC4. Dar la prima nu m-am atins din cauza pretului iar la a doua, pe langa pretul mare, mai e si incomoda la drum lung, sau cel putin asa am primit informatiile de la cei care au avut-o.

P.S. in oras e dumnezeiasca. Ghidonul sus trece peste oglinzi, manevrabilitate mare si demaraj de pe loc fara prea multi competitori.

post-12682-0-32749500-1507221263_thumb.jpg

Edited by misionaru

are 50 cai. Exista si in varianta limitata - se schimba pozitia cablului de acceleratie dar nu ai dece sa faci asta. E o mobra foarte ok si extrem de fiabila. Trebuie sa urci peste 2000 E ca sa iei una. Eu o folosesc cu sea inalta de tot si scarite lasate si e foarte confortabila asa.

Cu banii de bmm iti iei japo.ex yamaha 660 .r sau x.te p.si pe fitzele altor marci.ca pret stau bine de tot pt cumparator(e una pe aci de vanzare).

Nu, n o dau pe a mea deci nu i reclama.

Ps in Grecia erau unele la inchirieri hartanite de num num.MERGEAU CEAS la 80k+

Wu mi-am luat un MT-07 ca prima motocicleta si sunt extrem de multumit de ea. Am 1.84 si 106 kg (din pacate...) si ma muta peste tot fara probleme. Ca si incepator cei 75 cai sunt de 10 ori mai mult decat iti trebuie ca sa inveti si probabil ca nu vei folosi motocicleta la capacitate maxima decat dupa 2 sau 3 ani in cel mai fericit caz. Referitor la cum arati pe motor asta nu conteaza. Conteaza sa te urci pe ce iti place si sa stai tu confortabil.

Omul are 2 metri! Cam la asta se refereau colegii "cum arata" pe diverse troscolete.

treaba nu tine doar de cum arati pe agregat ci si de ergonomia sculei, cat de indoiti sunt genunchii, cat de mic e unghiul coapsei cu trunchiul, cat de aproape e ghidonul de tine, ce unghi are spatele, etc. Asta face cycle ergo

La inceput, pentru primele 2-3 sezoane recomand SV 650 N.

http://www.motorcyclenews.com/bike-reviews/suzuki/sv650/1999/

La multi kilometri frumosi !