Sari la conținut

Pareri echipament - Alpinestars


sirsq
 Share

Postări Recomandate

Va salut,

 

Dupa o lunga perioada in care n-am mai mers pe mobra, as vrea sa revin in sa. Cum inafara de o casca SHOEI RAID II nu mai am nimic tre sa achizitionez si echipament.

 

Intreb pe cei cu mai multa experienta ce parere au de urmatoarele:

 

Vesta airbag -

TECH-AIR™ STREET AIRBAG SYSTEM (CLICK)

 

Geaca -

MISSILE LEATHER JACKET TECH-AIR™ COMPATIBLE (CLICK)

 

Pantaloni -

MISSILE LEATHER PANTS (CLICK)

 

Stiu ca si cei de la Dainese au un sistem similar.

 

Mobra o sa fie un CBR650FA care ajunge undeva in Aprilie...

 

Multumesc

post-45692-0-92397600-1506817717_thumb.jpg

post-45692-0-87910400-1506817728_thumb.jpg

post-45692-0-90743100-1506817741_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca alpinestars este de top, referitor la acel airbag am mai auzit dar este prima data cand aud ca cineva vrea sa cumpere asa ceva, interesant, chiar sunt curios cat este de eficient sub geaca, sau se ia peste geaca?(asa e mai logic :)) ).

Eu sincer sa fiu am prins la reducere in RO un costum Probiker PRX 11(am dat pe el 860ron nou) si nu am mai stat pe ganduri, am zis ca de oras este ok si sunt super multumit dar pentru exterior parca mi-as lua ceva dintr-o bucata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cand ai zis ca stii ca si cei de la Dainese au un sistem similar, te-ai referit la airbag?

 

Daca da, exista si alte variante. Uite un topic unde se discuta despre si mai multi detin anumite modele.

 

/index.php?/topic/738955-veste-airbag/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul cu Airbag se pune pe sub geaca, geaca are conexiuni speciale cu vesta. Iti afiseaza pe maneca stanga starea airbagului, nivelul bateriei si tot de acolo activezi si opresti airbagu. Are zone speciale de expandare, pt cazurile in care se declanseaza airbagu.

Sunt dispus sa cumpar orice sporeste nivelul de siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de info, ma mai documentez.

 

Ce-mi place la cei de la Alpinestars si la cei de la Dainese este ca nu trebuie sa te ancorezi de motocicleta. Au dezvoltat sistemul sa declanseze in momentul in care sesizeaza ''caderea''. Comparand niste videoclipuri pe care le-am gasit, cel de la Aplinestars parca acopera mai multa suprafata decat Dainese.

 

Este foarte probabil sa raman la ce am listat mai sus, asta daca nu vine nimeni cu argumente de ce nu ar fi bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pantalonii sunt super, i.am purtat toata vara sunt comozi.1200 de dolari vestuta, costa ceva, este refolosibila dupa impact sau ca la masina se schimba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca iti poti permite costum cu airbag, mai ales ca asta e si f discret. Marquez a cazut cu asa ceva la Mugello acum cativa ani, iar omul e intreg, a avut "daune" minore dupa acel incident (totusi vb de 337 km/h si 25g masurati la senzorii de pe umeri). Datele de telemetrie au fost facute publice: https://www.asphaltandrubber.com/racing/alpinestars-releases-marquezs-2099-mph-crash-telemetry/

 

Daca vrei sa mergi pe Dainese, ei vin cu D-Air-ul, dar din pacate nu e ceva modular si au numai 2 geci (una sport si una de touring) cu airbag. Btw, Dainese zice ca dupa ce airbag-ul e declansat, echipamentul trebuie trimis la ei pt evaluare si rearmarea incarcaturii pirotehnice, toate aceste operatiuni fiind pe cheltuiala clientului. Nu stiu cum a la Alpinestars, nu m-am documentat.

 

Ce are Clover nu se poate numi airbag, e o potectie de spate gonflabila, nu te ajuta cu absolut nimic daca te izbesti cu pieptul de ceva.

 

Ai mare grija daca vrei sa-ti iei sisteme add-on (gen veste cu airbag), unii producatori dau la specificatii timpi de declansare absolut scary (0.2s), pai esti deja pilaf la interior pana ce se deschide dracia.

 

Una peste alta, daca ar arde-o racing, probabil mi-as lua sistemul de la alpinestars postat de tine. Dar pt genul de "sport" pe care il fac eu sunt foarte putine solutii de echipament cu airbag integrat, iar majoritatea arata ca dracu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea costumul asta Astars e potrivit doar pt circuit, pt utilizare normala, stradala, este overkill si foarte incomod, in special pantalonii si claparii. Acuma tu stii cum o sa mergi si pe unde, siguranta este buna intotdeauna si despre Alpinestars numai de bine.

 

Pt strada textilul este mult mai indicat, de departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deplasarile in oras la mine vor fi minime, doar daca este absolut necesar, cu toate ca exista taxiuri si nu vad de ce as iesi cu mobra, asta in cazul in care nici la masina n-am acces.

 

Mai au o geaca conceputa pt vesta asta care este de touring dar pe mine nu ma atrage deloc.

 

Ajung in oras joi si trec pe la magazin sa vad care ar fi termenu de livrare.

» Post actualizat in 02 Oct 2017 00:31

Pantalonii sunt super, i.am purtat toata vara sunt comozi.1200 de dolari vestuta, costa ceva, este refolosibila dupa impact sau ca la masina se schimba?

 

Salut, uite de la ei de pe site:

 

DO I NEED TO REPLACE COMPONENTS AFTER A CRASH?

Following a crash Alpinestars can replace the airbag and inflators. Post-crash the system should be returned for evaluation and assessment from an Alpinestars technician, who will advise the customer of the appropriate next steps.

 

Cred ca depinde de situatie.

 

HOW LONG DOES IT TAKE FOR THE AIRBAG TO DEPLOY?

Depending on the type of crash Tech-Air™ typically detects an impact from between 30-60 milliseconds, and fully inflates its airbag in 25 milliseconds.

 

WHAT PARTS OF THE BODY ARE PROTECTED?

The airbag system gives comprehensive, instant inflatable upper body protection to the back, shoulders, kidney areas and chest.

» Post actualizat in 21 Oct 2017 07:07

Ca un update,

 

Am luat pana acum:

 

Manusi Alpinestars SP-2 (mi se par excelente, comode, tin la vant)

Ghete Alpinestars SMX-1 R (comode, in mers daca sunt orientante intr-un anumit unghi chiar se ventileaza)

Geaca Alpinestars Missile Leather Jacket Tech-Air compatibila (ajunge in 2 saptamani) pe galben sa se asorteze cu mobra.

Blugi de la Adrenaline cu cevlar si protectii la genunchi (tin la frig, nu sunt cei mai comozi, o sa caut alte optiuni)

 

MOBRA: Yamaha MT-07 - Principalul motiv a fost pretul, evident.

post-45692-0-53613400-1508569606_thumb.jpg

post-45692-0-64216800-1508569617_thumb.jpg

post-45692-0-67555700-1508569626_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Intre timp a venit si geaca, mi se pare foarte misto. Vesta airbag inca nu, sunt pe ganduri ce sa comand ori Shoei Neotec II ori Airbagu'.

 

Si mobra a primit tail tidy, semnale yamaha led plus parbriz si niste protectii. Sunt in cautarea unui releu de semnalizare pentru leduri care sa fie plug-n-play sa renunt la rezistori ca sunt mari si greu de ascuns, daca stie cineva de unde pot comanda sau un part no. apreciez.

post-45692-0-60272700-1522426472_thumb.jpg

post-45692-0-91353200-1522426478_thumb.jpg

post-45692-0-54428700-1522426485_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...