Sari la conținut

Generatoare de c.c si generatoare de c.a (auto si moto)


dedant68
 Share

Postări Recomandate

Rog un moderator sa stearga postarie de la 76-128. Toate sunt irelevante fata de topicul deschis de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lasati posturile la locul lor clarifica niste notiuni de baza.

In cel mai rau caz - split topic. :)

Nu vad bine, sau nu mai esti moderator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea dauneaza sanatatii, pentru cunoscatori.

Nu m-ai vazut cand eram supermembra ieri :D

Am scapat de tzaspe mailuri pe zi. Acum stau on topic cam cum stati voi de obicei (scuze dar trebue sa ma mai antrenez, inca obisnuiesc sa scriu la subiect)

 

Hai, focus la urmatoarele subiecte legate de generatoare. Sunt lucruri banale de compilat.

Daca sunt prezentate corect, complet si inteligibil nu ne bagam decat sa aducem in discutie erori mai vechi, pentru a le lamuri. Daca nu - completam elegant.

 

Una peste alta se aduna informatii utile chiar si din discutiile cu posesori caposi de minuni chinezesti. Cine e interesat isi pune mintea la contributie si mai afla chestii

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru moderatorul acestui topic cat si pentru initiator mii de scuze pentru "off"

 

Una peste alta se aduna informatii utile chiar si din discutiile cu posesori caposi de minuni chinezesti. Cine e interesat isi pune mintea la contributie si mai afla chestii

Tu chiar te oftici asa rau ca nu mai esti moderator, nu-ti vreau deacat binele asa ca rog Adminul sa te repuna in functie ca sa nu faci infarct, Doamne fereste!

Dan Dobrescu te rog frumos ai grija de @ZIDU' ca a gresit dar nu e om rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la postarea 76-131 se vede clar ca se poarta o lupa continua din care cititorul nu intelege nimic, apar ofense, jigniri, atac la persoana sau 'la bunurile personale' Cine isi pierde timpul sa citeasa tot ce este acolo, cand la final nu va intelege nimic/ nici macar nu ati finalizat pariul! Nu se tine cont de carti de specialitate, de grafice si de determinari experimentale si nu mai sunt valabile nici legile de baza ale fizicii ! Si atunci ce se vrea? Ca masculul 'alfa' are dreptate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am observat ca pe multe topicuri tehnice cei doi protagonisti se contreaza vehement doar de dragul de a o face, nu de dragul lamuririi chestiunii si a cititorilor. A devenit ridicol si plictisitor, nu mai e amuzant de ceva vreme.

 

De la topicul iubirii ti s-a tras ZIDU’? Vezi ca ai scris habotnic gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S1/Episodul 5

 

Dinamul la sarcini mari genereaza un curent de valoare ridicata care poate produce avarii in partile componente ale acestuia datorita incalzirii excesive. De aceea este necesar montarea unui regulator de curent pentru limitarea curentului de sarcina pana la valori nepericuloase. Constructiv releul regulator de curent ( RRC) are un electromagnet si o pereche contacte care in pozitie normala inchise scurtcircuiteaza o rezistenta de sarcina. Cand contactele se deschid, aceasta rezistenta de sarcina RS se introduce in serie in circuitul de excitatie al dinamului. Dar,contactele se deschid cand dinamul genereaza un curent de valoare mare si care trece prin infasurarea electromagnetului RRC. Valoarea curentuluui limita se variaza prin variatia intrefierului si a tensiunii arcului armaturii mobile. Datorita incalzirii infasurarilor releului, rezistenta electrica creste cu temperatura, astfel incat se micsoreaza intensitatea cutentului impunandu-se compensarea termica prin diverse metode:

-compensarea termica cu aliaje;

-compensare termica cu termistoare;

-compensare termica cu lamele bimetalice;

-compensare termomagnetica;

Cele trei relee ( RRT, RRC si C-D) se combina intr-un singur dispozitiv numit releu regulator combinat. Pasul urmator a fost introducerea electronicii si in cazul releelor regulatoare pentru dinam.

post-74268-0-76146300-1507816680_thumb.jpg

Editat de dedant68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Poate ma ajuta cineva va rog, cunostintele mele despre AC au cam ruginit... multumesc!

 

post-11356-0-25504500-1509615021_thumb.jpg

 

4V - inductor

3V - resistor chimic

 

Nu se precizeaza frecventa si nici valorile LR

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

:))) asta e tare... la ce aberatii ai scris pe aici, mai bine te abtineai in legatura cu licentierea....

 

Cum poate un moderator cu niste cunostiinte precare sa isi bata joc de niste oameni care stiu ce spun, licentiati in domeniul respectiv?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))) asta e tare... la ce aberatii ai scris pe aici, mai bine te abtineai in legatura cu licentierea....

Eu am rabdare daca vrei sa aflii ceva ce-ti contrazice poate cunostiintele sunt dispus sa te lamuresc dar asta pe PM ca sa nu se mai polueze acest topic.

Toate astea nu s-ar fi intamplat daca initiatorul topicului ar fi pus considerentele teoretice in fata, ca la scoala, plus explicatiile cum se obtine fiecare marime (ce legatura are cu procesul).

Lui Dedant68 cand i-am sugerat acet lucru a spus ca sunt prea banale (poate pentru el) dar vad ca nu sunt.

 

Astept pe PM aberatiile pe care le scrisei eu.

» Post actualizat in 15 Dec 2017 09:01

:) No, pai baietii astia s-or ambalat si contrazis in cercetare pur teoretica pe curent continuu, sunt foarte curios de unde ai dedus chestia asta uitant ca la magnetou (la mobra) tensiunile se insumeaza vectorial,iar gresesti nu la toate avem si monofazice ca generatorul este inductiv + rezistiv iar consumatorul (un bec) este pur rezistiv, nu prea siut ce vrei sa spui oricum tensiunea la bornele generatorului este egala cu a beculuii si curentul este in faza cu tensiunea daca te legi de faza cu insumarea vectoriala a lui YO4HGX iei o plasa de nu te vezi ca exista o reluctanta magnetica intre rotor si stator (intrefier) si un curent limita de saturatie al tolelor statorului. toate astea limiteaza fluxul exact ca si curentul de excitatie sau "puterea magnetului permanent" s-a vorbit s-au pus si diagrame Ca sa nu mai amintesc ca trasferul maxim de putere se face doar cand impedanta (nu rezistenta) generatorului este adaptata la impedanta consumatorului. Cam ca la boxele audio: doar la 8 ohm /8 ohm merge fara distorsiuni si armonici. Am si specificat cum poti obtine randamentul maxim la un astfel de generator ori nu ai avut rabdare sa citesti tot ori ai ignorat.

E... mai complicate :lol:

Sper sa fi fost la subiect si sa nu ma mai trezesc cu vreo suspendare de o luna pentru offtopic, flame, abuz de functie(?), jigniri in profile(?)

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...