Sari la conținut

Prioritate/Ordine de trecere


derkleine
 Share

Care e ordinea  

86 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Imi poti spune de ce vezi tu ordinea asta? Multumesc.

Rationamentul tau este adevarat dar infantil.

Cum ai explicat tui se gandeste fiecare dar la prima mana.

Tu esti genul care daca are verde se baga chiar daca blocheaza intersectia ca nu are unde sa se duca.. imi ard claxonul zilnic..

Inteleg ce zici tu teoretic... practic e 132 :)

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 438
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu propun asa: gasim o intersectie ca cea din imagine si eu sunt cea cu masina 2. Cine doreste sa fie nr 1 si cine nr 3? Nu facem amiabila, mergem la politie! Dupa detaliem cu lux de amanunte :) si reducem din mister.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poti spune de ce vezi tu ordinea asta? Multumesc.

 

 

http://www.scoaladesoferitimisoara.ro/lectii/03_prioritatea.pdf pagina 6, poza de jos.

 

Este oricum logic de ce se întâmplă asta. Cel care își schimbă direcția de mers dă prioritate.

 

Ar fi culmea să-mi taie fața nr. 3 sau nr. 2 pentru că vor ei să facă stânga.

 

De obicei, după cum e desenul ăla, drumul de pe care vine nr. 2 e considerat inferior. (exemplu - național și județean)

 

Dacă era o intersecție în cruce normală se opreau mașinile frumos și acordau prioritate de dreapta, deși dacă e intersecție nedirijată în cruce și ajung toți în același moment în intersecție nu o să mai intre niciunul pentru că toți dau de dreapta. Ăsta e un caz ipotetic. În realitate dacă dai peste o intersecție nedirijată în cruce o să stea toți pe loc până se bagă unul :))) bine că există giratorii, că altfel eram terminați.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, voi ati inebunit?! Cum plm sa va puna probleme rahatu' asta. Si va mai dati si motociclisti multi dintre voi...

Nici nu merita sa imi tocesc unghiutele pe taste.

Gizaaas si ce rezultate la bot...asta...la vot!

 

Dupa topicul asta o sa-mi fie foooaree greu sa ma mai bag in seama cu careva dintre voi pe vreo tema de legislatie sau alte d-astea de conducere. Tocmai am aflat ca sunt adevaratul Cristos al motociclismului romanesc! Ala de dinainte era o minciuna!

 

Ma duc sa ma-mbat de bucrie. Sau de tristete?! Aaa ma hotarasc dupa prima jumate...

 

A, era sa uit: HUOOOOOOOOOOOOOOOOOOO !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a resetat poll-ul?

Am mai adaugat eu o optiune la poll si s-a resetat. In mod normal nu ar fi trebuit.

My bad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar o luam cu soseaua..principala..daca era o cruce care mai era soseaua principala? Asa va legati de niste chestii total neadevarate.

Nici un drum nu este prioritar..toate masinile pierd prioritatea in aceasta intersectie, nici una nu pierde prioritatea pentru ca schimba directia de mers..esti intr-o intersectie...directia de mers este irelevanta, chiar daca faci stanga sau dreapta sau mergi inainte...trebuie sa dai prioritate de dreapta. Chiar daca masinile ar merge in cu totul alte directii decat in poza ar fi aceeasi situatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai adaugat eu o optiune la poll si s-a resetat. In mod normal nu ar fi trebuit.

My bad

Era bine cum era - adevarul incadrat la 'alta'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine recunoaste ca esti depasit :)

Nimeni nu doreste sa facem schita accidentului la politie? :)))

Ba, voi ati inebunit?! Cum plm sa va puna probleme rahatu' asta. Si va mai dati si motociclisti multi dintre voi...

Nici nu merita sa imi tocesc unghiutele pe taste.

Gizaaas si ce rezultate la bot...asta...la vot!

 

Dupa topicul asta o sa-mi fie foooaree greu sa ma mai bag in seama cu careva dintre voi pe vreo tema de legislatie sau alte d-astea de conducere. Tocmai am aflat ca sunt adevaratul Cristos al motociclismului romanesc! Ala de dinainte era o minciuna!

 

Ma duc sa ma-mbat de bucrie. Sau de tristete?! Aaa ma hotarasc dupa prima jumate...

 

A, era sa uit: HUOOOOOOOOOOOOOOOOOOO !!!

» Post actualizat in 06 Oct 2017 20:28

Regula de baza, nu chemam ambulanta

» Post actualizat in 06 Oct 2017 20:33

Sau si mai dragut ne prezentam 3 la politie dam declaratii poveatim de intersectie , facem schita si dupa discutii multe si versict ne ridicam si le spunem ca de fapt nu s-a intamplat inca accidentul. Ne ridicam si plecam cu strangeri de mana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gândește-te că mergi cu mașina sau moto pe drumul ăla și ești în poziția nr. 1. O să te oprești în intersecția aia ca să-i dai prioritate lu' ăla din dreapta care vrea să facă stânga? :)))) de-aia se bagă toți proștii de pe străzile lăturalnice din dreapta și mai moare un motociclist care "nu știa" legislația....ei se așteaptă să aibă prioritate de dreapta. Dacă e și indicatorul de cedează trecerea băgat prin boscheți e clară situația...intersecție nedirijată.

 

Mașina nr. 2 oricum trebuie să se oprească ca să nu intre în decor sau în vreun bloc :))))

 

Sau intră frumos în intersecție, și după dă de dreapta, în timp ce nr. 1 frânează, așteaptă să treacă prințesa nr.2 și toate mașinile de pe sensul opus și după pleacă și el? WTF????

Editat de Motanul Motorizat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Probabil ai trecut prin intersecția aia.

Cei de pe traseul verde pleacă primii. Până ajung ăia de pe cel roșu durează ceva.

În realitate, cei de pe traseul roșu cedează trecerea când se intersectează cu traseul verde

Daca por esc de la semafor, da, cei de pe rosu ii vor gasi dwja in intersecție pe ceu de pe verde. Dar daca pe verde nu este nimeni la swmafor cand se schimba in verde ci vine lansat de la 100-150m?

Care este regula dupa care afirmi ca cei de pe rosu trebuie sa cedeze trecerea? Presupunand ca nu stiu deja ca si ceilalti au verde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajuta dacă vezi intersectia aia ca o succesiune de intersectii foarte apropiate. Aia rosii intai intersecteaza Mihai Bravu, pt care au semafor. Dupa care intersecteaza strada celor verzi, unde nu mai au indicator sau semafor si dau prioritate de dreapta.

Mai e ceva la fel la Charles de Gaulle, când aia care fac cercul opresc sa intre in fata lor cei de pe Dorobanti.

Atata timp cat nu ai semn de giratoriu ci este doar o intersecție rotunda, dai prioritate de dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rationamentul tau este adevarat dar infantil.

 

Îți mulțumesc de apreciere.

 

Cum ai explicat tui se gandeste fiecare dar la prima mana.

 

Întotdeauna, in termeni de legislație, trebuie sa gândim la prima mâna. Nu exista o a doua opțiune decât dacă încalci legea.

 

 

Tu esti genul care daca are verde se baga chiar daca blocheaza intersectia ca nu are unde sa se duca.. imi ard claxonul zilnic..

Inteleg ce zici tu teoretic... practic e 132 :)

Asta este o afirmație gratuită pe care îmi permit sa o ignor.

» Post actualizat in 07 Oct 2017 05:10

 

 

http://www.scoaladesoferitimisoara.ro/lectii/03_prioritatea.pdf pagina 6, poza de jos.

 

Este oricum logic de ce se întâmplă asta. Cel care își schimbă direcția de mers dă prioritate.

 

Ar fi culmea să-mi taie fața nr. 3 sau nr. 2 pentru că vor ei să facă stânga.

 

De obicei, după cum e desenul ăla, drumul de pe care vine nr. 2 e considerat inferior. (exemplu - național și județean)

 

Dacă era o intersecție în cruce normală se opreau mașinile frumos și acordau prioritate de dreapta, deși dacă e intersecție nedirijată în cruce și ajung toți în același moment în intersecție nu o să mai intre niciunul pentru că toți dau de dreapta. Ăsta e un caz ipotetic. În realitate dacă dai peste o intersecție nedirijată în cruce o să stea toți pe loc până se bagă unul :))) bine că există giratorii, că altfel eram terminați.

M-am uitat atent și la ultima și la penultima poza. Una are semn de proprietate, ceea ce obliga oricum mașina sa cedeze trecerea, iar alta are semn de cedează trecerea.

 

Ceea ce nu știți voi este ca eu locuiesc la 50 de m de o astfel de intersecție unde accidentele sunt cam 3 pe luna. De fiecare data, dar absolut de fiecare data, mașina 1 a fost găsită vinovata pentru ca nu a dat de dreapta mașinii 2. Nu exista semn de cedează iar când am întrebat poliția de ce nu se fac demersuri către administrator sa monteze, mi s-a răspuns ca pentru o situație atât de evidentă nu este cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Da da, si daca nu esti acasa iti trimite politaiu scrisoare sa te informeze despre ce solutie a dat sau lasa vorba-n sat ?

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era s-o comit, pe motor fiind, intr-o situatie foarte asemanatoare. Eu eram in pozitia 1 si o tanti in varsta, in masina, in pozitia 2. Viteza era mica, am vazut ca vrea sa iasa si am intrat in alerta. S-a asigurat si din stanga si in momentul ala a oprit. Daca nu oprea, aveam timp sa reactionez. Cand am trecut prin dreptul ei m-a claxonat lung, evident frustrata. Atunci nu am inteles ce voia si am pus situatia pe seama faptului ca a fost surprinsa de prezenta mea. Ulterior am povestit cuiva faza si mi-a zis ca masina nu avea semn de stop pe strada de pe care venea. Am ramas un pic blocat. Am verificat informatia si am realizat ca in zona respectiva sunt foarte multe intersectii (in T sau cruce) care nu au niciun fel de indicator de prioritate. In toate se aplica prioritatea de dreapta si toate se afla in zona cu limita de viteza 30kmh. Parerea mea este ca sunt lasate special fara prioritate reglementata prin indicatoare/marcaje pentru a "forta" soferii sa respecte limita de viteza.

 

Referitor la desen, toate pozitiile sunt in situatie de egalitate si ordinea de trecere va fi data de intelegerea dintre ei (sau tupeul unuia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce situatie, daca dadeam de topical asta veneam de mai devreme :))))

Deci rationamentul meu de pe cand am luat eu permisul. Tind sa ma pun la punct cu tot ce apare nou, de regula.
Este o intersectie nedirijata, nu exista drum principal/secundar.

Se acorda prioritate de dreapta, cel care vine din dreapta are prioritate.

1 da prioritate lui 2, 2 da prioritate lui 3.

3 trece, apoi trece 2, apoi 1. Asta dupa cunostintele mele actuale. Daca cineva are un argument pentru care e altfel, sunt chiar curios.

Sper sa nu vina nimeni cu afirmatii de genu' "da, da' linia punctata zice de fapt ca drumul x e prioritar" si alte balarii de genul, decat daca se bazeaza pe ceva solid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce situatie, daca dadeam de topical asta veneam de mai devreme :))))

Deci rationamentul meu de pe cand am luat eu permisul. Tind sa ma pun la punct cu tot ce apare nou, de regula.

Este o intersectie nedirijata, nu exista drum principal/secundar.

Se acorda prioritate de dreapta, cel care vine din dreapta are prioritate.

1 da prioritate lui 2, 2 da prioritate lui 3.

3 trece, apoi trece 2, apoi 1. Asta dupa cunostintele mele actuale. Daca cineva are un argument pentru care e altfel, sunt chiar curios.

Sper sa nu vina nimeni cu afirmatii de genu' "da, da' linia punctata zice de fapt ca drumul x e prioritar" si alte balarii de genul, decat daca se bazeaza pe ceva solid.

3 nu trece, ca da prioritate de dreapta lui 1 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...