Sari la conținut

Prioritate/Ordine de trecere


derkleine
 Share

Care e ordinea  

86 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Acum 11 minute, iulia_boris a spus:

Tetea,degeaba te suparasi ca omul umblator are dreptate..Prioritatea,in desen,este doar la dreapta.La stanga a pierdut.o..

Finally!

 

https://ro-ro.facebook.com/InfoTraficLive/posts/situatie-care-a-aprins-spiritele-pe-internetexplicația-e-simpla-din-punctul-meu-/820771624782318/

http://masini.club/iesirea-de-pe-drumul-cu-prioritate/

 

cratita!

propritatea o pierzi doar fata de aia care circula pe drumul cu prioritate

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 446
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 3 ore, walking^human a spus:

 

B NU VINE DE PE DRUM CU PRIORITATE!!!!

 

Sper sa nu te intalnesc niciodata in trafic!

 

 

Negarea realitatii evidente...

Mie poti sa-mi dai Ignore linistit, dar poate ajunge cumva informatia si la tine, ti-ar putea salva pielea! 

Speranța ta e rugă pentru mine! 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, TETEA. a spus:

 

Negarea realitatii evidente...

Legislatia e redundanta

Sunt doua articole consecutive

1. În intersecţii, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează şi care circulă din partea dreaptă.

 

E drept ca militenii il folosesc pe al doilea

2.  În intersecţiile cu circulaţie dirijată prin indicatoare de prioritate, regula priorităţii de dreapta se respectă numai în cazul în care două vehicule urmează să se întâlnească, fiecare intrând în intersecţie de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeaşi semnificaţie de prioritate sau de pierdere a priorităţii.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Tzitzicat a spus:

Legislatia e redundanta

Sunt doua articole consecutive

1. În intersecţii, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează şi care circulă din partea dreaptă.

 

E drept ca militenii il folosesc pe al doilea

2.  În intersecţiile cu circulaţie dirijată prin indicatoare de prioritate, regula priorităţii de dreapta se respectă numai în cazul în care două vehicule urmează să se întâlnească, fiecare intrând în intersecţie de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeaşi semnificaţie de prioritate sau de pierdere a priorităţii.

 

 

La punctul 1 se refera la vehiculele ce circula mai departe pe drumul cu prioritate, si carora li se da prioritate atunci cand viram la stanga. 

Sintagma "vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta" nu se refera la alte vehicule ce patrund in intersectie de pe alte drumuri, ci tocmai la vehiculele ce circula si isi mentin directia de deplasare pe drumul cu prioritate (pe care noi ne pregatim sa-l parasim).

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar o parere.....in practica cred ca altfel este ordinea....primul trece portocaliul, ok, e limpede...dar apoi verzitura are stop , va opri , se va uita inainte stanga dreapta (daca se uita)...vede din stanga ditamai autobuzul, ala ii va sari in ochi prima data si ii va da prioritate...tre sa se uite mult mai atent sa vada ca acolo este totusi un semn  (fiind cu spatele la el semnul, nu iii va sari in ochi) asa ca ii va da prioritate autobuzului.....care autobuz fie va trece, fie il va claxona si iii va face semn din maini "treci ma, ca tu ai prioritate"..basca daca o mai fi si vreun copac prin zona sa mascheze un pic "cedeaza"-ul de la autobuz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare pentru Power@Pasagera... De ce nu venisi bre cu exercitiile astea de gimnastica mentala mai devreme? Trecea iarna mai repede... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, walking^human a spus:

DOAR ce parcurge traseul linei rosii reprezinta drum cu prioritate! Ce parcurge traseul liniei negre NU este pe drum cu prioritate!

 

Daca voi care sunteti in primii 20% dpdvd al capacitatii intelectuale aveti dubii privind semnul de drum cu prioritate, se poate deduce in ce hal sunt restul de 80%...

 

20190207_112539.jpg.6104cb1588c4b2a79a19a25ef71a14c5.thumb.jpg.9aaa7045fad3afcf5f6c6eca09e36104.jpg

boss , daca semnu ala galben de prioritate nu-ti sugereaza mare lucru , poate triunghiu rosu iti aduce aminte de ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, ce de urechiști circulă pe stradă!😱 Numai aici s-au strâns o droaie!😱😱

Urechist = unul care cântă după ureche, fără să cunoască notele muzicale. În cazul de față unii care conduc după ureche fără să aibă habar de regulile de circulație.

P.S. o intersecție similară există la capătul tramvaiului 24 și autobuzului 331, în Dămăroaia! Nu cred că are fix cedează și stop, dar e irelevant, amândouă sunt echivalente dpdv al priorității. Cert e că drumul cu prioritate este Str. Natației spre Petrom City, nu știu cum îi zice arterei. Cei care vin spre Natației dinspre Luptătorilor sau cum îi zice (cu stop/cedează) niciodată nu dau prioritate de dreapta celor care le vin din dreapta, tot cu cedează. 

Dacă aveți vreo conservă căreia vreți să-i dați daună e pont!

P.P.S. E și zonă de examen auto acolo.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TETEA. a spus:

O intrebare pentru Power@Pasagera... De ce nu venisi bre cu exercitiile astea de gimnastica mentala mai devreme? Trecea iarna mai repede... :))

Te rog, domnișoara Flower-Power cand mi te adresezi. Întâi le rezolv eu și pe urmă le postez. Mai am dar încă sunt in dezbateri interne. Pe tine ce te reține?

😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu îmi aduc aminte, aveam șnur galben e tot ce rețin.

Nu trebuie să fii explicit, am înțeles ce vrei să zici dar mă prefac că nu. Nu îți consuma posturile aiurea. 😉

@petre81. ce culoare avea șnurul tău? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

Nu îmi aduc aminte, aveam șnur galben e tot ce rețin.

Nu trebuie să fii explicit, am înțeles ce vrei să zici dar mă prefac că nu. Nu îți consuma posturile aiurea. 😉

@petre81. ce culoare avea șnurul tău? 

 

Ce snururi visezi bre? Alea de la scoala? Galben cred ca aveam, eram comandant de grupa pt ca am fost destept de mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, petre81. a spus:

 

Ce snururi visezi bre? Alea de la scoala? Galben cred ca aveam, eram comandant de grupa pt ca am fost destept de mic.

Ne potrivim, petrica, îți zic.😂

Alea de grupa erau rosu, ai daltonism? Ca sa știm o treabă 😂

Acum 10 minute, john17 a spus:

Galben era de detasament, un fel de sefu' clasei! Rosu de grupa. Dar niciunul nu se dadea dupa inteligenta 😛

Huo, nomenklaturistilor!😈

Nu mai știu exact de ce l-am luat..inteligență, carismă..

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Albastru, de fapt mai mult bleu, comandant de unitate. La mine in scoala generala se dadeau dupa functiile parintilor, cand tatal unui coleg a ajuns in CC al pcr i-a crescut brusc odraslei snurul albastru in loc de rosu. Deh, ma dadusera ai mei la scoala de langa actualul muzeu țărănos, 2 pasi de piata Victoriei. De n-as fi calcat niciodata in ea, cand era sa iau premiul 1 i-au rotunjit cui trebuia 2 de 10 si un 9 la 9.67 iar mie la 9.66,  mi-au dat 2 la 3 sutimi. Am dat cu premiul de pamant in fata adunaturii de parinti si am plecat din mijlocul serbarii, dupa care in anul urmator am inceput sa-mi bag pwla in ea de scoala, chiuluri si note de 5-6...🤬

Bine macar ca s-au lipit de mine regulile de circulatie si nu circul dupa ureche ca alti savanti de pe aici! :blbl:

Over & out, cred ca mi-am consumat ratia de postari pt urmatoarele 24h!

💩

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, john17 a spus:

Albastru, de fapt mai mult bleu, comandant de unitate. La mine in scoala generala se dadeau dupa functiile parintilor, cand tatal unui coleg a ajuns in CC al pcr i-a crescut brusc odraslei snurul albastru in loc de rosu. Deh, ma dadusera ai mei la scoala de langa actualul muzeu țărănos, 2 pasi de piata Victoriei. De n-as fi calcat niciodata in ea...🤬

Bine macar ca s-au lipit de mine regulile de circulatie si nu circul dupa ureche ca alti savanti de pe aici! :blbl:

Over & out, cred ca mi-am consumat ratia de postari pt urmatoarele 24h!

💩

Te-ai grabit cu raspunsul😄

Speram sa mai agatam in discutie si alti aspiranti la statul de ...pui de nomenklaturist

Pe urma mutam topicul in aria cu...pescari

Arunci momeala....si astepti😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, john17 a spus:

Galben era de detasament, un fel de sefu' clasei! Rosu de grupa. Dar niciunul nu se dadea dupa inteligenta 😛

Huo, nomenklaturistilor!😈

 

La mine in scoala era dupa inteligenta si rezultate, puteam sa fiu pe primul loc dar nu-mi placea literatura, in schimb compensam puternic pe gramatica (eram mai bun decat tocilarii care se duceau la olimpiada). La matematica aceeasi problema, aritmetica ma plictisea in schimb la geometrie eram cel mai bun. Biologie, fizica chimie... urinam pe toti.

Acum 2 minute, superbec a spus:

nus ce faceati voi dar eu le dadeam bataie la aia cu snururi ...

 

Erai invidios. Eu ii bateam si pe aia cu snururi si pe cei ca tine.

Acum 30 minute, Flower-Power a spus:

Ne potrivim, petrica, îți zic.😂

Alea de grupa erau rosu, ai daltonism? Ca sa știm o treabă 😂

 

Oi fi avut rosu, nu mai stiu dar sigur am fost comandant de grupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Tzitzicat a spus:

Unde era scoala asta?

Sa ocolim ...orasul😄

Poate se ia...

 

Era locul doi pe Bucuresti, dupa parerea mea mai buna si decat cea care la acea vreme era pe locul 1 pt ca era o scoala din centru. Cei mai buni profesori in aceasta scoala i-am intalnit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...