Sari la conținut

Prioritate/Ordine de trecere


derkleine
 Share

Care e ordinea  

86 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

1 oră în urmă, paulynos a spus:

 

Asta e simpla, masina trece prima. Semaforul e de grad mai mare, semnele conteaza doar daca nu functioneaza semafoarele.

 

E discutabila asta, ambele autovehicole intra in intersectie pe culoarea verde, deci sunt in situatie de egalitate. in cazul asta se aplica urmatoarea regula de prioritate, cea a indicatoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 446
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ați dat drumul la cursuri teoretice online? 

Acum 2 minute, marianubs a spus:

 

E discutabila asta, ambele autovehicole intra in intersectie pe culoarea verde, deci sunt in situatie de egalitate. in cazul asta se aplica urmatoarea regula de prioritate, cea a indicatoarelor.

Doamne ferește! Tu ai permis de conducere? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, marianubs a spus:

 

E discutabila asta, ambele autovehicole intra in intersectie pe culoarea verde, deci sunt in situatie de egalitate. in cazul asta se aplica urmatoarea regula de prioritate, cea a indicatoarelor.

 

stai ca eu sunt curios vizavi de rationamentul asta

si, presupunand ca asa ar functiona, nu vin amandoi de pe cedeaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Tzitzicat a spus:

 

Are o logica

 

Deocamdata tu ai ai fracturi de logica, si am sa-ti explic. Te-am intrebat daca esti navetist si ai raspuns ca folosesti metroul. Folosirea metroului in Bucuresti nu inseamna ca esti navetist decat daca vii cu masina din Targoviste pana in Bucuresti (sa traiesti), eu m-am gandit ca te-ai stabilit in Bucuresti si ca folosesti metroul, de aia te-am facut venetic. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, prafrau a spus:

 

stai ca eu sunt curios vizavi de rationamentul asta

si, presupunand ca asa ar functiona, nu vin amandoi de pe cedeaza?

Nu bo$$, nu vin amândoi de pe "cedează". Sau vezi vreun BMW cu volan pe dreapta pe acolo? Irelevant oricum, atâta timp cât semaforul funcționează, restul nu contează. Ăla de merge înainte are 100% prioritate, punct! 

PS : sper ca sunt mulți minori fără permis pe aici și încă nu au învățat ptr permis, altfel e jale! 

Editat de Sinner®
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, marianubs a spus:

 

E discutabila asta, ambele autovehicole intra in intersectie pe culoarea verde, deci sunt in situatie de egalitate. in cazul asta se aplica urmatoarea regula de prioritate, cea a indicatoarelor.

Atunci ia spune care trece primul,ignora banda 2,in situatia prezentata in poza pusa de mine?  Amandoi au verde dar cel care vireaza dreapta are verde intermitent..

1 oră în urmă, prafrau a spus:

 

stai ca eu sunt curios vizavi de rationamentul asta

si, presupunand ca asa ar functiona, nu vin amandoi de pe cedeaza?

Troleul are romb..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, TETEA. said:

 

Intrebare capcana... :))

 

Rombul ala din scuar poate fi considerat capcana, ca nu stii cui i se adreseaza direct, masinii rosii sau celor care vin din stanga, sau ambelor. Fara romb ar trece rosu ca verde tre sa dea prioritate fiind pe intermitent.

 

In viata reala insa verde va trece intotdeauna primul pt ca rosu are distanta mai mare de parcurs si linii de tramvai, mai trec 2 masini dupa verde pana trece rosu peste linii. Zici ca e intersectia Titulescu cu Banu Manta inainte de podul Basarab :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, paulynos a spus:

 

Rombul ala din scuar poate fi considerat capcana, ca nu stii cui i se adreseaza direct, masinii rosii sau celor care vin din stanga, sau ambelor. Fara romb ar trece rosu ca verde tre sa dea prioritate fiind pe intermitent.

 

In viata reala insa verde va trece intotdeauna primul pt ca rosu are distanta mai mare de parcurs si linii de tramvai, mai trec 2 masini dupa verde pana trece rosu peste linii. Zici ca e intersectia Titulescu cu Banu Manta inainte de podul Basarab :)

Sau de la intersecția Ghencea cu linia 41. Cred ca e la fel... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, TETEA. a spus:

 

Intrebare capcana... :))

 

Nu-i nicio capcană !

Mașina verde are „lumină intermitentă dreapta” deci are voie să facă dreapta DOAR dacă în acel moment prin intersecție nu circulă alt autovehicul cu drept de circulație căruia să-i intersecteze traseul.

Cel roșu circulă pe lumina verde a semaforului.

  Punct.

 

„Art. 59. (4) Când un semafor cu trei culori are o lumină verde intermitentă suplimentară, montată la acelaşi nivel cu lumina verde normală a semaforului, sub forma unei săgeţi verzi pe fond negru, cu vârful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifică permisiunea pentru vehicule de a-şi continua drumul în direcţia indicată de săgeată, indiferent de culoarea semaforului electric, cu condiţia acordării priorităţii de trecere vehiculelor şi pietonilor care au drept de circulaţie.”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oldgeorge59,ca de obicei,pe faza..Si nu pe nul..Asta.i intersectia,stiu ca.s destule,de la sala Floreasca unde nu doar odata era sa zobesc pe cate vreun 'priceput' de sofer..Un porumbel taximetrist mi.a strigat ca ar fi trebuit sa.i acord prioritate de dreapta pt ca eu faceam stanga..Idiotul..Si cat de indignat era..

Ma refer strict la circulatia cu intersectia semaforizata fiind si nu pe baza de indicatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, petre81. a spus:

 

Aha, deci esti taranush, iti bate porumbul in geam...

Dupa vocabular nu poti sa stai decat in capul Giulestilor

Te ia plansul cand vezi asfaltul...

Asta e....tara libera....forum liber...primeste pe toata lumea

Iar scoala aia...nr 2...ai absolvit-o

Ai o clasa mai mult ca trenul

Doar sa nu tii cu Rapid

Faci echipa de ras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, iulia_boris said:

Oldgeorge59,ca de obicei,pe faza..Si nu pe nul..Asta.i intersectia,stiu ca.s destule,de la sala Floreasca unde nu doar odata era sa zobesc pe cate vreun 'priceput' de sofer..Un porumbel taximetrist mi.a strigat ca ar fi trebuit sa.i acord prioritate de dreapta pt ca eu faceam stanga..Idiotul..Si cat de indignat era..

 

 

Cum adica ca de obicei pe faza? Clarifica cui si pe ce directie de mers se adreseaza semnul de cedeaza din scuar si pe urma mai vorbim. Daca i se adreseaza masinii rosii va trece verde prima, ca sunt in egalitate si rosu da de dreapta ca au ambele cedeaza. Daca nu i se adreseaza va trece rosu prima. De aia e capcana, ca sunt 2 raspunsuri. Discuta poza asta, ca doar tu ai pus-o, nu nu stiu ce intersectie de la Floreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, iulia_boris a spus:

Atunci ia spune care trece primul,ignora banda 2,in situatia prezentata in poza pusa de mine?  Amandoi au verde dar cel care vireaza dreapta are verde intermitent..

Troleul are romb..

 

corect, ma uitam aiurea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, paulynos a spus:

 

 

Cum adica ca de obicei pe faza? Clarifica cui si pe ce directie de mers se adreseaza semnul de cedeaza din scuar si pe urma mai vorbim. Daca i se adreseaza masinii rosii va trece verde prima, ca sunt in egalitate si rosu da de dreapta ca au ambele cedeaza. Daca nu i se adreseaza va trece rosu prima. De aia e capcana, ca sunt 2 raspunsuri. Discuta poza asta, ca doar tu ai pus-o, nu nu stiu ce intersectie de la Floreasca.

 

Hai s-o clarificăm și pe asta.

Ordinea în care se respectă într-o intersecție :

1. indicațiile agentului de circulație

2. semafor electric

3. semne de circulație

4. prioritate de dreapta (stânga doar în cazul sensului giratoriu) în cazul intersecțiilor nesemnalizate

Deci, dragul meu paulynos, semaforul este superior ca rang de respectare în fața semnelor de circulație (prioritate) . După cum se vede în această situație semaforul funcționează!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea e capcana pentru ca imaginea e scoasa din context. Pariez ca intrebarea ce insotea aceasta imagine nu se referea la ordinea de trecere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prioritate de stanga nu exista in legislatie! In sensul giratoriu au prioritate vehiculele care circula in interiorul sensului fata de cele care vor sa patrunda in el.

Incepe sa-mi fie clar de ce mersul cu moto seamana cu ruleta ruseasca la cati afoni circula...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...