Sari la conținut

Prioritate/Ordine de trecere


derkleine
 Share

Care e ordinea  

86 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

1 hour ago, oldgeorge59 said:

 

Hai s-o clarificăm și pe asta.

Ordinea în care se respectă într-o intersecție :

1. indicațiile agentului de circulație

2. semafor electric

3. semne de circulație

4. prioritate de dreapta (stânga doar în cazul sensului giratoriu) în cazul intersecțiilor nesemnalizate

Deci, dragul meu paulynos, semaforul este superior ca rang de respectare în fața semnelor de circulație (prioritate) . După cum se vede în această situație semaforul funcționează!

 

Semaforul este superior doar daca semnul de circulatie este pe acelasi stalp, ca backup. Daca este dupa semafor, orice semn de circulatie este “activ”, chiar daca este in intersectie. Cum stiam si eu, cand se specifica ordinea respectarii semnelor nu se face oricum referire la intersectii. Poate ma insel si e alta prevedere care imi scapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 438
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 6 minute, paulynos a spus:

 

Semaforul este superior doar daca semnul de circulatie este pe acelasi stalp, ca backup. Daca este dupa semafor, orice semn de circulatie este “activ”, chiar daca este in intersectie

 

 Tu chiar ai permis de conducere și chiar conduci în trafic ?

 

Mulțumește-i Domnului că ești încă viu !

 

L.E. Deci tu ești convins că cel cu mașina roșie are semafor verde dar va sta la semnul „cedează trecerea” până ce celui cu mașina roșie i se va face verde la semafor  ca să-l lase să treacă ?!

Editat de oldgeorge59
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, oldgeorge59 said:

L.E. Deci tu ești convins că cel cu mașina roșie are semafor verde dar va sta la semnul „cedează trecerea” până ce celui cu mașina roșie i se va face verde la semafor  ca să-l lase să treacă ?!

 

Nu prea are sens ce zici aici dumneata. Eu dupa ce trec de semafor si intalnesc indicator il respect, fie ca sunt 5 metri sau 100, indiferent unde ma aflu. Daca aveti un articol care specifica ordinea semnalelor in interiorul intersectiilor v-as ramane recunoscator.

 

Vorbim si noi cu respect sau ne cocalarim? Sa stiu cum provedez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, paulynos said:

 

Nu prea are sens ce zici aici dumneata. Eu dupa ce trec de semafor si intalnesc indicator il respect, fie ca sunt 5 metri sau 100, indiferent unde ma aflu. Daca aveti un articol care specifica ordinea semnalelor in interiorul intersectiilor v-as ramane recunoscator.

 

Vorbim si noi cu respect sau ne cocalarim? Sa stiu cum provedez.

Tu consideri ca intr-o intersecție poti avea cate un indicator, semafor, politist si mai stiu eu ce care iti schimba prioritatea la fiecare metru? Eu zic ca ai un singur reper, primul in ordinea din lege. Adica semaforul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, oldgeorge59 a spus:

 

Mulțumesc pentru epitetul de „afon” , probabil că sunt afon dacă în câteva zeci de ani de condus pe drumurile lumii NU am făcut niciun accident !

Cât despre  „prioritate de stânga” ai înțeles ce voiam să zic, în jargon, fără să folosesc termeni rigizi din vocabularul „de lemn” folosit de purtătorii de cuvânt ai poliției !

Îți doresc să rămâi mereu „deșteptu' din capu' trebii” !

Cu stimă

 George

Epitetul nu iti era adresat, era ceva generic in sensul ca, daca aici sunt destui care nu stiu/interpreteaza gresit/etc, e clar ca in trafic sunt MULTI. Acum daca te-ai simtit nu e vina mea... Si nici faptul ca nu ai provocat nici un accident nu e o garantie a aptitudinilor de sofer. Aveam un vecin care, cand m-am rasturnat eu cu masina la 2 zile dupa ce luasem permisul, mi-a recitat acelasi text. Pe el insa il claxonau troleibuzele pe Magheru (in '84 circulau pe acolo troleibuze) ca mergea cu 20km/h si incurca traficul. Ieri probabil ca a ajuns acasa fara sa provoace nici un accident unul pe care l-am ferit eu cand a intrat ca pionierul in intersectie pe rosu, si exemple mai am.

Deocamdata joac-o pe asta:

Sa zicem ca intri - cu masina - intr-un sens giratoriu, iar eu vin cu mobra din stanga ta, cu viteza superluminica, patrund in intersectie dupa ce ai intrat tu si ma infig in usa ta stanga. Fiind supererou nu patesc mai nimic si sar la gatul tau ca nu mi-ai acordat prioritate de stanga in sensul giratoriu. Am dreptate?

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, TETEA. a spus:

Eu va intreb daca e musai ca cele doua vehicule sa se intersecteze, si cand (unde)?

Probabil când unul dintre ei nu face virajul regulamentar și intră pe banda celuilalt dar din cate imi dau seama puțini cunosc aceste reguli. Cele două mașini se intersectează doar daca unu dintre ei e bou ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, popicadi said:

Probabil când unul dintre ei nu face virajul regulamentar și intră pe banda celuilalt dar din cate imi dau seama puțini cunosc aceste reguli. Cele două mașini se intersectează doar daca unu dintre ei e bou ! 

Legea spune ca circuli pe banda 1 ori de cate ori ai posibilitatea. Tot legea spune ca ai sau nu prioritate cand intri in intersecție, fara sa faca diferentiere in funcție de banda pe care vrei sa intri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare dintre cei doi poate intra in intersectie fara sa trebuiasca sa acorde prioritate celuilalt, folosind banda cea mai apropiata. Nici de stanga, nici de dreapta, nici de indicator dupa semafor, nimic! A, candva, ipotetic, cel de pe banda 2 se va replia pe banda 1 conform legii, atunci cand va avea posibilitatea. Dar asta dupa footoota asta de intersectie pe care s-a batut campii cu grație...

Acum 7 ore, popicadi a spus:

Probabil când unul dintre ei nu face virajul regulamentar și intră pe banda celuilalt ... Cele două mașini se intersectează doar daca unu dintre ei e bou !

 

Deci noi dezbatem prioritatea in ipoteza in care unul e bou si nu stie sa mearga.

Intrebare ajutatoare:  Dar daca unul dintre ei este beat muci si merge cu masina facand miscari ample de volan stg-dr, in stil "pişatu' boului", atunci care mai e ordinea de trecere prin intersectie?! Ascult....

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, popicadi said:

Voi înțelegeți că dacă cei doi fac virajul conform legislației nu au de ce sa se întâlnească? 

Tu intelegi ca legea te obliga sa circuli pe banda 1? Si ca ala care face stanga e obligat, teoretic, sa ajunga pe banda 1 dupa intersectie? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, XaeL a spus:

Tu intelegi ca legea te obliga sa circuli pe banda 1? Si ca ala care face stanga e obligat, teoretic, sa ajunga pe banda 1 dupa intersectie? 

Iar pentru imaginea respectiva discuția aceasta e la fel de relevanta că aceea că unul dintre ei e beat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, superbec a spus:

de ani de zile nu m-am mai simtit jignit...

M-am inspirat după jean de la craiova.

Tu ești laserul lalelar...tot un fel de flower.😂 

Acum 11 ore, paulynos a spus:

 Daca aveti un articol care specifica ordinea semnalelor in interiorul intersectiilor v-as ramane recunoscator.

 

 

https://www.scoalarutiera.ro/curs-legislatie/codul-rutier/semnalizarea-rutiera-si-ordinea-de-prioritate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, iulia_boris a spus:

Troleul are romb..

O propoziție cu două afirmații false: troleul e tramvai și rombul e triunghi. :P

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mă retrag din această discuție !

Încep să înțeleg de ce în fiecare an aflăm cu tristețe de atâția motocicliști morți sau răniți  în accidente stupide, când cunoașterea legii circulației și un pic de logică ar putea să să schimbe radical situația unii preferă să fabuleze și să speculeze pe margine unor posibile scenarii.

Vă doresc să faceți un milion de kilometri pe motor fără nici măcar o zgârietură !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, paulynos a spus:

 

Semaforul este superior doar daca semnul de circulatie este pe acelasi stalp, ca backup. Daca este dupa semafor, orice semn de circulatie este “activ”, chiar daca este in intersectie. Cum stiam si eu, cand se specifica ordinea respectarii semnelor nu se face oricum referire la intersectii. Poate ma insel si e alta prevedere care imi scapa.

Adica, ce alegi sa respecți in cazurile astea?

20190209_120519.jpg

20190209_115911.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, popicadi a spus:

Voi înțelegeți că dacă cei doi fac virajul conform legislației nu au de ce sa se întâlnească? 

 

Si eu ce am zis?

Acum 6 ore, XaeL a spus:

Tu intelegi ca legea te obliga sa circuli pe banda 1? Si ca ala care face stanga e obligat, teoretic, sa ajunga pe banda 1 dupa intersectie? 

 

Da, dupa intersectie, atunci cand este posibil. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi minunat ca toate cele scrise p-aci sa se transpuna si-n viata reala .Voi puneti in biti o preafrumoasa teorie si pe sosea te omoara practica..La propriu..Teoretic n-ar trebui sa te intersectezi dar asta se intampla .Asta cu 'cand  este posibil' nu cred c-o stiu prea multi pt ca altfel n-am fi campioni la morti pe sosele .  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TETEA. din punctul meu de vedere, se refera la situatia cand pe b1 circula altcineva. in mod legal, nu dupa ce nu ti-a dat tie prioritate.

Legea nu spune ca dai prioritate in funcție de numărul de benzi de dupa intersectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, XaeL a spus:

 

 

Acum 3 ore, XaeL a spus:

@TETEA. din punctul meu de vedere, se refera la situatia cand pe b1 circula altcineva. in mod legal, nu dupa ce nu ti-a dat tie prioritate.

Legea nu spune ca dai prioritate in funcție de numărul de benzi de dupa intersectie.

 

Scuze, nu inteleg la ce te referi, incearca sa reformulezi cumva. Nu fac misto, sunt obosit si chiar nu inteleg ce ai vrut sa zici mai sus. Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este formularea din lege. Dar in postul tau citat de mine mai sus, n-am inteles ce vrei sa spui, efectiv nu am identificat subiectul si predicatul! Faptul ca spui ca te referi la formularea "atunci cand este posibil" tot nu ma lamureste ce ai vrut de fapt sa zici vis-a-vis de asta. Lasa asa, nu te mai osteni! Bine ca te-a inteles doamna/domnisoara iulia_boris, ale carei cunostinte de legislatie rutiera sunt magnifice dar lipsesc cu desavarsire...

 

Una mai simpla, care sper sa nu mai starneasca atatea controverse:

 

giratoriu.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rosu schimbă direcția respectiv banda, în consecința trebuie sa se asigure ca e pisibil. Pe de alta parte este pe o banda "superioara" si are mai multe drepturi ,trebuie sa caut asta in legislație, presimt, iar celălalt ar trebui sa îi permită dar e discutabil, in caz de accident ar fi culpă comună.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Flower-Power said:

Rosu schimbă direcția respectiv banda, în consecința trebuie sa se asigure ca e pisibil. Pe de alta parte este pe o banda "superioara" si are mai multe drepturi ,trebuie sa caut asta in legislație, presimt, iar celălalt ar trebui sa îi permită dar e discutabil, in caz de accident ar fi culpă comună.

 

 

Care rosu? Exista o masina portocalie si una cu traseu rosu :)

@TETEA. Mai incearca maine cand esti mai odihnit.  Ti-as face un desen dar.. avem unul deja.

Masina care face stânga este obligata sa se incadreze pe b1 dupa intersectie iar celalalt este obligat sa ii dea prioritate. Indiferent cate benzi are strada pe care vor sa intre cei doi, cele doua obligații sunt fix la fel. 

La mica intelegere, pot intra simultan pe benzi separate. Conform legii, nu au voie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...