Sari la conținut

Prioritate/Ordine de trecere


derkleine
 Share

Care e ordinea  

86 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Acum 47 minute, paulynos a spus:

In caz ca nu stiti va spun eu: autovehiculele care fac stanga in intersectie oricum trebuie sa dea prioritate de dreapta chiar daca au intrat pe verde. 

 

 

 3HZG6qE.png

„Art. 59. (4) Când un semafor cu trei culori are o lumină verde intermitentă suplimentară, montată la acelaşi nivel cu lumina verde normală a semaforului, sub forma unei săgeţi verzi pe fond negru, cu vârful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifică permisiunea pentru vehicule de a-şi continua drumul în direcţia indicată de săgeată, indiferent de culoarea semaforului electric, cu condiţia acordării priorităţii de trecere vehiculelor şi pietonilor care au drept de circulaţie.”

 

Cap de cretă, o ții gaia-mâțu pe a ta, ăla cu mașina verde are semafor ROȘU și o lumină intermitentă de culoare verde. Citește ce spune legea, săgeata aia NU îi dă nicio prioritate față de NIMENI, îi permite DOAR să-și continue deplasarea pe roșu CU CONDIȚIA  să dea prioritate TUTUROR celor cu drept de circulație prin intersecție !

 

NU, nu îți doresc moartea , dar dacă într-o zi ai să mori datorită prostiei tale NU te voi plânge, coeficientul de prostie umană va scădea un pic !

Editat de oldgeorge59
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 446
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 11.02.2019 la 2:05, oldgeorge59 a spus:

 

Inițial renunțasem să te mai lămuresc, dar văd că fabulezi în continuare așa că hai să lămurim misterul acelui semn „cedează trecerea” .

În situația în care semafoarele din acestă intersecție nu funcționează sau sunt pe intermitent iar acel semn NU ar exista tramvaiele care vin din stânga ar trebui să-ți acorde ție, celui cu mașina roșie, prioritate de dreapta, legea este clară autovehiculele pe șine au prioritate în intersecțiile nedirijate cu excepția celor care virează la stânga.

Deci într-o asemenea situație, cu semafoarele oprite, mașinile care vin din față (direcția mașinii verzi) ar trebui să dea prioritate de dreapta tramvaiului, tramvaiul ar trebui să-ți dea ție prioritate deci practic s-ar opri toată circulația în intersecție ca să treci tu cu mașina roșie!

Tocmai pentru a evita această situație administratorul drumului a pus acel „cedează trecerea” !

Dacă nici explicația asta nu v-a lămurit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da domnule @oldgeorge59 dar pe langa verdele intermitent acelasi articol 59, alin 2 zice asa:

 

(2) În intersecţii, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează şi care circulă din partea dreaptă.

 

Asta inseamna ca ambele masini trebuie sa acorde prioritate celeilalte, deci sunt pe picior de egalitate si, dupa cum sunt convins ca dumneata stii, in aceste cazuri se aplica regula prioritatii de dreapta. Nu exista prioritate mai mare sau mai mica, ori ai, ori nu. Asta asa, ca sa trag de reguli de dragul dezbaterii, desi nu meriti pentru ca esti marlan.

 

Toate rahaturile astea se aplica aici, in poze. In viata reala soferul nu poate vedea pe ce culoare intra cel de pe contrasens, poate foarte bine sa intre pe verdele de la semaforul principal si nu pe intermitent, nu ai de unde sa stii. Dar constat cu stupoare ca dumneata, si domnita Iulia, aveti ochi de melc si vedeti dupa colt semaforul de pe contrasens. Sau poate circulati dupa niste speculatii vagi, lucru nu foarte intelept. Mai ziceti de prioritatea de stanga in giratoriu ca e amuzant.

 

Ce zici @XaeL ca zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, paulynos a spus:

Da domnule @oldgeorge59 dar pe langa verdele intermitent acelasi articol 59, alin 2 zice asa:

 

(2) În intersecţii, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează şi care circulă din partea dreaptă.

 

Asta inseamna ca ambele masini trebuie sa acorde prioritate celeilalte, deci sunt pe picior de egalitate si, dupa cum sunt convins ca dumneata stii, in aceste cazuri se aplica regula prioritatii de dreapta. Nu exista prioritate mai mare sau mai mica, ori ai, ori nu. Asta asa, ca sa trag de reguli de dragul dezbaterii, desi nu meriti pentru ca esti marlan.

 

Toate rahaturile astea se aplica aici, in poze. In viata reala soferul nu poate vedea pe ce culoare intra cel de pe contrasens, poate foarte bine sa intre pe verdele de la semaforul principal si nu pe intermitent, nu ai de unde sa stii. Dar constat cu stupoare ca dumneata, si domnita Iulia, aveti ochi de melc si vedeti dupa colt semaforul de pe contrasens. Sau poate circulati dupa niste speculatii vagi, lucru nu foarte intelept. Mai ziceti de prioritatea de stanga in giratoriu ca e amuzant.

 

Ce zici @XaeL ca zici?

 

Măi nene, cu nivelul IQ-ului m-ai lămurit, văd că stai prost și cu vederea!

Mașina verde ARE SEMAFOR ROȘU !!!!!...lumina verde intermitentă NU-I conferă NICIUN FEL DE PRIORITATE față de NIMENI, deci îl lasă să treacă pe ăla cu mașina roșie apoi intră și el în intersecție !

Tu nu ai niciodată îndoieli, nu-i așa, când încerci să gândești te cam doare capul?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai are rosu masina verde daca ne uitam la poza, dar cand esti la ghidon de unde stii ce culoare are si cum procedezi in situatia asta? Daca are si el verde plin ce faci? Ca nu ai de unde sa stii. Asta era intrebarea.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, paulynos a spus:

Pai are rosu masina verde daca ne uitam la poza, dar cand esti la ghidon de unde stii ce culoare are si cum procedezi in situatia asta? Asta era intrebarea.

De unde stii ca are rosu? Pt ca pur si simplu sta si nu se baga. Intersectie cu 3-4-5-n strazi, toate cu semafoare....al tau e verde, ceilalti au rosu dar tu nu vezi, ei stau si nu intra in intersectie...ce faci, nu te bagi pt ca desi ai verde nu vezi ce culoare au ceilalti? Te bagi si in mijlocul intersctiei te opresti sa dai prioritate de dreapta celor care stau la semafor si nu intra pt ca na, nu vezi ce culoare au ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, paulynos a spus:

Pai are rosu masina verde daca ne uitam la poza, dar cand esti la ghidon de unde stii ce culoare are si cum procedezi in situatia asta? Asta era intrebarea.

 

Dacă TU ești cu motocicleta în situația asta în mod sigur te oprești în mijlocul intersecției și începi să filozofezi despre efectul semaforului roșu asupra înmulțirii gândacului de Colorado,  poate în acest fel vine un nene grăbit cu un ditai Jeep din spatele tău și ne scapă de un gulgutor pe acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, marauder said:

De unde stii ca are rosu? Pt ca pur si simplu sta si nu se baga. Intersectie cu 3-4-5-n strazi, toate cu semafoare....al tau e verde, ceilalti au rosu dar tu nu vezi, ei stau si nu intra in intersectie...ce faci, nu te bagi pt ca desi ai verde nu vezi ce culoare au ceilalti? Te bagi si in mijlocul intersctiei te opresti sa dai prioritate de dreapta celor care stau la semafor si nu intra pt ca na, nu vezi ce culoare au ei?

 

Pai de ce sa stea, se baga si el ca poate are verde plin in acelasi timp cu tine. Nu conteaza ca e verde, rosu sau intermitent, tu nu ai de unde sa stii si el zice ca avea verde ca doar nu e prost, el oricum se baga. Si tu ai ochi de melc sa vezi semaforul de pe contrasens? Ce faci, intri in el ca ai avut si tu verde, sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Ribo said:

Da aicea cum e , profesorii?

 

image.thumb.png.7052cdd233be7d7e819071106895c5bd.png

Nu stiu, boss, daca are vreunul verde? Eu zic sa opreasca toti 3 in intersecție si sa caute impreuna indicatoare si semafoare pe stâlpi. După ce se pun de acord, trec in ordinea decisa democratic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minutes ago, XaeL said:

Nu stiu, boss, daca are vreunul verde? Eu zic sa opreasca toti 3 in intersecție si sa caute impreuna indicatoare si semafoare pe stâlpi. După ce se pun de acord, trec in ordinea decisa democratic.

Ba lasa vrajeala....zi daca stii.

Am auzit 2 pareri diferite pana acum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, paulynos a spus:

Stai domne ca depinde, nu se vede bine in poza. Sunt copaci pe traseul negru dupa ce face stanga sau nu?

 

Eu zic ca ordinea e asta: traseul galben, verde si negru ultimul.

 

Moșule, eu zic să mergi să predai permisul de conducere !

 

Văd că pe acest forum sunt tot felul de filozofi ai circulației rutiere, dar tămâie când este vorba de cunoașterea legislației rutiere.

Să fie asta una dintre cauzele prea multora accidente de motor ?!

Vă recomand cu drag un curs de legislație rutieră online, foarte bine făcut.

Nu-i nicio rușine să înveți, rușine este să te dai deștept și tu să fii clei...ba mai mult să-ți riști viața ta ba chiar mai grav, viața altora, conducând în trafic ca un bou !

 

https://www.scoalarutiera.ro/curs-legislatie/codul-rutier

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Paca said:

Nu indica nicaieri in foto ca asa ar fi ...si nu circuli pe baza de presupuneri  :)

Poti foarte bine sa presupui ca nu exista nici un semn in fata camionului 

atunci sa-mi spui mie ce semn poate fi la camion in fata daca tu vezi semnul asta aditional :)))

1 hour ago, oldgeorge59 said:

 

 

Caută întrebare nr.12, bifează răspunsul apoi „ok” și vei știi cât de profesor ești.

http://soferiteste.ro/TESTE/CATEGORIA_B/PRIORITATEA_B/prioritatea_B.htm

 

am raspuns corect...dar nu despre asta e vorba :) . 

Toata ordinea.

 

Vad ca inca sunt baieti care nu sunt siguri de trecerea camionului :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, XaeL said:

Paca doar troleaza, nu m-as agita in locul tau. Paul pare ca e pe bune, desi nici acolo nu stii intotdeauna.

pai zi ma tu ordinea...ca doar o dai in  bosketi.

 

Paca nu cred ca ai dreptate....dar ma rog

 

Si daca e dupa ce vezi....trece camionul, dar dupa care cum trec?

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, Ribo said:

pai zi ma tu ordinea...ca doar o dai in  bosketi.

 

Paca nu cred ca ai dreptate....dar ma rog

 

Si daca e dupa ce vezi....trece camionul, dar dupa care cum trec?

camion, eu (asta cu 1st person view), skoda

legat de aia care o dau in diverse cu indicatoarele celorlalti: pe mine nu prea ma intereseaza ce indicator are camionul sau skoda, am absolut tot ce imi trebuie pe stalpul meu

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Ribo a spus:

Da aicea cum e , profesorii?

 

image.thumb.png.7052cdd233be7d7e819071106895c5bd.png

cine spune ce vede skoda?!?! eu cred ca in spatele "pietonului pe zebra" este desenul drumului cu prioritate, deci skoda vede ca nu este pe drum cu prioritate, deci trece camionul primul...ramane  "eu" si skoda....zicea un nene ca linia alba perpendiculara inseamna STOP, deci trebuie sa dau prioritate la restul....plus ca eu ies de pe drumul cu prioritate, am si STOP, deci skoda trece, parerea mea si eu raman la coada

cred ca sunt masochist de tot ma bag aici, in loc sa stau in banca mea :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...