Sari la conținut

Prioritate/Ordine de trecere


derkleine
 Share

Care e ordinea  

86 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Acum 1 oră, XaeL a spus:

camion, eu (asta cu 1st person view), skoda

legat de aia care o dau in diverse cu indicatoarele celorlalti: pe mine nu prea ma intereseaza ce indicator are camionul sau skoda, am absolut tot ce imi trebuie pe stalpul meu

 

Deci da!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 446
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Băă, ej' nebun?!?

Să mor dacă ar trece examenul de sală 20% dintre posesorii de permis (fără să-i număr pe ăia care nu conduc)! :dropsmilie:

Skoda tre să aibă un cedează/stop cu panou suplimentar care arată direcția drumului cu prioritate, așa că trece fix ultima. Ceilalti 2 sunt egali dpdv al priorității reglementate de indicatoare și, logic, camionul trece primul pt că vine din dreapta celui care părăsește direcția drumului cu prioritate. E fix situația din desenul pus de @Flower-Power acum câteva zile și al intersecției din Dărămoaia menționată de mine... :moron: Mă mai mir că acolo mereu dau de berbeci dornici să intre în mine, convinși fiind că sunt pe dreptul lor.

Dacă întoarce careva desenul din alta direcție se mai discută 2 pagini în contradictoriu, zău!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, john17 a spus:

 

Skoda tre să aibă un cedează/stop cu panou suplimentar care arată direcția drumului cu prioritate, așa că trece fix ultima. Ceilalti 2 sunt egali dpdv al priorității reglementate de indicatoare și, logic, camionul trece primul pt că vine din dreapta celui care părăsește direcția drumului cu prioritate. E fix situația din desenul pus de @Flower-Power acum câteva zile și al intersecției din Dărămoaia menționată de mine... :moron:

 

Ai dreptate cu ordinea, dar nu cu explicatia. Camionul si cel cu "first person view" nu sunt egali dpdv al prioritatii, intrucat doar camionul isi continua deplasarea mai departe pe drumul cu prioritate. Celalalt va acorda prioritate vehiculelor ce se deplaseaza mai departe pe drumul cu prioritate (recte camion si cine o mai veni in urma lui). Dar nu pentru ca sunt egali ca prioritate si camionul vine din dreapta, putea sa vina si din stanga si tot camionul trecea primul.

 

 

Cu 20% cred ca esti optimist...

Acum 37 minute, marauder a spus:

 

cred ca sunt masochist de tot ma bag aici, in loc sa stau in banca mea :))

 

 

Cred ca e bine ca te bagi pe aici. Adica e constructiv. Si instructiv...

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe un forum auto despre o situatie similara, si pana la urma cineva a pus intrebarea direct la politie....raspunsul venit de la organ a cam descumpanit pe multi...din ce am putut trage concluzia (discutia avea 2 ani vechime, poza cu raspunsul oficial nu mai era disponibila) ca politia ar fi zis ceva de genul "daca iesi de pe drumul cu prioritate, o pierzi".

Cel mai bine pt lamurire ar fi sa trimita cineva poza asta la politie, sa ceara lamuriri, si gata.

Ca intra camionul primul, e la mintea cocosului, problema este cu restul...isi pastreaza "eu" prioritatea daca iese de pe drumul cu prioritate SI are marcajul transversal ? Eu zic ca nu, altii ca da....asa ca, hai cu mailul la politie inainte sa isi scoata lumea ochii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, marauder a spus:

cine spune ce vede skoda?!?! eu cred ca in spatele "pietonului pe zebra" este desenul drumului cu prioritate, deci skoda vede ca nu este pe drum cu prioritate, deci trece camionul primul...ramane  "eu" si skoda....zicea un nene ca linia alba perpendiculara inseamna STOP, deci trebuie sa dau prioritate la restul....plus ca eu ies de pe drumul cu prioritate, am si STOP, deci skoda trece, parerea mea si eu raman la coada

cred ca sunt masochist de tot ma bag aici, in loc sa stau in banca mea :))

preda carnetu boss

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai o pierzi, dar numai fata de cei ce continua deplasarea pe directia drumului cu prioritate, nu fata de toti din intersectie.

Acum 11 minute, marauder a spus:

Am citit pe un forum auto despre o situatie similara, si pana la urma cineva a pus intrebarea direct la politie....raspunsul venit de la organ a cam descumpanit pe multi...din ce am putut trage concluzia (discutia avea 2 ani vechime, poza cu raspunsul oficial nu mai era disponibila) ca politia ar fi zis ceva de genul "daca iesi de pe drumul cu prioritate, o pierzi".

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, fac eu mailul, vedem ce raspunde.

 

E limpede la o pierzi fata de cei care isi mentin drumul cu prioritate, e la mintea cocosului...sau ar trebui....dar fata de ceilalalti? Si "dincolo" (ma refer pe forumul cu pricina) era tot dezbatere aprinsa....era cu legi si articole care se cam bateau cap in cap...asa ca piua pana raspunde politia...sau spor la paruiala :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, marauder a spus:

Ok, fac eu mailul, vedem ce raspunde.

 

E limpede la o pierzi fata de cei care isi mentin drumul cu prioritate, e la mintea cocosului...sau ar trebui....dar fata de ceilalalti? Si "dincolo" (ma refer pe forumul cu pricina) era tot dezbatere aprinsa....era cu legi si articole care se cam bateau cap in cap...asa ca piua pana raspunde politia...sau spor la paruiala :))

e limpede ca nu intelegi conceptul de DRUM CU PRIORITATE ! asta e limpede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Văd că iarăși se aberează din plin, începe să-mi fie frică să mai circul în același timp cu unii de pe acest forum !... mă întreb cum au trecut unii examenul pentru permis, pe pile?!

Vedeți aici răspunsul clar, dat de adminul unei școli de șoferi legat de o situație identică :

https://www.scoalarutiera.ro/indicatoare-si-marcaje/panouri-aditionale/directia-drumului-cu-prioritate/303

712327749_Direcia_drumului_cu_prioritate_(2).thumb.jpg.2949f61c4d9b01f046b8cef1f1a3c0e0.jpg

 

asf.thumb.jpg.8d4ee6d468a3012efe862b7d732df712.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de ce trece camionul primul prin intersectie? Daca asta de face poza are semnul de prioritate nu inseamna ca si autocamionul are la fel, de unde pana unde? Camionul poate sa aiba foarte frumos semnul de stop sau cine stie ce alt semn, sau deloc ca poate l-au furat tiganii cu caruta, nu stie nimeni ca nu se vede. Ok, nu vreau sa fiu ridicol, in 9 din 10 cazuri asa e, camionul are prioritate dar nu este obligatoriu si nu te poti baza pe asta.

 

Unii presupun ca autocamionul trece primul, altii ca skoda are nu stiu ce semn de cedeaza si tot asa. Astea sunt doar niste presupuneri si inseamna sa mergi la ghici, asa se intampla accidentele. Fara sa stii ce semne au si ceilalti doi nimeni nu poate spune cu certitudine ordinea, ca nu ai cum. Raspunsul meu a fost doar o varianta din cele 6 disponibile bazat doar pe ce vad in poza, poate fi corect sau nu, habar n-am.

 

Cum o fi mai bine: sa circuli preventiv cu ochii beliti bazandu-te doar pe semnele pe care le vezi si atat, sau sa te lansezi in supozitii despre ce semne au ceilalti,  care pot fi sau nu adevarate, adica sa mergi la ghici ? Vad ca voua va place sa mergeti la ghici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, paulynos a spus:

Pai de ce trece camionul primul prin intersectie? Daca asta de face poza are semnul de prioritate nu inseamna ca si autocamionul are la fel, de unde pana unde? Camionul poate sa aiba foarte frumos semnul de stop sau cine stie ce alt semn, sau deloc ca poate l-au furat tiganii cu caruta, nu stie nimeni ca nu se vede. Ok, nu vreau sa fiu ridicol, in 9 din 10 cazuri asa e, camionul are prioritate dar nu este obligatoriu si nu te poti baza pe asta.

 

Unii presupun ca autocamionul trece primul, altii ca skoda are nu stiu ce semn de cedeaza si tot asa. Astea sunt doar niste presupuneri si inseamna sa mergi la ghici, asa se intampla accidentele. Fara sa stii ce semne au si ceilalti doi nimeni nu poate spune cu certitudine ordinea, ca nu ai cum. Raspunsul meu a fost doar o varianta din cele 6 disponibile bazat doar pe ce vad in poza, poate fi corect sau nu, habar n-am.

 

Cum o fi mai bine: sa circuli preventiv cu ochii beliti bazandu-te doar pe semnele pe care le vezi si atat, sau sa te lansezi in supozitii despre ce semne au ceilalti,  care pot fi sau nu adevarate, adica sa mergi la ghici ? Vad ca voua va place sa mergeti la ghici.

cert e ca n-am fost toti creati egal, unii inteleg lucruri simple altii se zbat ca avionu pe banda .

 

daca vine un ozn de sus in picaj si vrea sa intre pe drumul cu prioritate?

ce semn intalneste ozn-ul?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, paulynos a spus:

Pai de ce trece camionul primul prin intersectie? Daca asta de face poza are semnul de prioritate nu inseamna ca si autocamionul are la fel, de unde pana unde? Camionul poate sa aiba foarte frumos semnul de stop sau cine stie ce alt semn, sau deloc ca poate l-au furat tiganii cu caruta, nu stie nimeni ca nu se vede. Ok, nu vreau sa fiu ridicol, in 9 din 10 cazuri asa e, camionul are prioritate dar nu este obligatoriu si nu te poti baza pe asta.

 

Unii presupun ca autocamionul trece primul, altii ca skoda are nu stiu ce semn de cedeaza si tot asa. Astea sunt doar niste presupuneri si inseamna sa mergi la ghici, asa se intampla accidentele. Fara sa stii ce semne au si ceilalti doi nimeni nu poate spune cu certitudine ordinea, ca nu ai cum. Raspunsul meu a fost doar o varianta din cele 6 disponibile bazat doar pe ce vad in poza, poate fi corect sau nu, habar n-am.

 

Cum o fi mai bine: sa circuli preventiv cu ochii beliti bazandu-te doar pe semnele pe care le vezi si atat, sau sa te lansezi in supozitii despre ce semne au ceilalti,  care pot fi sau nu adevarate, adica sa mergi la ghici ? Vad ca voua va place sa mergeti la ghici.

 

 Tu chiar exiști sau ești doar un vis urât?!

„...camionul are prioritate dar nu este obligatoriu”  Serios ?! adică prioritatea există dar nu-i obligatorie ?!?!?!!?!?

 Cap de cretă, vorbim despre un indicator pe care ÎL AI ÎN FAȚĂ și PE CARE TREBUIE SĂ-L RESPECȚI și care stabilește CLAR ÎN CE ORDINE SE TRECE, nu-i o propunere indecentă pe care o respecți sau nu !

Dar nu, bobocel paulică se oprește în mijlocul intersecției și devine „gânditorul de la Hamangia” timp de 10 minute minim până îi vine inspirația privind prioritățile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@paulynos tu, soferul din masina caruia este facuta poza, stii un singur lucru -indicatorul tau; care spune ca astepti sa treaca camionul si te bagi in fata skodei

daca tu te lovesti cu skoda, si politia vede ca skoda nu are triunghiul de "cedeaza" (skoda neavand indicator este obligata sa caute cu privirea ce indicatoare au restul), politia va declara vinovata fie skoda (vezi paranteza anterioara) fie cine e legal responsabil pentru instalarea si intretinerea indicatoarelor rutiere (administratorul drumului sau politia rutiera)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marlanel, normal ca daca rupi din context iti iese cum vrei tu. Reformulez sa intelegi si matale: in 9 din 10 cazuri, in situatia asta, camionul are semnul de prioritate dar nu este obligatoriu ca el, semnul, sa existe mereu, nu scrie nicaieri asta si tu nu-l vezi. In asta al 10lea caz o dai de gard? Pai o dai normal, ca esti tampitel pt ca presupui lucruri.

 

Eu inteleg ca ‘mneata, in 9 din 10 cazuri, nu intelegi ce citesti, adica esti analfaboss functional, dar deja exagerezi :D

 

@superbec daca vine oznul trimite-l la mine ca-i explic eu care-i treaba cu regulile, unde sa puna cortu’, unde se mananca bine, din astea.

 

@XaeL nu boss, indicatorul ala de prioritate cu semnul aditional sub el iti spune doar ca “eu”, asta de face poza, are prioritate daca vireaza la dreapta, adica directia drumului cu prioritate pe sensul de mers al lui “eu” si atat. Nu-ti spune nimic despre ce semn are camionul, tu si restul presupuneti asta, asta inseamna sa mergi la ghici. Am admis ca sunt sanse mari ca si camionul sa aiba acelasi semn cu prioritate daca face stanga, dar nu este o certitudine din moment ce nu vedem indicatorul lui, e simplu, te poti insela. E posibil? Normal ca e.

 

”skoda neavand indicator e obligata sa caute din privirea ce indicator au restul”

 

Obligatia asta de unde ai scos-o, din jobenul magic? Cum faci asta? Daca pe un triunghi cu spatele il mai identifici unui semn aditional de sub ce-i faci, dai cu zaru’? Dar daca e rotund, patrat sau mascat de alt semn cum e asta de pietoni din poza sau copaci? D-aia zic ca aveti ochi de melc.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@paulynos E ultima postare a mea pe tema aberatiilor tale despre indicatorul camionului:

Camionul o sa aiba intotdeauna indicator de drum cu prioritate, cu panou aditional care lui ii spune ca drumul cu prioritate face stanga (pentru el). In cel mai rau caz va lipsi indicatorul, daca l-a lovit ozn-ul lui superbec la aterizare sau daca l-a luat ca suvenir vreun magnet din ala maroniu, pe doua picioare. Dar camionul nu va avea vreodata alt indicator.

 

In afara de asta, sa mai lamurim o problema: de ce, cand nu ai tu indicator, te uiti sa vezi daca au ceilalti? Pentru ca exista intersectii unde, in mod perfect legal, drumul cu prioritate nu are indicator instalat, si au doar cele fara prioritate. Asa ca tu te uiti la ceilalti sa vezi daca e intr-adevar intersectie nedirijata sau nu.

Iar daca esti cu skoda din imagine si chiar nu ai un indicator de "cedeaza" ascuns acolo pe stalp, te uiti la indicatoarele celorlalti, vezi doua romburi (si alea au forma speciala tocmai pentru a fi recunoscute din spate) si iti pica fisa ca sunt sanse zero sa ai prioritate fata de vreunul dintre ei, fara sa te dai jos sa investighezi panourile aditionale. Iar daca vezi un singur romb, ca a venit ozn-ul si a lasat camionul fara, il injuri pe ala care nu intretine indicatoarele si intri cu grija in intersectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altu’ care nu stie care-i treaba cu panourile aditionale. Sunt foarte importante chiparosule, nu cum spui tu. Alea iti indica pe ce directie se aplica indicatorul respectiv, oricare ar fi el. Adica linia ingrosata,  doar acolo dai sau ai prioritate, depinde sub ce semn sunt montate. Pe directia cu linia subtire NU se aplica indicatorul, e la liber. Habar nu ai de notiuni elementare si te iei de mine. Si “intotdeauna” ala pt camion e doar in capu’ la Xael. Back to school, mon cher ami.

 

Ia zi-le tu @superbec, ca astia e bauti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, paulynos a spus:

 

Ia zi-le tu @superbec, ca astia e bauti :D

numai zic nimic ...

 

mi-am dat seama ca mi-am pierdut 1-2 neuroni cu tine pe topicul cu avionu si puteam sa-i pierd incercand sa-mi dresez cainele sa se stearga la poponeata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, XaeL a spus:

@paulynos ia spune, chiparosule:

Daca tu intri in intersectie de pe drum cu prioritate dar il parasesti, si altul intra in aceeasi intersectie de pe "cedeaza", cine are prioritate? Tu sau el?

 

Depinde de culoarea semaforului prietenei/sotiei!

 

Incepe acus sezonul si trebuie sa ma apuc de alergat pt. conditie fizica. Targetul e sa pot da o tura de intersectie pentru a vedea toate indicatoarele celorlalti din intersectie, inainte ca soferii din spatele meu sa gaseasca bata de baseball sau spray-ul cu piper.

Timpul meu e prea pretios pentru nivelul topicului asta. Va pup pe gingii cu cheia de 21!

L.E. Scuze Xael ca te-am citat pe tine in postul asta, a fost numai pt a-i sufla raspunsul lui Paulynos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, XaeL said:

camion, eu (asta cu 1st person view), skoda

legat de aia care o dau in diverse cu indicatoarele celorlalti: pe mine nu prea ma intereseaza ce indicator are camionul sau skoda, am absolut tot ce imi trebuie pe stalpul meu

O mica rectificare....pe COPACUL meu.

ba nu exista asa ceva...chiar imi dau seama ca unii habar n-au ce vorbesc =)))))

11 hours ago, oldgeorge59 said:

 

 Tu chiar exiști sau ești doar un vis urât?!

„...camionul are prioritate dar nu este obligatoriu”  Serios ?! adică prioritatea există dar nu-i obligatorie ?!?!?!!?!?

 Cap de cretă, vorbim despre un indicator pe care ÎL AI ÎN FAȚĂ și PE CARE TREBUIE SĂ-L RESPECȚI și care stabilește CLAR ÎN CE ORDINE SE TRECE, nu-i o propunere indecentă pe care o respecți sau nu !

Dar nu, bobocel paulică se oprește în mijlocul intersecției și devine „gânditorul de la Hamangia” timp de 10 minute minim până îi vine inspirația privind prioritățile.

Epic

Raspunsul oficial de la un militian de la circulatie care e tatal unui preten 


Trece cameonu, trece tu, trece skoda ! 

 

Hai liberare ! sper sa nu iesiti prea multi pe strazi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, XaeL said:

@paulynos ia spune, chiparosule:

Daca tu intri in intersectie de pe drum cu prioritate dar il parasesti, si altul intra in aceeasi intersectie de pe "cedeaza", cine are prioritate? Tu sau el?

 

Hai bre, tu vb serios? Ce-i cu glumele astea? In caz ca vb serios iti raspund: daca nu sunt alte reglementari, gen semne sau panouri aditionale, ala care are cedeaza da prioritate, n-are ce face. Nu se reglementeaza prioritatea asa: drum cu prioritate dar il parasesti, asta era capcana? 😄 Copiii spun lucruri trasnite.

Numai in caz de egalitate se da de dreapta dar doar unul are cedeaza din ce spui asa ca nu e cazul.

 

Mergi si recupereaza materia din urma si vino in toamna la reexaminare. Ia-l si pe @superbec cu tine ca nici ala nu are habar cum e cu panourile aditionale. Si pe toti care presupun ca camionul e sigur pe drum cu prioritate desi nicaieri nu e specificat treaba asta si legea nu acopera subiectul. Ia uite ba cine ma trage pe mine de urechi, unii care nu stiu sa se lege la sireturi. Abia acum devine amuzant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
7 minutes ago, Ribo said:

Ce mi place topicu asta...l-am descoperit cam tarziu :D ....hai mai puneti poze.

 

Da da...era bun titlul "Bucatari vorbind de soferie".

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...