Sari la conținut
derkleine

Prioritate/Ordine de trecere

Care e ordinea  

78 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Acum 2 minute, Tzitzicat a spus:

Pas

Nu am deschiderea

O am io:

(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:

b) neacordarea priorităţii de trecere pietonilor angajaţi în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate şi semnalizate, aflaţi pe sensul de deplasare a autovehiculului, tractorului agricol sau forestier ori tramvaiului;

Clasa II = 4-5 puncte de amendă. 

Nu se dau puncte de penalizare.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Doctor X a spus:

O am io:

Te cred...e ok ce citezi

Satisface-ti curiozitatea si citeste rahatul ala de sentinta

E fix ..ce spune militia prin celebrul OUG

Partajează acest post

Link spre post
Acum 15 minute, Tzitzicat a spus:

Te cred...e ok ce citezi

Satisface-ti curiozitatea si citeste rahatul ala de sentinta

E fix ..ce spune militia prin celebrul OUG

Am citit și e o tâmpenie.

Oricum ăia de la ICCJ (de fapt prima instanță care a judecat cazul) ar fi trebuit să anuleze procesul verbal dacă sancțiunile ar fi fost alea menționate în sentință, care sunt greșite. 

Editat de Doctor X

Partajează acest post

Link spre post
1 hour ago, Tzitzicat said:

Parca dimineata erai cu....subscriu

De dimineata ala rosu din poza trecea prin fata pietonului. Mi se pare rezonabila ideea ca o masina care trece prin fata mea pe trecere, chiar la 1-2-5 benzi distanta, ma stanjeneste sau, in termeni legali, nu imi acorda prioritate.

Legat de ideea de a trece o masina prin spatele meu, la cel putin o banda distanta, consider ca e discutabil cat ma stanjeneste. Mai curand deloc. 

Acuma, ca iei tu poza de undeva, si decizia de altundeva, decizie care se bazeaza pe o inregistrare la care noi nu avem acces, dupa care te intrebi de ce primesti raspunsuri discordante... well... e problema ta daca ti se pare ca ai motive sa fii mirat

Partajează acest post

Link spre post

In Ro inca nu s-a auzit si nu se poate ca o sentinta sa fie cumparata cu bani sau prin trafic de influenta.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 13 minute, XaeL a spus:

De dimineata ala rosu din poza trecea prin fata pietonului. Mi se pare rezonabila ideea ca o masina care trece prin fata mea pe trecere, chiar la 1-2-5 benzi distanta, ma stanjeneste sau, in termeni legali, nu imi acorda prioritate.

Legat de ideea de a trece o masina prin spatele meu, la cel putin o banda distanta, consider ca e discutabil cat ma stanjeneste. Mai curand deloc. 

Acuma, ca iei tu poza de undeva, si decizia de altundeva, decizie care se bazeaza pe o inregistrare la care noi nu avem acces, dupa care te intrebi de ce primesti raspunsuri discordante... well... e problema ta daca ti se pare ca ai motive sa fii mirat

Ma repet

Sentinta 20216

E pe portal

Partajează acest post

Link spre post
Acum 15 minute, goe 75 a spus:

In Ro inca nu s-a auzit si nu se poate ca o sentinta sa fie cumparata cu bani sau prin trafic de influenta.

Acum 4 minute, Tzitzicat a spus:

Ma repet

Sentinta 20216

E pe portal

Vezi mai sus.

Plm, bine că n-au ajuns la CCR și la CEDO cu procesul vieții. 

Partajează acest post

Link spre post
7 minutes ago, Tzitzicat said:

Ma repet

Sentinta 20216

E pe portal

Ma repet: sentinta 20216 nu are legatura cu poza pusa de tine.

Partajează acest post

Link spre post

Nu trageti in pianist

Era doar...o idee de discutie

Citim...si ne dam cu parerea

E ...gratis

Acum 14 minute, XaeL a spus:

Ma repet: sentinta 20216 nu are legatura cu poza pusa de tine.

E o lege..544...acces la informatii publice

Fa o cerere

Poate are legatura...😄

Partajează acest post

Link spre post

Toata gargara asta aici m a facut sa pun mana pe legislatie,timpul uneori lucreaza impotriva noastra,chiar daca numarul de km la volan sau ghidon este mare. Asa ca,decat sa "predati plasticu' ", mai bine deschideti cartea.😑

Partajează acest post

Link spre post
Acum 2 ore, Ice-D a spus:

Toata gargara asta aici m a facut sa pun mana pe legislatie,timpul uneori lucreaza impotriva noastra,chiar daca numarul de km la volan sau ghidon este mare. Asa ca,decat sa "predati plasticu' ", mai bine deschideti cartea.😑

Ești pe sufletul meu, întotdeauna am preferat ca, în loc să mă calce unul cu ditai  mașinoaia pe cască pentru că am fost prost și n-am știut regulile de circulație să pun mâna pe carte fără rușine și să (re)învăț!

Există tot felul de p(a)ulici, chiar dacă și-au schimbat nickname-ul pe care s-au că...pardon răhățit e cuvântul elegant, pe acest forum care aplică vechea zicală :

Prostul nu e prost destul facă nu e și fudul !

Editat de oldgeorge59

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.