Sari la conținut

Caine mort, motocicleta cazuta, pana in Big Berceni.


fast_arrow
 Share

Postări Recomandate

Azi am aflat ca a fost un accident in zona Big Berceni, undeva in fata constructiei verzi de langa cimitir, constructie in care se vand haine. Din cate am inteles : dimineata in jur de ora 06,00 - 06,30 o motocicleta era cazuta ceva mai departe de un caine mort. Politie la locul accidentului, motociclistul nu era acolo, probabil ranit a fost dus la spital. Persoana in cauza atat a retinut. Daca mai stie cineva ceva de acest caz... poate aflam amanunte. Cainele e posibil sa fie unul mare si gras ce isi facea veacul prin acea zona, de regula. Daca o fi cel la care ma gandesc, era un caine bland care dormea la usa unui magazin alimentar din spate de la acea constructie cu haine. Ma intreb daca motociclistul sau familia se pot indrepta pe cale juridica impotriva primariei de sector sau a cuiva...politia locala, etc. daca e vorba de acel caine ce statea de multi ani acolo pe strazi, cunoscut fiind acest lucru. Pana la urma, a fost doar chestie de timp sa produca un accident. Cine e vinovat in acest caz (in afara de motociclist, caci vor spune unii ca avea viteza...) Poate avea, dar daca acel caine nu era pe strada atunci...acolo, s-ar fi intamplat acest accident?

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am vazut motocicleta trasa pe "scuar"ul dintre intrarea in pasaj si benzile care duc inspre Oltenitei, chiar ma intrebam de ce l-o fi pus acolo. Daca e vorba de acel Ducati Monster rosu.. Asta se intampla pe la 8:30-8:45..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sotia mi-a spus, ea nu stie ce motor este. Nu am intrebat de culoare, dar cu siguranta acela este. Doar atat a tinut sa imi spuna, impresionata, banuind ca acel caine a pus jos motociclistul. Restul, poate mai aflam...Daca l-ar fi dus la spital, cred ca cel mai aproape ar fi fost Bagdasar. Daca cineva are legatura cu acest spital sau are,,o relatie acolo'' ar putea afla mai multe si poate sa ne spuna si noua...Banuiesc ca la acea ora soseaua e inca libera, omul ata probabil spre munca, cainele o fi tasnit sa treaca strada ( ala de il stiu eu, de o fi ala... nu cred ca s-ar fi repezit spre roti, de gras ce era) si asta a fost. curios ce o fi patit motociclistul, o fi ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinovatul(cainele) a platit cu viata!A,vrem musai alti vinovati,catuse,retineri ,arestari!Puscarie,puscarie!

La comunisti era obligatoriu sa existe vinovati,autocritica,chestii dastea!Urmasii lor traiesc si se reproduc in minunata mentalitate a vinovatiei !Mai ales daca sunt spalati pe

creier de televiziuni proaste si ticaloase!

Cine e de vina ca ninge,ca bate vantul,ca vine uraganul sau tsunami?Natura!Nu este adevarat,trebuie sa fie vinovat cineva!Sa vina nspe mii de autoritati sa

gaseasca musai vinovatii urla creierul!

Nu mai conteaza CAUZELE,este deajuns VINOVATIA cuiva!

 

Recomand celor obsedati de vinovatie,inclusiv lui fast arrow,12 oameni furiosi(oricare din versiuni)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinovatul(cainele) a platit cu viata!A,vrem musai alti vinovati,catuse,retineri ,arestari!Puscarie,puscarie!

La comunisti era obligatoriu sa existe vinovati,autocritica,chestii dastea!Urmasii lor traiesc si se reproduc in minunata mentalitate a vinovatiei !Mai ales daca sunt spalati pe

creier de televiziuni proaste si ticaloase!

Cine e de vina ca ninge,ca bate vantul,ca vine uraganul sau tsunami?Natura!Nu este adevarat,trebuie sa fie vinovat cineva!Sa vina nspe mii de autoritati sa

gaseasca musai vinovatii urla creierul!

Nu mai conteaza CAUZELE,este deajuns VINOVATIA cuiva!

 

Recomand celor obsedati de vinovatie,inclusiv lui fast arrow,12 oameni furiosi(oricare din versiuni)!

da-ti doua palme, poate iti revii si realizezi ca locul animalelor salbatice nu e in oras ci in padure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti, de aia imi e scarba sa mai intru pe aici, s-a si gasit unul... sa ma faca comunist etc. sa arunce cu zoaie...Pot sa va spun ca din informatiile mele motorul este tot acolo, la intrarea in pasaj dinspre Nitu Vasile si are un bilet pus pe el. Ducati rosu, B-78 DUC. In alta ordine de idei, cainele pe numele lui Bobita e chiar cel despre care spuneam... si din spusele unei doamne, cica ar fi mort. Baiatul, probabil ca are probleme din moment ce nu a putut trimite pe cineva sa ridice motorul. Ai de ma musca de c-r fara motiv, nu le doresc sa aibe soarta cainelui...le doresc multe proteine in frigider si maoi ales sanatate la neuroni si sinapse...! Da, cineva trebuie sa plateasca, autoritatile care nu si-au facut datoria, sa il dea cuiva spre adoptie si sa-l ia de pe strazi! Exista legi sau nu in privinta animalelor, fie si domestice!? Multi oameni mor si vor muri din cauza miseirupismului...treci tu autoritate ani de zile pe langa caine il vezi dar nu poti sa dai un telefon celor ce se ocupa de acel caine, e greu. In schimb daca o batrana in acel loc vinde o legatura de patrunjel iei masuri urgent. Cetatenii din zona inclusiv eu, au acelasi merit! Dar eu nu pot sa le fac pe toate...poate ma ajuta in viitor criticii...competenti de altfel si priceputi la toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-ti doua palme, poate iti revii si realizezi ca locul animalelor salbatice nu e in oras ci in padure.

A lovit un caine nu un urs! Iar cainele a ajuns in strada tot cu ajutorul cretinilor! Nu a coborat din codru! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A lovit un caine nu un urs! Iar cainele a ajuns in strada tot cu ajutorul cretinilor! Nu a coborat din codru! :))

1) daca animalul are proprietar, problem solved! am gasit vinovatul.

2) daca nu are proprietar, pt mine e un animal salbatic. pe care cineva, platit din bani publici, trebuie sa il faca inofensiv, ca de asta platim taxe - ca sa nu avem muscaturi sau accidente in mijlocul civilizatiei numite oras.

 

eu propun ca maidanezii sa primeasca un cip sub piele si sa treaca pe numele binefacatorului care vrea sa isi asume responsabilitatea pt acel caine. iar cand cainele cuiva produce un accident, vezi punctul 1)

 

Ce m-a enervat la raspunsul lui adiy32 este faptul ca, din cum s-a exprimat el acolo, reiese ca ar trebui sa consider perfect normala prezenta cainilor pe strazi, aia acolo sunt si nu avem ce face si, deh, daca vreunul ma da cu rotile in sus, sa ridic din umeri ca a fost de la Doamne-Doamne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui eutanasiati toti cainii fara stapan, precum si toti batranii fara apartinator. restul la puscarie, ca sa aiba motociclistii asfalt uscat!

 

as vrea sa dau pe cineva in judecata in problema albinelor fara stapan care ma inteapa prin cagula.

Editat de zahei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui eutanasiati toti cainii fara stapan, precum si toti batranii fara apartinator. restul la puscarie, ca sa aiba motociclistii asfalt uscat!

 

as vrea sa dau pe cineva in judecata in problema albinelor fara stapan care ma inteapa prin cagula.

As fi de acord sa fie eutanasiati toti cainii fara stapan, la pachet cu toti retarzii care isi lasa jivinele sa cutreiere strazile la marlit si puiat...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam așa este! Doar ca nu e pus in practica, eu am și mulți câini și multe pisici colectate de pe strada. Din păcate, de fiecare data când aud de vreun adăpost de animale ma gândesc cu groaza lanconditiile de acolo și la faptul ca de fapt nu se dorește sa fie făcut ceva in vreun sens util cu adevărat. Nu vreau sa stârnesc polemici prin mesajul meu, e clar ca o viața de om valorează mai mult...nu ma erijez in Dumnezeu sa judec ca nu toți oamenii sunt oameni dar cred ca fondurile destinate adăposturilor nu sunt nici suficiente și nici oamenii care se ocupa de asta nu sunt motivați sau oameni cu adevărat, iar primarii și cei cu putere decizionala fac promisiuni in campanii electorale in functie de bătaia vântului . Pana la urma, dacă te gândești la consecințe pe termen lung sunt sigura ca poți lua o decizie înțeleapta și utila de a steriliza animalul și de a nu-l lasă pe strada pentru ca nu ți se mai pare așa frumos sa ai unul. Responsabilitatea joaca un rol important in toată aceasta discuție.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, sa zicem ca eu sunt proprietarul! Animalul s-a speriat și a fugit din lesa! Eu sunt vinovata ca nu l-am ținut mai bine și ca am permis un moment, o fracțiune de neatenție! Ajuta la ceva!? Sau la ce ajuta, concret.

 

1) daca animalul are proprietar, problem solved! am gasit vinovatul.

2) daca nu are proprietar, pt mine e un animal salbatic. pe care cineva, platit din bani publici, trebuie sa il faca inofensiv, ca de asta platim taxe - ca sa nu avem muscaturi sau accidente in mijlocul civilizatiei numite oras.

 

eu propun ca maidanezii sa primeasca un cip sub piele si sa treaca pe numele binefacatorului care vrea sa isi asume responsabilitatea pt acel caine. iar cand cainele cuiva produce un accident, vezi punctul 1)

 

Ce m-a enervat la raspunsul lui adiy32 este faptul ca, din cum s-a exprimat el acolo, reiese ca ar trebui sa consider perfect normala prezenta cainilor pe strazi, aia acolo sunt si nu avem ce face si, deh, daca vreunul ma da cu rotile in sus, sa ridic din umeri ca a fost de la Doamne-Doamne.

» Post actualizat in 10 Oct 2017 21:24

Sănătate riderului ! Sper sa fie bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Mai consateni ,mari iubitori de civilizatie betonata si separata de animale, cum se face ca aia din vestul mai civilzat fac pe dracu-n patru sa ajute niste ratuste sau broaste sa treca strada iar noi vrem sa-l spanzuram pe blandul Ben care avea buletin de Bucuresti si stia sa treca pe trecere?

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Iubita pasagera,aici nu suntem pe mirc sau messenger,se mai arunca vorbe si doar ca sa vezi cine se impiedica.Daca au si o anumita incarcatura care sa te puna pe ganduri,cu atat mai bine.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pasagera: vinovatii de obicei si plătesc factura. Deci daca ar fi cainele tau, ai avea de reparat o mobra.

@goe: aia din vest lasa ratustele sa treaca dar cheama hingherii sa ia cainii de pe strada. Oricum, de-abia aștept sa vad un accident provocat de rățuște.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...