Sari la conținut

Caine mort, motocicleta cazuta, pana in Big Berceni.


fast_arrow
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Mda ,dar in general suna aia care sunt cu adevarat preocupati de sanatatea lor si mai putin din dorinta de kill kill kill.

» Post actualizat in 11 Oct 2017 05:14

Canadienii sunt vizitati de ursi polari si se isterizeaza mai putin decat o facem noi pentru un Patrocle.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ,dar in general suna aia care sunt cu adevarat preocupati de sanatatea lor si mai putin din dorinta de kill kill kill.

» Post actualizat in 11 Oct 2017 05:14

Canadienii sunt vizitati de ursi polari si se isterizeaza mai putin decat o facem noi pentru un Patrocle.

 

asta se intampla intr-o tara civilizata cand apare un urs tomberonez de-al nostru

125 000 euro si 2 saptamani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caini maidanezi-mwuie politicieni, mwuie primarii, mwuie hingheri, etc.

Neacordare prioritate pe DN1/intors pe dubla/etc-vezi mai sus reactia.

Accident pe DJ-uri - din nou, vezi mai sus reactia.

Accident in oras-vezi reacția, din nou, mai sus.

Orice alta accident-MWUUUIE CLASA POLITICA.

La toate punctele enumerate mai sus(plus multe altele) 99% din cei ce posteaza aici dau vina pe autoritati/infrastructura/cultura/etc.

Sesizați tiparul?

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caini maidanezi-mwuie politicieni, mwuie primarii, mwuie hingheri, etc.

Neacordare prioritate pe DN1/intors pe dubla/etc-vezi mai sus reactia.

Accident pe DJ-uri - din nou, vezi mai sus reactia.

Accident in oras-vezi reacția, din nou, mai sus.

Orice alta accident-MWUUUIE CLASA POLITICA.

La toate punctele enumerate mai sus(plus multe altele) 99% din cei ce posteaza aici dau vina pe autoritati/infrastructura/cultura/etc.

Sesizați tiparul?

 

da

intotdeauna apare unul care iubeste masinile/clasa politica/cainii si se muieste cu aialalti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@ prafrau

 

Hai atunci sa ne laudam care din noi este mai eficient decat neamtul.Eu am eliminat doi ,unul cu masina in Ungaria acum 3 ani (cost final pt reparatie 750 €) si unul acum 4 saptamani la Snagov cu motoreta in plina viteza (cost 0 pentru ca am ramas pe roti in mod miraculos). Si parca tot nu am dorinte de razbunare si eliminare a speciei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pasagera: vinovatii de obicei si plătesc factura. Deci daca ar fi cainele tau, ai avea de reparat o mobra.

@goe: aia din vest lasa ratustele sa treaca dar cheama hingherii sa ia cainii de pe strada. Oricum, de-abia aștept sa vad un accident provocat de rățuște.

La modul serios vorbind, mobra nu este reparata pe asigurarea mobristului? Ma rog , chiar nu știu de-asta întreb , eu nu zic ca nu am "datoria" morala sa fac ceva in acest caz. Doar sa știu dacă este stipulat undeva in lege, am văzut ca îți plac citatele documentate ..și mie.

dar in cazul unui accident cu victime, familia victimei repara mobra?

Adică , eu ca fost proprietar de animal viu, nu te pot mulțumi cu o supa, medicament, cheltuieli de spitalizare, perne comfortabile și asigurarea se ocupa de restul? Ca și eu am suferit ca mi-ai omorât animalul...zic, nu va scoateți armele, va rog, doar legea și fără violenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@all

 

Pe principiul apartenentei la acest popor, putem sa sustinem ca daca noi traim "romaneste" trebuie sa si murim "romaneste". Iar intre cele doua linii, una de start, alta de end (foarte rar happy) ar trebui sa ne obisnuim sa:

 

- conducem romaneste (daca esti smecher, te bagi)

- ne accidentam romaneste (cine-i ba de vina ca s-a cacao vaca in drum si tu ai dat cu roata in balega?)

- dezbatem romaneste (da-te-n p**a mea ca nu ai dreptate)

- injuram romaneste (cu accente conlocuitoare; nu cred ca mai este nevoie de traducere)

- f***m romaneste (adica "merge si daca nu prea vrea")

- s.a.m.d. - evident, tot pe romaneste

 

Ei bine, va rog sa-mi dat voie sa nu fiu de acord.

 

@goe 75

 

Nu spun ca trebuie sa facem mare caz dintr-o situatie absolut izolata, mai aproape de ipotetic decat de certitudine, de genul "am inghitit albina prin viziera", dar nici sa ajung sa mi se para normal ca e dreptul cainelului sa circule liber pe sosele intr-o tara libera, ca e in firea lucrurilor ca vaca sa se balege pe mijlocul drumului, ca pietonul care traverseaza prin loc nepermis sau pe rosu e si el un om grabit si trebuie ferit (ca vorba aia, traieste "romaneste") si milioane astfel de situatii pe care noi le toleram. Pe scurt, am devenit un popor alterat, cu gene defecte si comportament deviant si daca nu facem ceva in sensul acesta riscam sa nu ne revenim vreo 2 milenii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pasagera

Care asigurare? Daca ai doar RCA, banuiesc ca stii ca aia se foloseste pentru a despagubi daca lovesti pe cineva.

Daca are Casco, da, se poate pe asigurarea mobristului.

Daca tu ai pierdut cainele (mai bine te-ai duce si te-ai autodenunta, btw) si esti o femeie singura (cu multe pisici si un catel in minus) care n-are permis/asigurare/etc., cine il despagubeste? Stiu ca era asociata victimelor strazii (cred ca nu se numeste asa, dar mi-e lene sa caut) la care ai putea apela, dar la cate vietati sa lovesc zilnic pe drumurile patriei, ma indoiesc ca s-ar putea rezolva ceva (fara multa rabdare).

Doamne ajunge!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La modul serios vorbind, pagubele nevinovatului se platesc de asigurarea vinovatului. Asa functioneaza RCA-ul.

Cum cainele nu are RCA, plateste stapanul cainelui din buzunarul propriu reparatiile, daunele morale si toate celea.

 

La partea a doua ai facut o eroare. Nu motociclistul este vinovat de moartea animalului tau (fost) viu, ci tu in calitate de posesoare neglijenta de patruped, ca nu l-ai tinut in lesa si i-ai expus pericolului si pe participantii la trafic dar si pe nefericitul patruped.

 

La modul serios vorbind, mobra nu este reparata pe asigurarea mobristului? Ma rog , chiar nu știu de-asta întreb , eu nu zic ca nu am "datoria" morala sa fac ceva in acest caz. Doar sa știu dacă este stipulat undeva in lege, am văzut ca îți plac citatele documentate ..și mie.
dar in cazul unui accident cu victime, familia victimei repara mobra?
Adică , eu ca fost proprietar de animal viu, nu te pot mulțumi cu o supa, medicament, cheltuieli de spitalizare, perne comfortabile și asigurarea se ocupa de restul? Ca și eu am suferit ca mi-ai omorât animalul...zic, nu va scoateți armele, va rog, doar legea și fără violenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu deranjez...Am incercat un telefon la Bagdasar, sa aflam daca omul a fost sau este internat acolo si starea lui...dar nu am primit nici o confirmare sau vreo informatie. Au motivat prin faptul ca: azi e un alt schimb de serviciu, eu nu sunt de la Politie sau din familie si nu am nici macar numele persoanei, deci...Sa speram ca omul e bine si daca doreste intr-o zi sa ne spuna cate ceva...

Acum, continuati ...ma retrag, las consacratele si nelipsitele vedete de serviciu sa-si faca numarul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Din câte știu eu (e posibil sa ma înșel și de-asta mi-am permis întrebarea ) nu exista o lege in acest sens, așa ca din punctul meu de vedere ,rămâne de baza Casco. Pentru ca orice lucru care se poate decide in instanța ,durează pana la soluționare. Ca sa nu mai zic ca un eventual proprietar poate s-ar face nevăzut in asemenea circumstanțe.

 

@ Fast arrow :) nu țin mortiș sa șterg din strălucirea altor vedete și prin urmare o sa ma opresc sa fac și alte comentarii legat de acest subiect.

Legat de telefonul tău la Bagdasar , by the way, sunt informații confidențiale și așa ar trebui sa fie atâta vreme cât nu ești ruda și nu faci dovada ca ești ruda cu persoana in cauza.

 

Știu ca viața e mai frumoasa și fără scenariile mele ... de aceea le păstrez doar pentru mine.

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba sigur ca exista lege in acest sens. Proprietarii patrupedelor (sau parintii copiilor) sunt responsabili de daunele produse de patrupede (sau copii). Altminteri daca n-ar fi trasi la raspundere stapanii, ar fi plin Bucurestiul de hitmani legali cu caini dresati sa sara la beregata. Nu crezi? Evident ca dureaza procesul. La fel dureaza si cand da unul fara permis peste tine, ca nici ala n-are RCA. Sau cand dai peste un pieton care traveseaza neregulamentar. Il dai in judecata si dupa cativa ani iti recuperezi si banii. E fix aceeasi situatie.

Din câte știu eu (e posibil sa ma înșel și de-asta mi-am permis întrebarea ) nu exista o lege in acest sens, așa ca din punctul meu de vedere ,rămâne de baza Casco. Pentru ca orice lucru care se poate decide in instanța ,durează pana la soluționare. Ca sa nu mai zic ca un eventual proprietar poate s-ar face nevăzut in asemenea circumstanțe.

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Legat de telefonul tău la Bagdasar , by the way, sunt informații confidențiale și așa ar trebui sa fie atâta vreme cât nu ești ruda și nu faci dovada ca ești ruda cu persoana in cauza.

 

legat de asta, nu se dau informatii la telefon nimanui, ca nu poti verifica identitatea persoanei prin telefon. mai mult, au aparut niste consimtaminte in care pacientul scrie explicit caror persoane este de acord sa le fie furnizate date despre starea lui de sanatate. daca nu esti pe lista, nu primesti informatii nici daca esti ruda apropiata.

by the way, ca sa adancim offtopicul, cum faci dovada ca esti ruda cu pacientul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu deranjez...Am incercat un telefon la Bagdasar, sa aflam daca omul a fost sau este internat acolo si starea lui...dar nu am primit nici o confirmare sau vreo informatie. Au motivat prin faptul ca: azi e un alt schimb de serviciu, eu nu sunt de la Politie sau din familie si nu am nici macar numele persoanei, deci...Sa speram ca omul e bine si daca doreste intr-o zi sa ne spuna cate ceva...

Acum, continuati ...ma retrag, las consacratele si nelipsitele vedete de serviciu sa-si faca numarul...

Bravo!

Acum cativa ani, in vremurile bune, pe la jumatatea primei pagini deja se stia riderul, starea lui, vreo 2-3 se mobilizau si ridicau motoreta, alti 3-4 erau la spital cu portocale si tigari. Pe a doua pagina, motoreta avea deja devizul de service si cainele inmormantat crestineste. Pe a treia pagina, poze la iesirea din spital impreuna cu 20 forumisti :D

Sanatate Ducatistului si RIP Bobitza!

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zice smar2. Ca proprietar de caine (sau copil) esti responsabil in doua feluri: pentru ce face animalul si pentru ce pateste animalul. Identificarea proprietarului (in oras) ar trebui sa fie relativ simpla: citirea microcipului. Daca nu exista microcip/proprietar si autoritatea publica locala a fost sesizata ca balangane un caine pe-acolo si-a stat cu fundu pe camasa, devine responsabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Fast arrow_ ma scuzi pentru acest mesaj, promit ca e ultimul dar prefer sa scriu aici decat sa dau PM persoanelor care mi-au cerut informatii sau socoteala. In felul asta nu las loc interpretarilor de orice fel.

Xael....legat de confidentialitatea datelor http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/legea/677-2001.php

 

@ Andrei111 , cred ca ma plictiseam acum ca mi-ai adresat aceasta intrebare imi dau seama ca pe langa plictiseala ma incearca si un pic lehamitea.

 

@Xael
Nu esti cam nou intr-ale ghidonului ca sa ai păreri in legatura cu tot ce misca pe doua roti? Nu intreb cu rautate...
@pasagera
Care e rolul tau p-acilea? Motor n-ai, in poligon te 'domina' mobra, plm...
Cat despre idiotenia cu hai sa omoram maidanezii...prea târziu. Deja s-a facut lucrul asta o data. Nu cred ca putem fi salbaticii Europei de doua ori la rand. Ar fi prea mult chiar si pentru noi :)

cand mi-am creat cont nu stiam ca trebuie sa te consult sa depun documentatia aferenta (carnet moto in copie, copie carnet moto legalizata, declaratie de intentie )in vederea obtinerii aprobarii de a putea posta pe acest forum; mai mult decat atat user-ul meu indica faptul ca nu am motor si scrie chiar si la profil. inteleg ca daca nu stiu sa gatesc ,nu imi fac cont pe siteuri de gastronomie, ca nu se face asa? (asta in cazul in care imi vine ideea de a invata ceva in sensul asta). sesizez o nota de malitiozitate amestecata cu un pic de discriminare, daca prezenta mea te face sa te simti stingher, te rog, spune-mi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

cand mi-am creat cont nu stiam ca trebuie sa te consult sa depun documentatia aferenta (carnet moto in copie, copie carnet moto legalizata, declaratie de intentie )in vederea obtinerii aprobarii de a putea posta pe acest forum; mai mult decat atat user-ul meu indica faptul ca nu am motor si scrie chiar si la profil. inteleg ca daca nu stiu sa gatesc ,nu imi fac cont pe siteuri de gastronomie, ca nu se face asa? (asta in cazul in care imi vine ideea de a invata ceva in sensul asta). sesizez o nota de malitiozitate amestecata cu un pic de discriminare, daca prezenta mea te face sa te simti stingher, te rog, spune-mi.

 

@pasagera

 

Big like ! Nu cred ca este cazul sa dai socoteala cuiva. Cine vrea sa te citească o face, cine nu, nu. :)

Editat de R4DIKL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E loc sub soare pentru toate lumea.

Sezi lina, nu trebuie sa dai socoteala nimanui. Observ însă in ultima vreme cum toata lumea este experta in tot.

N-am motor, n-am mers in viata mea, dar stiu eu sigur ca X-ulescu care s-a tăvălit cu mobra avea viteza luminii.

Sau

N-am motor, n-am mers in viata mea, dar nu vad de ce n-as aduna niste mii de posturi pe sectiunea de social/politica cum face parlitul ala de Gheorghe.

In rest, multi ani ca pasagera iti doresc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Intru si io sa las doua vorbe:

1: Intotdeauna or sa se gaseasca "oameni de bine" (a se citi idioti utili) care sa impinga drepturile pentru care oameni au platit cu viata in regnul animal, vegetal sau direct in chimie anorganica. Asa functioneaza marxismul modern. Esti om? Contezi mai putin decat un paduche ecuatorial. Ghinion de nesansa daca-i lasi sa isi imprastie tampenia si sa o combati logic.

 

2: Daca riderul avea nevoie de ajutor de la noi de pe forum, poate intra sa ne ceara. Mi se pare umpic trilulilu sa ne apucam sa il cautam prin spitale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...