Jump to content

Recommended Posts

salut,

Ma intereseaza sa aduc o motocicleta din Serbia si nu stiu cat ajung taxele sa o inscriu aici. Poate unii dintre voi care au mai facut aceasta operatiune ma pot indruma si pe mine. Multumesc.

Eu am vandut in Serbia doua motoare pana acum, dar niciodata n am fost curios de taxe, vama, etc. Omul venea, o punea in buz, platea si cam atat. Ideea e ca el o lua din UE, deci treaba simpla. Tu daca iei dintr o tara non ue, nu e la fel de simplu. Si...care i schema de vrei sa iei motorul fix de acolo? S au terminat motoarele in vest? Pretul? Eu zic sa ai grija, sarbii sunt criminali pt motoare, in special pt cele de viteza! Sa nu ti iei vreo petarda dupa care sa apari pe topicuri de service. Atentie! Bafta!

Edited by BMWs1000RR

Salut.

Si pe mine ma intereseaza exact acelasi lucru, sa imi achizitionez din Serbia, din motiv ca la noi nu mai exista la reprezentanta/privat (Suzuki VanVan 125, de preferabil cel de 200 - incepator fiind).

Singurul lucru ce am gasit mai util sunt informatiile din atasament, cel putin ceva oficial/negru pe alb, dar am trimis deja si un mail la ceva relatii publice legate de consultanta vamala si astept raspuns (nu stiu daca si cand voi primi raspuns).

Am mai gasit ceva link dar nu imi dau seama de acolo unde s-ar putea incadra ... https://www.customs.ro/agenti-economici/taxe-vamale-si-masuri-de-politica-comerciala#casetaAsistenta

Daca cunoasteti informatii utile sau concrete sunt si eu curios.

Pai nu stiu daca nu ma complic mai mult cu Germania/Austria etc.

Germania/Austria - daca dau cuiva banii sa imi aduca motocicleta - a spus sa ii dau linkurile unde se gasesc motocicletele, sa rezolv eu cu vanzatorul, sa il si platesc pe vanzator, si sa ii dau si banii de transport. Pai fara acte, fara nimica cu transportatorul ...

Un altul zicea ca nu se ocupa de asa ceva si ca am gresit numarul, iar pe tot netul este numele cu numarul lui (desi trucallerID l-a identificat corect cu numele, poate si-a schimbat numarul - cine stie ce prostii a mai facut si asta).

Taxa de transport 300 eur minim, sau mai mare in functie de distanta.

Sa imi pun cui ma costa ceva bani plus autorizatie pt el etc.

Daca puteti recomanda cu incredere pe cineva de la noi care se ocupa de transport, care face si acte (sa nu dau banii pe vorbe goale) si sa nu fie prea scump as aprecia.

Adica si serios si in Romania, sunt sigur ca exista dar nu am gasit inca.

De aici si solutia Serbia - o iau noua, poate la un pret mai mic si poate cu TVA si taxe vamale o scot tot pe acolo (sau putin mai mult). Si de adus o aduc eu pe motor fara nici o alta taxa (plus benzina de pe masina).

Salut.

Si pe mine ma intereseaza exact acelasi lucru, sa imi achizitionez din Serbia, din motiv ca la noi nu mai exista la reprezentanta/privat (Suzuki VanVan 125, de preferabil cel de 200 - incepator fiind).

Singurul lucru ce am gasit mai util sunt informatiile din atasament, cel putin ceva oficial/negru pe alb, dar am trimis deja si un mail la ceva relatii publice legate de consultanta vamala si astept raspuns (nu stiu daca si cand voi primi raspuns).

Am mai gasit ceva link dar nu imi dau seama de acolo unde s-ar putea incadra ... https://www.customs.ro/agenti-economici/taxe-vamale-si-masuri-de-politica-comerciala#casetaAsistenta

Daca cunoasteti informatii utile sau concrete sunt si eu curios.

Vanvan este super mobra.am cautat si eu dar n am gasit decat cazaturi.