Sari la conținut

Ieri am facut "pana prostului". Muhahahahaha....


Postări Recomandate

Da, am reusit si "performanta" asta. Dar sa va povestesc ce si cum:

 

Dupa ieseala de sambata de la tara, ni s-a deschis apetitul pentru inca o tura de invartit roata. Cum se facuse deja spre ora 16.00, ne-am hotarat sa facem o tura scurta pe aici: post-96564-0-42130600-1508142583_thumb.jpg. Sensul a fost cel din poza: Militari - DeNe-u - Snagov - Gruiu - Lipia - Tunari - Zoo - Ikea - Militari. Odometrul arata ca parcursesem fix 100 mile iar in mintea mea erau 2 ipoteze: "Trebuie sa se aprinda becu' de la benzina cand e pe final" si "Am doar 160 km. Cu 80 cat mai fac acum, imi ajunge benzina". Nimic mai fals!

 

Toate bune si frumoase....

 

Am plecat, iar drumul pana la iesirea de pe DN spre Snagov a decurs fara probleme. Acolo am facut un mic popas si am facut cateva poze: post-96564-0-52202400-1508142796_thumb.jpg post-96564-0-48004000-1508142865_thumb.jpg .

 

Pe drum, peisaje si culori extraordinare si temperatura excelenta pentru mobrit. In schimb, nu am mai calculat ce distanta am parcurs si nici martorul de la bord nu s-a aprins.

 

Rezultatul: "pana prostului". :eek:

 

Norocul: .... tot al prostului, cred....S-a intamplat fix in fata magazinului Ikea :crack:. Oricum vroiam sa intram in magazin sa cumparam ceva. Asadar, am intrat, nu am cumparat pentru ca nu am gasit ce cautam si apoi ne-am luat picioarele la spinare, am mers pana la Lukoil-ul de langa sa vedem daca gasim o canistra, sau ceva, sa luam niste benzina. Canistra nu am gasit, dar am gasit un recipient de lichid de parbriz (cu ajutorul baiatului de la pompe, da-i-ar Dumnezeu sanatate!) pe care l-am clatit putin cu benzina, am aruncat-o si apoi l-am umplut. Fix 4 litri. Ne-am intors la mobra si am reusit sa plecam. Va dati seama ca la prima benzinarie am oprit si am facut plinu'... :D

 

...si am prins si un apus extraordinar: post-96564-0-61510000-1508143627_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia de la parazitii aceau o vorba , glumele bune sunt glumele proaste facute bine. Dau acest citat pentru ca se potriveste altfel dadeam un google search dupa kant, schopenhauer, dar aici nu e cazul. Frumos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pasagera: Multumim. Pai da. Haz de necaz. Are vreun rost sa ne enervam? ;)

 

...in plus...am aflat cam cat ma duce un plin cu mers 80% in afara: 155,5 mile - aproape 249 km. Deci o medie de 7 si ceva/100 km. Cam mult, dar si motorul e mare... :D


» Post actualizat in 16 Oct 2017 13:24

LE: Am avut putin timp si am desfacut panoul ca sa verific becul de la martorul de benzina. E in regula. Se pare ca problema e in alta parte de nu se aprinde cand scade nivelul de benzina.

De-acum in service. Ori e firul intrerupt ori e de la senzorul din rezervor.

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul sezon am facut pana prostului aproape în fiecare lună. :))) Nu am indicator și pe rezervă făcea fițe robinetul. Noroc că mi se oprea fix în parcare când ajungeam la serviciu. Săraca făcea tot posibilul să mă ducă unde trebuie.

Editat de Motanul Motorizat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ motanul: Cu VN-ul dinainte nu am avut niciodată problema asta. Știam cam cât consuma si imi funcționa robinetul de la rezerva.

@ Bart: încă nu am dat VN-ul. :D Greșeala a fost a mea, ca nu m-am mai sinchisit sa calculez km parcurși si am si mizat pe faptul ca funcționează martorul de la bord. A....daca vrei sa faci colecție, îți fac discount mai mare la VN. ;)

Cu orașul ai mare dreptate. La fel si cu curbele. Ieri am racait cu scărița asfaltul într-o curba prin Snagov. Deci....mai soft pe curbe cu "moanstra".

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A treia zi ,dupa ce am obtinut permisul cat A, am plecat in Vama(aveam un cruiser-VZ800). Moto o aveam de ...2 zile....Mi s-a parut ca are un rezervor de aprox 20L,asa parea,nestiind ca este "scobit "pe dinauntru... A facut plinul,am plecat...si am zis sa ii fac consumul "plin pe plin"/km... Asa ca,nu am mai alimentat. La intoarcere,pe A2,inainte de Cernavoda,primele rateuri...Am banuit ce ar putea fi,asa ca am "dat pe rezerva ". am trecut si podul de la Fetesti,si iesirea catre Fetesti,iar dupa 1km...a tusit de 2 ori si a murit motorul... Am fost inspirat(banuind cam ce ar fi) sa trag ambreiajul,sa scot din viteze si sa o las sa curga...A mers asa inca vreun km. In fata era Rompetrol...cam la 800m. Cine impingea motorul,pe 40gr si cu echipament full? Un prost,evident:eu. Cand s-a oprit moto de tot,mi-am sunat mecanicul ,care m-a intrebat daca am alimentat si cati km am parcurs... 295km,am spus. Raspunsul a fost scurt:alimenteaza! Asa am aflat si eu ca motocicletele au in medie o autonomie de 300km... Evident,becul martor nu functiona...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pataniile astea sunt haioase cand ti se intampla si ai noroc. Daca mi se intampla la "dracu' cu carti" in plina ploaie si 7-8 grade, sigur nu mai radeam. Si cred ca e valabil pentru toti, nu numai pentru mine.

 

Intre timp, si alte poze de pe drum cu culorile toamnei in jurul Bucurestiului. Sunt "stop-cadru" din filmari, deci, va rog sa scuzati calitatea.

 

post-96564-0-34494400-1508228271_thumb.jpg post-96564-0-16568600-1508228285_thumb.jpg post-96564-0-71396800-1508228304_thumb.jpg post-96564-0-28260300-1508228316_thumb.jpg

 

Si nebunia din oras: Duminica seara la Piata Presei - capat tramvai 41: post-96564-0-22675500-1508228346_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...