Sari la conținut
ioio_viola

16. Michelin Australian Motorcycle Grand Prix

Postări Recomandate

Iar la 8 sa moara ciki cean.

Australianu ala nu cu ora lui! Dorna trebuia sa ceara parerea forumistilor din Romania si stabileasca o ora convenabila pentru ei.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb (retoric) cati dintre actualii alieni din tanara generatie ar sta pe monstrul lui Doohan in regim de cursa? Nu mai zic pe ploaie...

Toţi.

Partajează acest post

Link spre post

una e sa stai iar cu totul alta treaba e si sa-l stapanesti....

poti pune piciorul pe gatul leului, intrebarea vine ce faci cand ridici piciorul!!

Partajează acest post

Link spre post

Colegul a zis "sa stea in regim de cursa". Deci nu e vorba de stat pe loc, si un copil de 2 ani sta pe ea.

Eu cred ca toti din actuala generatie sunt capabili sa mearga sau mai exact ar fi fost capabili sa mearga pe mobrele vechi fara electronica si alte chestiuni. E o chestie de adaptare. Toti au asta in sange..

Rossi cred ca a prins si mobre mai putin electronico-avansate si uite ca acum s-a adaptat. Daca era asa greu sa mergi cu mobrele in vechime inseamna ca Rossi acum ar trebui sa ii bata pe toti cu ceasu de la gara, sau chiar Doohan daca s-ar urca.. ar zice.. "ce plm de limbric de motoreta, se conduce singura, nu cade, nu derapeaza, nu face uilii, pai asta e jucarie pe langa MONSTRUL cu care mergeam eu si de care trageam ca apucatu sa mearga unde vreau eu " - ar baga record pe fiecare circuit in cateva tururi. Nu?

Editat de B.B.

Partajează acest post

Link spre post

am intrat pe site la circuit sa fac o comparatie intre timpi la 2 roti. Cineva mai priceput stie si timpii lui Doohan?
(tot mi se pare mega-bomb ca un sbk de 10ori mai ieftin scoate cu -2sec)

post-13322-0-01700000-1508320421_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post

cel mai bun! ...sau cel putin dpmdv....

nush,deja e filosofie,avand in vedere ca exista "un" Rossi,"un" Marquez,"un" Stoner,chiar "un" Lorenzo,greu tare sa zici ca Doohan era cel mai bun.

Dar da,alien,si da clar in top 3.

Extrem de dur si de competitiv insa,daca era contemporan cu Rossi sau Marquez nush ce ar fi iesit dar oricum ar fi fost cu scantei.

Alta era totusi.

Dorna trebuia sa ceara parerea forumistilor din Romania si stabileasca o ora convenabila pentru ei.

Nu.Dorna greseste,trebuia sa faca precum a facut Bernie la F1 si sa se ia dupa ora Europei si sa mute putin cursele in favoarea acesteia.

De ex pe uk cursa mare e la ora 6.Avand in vedere ca publicul uk si al europei de vest e un public target pt tot ceea ce inseamna motogp,e o greseala sa pui cursele la ora aia,ca numa fanii hardcore le vor vedea.

Acuma bine nici sa fie noapte in Australia,la ei cursa de gp incepe la ora 4.Zic eu ca puteau sa o mai traga 1-2 ore,pe la 5-6 asa...

Eu cred ca toti din actuala generatie sunt capabili sa mearga sau mai exact ar fi fost capabili sa mearga pe mobrele vechi fara electronica si alte chestiuni. E o chestie de adaptare. Toti au asta in sange..

Rossi cred ca a prins si mobre mai putin electronico-avansate si uite ca acum s-a adaptat. Daca era asa greu sa mergi cu mobrele in vechime inseamna ca Rossi acum ar trebui sa ii bata pe toti cu ceasu de la gara, sau chiar Doohan daca s-ar urca.. ar zice.. "ce plm de limbric de motoreta, se conduce singura, nu cade, nu derapeaza, nu face uilii, pai asta e jucarie pe langa MONSTRUL cu care mergeam eu si de care trageam ca apucatu sa mearga unde vreau eu " - ar baga record pe fiecare circuit in cateva tururi. Nu?

:agree:

Rossi a prins si epoca 2t si era mai mult decat competent pe ele.

Nu,e treaba ca pe alea faceai mult highside pentru ca erau foarte usoare,cu vreo 30 kg mai usoare decat astea si aveau curba de cuplu monstruoasa.Si electronica din sex.DAR puterea efectiva nu era in halul in care e acuma.Adica trebuia sa fii fin cu deploymentu,cu accel dar aveau 170-180 la roata,adica cam cat are acum un bmw sau o aprilie de strada.La revenirea pe gaz erau maj probemelor.

Treaba insa ca acum lumea are cu 100 de cai peste ce era atunci.In concluzie motoretele de 2t,oricum ai da-o,erau mici copii fata de ce e acum.

Da,erau greu de strunit,astea sunt mai usor pt ca au electornica,dar oricum ai intoarce-o,una e sa strunesti 180 de cai si alta e 280.

Si alta treaba,si mai importanta si care se vede mult acuma,cu totul altceva e sa pui la pamant 280 de cai.Ca asa daca ai puterea aia si nu o poti folosi,degeaba o ai.Nu e concurs de dyno.

Iti dai seama ce inseamna sa ai wheelspin in a 5-a chiar si in a 6-a pe uscat pe linia dreapta dupa cum se plang multi rideri?Pfff.....Asa ceva nu se intampla cu vechile motorete.De aia trebuie aero,de aia trebuie electronica,de aia trebuie big-banguri gume si sasie compettente,pt ca puterea efectiv e criminala.

Editat de Method

Partajează acest post

Link spre post

am intrat pe site la circuit sa fac o comparatie intre timpi la 2 roti. Cineva mai priceput stie si timpii lui Doohan?

(tot mi se pare mega-bomb ca un sbk de 10ori mai ieftin scoate cu -2sec)

In 1998 cu mobra de 500cc 2T se mergea in 1:34 pe Philip Island

http://resources.motogp.com/files/results/1998/500cc/AUS/QP2/classification.pdf?v1_96143780

Partajează acest post

Link spre post

Sa speram ca se bate ducati si anul asta.

Bateeee!!!

superba cursa

93 CAMPION!

Ai gresit topicul!

Sa nu uitam insa si de baiatul asta,tot local hero,si care efectiv rupea aici pe Philip Island :

Ar fi fost prea boring sa mai castige si in 2017 :(

In 1998 cu mobra de 500cc 2T se mergea in 1:34 pe Philip Island

http://resources.motogp.com/files/results/1998/500cc/AUS/QP2/classification.pdf?v1_96143780

chiar.. asta e timpul unui 600 actual.

Editat de ZaiR

Partajează acest post

Link spre post

2 sec si ceva pe fiecare dintre cele 27 de tururi inseamna o eternitate in cursa

Mai surprinzator este gap-ul aproape inexistent intre Supersport si Moto2

Partajează acest post

Link spre post

nush,deja e filosofie,avand in vedere ca exista "un" Rossi,"un" Marquez,"un" Stoner,chiar "un" Lorenzo,greu tare sa zici ca Doohan era cel mai bun.

bineinteles ca am intrat in zona de ''filosofie'', de aceea am si trecut in postare ca dpmdv - din punctul MEU de vedere..

ca e greu sa-i uitam si pe Ago, Lawson, Rainey, KR senoir, si performantele lor, toti niste mega campioni

Partajează acest post

Link spre post

cel mai bun! ...sau cel putin dpmdv.... ;)

+ 1 . Greatest ever ! Inca 5 ani de acum incolo.... Pana ce Marquez nu va mai avea ce demonstra...

Disclaimer : Bineinteles , tot dpmdv.

Editat de Aurex

Partajează acest post

Link spre post

Mai surprinzator este gap-ul aproape inexistent intre Supersport si Moto2

Exact aia mi-a sarit si mie in ochi.Juma de sec?Pffff...

Mai ales ca 1.la moto2 e motorul ala de cbr din care de fapt nu a mai ramas decat blocul ca la cum il auzi cat de repde si de mult se tureaza in mod clar nu mai e nimic stock in el,sasiu super smecher,roti la fel,susp nu mai zic,cf peste tot,2.mai ales anul asta dar si anul trecut piloti smecheri smecheri si la moto2,iar la ss e.....Sofuoglu (remember drifturi in pantofi cu bot de rata pe h2r?) si un kawa aprox stock (bine sunt convins ca si ala a fost maltrat masiv mai ales la susp frane roti dar wtf???)

Partajează acest post

Link spre post

bineinteles ca am intrat in zona de ''filosofie'', de aceea am si trecut in postare ca dpmdv - din punctul MEU de vedere..

ca e greu sa-i uitam si pe Ago, Lawson, Rainey, KR senoir, si performantele lor, toti niste mega campioni

Corect.nu putem compara.

» Post actualizat in 18 Oct 2017 11:53

Ps

http://www.crash.net/motogp/news/885075/1/motogp-confirms-testing-changes

Partajează acest post

Link spre post

cred ca cel mai important lucru in toata ecuatia (si bineinteles de care nu aminteste nimeni ) este evolutia pneurilor..aderenta etc.

Partajează acest post

Link spre post

Exact aia mi-a sarit si mie in ochi.Juma de sec?Pffff...

Mai ales ca 1.la moto2 e motorul ala de cbr din care de fapt nu a mai ramas decat blocul ca la cum il auzi cat de repde si de mult se tureaza in mod clar nu mai e nimic stock in el,sasiu super smecher,roti la fel,susp nu mai zic,cf peste tot,2.mai ales anul asta dar si anul trecut piloti smecheri smecheri si la moto2,iar la ss e.....Sofuoglu (remember drifturi in pantofi cu bot de rata pe h2r?) si un kawa aprox stock (bine sunt convins ca si ala a fost maltrat masiv mai ales la susp frane roti dar wtf???)

La motoare e fix invers. Supersport au 145 CP, sunt rachetă, traction control foarte deștept, Moto2 au vreo 125 CP, sunt mult mai aproape de stock (din motive de reducere de costuri și de fiabilitate, de-aia nu se strică aproape niciodată niciunul dintre cele 30 și ceva de motoare).

Phillip Island este o pistă pe care nu prea contează frânele și nici viteza maximă, de-aia sunt timpii foarte apropiați la multe clase (de ex. SBK vs MotoGP sau Moto2 vs SSP). E o pistă de viteză pe viraj și sânge-n instalație.

Partajează acest post

Link spre post

La motoare e fix invers. Supersport au 145 CP, sunt rachetă, traction control foarte deștept, Moto2 au vreo 125 CP, sunt mult mai aproape de stock (din motive de reducere de costuri și de fiabilitate, de-aia nu se strică aproape niciodată niciunul dintre cele 30 și ceva de motoare).

Phillip Island este o pistă pe care nu prea contează frânele și nici viteza maximă, de-aia sunt timpii foarte apropiați la multe clase (de ex. SBK vs MotoGP sau Moto2 vs SSP). E o pistă de viteză pe viraj și sânge-n instalație.

Ok,moto2 nu are driver aids.Cum ar fi si normal ca e progresie catre motogp.

nu stiam ca ss'ul are cai mai multi decat moto2,eu credeeam ca e invers.nu urmaresc clasa ss deci nu am cea mai vaga idee.

Dar ma asteptam ca avand invedere suspensiile de la moto2,frame'urile motoreta care cred ca e mai usoara clar,(draq cica un suspension arm de spate de la Sutter cu care vine bmw'u ala din carbon e 10mii scurt),si il face ss'ul?wtf?

Si pe deasupra - Sofuoglu?Ii face pe cei din moto2?mai ales ca ai zis bine,e o pista de mana a pilotul.

E weird rau de tot treaba.

In fine.

Partajează acest post

Link spre post

Si pe deasupra - Sofuoglu?Ii face pe cei din moto2?mai ales ca ai zis bine,e o pista de mana a pilotul.

De ce nu ? e bun si are si c@aiele la el. Pe de alta parte , cei veniti din Moto2 in SSP nu prea s-au vazut - poate Cluzel sa fie exceptia.

Partajează acest post

Link spre post

Eu ma intreb (retoric) cati dintre actualii alieni din tanara generatie ar sta pe monstrul lui Doohan in regim de cursa? Nu mai zic pe ploaie...

De dat pe ele, chiar si in cursa, se pot da toti, dar cati dintre ei ar fi capabili sa mearga la limita, pe ele, este o alta poveste. Probabil istoria CM s-ar fi scris altfel.. nu am mai fi auzit de piloti gen Lorenzo, Pedrosa, Stoner, Vinales, etc.. Altii ar fi fost campionii. Motocicletele alea aveau electronica 0, pneurile erau la ani lumina in urma, fata de cele de acum, nici pe departe sasie, suspensii si frane precum cele de astazi, curba de cuplu criminala, whellie la greu, etc.. adica cereau oo cu duritate mare pe scara Mohs si finete din poignet.

Editat de xt600

Partajează acest post

Link spre post

De dat pe ele, chiar si in cursa, se pot da toti, dar cati dintre ei ar fi capabili sa mearga la limita, pe ele, este o alta poveste. Probabil istoria CM s-ar fi scris altfel.. nu am mai fi auzit de piloti gen Lorenzo, Pedrosa, Stoner, Vinales, etc.. Altii ar fi fost campionii. Motocicletele alea aveau electronica 0, pneurile erau la ani lumina in urma, fata de cele de acum, nici pe departe sasie, suspensii si frane precum cele de astazi, curba de cuplu criminala, whellie la greu, etc.. adica cereau oo cu duritate mare pe scara Mohs si finete din poignet.

Tocmai de aceea sunt sigur ca niciunul din generatia actuala nu ar sta pe ele. Dar ma rog, expertii pe pe motomobrism compara timpii pe tur de atunci, si ajung la concluzia ca MM e cel mai mesereas ca are mai multi cai la roata...

Partajează acest post

Link spre post

De dat pe ele, chiar si in cursa, se pot da toti, dar cati dintre ei ar fi capabili sa mearga la limita, pe ele, este o alta poveste. Probabil istoria CM s-ar fi scris altfel.. nu am mai fi auzit de piloti gen Lorenzo, Pedrosa, Stoner, Vinales, etc.. Altii ar fi fost campionii.

Rossi! :bounce:

Tocmai de aceea sunt sigur ca niciunul din generatia actuala nu ar sta pe ele. Dar ma rog, expertii pe pe motomobrism compara timpii pe tur de atunci, si ajung la concluzia ca MM e cel mai mesereas ca are mai multi cai la roata...

Rossi a stat, sta si va sta. Pururea si in vecii vecilor amin :bounce:

Partajează acest post

Link spre post

Rossi! :bounce:

Pai Rossi a concurat pe motoare de 500, 2T si a luat titluri. :)

» Post actualizat in 20 Oct 2017 08:39

Multi dintre expertii de pe motomobrism nu s-au urcat macar pe un 125cmc, 2T, ca sa vada cum livreaza un asemena motor aia 20-30 de caluti, daramite 160+, cat scoatea un 500 2T.

Editat de xt600

Partajează acest post

Link spre post

a luat 1 titlu. si daca te uiti pe grafic arata ceva de genul... Rossi a luat titlu cu 500 2T apoi a mai luat la inceputurile 1000cc 4T iar pe masura ce clasa regina a evoluat Rossi s-a cam oprit prin 2009 si n-a mai luat nimic de atunci. Nu cred ca tocmai de la batranete :)

Deci... ce crezi, satanele astea mici ar face fata pe alea 2T in conditiile in care Rossi a luat titluri pe alea dar n-a mai luat pe astea noi in ultimii 10 ani?

Mai ales in bagi in discutie pe stoner, care omu scoate fum din roata spate cu 40kmh mai mult ca bajetii pe aceeasi curba :D Eu cred ca la cat noroi baga satanele mici la motocross acum le-ar veni vax albina pe alea 500cc 2T.

nu in ultimul rand postul meu era o satira, ca nah, stii cum e pe topicurile de GP, lumii ii place sa se frece pe sf@rcuri :D

Editat de LimpTA

Partajează acest post

Link spre post

Mai ales in bagi in discutie pe stoner, care omu scoate fum din roata spate cu 40kmh mai mult ca bajetii pe aceeasi curba :D Eu cred ca la cat noroi baga satanele mici la motocross acum le-ar veni vax albina pe alea 500cc 2T.

Waahh.. iertare.. l-am bagat pe regele pescar in discutie. Erezieee!!! Va agatati cu disperare de stafia lui Stoner, ma mir ca nu ii ridicati un mausoleu... :D Stoner, prin 2006 era tavalit prin tarana de Honda aia de client, 4T, asa ca sa fim seriosi.. daca ar fi prins epoca 500 cmc, probabil cariera lui s-ar fi terminat inainte de a incepe. Repet, toti baietii astia s-ar putea da pe ele si ar scoate si fum din roata spate, dar putini ar putea face o cursa victorioasa pe o asemenea mobra. Alea faceau diferenta intre barbati si baietei.

Editat de xt600

Partajează acest post

Link spre post

Cativa canguri au fost prinsi ca citesc acest topic.

Va rugam nu ii speriati!

22539767_10155563984796480_1046365142056

Partajează acest post

Link spre post

Pai Rossi a concurat pe motoare de 500, 2T si a luat titluri. :)

» Post actualizat in 20 Oct 2017 08:39

Multi dintre expertii de pe motomobrism nu s-au urcat macar pe un 125cmc, 2T, ca sa vada cum livreaza un asemena motor aia 20-30 de caluti, daramite 160+, cat scoatea un 500 2T.

Eu am mers cu 125 2T, lucru care ma califica a fi expert.

Eu imi mentin parerea ca toti actualli piloti din generatia noua s-ar fi descurcat fara probleme si pe motoarele din vechime.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.