Sari la conținut
ioio_viola

16. Michelin Australian Motorcycle Grand Prix

Postări Recomandate

@LimpTA, spui exact acelasi lucru ca mine ca si argument, dar tragi concluzia contrara :)) .

Stilul "ca untul pe o felie de paine fierbinte" atat de potrivit alienilor, este rezultatul evolutiei tehnologice. Motoarele alea de la clasele mici 2T aveau si 12 viteze, turatii cat cuprinde si o plaja utila de maxim o mie de turatii.

Ma rog, era o discutie de dragul discutiei, raman la parerea ca actuala generatie pe alieni s-ar da jos de pe antichitatile alea scuturand din cap nedumeriti, asta daca nu ar scutura praful din turul combinezonului mai intai...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare e plauzibil scenariul in care oamenii astia de acum si aia de atunci si aia de vor veni de acum inainte isi adapteaza stilul la materialul de concurs?

Si daca astia de acum sunt mai fraieri decat aia de atunci, asta indeamna ca pe principiul pieselor de Domino, cei mai cei au fost aia care alergau cu cauciucuri d-alea de bicicleta si cadre facute dupa ureche. Aia care se opreau la baza dealului sa schimbe cureaua in functie de ce fulii foloseau, ca nu se inventase lantul sau cutia de viteze.

Editat de Endurache

Partajează acest post

Link spre post

Pe pricipiul bruce lee il bate pe van dame.ce facem aici mai nene ma?

Conteaza ce ar putea face marc pe 2t?nu

Acum nu mai e campion veritabil ca nu poate pe 2t.who cares,merge blana pe 4t,asta conteaza

E valabil pt toti pilotii

Prezentul

» Post actualizat in 20 Oct 2017 10:29

Partajează acest post

Link spre post

Nu vorbeste nimeni despre ce s-a intamplat in primele FP-uri. Probabil toata lumea a dormit. Eu stiu sigur ca da.

Dar m-am uitat pe rezultate, se pare ca Viniales incepe sa se regaseasca in noul cadru, Rossi se zbate pe locul 12 alaturi de Karel iar Marquez se lupta cu Dovi sa arate cine are k-oaie mai mari inca de pe acum.

In FP2 le-a scricat mojo-ul Aleish Expargaro care s-a bagat ca musca peste ei cu Aprilia lui facuta dupa ureche. Ori a mers cu soft-uri, nu stiu.

Partajează acest post

Link spre post

^^ O interpretare ca la carte. Keep it up

Partajează acest post

Link spre post

............... Rossi se zbate pe locul 12 alaturi de Karel................

deci totul e in grafic :crack: :crack:

Editat de apriliacluj

Partajează acest post

Link spre post

Ar fi momentul ca Vinales sa arate ca inceputul sezonului nu a fost doar un foc de paie. Macar in speranta unui sezon 2018 mai bun.

Dovi se multumeste cu ce a realizat pana acum in sezon, sau vrea mai mult? Caz in care o sa iasa cu scantei.

Bring it on!

Partajează acest post

Link spre post

Dovi vrea si munceste din greu sa si poata; Marquez vrea si a aratat ca poate; ba mai mult la interviu a zis ca timpul pe tur a venit destul de usor; deci poate si mai bine.

A fost singurul care a dat 1:29 consistent.

Insa de maine se schimba povestea, se raceste si apare ploaia; iar duminica ploaie, ploaie si rece, rece.

Deci cartile nu sunt facute; o sa avem parte de niste sesiuni foarte interesante maine; la cursa nici nu vreau sa ma duc cu gandul inca. :D

Hai calutul negru, hai calutul alb! :))

Partajează acest post

Link spre post

Parca 3u unul m-am saturat de atatea curse pe ploaie... :(

Partajează acest post

Link spre post

...

post-5325-0-11399300-1508523070_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post

a luat 1 titlu. si daca te uiti pe grafic arata ceva de genul... Rossi a luat titlu cu 500 2T apoi a mai luat la inceputurile 1000cc 4T iar pe masura ce clasa regina a evoluat Rossi s-a cam oprit prin 2009 si n-a mai luat nimic de atunci. Nu cred ca tocmai de la batranete

Deci... ce crezi, satanele astea mici ar face fata pe alea 2T in conditiile in care Rossi a luat titluri pe alea dar n-a mai luat pe astea noi in ultimii 10 ani?

Mai ales in bagi in discutie pe stoner, care omu scoate fum din roata spate cu 40kmh mai mult ca bajetii pe aceeasi curba Eu cred ca la cat noroi baga satanele mici la motocross acum le-ar veni vax albina pe alea 500cc 2T.

nu in ultimul rand postul meu era o satira, ca nah, stii cum e pe topicurile de GP, lumii ii place sa se frece pe sf@rcuri

Ma,tu nu ai inteles,tu nu auzi ca daca erau si acum motoare in 2t (mi se parea deja hilar faptul ca in 2000 erau motoare in 2t,in timp ce pe strada aveam deja motoare gen originalul R1) nu avea cine sa mearga cu ele?In afara de Rossi desigur.

Deci daca acuma era clasa 500 2t ma nene nu avea cine sa concureze.Punct.Vorba lu'Cocosila (daca mai stie cineva despre ce vb) "e toti prosti".

Eu propun sa se infiinteze clasa 500 2t din nou si sa se dea Rossi si atat.Ca restu' sunt praf.Poate asa castiga si el titlul X :bounce:

Numa Rossi ar fi stiut...e vreo discutie care sa nu degenereze invariabil in osanale la adresa legendei?Hai sa ne revenim la realitate totusi.Fie ca va (ne) place sau nu,de prin 2013 incoa vioara 1 e Marquez.Putem sa negam acest lucru sau sa il acceptam,faptul ca vrem noi sa recunoastem acest adevar sau nu,nu il face mai putin veridic.Si va continua sa fie vioara 1 cred ca ani buni de acum incolo,cred ca si pe trotinete daca vor alerga,situatia nu se va schimba.

in fine,discutia despre 2t nu are sens.

Dovi vrea si munceste din greu sa si poata; Marquez vrea si a aratat ca poate; ba mai mult la interviu a zis ca timpul pe tur a venit destul de usor; deci poate si mai bine.

A fost singurul care a dat 1:29 consistent.

Insa de maine se schimba povestea, se raceste si apare ploaia; iar duminica ploaie, ploaie si rece, rece.

Aoleo iar ploaie...teoretic Ducati e avantajat pe ploaie.Teoretic.

Marcel e cu pwla sculata,a pus-o pe masa.Cursa asta iese cu scantei bag mana in foc.Nu se mai pupa ei pe gura la final...

Partajează acest post

Link spre post

@Method baiatule, ai probleme grave de intelegere!

A pomenit cineva de "legenda" in afara de tine si alti vreo doi beliti?! Voi si daca picati cu nasul intr-un handel, pana nu-l gustati nu stiti ce este.

Ce am intrebat eu si ce raspuns inteligent ai dat tu?! Ai ajuns la Rossi, ca atata stii.

Apropos, imi aduc perfect aminte ca atunci cand ai inceput sa-ti scrii memoriile pe forumul asta, avand (evident) o parere competenta despre ORICE topic in discutie atunci, la profilul tau scria "R1 fan, big Rossi fan". Iti amintesti?! =))

» Post actualizat in 21 Oct 2017 03:24

Si ca sa clarific pentru cei ma valorosi si mai tal3ntati fanboy care este, adica fanboyii anti-giallo se stieeeeeee... Eu am pus intrebarea retorica (adica aia la care nu trebuie sa-ti arati talentele scremând un raspuns care se vrea intelijent, dupa ce a pus cineva poza cu Doohan. Nici o umbra de gand nu m-a dus la Rossi, dar ma rog, am uitat ce audienta speciala are sectiunea asta...

Editat de ZAPPY

Partajează acest post

Link spre post

S-a vazut in calificarile astea cat de bun e MM. Pentru 5-6 minute i-a facut megastar-uri pe Miller si Ianonne si pe final si-a vazut de treaba. Sper sa faca Dovi ceva in cursa de maine si sa vedem iar spectacol ca la Motegi.

Partajează acest post

Link spre post

S-a vazut in calificarile astea cat de bun e MM. Pentru 5-6 minute i-a facut megastar-uri pe Miller si Ianonne si pe final si-a vazut de treaba.

Musca29

Sper sa faca Dovi ceva in cursa de maine si sa vedem iar spectacol ca la Motegi.

De data asta, las aici doar un timid #dorzafovi

Buna dimineata !

A fost!!

@Zair

#forzaDesmoDovi !

#forzaDesmoSpartanul !

Cred ca ccel mai bun rezultat ar fi in cazul in care primii 9 ar fi loviti de un stol de pescarusi.. :(

Editat de ZaiR

Partajează acest post

Link spre post

:crack:

Hai mai, ca poate ploua si se schimba treaba ... Acum ma faci sa plang si sa tin cu Dovizioso

Nu e ca daca ploo, dupa cazaturi cred ca s-au lovit amandoi desmo la cap deregland de tot distributia. X-(

Interesant a fost doar faptul ca in ultimul tur Dovi avea rosu pe primul intermediar ..dupa aia, parca a inceput ploaia de maine. :alcy:

Partajează acest post

Link spre post

Cazatura din FP4 l-a dat peste cap; a pierdut increderea in cauciucuri.

Pe sectorul 2 oricum a fost subtire tot weekendul; este portiunea cu schimbari rapide de directie.

Lorica a cazut si si-a sucit glezna. E umflatica.

Si Petrux tot acolo a cazut.

Acum, om vedea ce o fi maine in cursa. Sunt multi care pot emite pretentia la top 6.

Partajează acest post

Link spre post

@zappy :

Nush ce intrebare retorica sau nu ai pus tu,nu am citit-o nu am raspuns la ea.Nu are rost sa te urtici atata ca nu despre tine era vorbea.Se vorbea despre Doohan si 2t moment in care unul sau 2 din fani,ai zis bine,a emis consideratia cum ca "nimeni din lotul acutal in afara de Rossi nu ar fi in stare sa mearga pe motoarele de 500 2t" lucru ce mi s-a parut si mi se pare o limba uda data ca de obicei pe fundul maestrului dar pe deasupra o retardare crancena si o ignorare totala a talentului care e in motogp.Laasta am vrut sa atrag atentia,nush ce ai sarit tu.Daca tu ai zis treaba aia,atunci despre tine era,daca nu ,nu.

Vad ca tu esti fanul meu,tii minte statusurile pe care le aveam la profil acum 2-3 ani :bounce:

Da,eram fan Rossi,nu ma deranjeaza sa recunosc,ma uit la motogp din 2000 deci nu aveam cum sa nu fiu fan Rossi,dar mai eram fan si alti piloti in afara de Rossi.Nu mai sunt deloc fan Rossi de prin 2015 de cand a inceput sa dea cu piciorul in competitori pentru ca acestia nu il lasau sa treaca in fata,atunci povestea de iubire dintre mine si el s-a rupt,cred ca plange in lacrimi ca m-a pierdut de la fani.Insa chiar daca nu mai sunt fan Rossi inca il apreciez si ii recunosc meritele,lucru pe care nu il pot spune despre fanii Rossi cand e vorba de celilalti competitori.Si inca imi mai place cum piloteaza Rossi,chiar daca nu il mai inghit pe Rossi ca persoana,pilotul tot e demn de admiratie.

Dar in fine,nu mai vreau sa vb despre motoare in 2t si cum merea Rossi pe ele acu 20 de ani.Bravo lui,sa ii faca pe toti,ok?Sunt lucruri mai interesante si de actualitate,

Cazatura din FP4 l-a dat peste cap; a pierdut increderea in cauciucuri.

Pe sectorul 2 oricum a fost subtire tot weekendul; este portiunea cu schimbari rapide de directie.

Lorica a cazut si si-a sucit glezna. E umflatica.

Si Petrux tot acolo a cazut.

Acum, om vedea ce o fi maine in cursa. Sunt multi care pot emite pretentia la top 6.

Ba nene da au cazut Ducati ca mustele,ce naiba s-a intamplat ca nu am vazut quali?

Maquez pe primul?Dovi e in spate din cate am vazut?wtf?

Are cineva vreun rezumat cu quali?Daca da,va rog puneti un link aici sa vedem si noi care e treaba...

Editat de Method

Partajează acest post

Link spre post

Cred ca ccel mai bun rezultat ar fi in cazul in care primii 9 ar fi loviti de un stol de pescarusi.. :(

Imposibil. Ianonne e in fata si le da un cap in cioc de le zboara fulgii.

» Post actualizat in 21 Oct 2017 08:44

Ma tot gandesc cam cum ar trebui sa reactioneze Suzuki si MarcVDS la performantele obtinute de Ianonne si Miller. Sa se bucure sau sa fie suparati? Bucurie ca au om in linia a 2a. Suparare ca mobrele merg cand le arata calea un pilot foarte bun si nu mai merg cand aia sunt de capul lor. Adica cum vine asta? Care pe care trag in jos? Cat s-a plans Miller de motocicleta aia si cat a dar vina pe Honda ca nu primeste ceva competitiv...

Partajează acest post

Link spre post

Care pe care trag in jos? Cat s-a plans Miller de motocicleta aia si cat a dar vina pe Honda ca nu primeste ceva competitiv...

Lui Pedro sigur nu i-au dat ceva bun :(

Iar Yamaha a reparat sasiul ? Vinales pe 2, Zarco cu ala peticit pe 3 si maestrul accidentat pe linia a doua. Un rezultat foarte OK.

Ducati e in corzi deocamdata : Lorenzo cu biplanul le da apa la moara celor cu blogul ala umoristic, iar DesmoDovi si Petrux au cazut la indigo in acul de par de ziceai ca e reluare.

Sa vedem cursa maine ! :D

Editat de bimbominkia

Partajează acest post

Link spre post

2 x KTM, 1 x Suzuki, 1 x Aprilia inaintea celui mai bine clasat Ducati. Ceva nu mi se pare ok in tabara lor.

Pe de alta parte eu m-as bucura sa fie toata lumea din ce in ce mai competitiva, creste nivelul de spectacol.

Vad ca Dovi s-a dat cu carena simpla, la fel si cei de la Suzuki. Oare de ce le schimba? Inca nu s-au lamurit cu ele dupa atata timp?

Partajează acest post

Link spre post

Dovi prefera varianta simpla. A zis ca e musai sa mearga cu biplanul doar in Austria si pe Motegi, in rest nu il ajuta ( are feeling mai bun fara aripi ). Lorenzo se da cu biplanul peste tot fiindca oricum nu are nici un fel de feeling si atunci ce mai conteaza ... wtf ... ( celelalte detalii le gasesti pe blog, o sa puna sigur colegii linkuri destule )

Editat de bimbominkia

Partajează acest post

Link spre post

Vad ca Dovi s-a dat cu carena simpla, la fel si cei de la Suzuki. Oare de ce le schimba? Inca nu s-au lamurit cu ele dupa atata timp?

Sunt circuite pe care este nevoie de o apasare aerodinamica mai mare, altele care necesita mai putina.. asa ca alterneaza carenele, in functie de set up.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.