Sari la conținut

KMotocicleta electrica produsa de... Kalashnikov


Postări Recomandate

Joac-o p'asta: Kalashnikov s-or apucat de facut motociclete electrice. Si culmea, in afara de autonomia mica, arata foarte "on topic", ca sa zic asa.

 

 

Mai multe aici: https://www.autoevolution.com/news/kalashnikov-electric-bikes-are-a-thing-now-121136.html#

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

genial, si ca orice câ*at facut de ruși, prezentarea e foarte milităroasă.

 

Băi nene, m-a făcut mama de nu pot să-i înghit pe beliții ăștia cu niciun chip.

Stale-ar calașnicovu-n gură.

Poa să facă mega realizare tehnică, de care oricum mă îndoiesc grav, dar tot nu pot să îi admir.

 

sorry pt off topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca americanii au făcut Zero, trebuia si Mama Rusia sa scoata ceva, ce, ei nu poateeee? :D autonomie de max 100km si timp de incarcare 5 ore. Cand vor scoate autonomie de 200 km, si incarcare in 2 ore, atunci va fi tentant..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am nici o problema cu ei ,am cunoscut cativa rusi si ex sovietici gen lituanieni, letoni , ucrainieni si dpdv al meu erau ok .Bine , nu erau din aia care in '46 erau comandanti de Gulag :crack: Legat de mobra , clar nu poti sa fugi cu ea , deci daca tot ramai e clar ca un Kalashnikov e mai util .


» Post actualizat in 20 Oct 2017 20:42

Pai daca americanii au făcut Zero, trebuia si Mama Rusia sa scoata ceva, ce, ei nu poateeee? :D autonomie de max 100km si timp de incarcare 5 ore. Cand vor scoate autonomie de 200 km, si incarcare in 2 ore, atunci va fi tentant..

 

 

Da , pe unde merge aici in clip , o sa si gaseasca din 100 in 100 de km cate o statie de incarcare pentru ragalia asta.

 

Tu chiar crezi ca daca un american trage un part hop repede un rus face un fis ? A trecut demult faza aia , s-a mai desteptat lumea nu mai santem in 1960 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai va trebui sa treaca ceva vreme pana vor fi cu adevarat competitive. Sa luam un exemplu. Am o jucarie din asta si vreau sa merg la Balea Lac, pe transfagarasan (din Bucuresti). Plec pe la 7 din Bucuresti, cu 80 km viteza maxima, ajung undeva pe la 9, 9-30 in Pitesti. Acolo pauza de 5 ore pentru reincarcare. Deci plec pe la 14-30 din Pitesti. Mai fac vreo trei ore si cred ca pe la coada lacului trebuie sa caut priza sa reincarc. Deci 17-30 plus 5 ore de incarcat ajungem la 22-30. Deja ne-a prins noaptea, ne mananca ursul. O zi nu iti ajunge sa faci un drum de 270 de kilometrii! Prea mult timp irosit. Parerea mea, ca o motocicleta electrica sa fie competitiva, ar trebui sa aiba minim 400 km autonomie, si un 120-130 km/h viteza maxima. Dar va mai trece multa apa pe Dambovita pana vom ajunge acolo ...

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
La 20.10.2017 la 23:23, tudor_tigau a spus:

genial, si ca orice câ*at facut de ruși, prezentarea e foarte milităroasă.

 

Băi nene, m-a făcut mama de nu pot să-i înghit pe beliții ăștia cu niciun chip.

Stale-ar calașnicovu-n gură.

Poa să facă mega realizare tehnică, de care oricum mă îndoiesc grav, dar tot nu pot să îi admir.

 

sorry pt off topic.

   .......buna domnule TUDOR. .....kalasnicovul si ultimul tip de tanc Rusesc sunt cele mai bune arme din lume la categoria ..arme usoare..    MIRUL lor cu care se plimba prin jurul pamantului , rapanos asa cum e dar au venit Americanii la ei si iau rugat sa colaboreze. ati vazut ca au facut echipaje Americano-Ruse. sau intrebat Americanii cum mama dracului ,rablamentul asta de MIR merge de cand l-au facut si noi desteptii lumii omoram mereu la cosmonauti.

Editat de maxell22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... complicat rau de explicat, "maxell22" incearca sa aduca argumente. Nici mie nu-mi place "marele urs / Phoenix" dar... Cand "Partidul" hotara ca tre' sa se faca ASTA, atunci se facea, indiferent cata lume murea de foame pe chestia asta. Important estre ca aveau cu cine, oameni de valoare, savanti, oameni de stiinta..., rezultatele erau semnificative dar cu ce sacrificii !?

... sunt multe de zis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
On 22.12.2019 at 18:35, maxell22 said:

   .......buna domnule TUDOR. .....kalasnicovul si ultimul tip de tanc Rusesc sunt cele mai bune arme din lume la categoria ..arme usoare..    MIRUL lor cu care se plimba prin jurul pamantului , rapanos asa cum e dar au venit Americanii la ei si iau rugat sa colaboreze. ati vazut ca au facut echipaje Americano-Ruse. sau intrebat Americanii cum mama dracului ,rablamentul asta de MIR merge de cand l-au facut si noi desteptii lumii omoram mereu la cosmonauti.

MIR-ul a cazut de pe orbita prin 2001, dupa ce s-au terminat fondurile. Americanii doar s-au folosit de rachetele rusesti Soyuz pentru a ajunge in spatiu, din rationamente financiare. E mult mai ieftin sa te duci cu nashu decat sa-ti construiesti propriile rachete. Ca idee, rusii nu sunt nici macar la unghia mica a NASA sau ESA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Patrick_M a spus:

Tot ce au facut rusii a fost durabil, dar nu a fost precis. Chiar si un amarat de ceas Pobeda

Eu zic să te uiţi la un IJ 350, e doar butucănos, neergonomic, greu şi mare mâncător de benzină, în niciun caz durabil. Putem să-l comparăm cu Jawa-CZ din aceeaşi epocă şi lagăr comunist şi ne lămurim, nu mai comparăm capitalistele.

La fel toată tehnica, risipă de material fără rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.10.2017 la 23:23, tudor_tigau a spus:

Poa să facă mega realizare tehnică, de care oricum mă îndoiesc grav, dar tot nu pot să îi admir.

Marea diferenta intre rusi si americani in materie de jet fightere e faptul ca cele facute de rusi sunt mult mai durabile si pot fi folosite in conditii mult mai vitrege, e de admirat :)

La 22.10.2017 la 19:05, raluca_carlan a spus:

Mai va trebui sa treaca ceva vreme pana vor fi cu adevarat competitive.

 

Tinand cont ca a inceput competitia moto e in max 3 ani vom vedea schimbari mari, deja sunt branduri care au adoptat elementele de aerodinamica de pe carenaj. Energica a venit pe piata cu modelul EGO(cred ca asta e baza pt moto e) care pana la un anumit punct se tine foarte bine cu S1k RR, dar momentan trebuie sa rezolve cele 2 mari probleme la electrice: range-ul si greutatea.Viitorul suna bine totusi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut! Cateva cutii laterale in plus pentru bateriile de rezerva si ....gata. Oricum parca e prevazut si varianta cu atash.)))) In care pui generatorul,benzina si bateriile de schimb.Pe atash poti monta baterii solare,o eoliana adaptabila si pentru hidro ,când treci vreun rau.Deci teoretic te deplasezi gratuit si nelimitat.  ))))) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...