Sari la conținut

Distante de franare - probe practice


misionaru
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 679
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:))))))

funny:))))))

Floareo, ai grija, stimabila. Incearca sa te inveti cu motoreta. Iesi cand e liber, la ore in care nu e full. Si nu in oras. Cursurile, sugerate de john, n-ar fi o idee rea. Lasa ma sa ghicesc, ai muscat din pavaj, la manevra stransa, in cerc? Aia e, toti gresim la inceput. Mai bine sa o faci in mod controlat-circuit inchis, viteza mica, si sa inveti din asta. Pune crashpaduri pe sv, ca e pacat de urmatoarele , sa nu l sifonezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian M. asta încerc, să mă obișnuiesc cu moto în cadru organizat.mă rog,asta era ideea. Colegul pitesti avea impresia ca or să fie câțiva dornici, mă gândeam eu că nu e așa.😁 înțeleg că lumea nu se mai adună la frânări organizate.  Nu de alta, dar mie mi-ar fi greu să culeg mobra de pe jos, în cazul cel mai nefericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca lumea se aduna, trebuie doar sa propui o data exacta. 

 

Si eu as putea veni, doar ca nu pot weekend-ul asta. Eventual, si in timpul saptamanii dupa program, ca tot e ziua lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flower, tu esti scumpa la tarate si ieftina la faina. Pana sa iti iei motor ai facut 1000 de postari intr-un an, si acum cand esti si tu in drepturi si chiar conteaza informatia pe care o primesti, te-a lovit timiditatea si ai o jena sa deschizi topicuri :D

 

In locul tau as deschide topicul ala in care sa intrebi daca e cineva dispus sa ajute o incepatoare, si poate gasesti niste binevoitori care sa iasa cu tine la niste plimbari scurte prin oras sau prin imprejurimi. Ca o sa fie si mistouri si offtopic, asta e, karma. :D Dar incearca sa iei si din mistouri partile bune. De exemplu in postul lui john de mai sus jumatate era informatie valabila, si daca te superi si preferi sa ignori continutul esti singura care pierde.

 

Intre timp familiarizeaza-te cat mai mult cu motocicleta, pana cand devine un reflex sa faci manevrele de baza -- incalecat-descalecat, impins mobra, plecat de pe loc, pus cricul, etc. Franarea tot singura o sa trebuiasca sa o inveti, chiar daca afli de la un curs sau din sfaturi cum se face corect. Cand ai o situatie de urgenta reflexele sunt singurele care functioneaza, si alea se construiesc in timp -- important e sa ti le formezi pe alea corecte. Mergi cat mai des cu motorul, prin jurul blocului, prin zonele cunoscute, du-te si la paine cu motorul daca poti, exerseaza tot ce stii de fiecare data si fii atenta la orice detaliu. Mai bine cazi la 30 la ora prin cartier decat la 80 pe contrasens pe serpentine, si in afara de asta cazaturile la viteza mica sunt cel mai bun invatator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala facuta, permis luat. Motoreta estem, curs de perfectionare facut. Ai tot ce trebuie sa-i dai bataie. Experienta lipseste, nu te mai ajuta cursuri in plus, teoria e acoperita.

 

Poti exersa si singura prin poligon, nu ai nevoie de martori. Iesi si da-te, lasa topicurile, cum vrei sa-nveti altfel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@paulynos în care poligon și în caz ca o dau pe jos ,cine mă ajută? Just saying, nu ca aș avea nevoie de martori suplimentari...ca tot stai pe bară înțeleg, te oferi? 😁

@fuchsia merci, cam așa, poate o să îmi iau inima in dinți si ce o fi o fi.

Reflexele îmi lipsesc..se pare , asta dacă ai citit rubrica accident.😉

Acum 44 minute, misionaru a spus:

Eu zic ca lumea se aduna, trebuie doar sa propui o data exacta. 

 

Si eu as putea veni, doar ca nu pot weekend-ul asta. Eventual, si in timpul saptamanii dupa program, ca tot e ziua lunga.

Uichedul care urmează, de preferat sâmbată, poate si un mic traseu in jurul bucureștiului, asta ca sa scap de tracul de a fi singură și neajutorată în caz de nevoie. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Flower-Power Abordezi gresit problema.

 

Cred ca langa Ikea inca se pot face teste rezonabile de frana. Mai mult, sunt destul de sigur c-am vazut oameni care mergeau acolo. Cu ocazia asta poti sa vezi si ce si cum fac altii, altfel o sa zici ca nu se poate una ca asta. 

O iei cu binisorul, de la 10 km/h in sus, franand CU FATA la limita aderentei, cum probabil ca v-a invatat la curs.

 

Un alt loc in nord, nu prea departe, e AMC. Acolo iar se mai strang motoristi, insa cu alte preocupari. Mai mult, acolo se face misto doar de rideri cu pretentii, incepatorii sunt sfatuiti fara sa fie luati in balon. 

 

Insa TU trebuie sa te duci. Nu te duci, ramai cu piciorul pe frana. Si daca nu poti frana brusc, la limita mobrei, risti lucruri mult mai nasoale decat o bara sifonata. Cam asa e viata pe doua roti: trebuie sa ramai cu gumele in jos.

 

Mersul in grup e posibil sa te ajute sau sa te bage in bucluc mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lânga ikea drumul e blocat. Am fost am văzut, am incercat,dar nu singura.

AMC e departe , în sensul ca departe de experiența mea. 

Stiu că mersul în grup e altceva decât mersul singur de-asta nici nu m-am băgat în in wima for the moment.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu sa spui in ce poligon, ca tu ai facut scoala recent. Parca e si topic aici pe forum.

 

Nu ramane motoreta neridicata ca sunt sanse sa mai fie si altii la exersat, e portarul, sunt variante. 

 

Degeaba ma iei pe mine ca nu le am cu cazaturile. Ia-l pe Xael, din poignet ti-o ridica, se pricepe mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate intra cu motorul. 

Acum 9 minute, Flower-Power a spus:

Lânga ikea drumul e blocat. Am fost am văzut, am incercat,dar nu singura.

AMC e departe , în sensul ca departe de experiența mea. 

Stiu că mersul în grup e altceva decât mersul singur de-asta nici nu m-am băgat în in wima for the moment.

Se poate intra cu motorul.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă gândeam ca doar o fluturi și atât. 😂

Am încercat să o duc în poligon ,acolo unde am făcut școala, fără succes. 

Până una alta dacă ai de fluturat ,merge mai bine pe topicul celălalt, deja ai lăsat o impresie bună ,continuă.

Apropos, ce chiloți sunt ăia? Fac și de damă?

@paulynos

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, Flower-Power said:

Da ,zic mersi, nu e problemă...dar tu crezi că o trec dincolo singură?

depinde ce au mai pus ca blocaj. dar ultima data erau niste balize de plastic printre care treceai lejer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, Flower-Power said:

E o movilă de pământ acolo,pusă strategic.

 Sunt mai multe intrari, parca. Le-or fi blocat mai recent, cine stie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa se ridica o mobra. Ar trebui sa poți face asta. Tine de tehnica, si nu de forță. 

 

In primul sezon, am mers foarte des în poligon. Nu sunt cine știe ce talentat, cand vine vorba de mers pe mobra, asa ca am încercat sa exersez una alta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Mai exista cineva de pe acest forum care vrea sa testeze frane intr-un mediu, relativ, controlat?  Cand zic relativ, ma refer la faptul ca nu te astepata o ambulanta. Dar nu ai trafic si nu ai nici pietoni, biciclisti, etc. E posibil sa ai serpi, arici si vulpi. 

 

Eu personal, sunt mereu deschis intalnirilor de acest gen. Invint, in primul rand motociclistii incepatori la acest eveniment. E un prilej bun de a va testa capabilitatile voastre, ale motorului pe care il conduceti si mai ales, ale compatibilitatii dintre motor si pilot .

 

Redeschid acest topic pentru ca, in opinia mea, a ajutat iesirea, atat in experienta celor care au participat, cat si in perceptia celor care au citit pe acest forum despre iesire. 

 

Deci,  bagam ceva franari de urgenta anu' asta??

 

1087435602_Capture2.thumb.JPG.7690c7669ff788343d14f451a5efacac.JPG

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...