Sari la conținut

Interviu Online cu Adrin Liviu Petrovici


Robert46
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mie un 600 euro mi se pare un pret decent sa iesi in afara la circuit. Dar la 1k euro e deja exagerat.

Incearca sa faci o etapa de 3 zile la Brno sau Hungaroring !

Peste 500 Euro e doar taxa de participare. Daca mai socotesti drumul pana acolo(70 Euro cost minim), mancarea si bautura pt 3 zile(30 Euro cost minim), benzina pt motocicleta(50 Euro cost minim), un set de gume noi(250 Euro cost minim) si un set SH(50 Euro cost minim), unde ajungi ? 950 Euroi. Costurile alea minime nu stiu cum le atingi ca mie nu-mi ies nici o data.

Nu am luat in calcul consumabilele (ulei si filtru, lichid si placute de frana, simeringuri si ulei in telescoape, lichid de racire, lant si pinioane, etc) pe care fiecare le schimba cand vrea. Eu de exemplu schimb uleiul la fiecare etapa de 3 zile; lichid de frana si placute, ulei si simeringuri la telescoape - de 2 ori pe an; lichid de racire si lant - o data pe an si minim 2 verificari cap-coada ale motocicletei.

Presupunand ca dormi la cort, mananci doar conserve, si-ti schimbi singur cauciucurile 1300 Euro mi se pare un cost MINIM.

Un cost real e ~ 1500 Euro.

Spune-mi cum faci tu o etapa la Brno, Hungaro, Slovakia, Misano cu 600 Euro si eu vin cu tine de acuma inainte ;)

Editat de kyp-76
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lumea nu merge 60km pana la adancata si tu vrei distante mai mari de 400km :))

 

:)) Cine-si doreste cu adevarat, merge. Lasa ca am mers eu la Adancata, sa ma c*c pe mine la franarea de pe linia dreapta (inainte sa fie turnat ultimul strat) :)))) Numa nu intelegeam de ce si cum Mistode schimba trasa de pe exterior pe interior si invers

Editat de mihai_virusd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa faci o etapa de 3 zile la Brno sau Hungaroring !

Peste 500 Euro e doar taxa de participare. Daca mai socotesti drumul pana acolo(70 Euro cost minim), mancarea si bautura pt 3 zile(30 Euro cost minim), benzina pt motocicleta(50 Euro cost minim), un set de gume noi(250 Euro cost minim) si un set SH(50 Euro cost minim), unde ajungi ? 950 Euroi. Costurile alea minime nu stiu cum le atingi ca mie nu-mi ies nici o data.

Nu am luat in calcul consumabilele (ulei si filtru, lichid si placute de frana, simeringuri si ulei in telescoape, lichid de racire, lant si pinioane, etc) pe care fiecare le schimba cand vrea. Eu de exemplu schimb uleiul la fiecare etapa de 3 zile; lichid de frana si placute, ulei si simeringuri la telescoape - de 2 ori pe an; lichid de racire si lant - o data pe an si minim 2 verificari cap-coada ale motocicletei.

Presupunand ca dormi la cort, mananci doar conserve, si-ti schimbi singur cauciucurile 1300 Euro mi se pare un cost MINIM.

Un cost real e ~ 1500 Euro.

Spune-mi cum faci tu o etapa la Brno, Hungaro, Slovakia, Misano cu 600 Euro si eu vin cu tine de acuma inainte ;)

Pai eu nu sunt de Brno.....deaia nu ma va costa niciodata atat.

Nu am zis ca nu aveti dreptate...am zis ca este peste posibilitati pentru unele salarii.

Nu stiu de ce ai sarit asa pe mine ca nu am contrazis pe nimeni...am facut niste calcule pentru un hobby om normal fara cine stie ce skiluri.

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sanyes Da, asa e. Acum m-am uitat pe e-mail. Am tinut minte ca ceva nu se poate, dar am tinut minte prost :))

 

@Ribo Daca nu vrei sa fie ceva fancy, cursa, chestii, poti sa incerci track day. Este cu mult, mult mai putin costisitor. De exemplu, la Euroring am cheltuit max. 400 de lei de om (2 oameni, si cu remorca avuta)

Editat de mihai_virusd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ribo Daca nu vrei sa fie ceva fancy, cursa, chestii, poti sa incerci track day. Este cu mult, mult mai putin costisitor. De exemplu, la Euroring am cheltuit max. 400 de lei de om (2 oameni, si cu remorca avuta)

Asta nu vine nici la AMCkart la 20lei pe mokangeala, lasa-l :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din tot ce s-a scris pana acum pe topicul acesta, ceea ce spune GOE mi se pare cel mai bun lucru de luat in vedere.
Este f adevarat ca Petrovici cu un material de concurs antic, vechi si de demult reuseste sa aiba rezultate extrem de bune.
Consider ca daca ar avea cel putin acelasi material de concurs precum multiplul campion national, rezultatele la sfarsit de campionat ar fi altele.

 

Respect!

 

La un topic in care sa se voteze pe care dintre baietii de la nivelul lui Petrovici sa ajutam fiecare cu cate un 5 lei ,nu va duce capu...
Nu contesta nimeni talentul si experienta lui Pascota ,dar in Draghici si Petrovici avem finaly doi tineri care se pot duela cu el daca ar primii o sustinere financiara mai buna.Fara acea sustinere cine vrea sa mai vada si pe altii cu sanse reale la titlu sau macar victorii pe uscat, trebuie sa astepte sa se retraga Pascota.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un topic in care sa se voteze pe care dintre baietii de la nivelul lui Petrovici sa ajutam fiecare cu cate un 5 lei ,nu va duce capu...

Nu contesta nimeni talentul si experienta lui Pascota ,dar in Draghici si Petrovici avem finaly doi tineri care se pot duela cu el daca ar primii o sustinere financiara mai buna.Fara acea sustinere cine vrea sa mai vada si pe altii cu sanse reale la titlu sau macar victorii pe uscat, trebuie sa astepte sa se retraga Pascota.

Salut Goe!
Au fost incercari pentru strangere de bani in scopul (SPORTULUI) motociclismului,motocrosului, speedway-ul unde sunt 2-3 etape pe an cu 2-3 piloti maxim,dar nu ai cu cine,ei cumpara mancare la caini,pisici,boschetari etc eu m am lasat ca nu ai cu cine.
Dar ganditi-va daca ar dona toti motociclisti de pe strada cate 10 lei pentru sustinerea anumitor (sportivi) am ajunge foarte departe in sportul asta ca si tara.

» Post actualizat in 26 Oct 2017 14:02

motociclistii :D scz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,ar ajunge foarte departe , la +400km de casa . Bine ca nu citesc aia din MotoGp forumul ca s-ar speria daca ar auzi ca se strang bani in Ro pt viitori campioni.

» Post actualizat in 26 Oct 2017 14:31

Hai ca ati inceput sa fabulati.

Poate le-a mai ramas bani de la ultima donatie pt Cumintenia Pamintului si vor sa doneze si pentru Campionul Visatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicio etapa de anul asta n-a costat 300Euro.

300 Euro e costul etapei doar.

Fara nimic altceva...

Sau poate te gandesti la un trackday la Serres unde e 55 EURO/zi in timpul saptamanii.

Daca vrei etape de national sau rosbk, 1300 EURO e un minim.

Poate la Adancata iesi un pic mai ieftin daca stai in Buc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci costurile pentru un an intreg sunt asa:

 

1500 de euro etapa,sa zicem ca te dai in 3 campionate intr -un an cate 5 etape, ar veni 7500 pe campionat*3=22.500 de euro intr un an in 3 campionate 15 etape in total.

Deci 22.500 euro intr un an nu 35.000 sau cat scria acolo,e o diferenta :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,

La nivel de incepator este un cost si la nivel de profesionist alt cost, vorba lu' Balamuc "poti merge linistit cu gume sh la peste 2 min pe Adancata"

Eu am fost o singura data(eveniment de 2 zile) si am avut urmatoarele costuri aproximative:

-Taxa evemiment 160 e(parca)

- gume sh cu montaj 120 e

-deplasare 50e

-mancare 50 e

-benzina 50e

-poze 15e

-boxa 35 e(7 motoare in boxa)

-diverse 20 e

Total 500 euro

 

Cam astea au fost costurile in situatia in care am dormit acasa si am luat masa de seara tot acasa.

 

Tot respectul pentru Petrovici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iti spune tie, ma bag si eu la 600eur/etapa. :D

Hai ca si voi o dati in diverse deja.

Eu ma refeream la ce trackdayuri fac eu.

Voi sunteti de perspectiva ce sa zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba te oftici,in mod evident discuția despre preturi era pt concursuri/etape de campionat, nu just-for-fun one day trackday. Daca cineva a dat-o în diverse cu siguranță n-am fost nici eu nici @Kyp ci cei(dac e vorba de mai multi) care au insiruit costuri/trackday.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e "daca sa o luam asa". Noi discutam de etape de campionat si tu pui preturi de trackday. Pai cine vorbeste degeaba in cele din urma?

 

PS:stiu prea bine ce costuri sunt pt trackdays, si da-mi voie sa fiu sceptic cu cei 600eur/trackday (preaupunand ca e ori Serres ori Adancata).

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...