Sari la conținut

Dosar suspect de frauda


eugenjnr
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

 

Vin si eu cu cateva intrebari referitoare la un dosar de despagubire rca:

 

Pe 20 octombrie un bizonel s-a hotarat sa imi intoarca in fata fara sa se asigure si calcand banda dubla continua. Rezultatul este ca eu impreuna cu a mea nemtoaica grasa, un Bmw r1200rt din 2016 am intrat in mai sus mentionatul, provocandu-mi daune conform devizului de la service de 29.600 ron. Toate bune si frumoase, cei de la Euroins s-au miscat extraordinar de repede cu constatarie si toate formalitatile. Acum problema mea: Am primit o instiintare cum ca Euroins isi rezerva dreptul de a face investigatii privind cauzele accidentului. Dupa ce am discutat cu inspectorul de daune am aflat ca dosarul meu este suspect de frauda, dar ca este doar o formalitate, pagubitul fiind posesor de motocicleta.

Intrebarea mea: s-a mai confruntat cineva cu 'frauda' asta a lor? Pe bune este doar o formalitate, sau ma duce cu zaharelul ca sa amane, poate chiar sa nu ma mai despagubeasca?

Si daca intr-adevar este doar o formalitate cam in cat timp sa ma astept sa se rezolve situatia?

 

Multumes anticipat pentru raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rabdare si tutun :D

 

(cred ca) tot ce tine de motorete baga astia la antifrauda, si da, o sa dureze

 

nu cred ca nu or sa te despagubeasca dar o sa intarzie mult (luni de zile) si trebe tot timpul sa fii pe curu lor

 

si o sa va mai cheme pentru declaratii si poze suplimentare

Editat de tzakedotnet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt aproape 6000E daune. Normal ca o sa faca pe dracu-n 4 ca sa intarzie dosarul.

In astfel de cazuri e buna o camera pe casca, ca sa spulberi orice indoiala...

 

Nu inteleg de ce nu poarta toata lumea camere pe casti, au ajuns sa coste destul de putin, iar la ce trafic de tot cacatul avem, e musai asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 300 de milioane paguba zik xa a fost un contact chiar bunicel

La ce preturi au piesele, probabil ca s-au spart cateva plastice, farul si s-a indoit furca, o janta si discurile de frana. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Multumesc pentru sfaturi! o sa astept totusi sa treaca cele 10 zile de la deschiderea dosarului pana sa recurg la una din variantele de mai sus. Cei de la service au spus ca din primavara euroins a devenit o societate de asigurari serioasa care a platit daunele fara nici un fel de problema. Sper sa fie asa si in cazul meu.

Cat despre camera, este pe drum de peste ocean, rezervasem investitiile astea pentru sfarsitul sezonului. Din pacate ajunge prea tarziu pentru nevoile mele actuale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate cu berbecul care.ti intoarce in fata, asa a patit Printesa mea in intersectie cu moto,a intrat berbecul cat a stiut de mult si ca sa nu.l loveasca a trantit motorul si dobitocii din masina si masini radeau, a ajutat.o un "pusti" de 20 ani, trebuie sa.mi pun canere si pe casti si pe masini doar ca pt casti mi se par scumpicele 10-12 mill.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt aproape 6000E daune. Normal ca o sa faca pe dracu-n 4 ca sa intarzie dosarul.

In astfel de cazuri e buna o camera pe casca, ca sa spulberi orice indoiala...

 

Nu inteleg de ce nu poarta toata lumea camere pe casti, au ajuns sa coste destul de putin, iar la ce trafic de tot cacatul avem, e musai asa ceva!

 

Pentru ca e aiurea sa umbli cu rahatul ala pe cap ? Sa ai o grija in plus ? Pentru unii inseamna sa se miste rapid -in oras , pentru altii relaxare - touring , nu sa isi piarda vremea cu gadgeturi.

 

Da , e utila in unele cazuri dar mi se pare de rahat sa nu poti pleca de acasa daca nu ai camera si o drona cu functie de urmarire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce preturi au piesele, probabil ca s-au spart cateva plastice, farul si s-a indoit furca, o janta si discurile de frana. :)

Intr-adevar piesele sunt ceva mai scumpe decat pentru majoritatea motocicletelor. Dar dupa cum poti observa in pozele atasate, eu zic ca s-au spart mai mult decat cateva plastice :)

post-71105-0-86326100-1509096107_thumb.jpg

post-71105-0-86038700-1509096123_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce notificari, ASF judecatori, au dreptul legal ceara timp ca sa faca cercetari suplimentare. O sa dea banii degeaba pentru ceva ce se va plati pana la urma tot cand vrea euroins, ba chiar ii mai si enerveaza.

Da, si ei si Astra faceau la fel, bani multi, intarziem plata cu cercetari de frauda (astra baga la toate dosarele asta). O situatie unde vorba dulce mai mult aduce, poti vorbi cu inspectrorul de daune sa-l intrebi CE are nevoie ca sa stabileasca ca nu e intelegere anterioara intre tine si celalat sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca e aiurea sa umbli cu rahatul ala pe cap ? Sa ai o grija in plus ? Pentru unii inseamna sa se miste rapid -in oras , pentru altii relaxare - touring , nu sa isi piarda vremea cu gadgeturi.

 

Da , e utila in unele cazuri dar mi se pare de rahat sa nu poti pleca de acasa daca nu ai camera si o drona cu functie de urmarire.

De ce ti se pare aiurea? Cam ce grija in plus ai mai avea? Intra in rutina, asa cum iti legi casca, cum pui contactul la mobra, cum resetezi odometrul cand alimentezi samd... Cand pui seara telefonul la incarcat, pui si camera, ce mare filozofie??!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un caz, in care mare=better. Traiasca marea carena fata, a r1200rt, ca a preluat trosneala, si nu te-a avariat pe bine!

Bine, iti vine sa plangi, cand te gandesti ca e din 2016...

Pe ei, pe....mama lor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au dreptul, dar trebuie sa te anunte in x zile dupa deschiderea dosarului de daune.

Trag de timp. Accidentul a fost declarat la politia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc mai multe persoane cu experiente similare si iti zic ca situatia nu sta chiar asa. De acord, au dreptul sa faca "cercetari" in ceea ce priveste o posibila intelegere anterioara intre el si celalalt sofer, dar din punctul meu de vedere aici nu e cazul. De ce?

Nu ne intereseaza punctul tau de vedere pentru ca nu tu dai banii si nu tu ai creat/suferit paguba, deci nu esti intre aia 3 din dosar. Si unul din aia 3 din dosar crede ca e cazul.

Da, poti sa urlii, sa dai cu pumnu in masa, sa vii cu executori cu Misu cu cine vrei tu. Vei rezolva ceva mai repde sau mai bine? CUm ziceam mai devreme, nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic pas , personal nu fac nici macar poze cu telefonul in ture/ excursii /concediu/etc. Ma relaxez , ma bucur de peisaj daca e fain dar cam atit. I las pe altii care se is pasionati de pozat/filmat. Si care se si pricep ca de selfisti-pozari e plin netul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reparatia va costa mai mult decat sa precizat in primul deviz. La ce greutate are motocicleta in impact s-au deformat mai multe elemente.Preocuparea ta trebuie indreptata spre reprezentanta sa refaca constatarea.Crezi ce vrei dar 90% stramba in impact frontal televerul,pivotul,jugul si cadrul fata.Vezi daca nu sa indoit traiectul esapamentului.Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiam asta, dar sunt cazurile alea nasoale in care berbecu' iti taie fata, tu pui frana aiurea, te intinzi pe jos si il lovesti in cauciuc cu motoreta culcara, nu aveam de unde sa stiu cum s-a intamplat. Sa nu mai zic de faptul ca piesele la BMW-urile de ultima generatie depasesc orice imaginatie cand vine vorba de pret. Ce faci atunci? Contact a existat, din pacate greu de dovedit. Cum a spus si Metal Heart: camera pe casca.

 

Eu vreau sa imi iau si pentru masina. De ce? Pai in ultimele 7 luni am fost lovit de 3 ori in bara spate: 1 om oarecare cu o Dacia 1310 la semafor, 2. Taximetrist in benzinarie cu Logan, 3. Masina de scoala auto, Opel Corsa la semafor. Daca nu au vazut ditamai masina iti dai seama ce atentie dau motocicletelor.

 

 

Pentru eugenjnr: ai mai multe 'parghii'.

 

1. Trimite-le un mail in care le soliciti plata in termenul legal in caz contrar implici ASF-ul.

 

2. Trimite-le o notificare prin executor judecatoresc - va avea acelasi continut ca mailul. Te costa intre 50-200 lei, in functie de executor. Daca vrei mai multe detalii da-mi de stire si te ajut eu cu un sfat.

 

3. Plateste un avocat si fa-le o vizita la sediu pentru o discutie care sa se incheie cu 'daca in termenul legal nu imi sunt virati banii in cont si nu va indepliniti obligatiile de asigurator, ne vedem in instanta'. De obicei o lasa moale daca te vad ca esti pe pozitii. Sa nu le dai timp sa respire.

 

Un prieten a fost lovit in spate acum cativa ani, motor din 1987, deviz de 13.000 lei la United Motors si au platit in jur de 7500 de lei daca imi aduc aminte bine (cu mult mai mult fata de valoarea de piata a motocicletei). Cum? S-a dus cu avocatul la ei.

Punctele 2 si 3. Prima optiune nu ii sperie.

 

coste 350 lei o hartie redactata cum trebuie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma lupt cu acesti viermi din asigurari.

In data de 30.06, in timp ce ma motocicleam cu un prieten, din cauza oboselii si a drumului extrem de prost, incercand sa trec printre doua gropi in asfalt de 30 cm adancime fiecare, nu am observat ca colegul a franat in fata uneia de 1/2 m si am intrat in el.

Am facut constatarea la Astra, unde aveam asigurare, si de atunci au trecut ... faceti voi socoteala. Pana azi, prietenul meu a dat 10 telefoane, si a tot fost amanat pe motiv ca este motocicleta si nu cunosc preturile pieselor sau alte motive de rahat.

El este mecanic si a optat pentru reparatie in regie proprie, motiv pentru care le-a trimis o oferta de preturi pentru piesele defecte, fara a mai pune la socoteala si manopera.

 

In cei 25 de ani de cand am avut permis nu am fost implicat in nici un eveniment rutier, nici din cauza mea si nici a altora, asa ca nu prea stiu ce sa fac.

In speranta ca ati inteles situatia, ce ma sfatuiti. O cunostinta, avocat de profesie, s-a oferit sa ne ajute dar parca nu as mai risca si alti bani, mai ales ca am auzit ca banii pe care ti ofera acopera in final doar o fractie din suma necesara.

Daca era vorba de un strain, poate ma durea in ... dar este vorba de un prieten si ma simt ca un kakat, mai ales ca intentioneaza sa isi vanda mobra. Si mai mult, i-am dat eu toate economiile mele sa isi rezolve o parte din necazuri, urmand ca atunci cand asigurarea plateste (evaluarea este de aprox 2000 euro) sa imi returneze banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@klocky: tu nu ai nicio calitate legal in situatia de fata, disputa este intre pagubit si asiguratorul tau

iar pagubitul poate sa faca fix ce au scris colegii mai sus (sesizare la ASF / dat in judecata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e. Insa amicul e foarte, foarte ocupat si implicit obosit. De-aia m-am implicat eu.

E si interesul meu direct pt ca v-am spus, i-am dat niste bani sa isi rezolve problemele si as vrea sa mi-i recuperez din suma platita de asigurator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...