Jump to content
john17

Alegere drujba cu motor termic

Recommended Posts

325.am văzut Intr o singură locație,dar nu se pupa cu ce aveam nevoie,am mers la sigur cu ce știu,adică Oregon

Știu la ce unghi se ascute,mă ajută aparatul ala care se prinde pe lama sa fac unghi de 30 corect

Dimpotrivă,vânzătorii sunt inteligenți.fraierii știu că Oregon e de calitate și le dau ce vor.....mai puțin lama.asa își înmulțesc de 10x ,vânzările pe lame...alea chinezești,copii Oregon,sunt ok

Ciumpalacii taie lemn ocazional.dar schimba 1-2 lame pe sezon,da' lanțul "tine" 🤣

Sunt oameni de teapa lui megatomoreta,se zgârcesc și plătesc triplu pe partea ailaltă 🤣

Votanți psd

tu oi fi membru psd daca esti din telemorman... penru dezmembrat un cadavru merge si una electrica ? 

O să îți spun cand ne vedem face to face.astept cu nerăbdare "acea" zi.nu poți să stai la nesfârșit ascuns după un nici pe un forum oarecare,trebuie să îți asumi și frustrarile

Speedy.vinzi accesorii pentru drujbe?

Exemplu de achiziționat lanț de 1,3mm

A cumpărat un nene o drujba identica.i am spus sa cumpere lanț de calitate ,i am scris dimensiunile la lungime și lățimea canalului pentru Sina,ba i am scris și codul ștanțat pe pintenii de ghidaj al lamei .a mers la husqvarna

Dobitocul s a zgârcit la o diferenta 8 sau 10 lei+,cat costa lanțul de 1,5mm,sa ii rămână bani de bere și a cumpărat lama Oregon după câteva luni....150 lei.a avut ambâț sa fie originala.nu i am mai zis nimic ,repeta că lama drujbei nu a fost buna,dar la mine a ținut cat sa tai un camion mare de bușteni

Pe aia de teapa lu' ainstain, cu idei puține și fixe,sunt cazuri fara speranta

Da, vand drujbe, accesorii si alte acareturi.Doar Stihl. Si electrice Makita.

Acum 7 ore, caracterincompatibil a spus:

325.am văzut Intr o singură locație,dar nu se pupa cu ce aveam nevoie,am mers la sigur cu ce știu,adică Oregon

Știu la ce unghi se ascute,mă ajută aparatul ala care se prinde pe lama sa fac unghi de 30 corect

Dimpotrivă,vânzătorii sunt inteligenți.fraierii știu că Oregon e de calitate și le dau ce vor.....mai puțin lama.asa își înmulțesc de 10x ,vânzările pe lame...alea chinezești,copii Oregon,sunt ok

Ciumpalacii taie lemn ocazional.dar schimba 1-2 lame pe sezon,da' lanțul "tine" 🤣

Sunt oameni de teapa lui megatomoreta,se zgârcesc și plătesc triplu pe partea ailaltă 🤣

Votanți psd

La noi nu se procedeaza asa. Ii vindem omului ce-i trebuie. Si daca nu stim sigur ce lant ii trebuie, nu-i vindem. Iar facaturi nici nu primim in magazin. 

Am o Makita electrica.cat mai costa lanțul de 1,1 pentru lama de 40cm? Le am distrus pe ultimele 2 .cam 5 dinți lipsa de la fiecare lanț,aia chiar sarea in lemn 🤣

E mișto când nu vreau sa Puta hainele de la drujba termica

Pai 1,1 , dar cate zale? Lungimea unui lant e data de numarul de zale, nu de lungimea sinei. Sina, la aceeasi lungime poate sa fie mai lata sau mai ingusta, mai rotunda sau mai ascutita la varf. La fel, in functie de producatorul drujbei, roata motrica e mai aproape sau mai departe de radacina sinei. 

De exemplu la Stihl exista sine de 40 care necesital lant de 55, 60, 62, 67 de zale. 

Deci lungimea lantului se stabileste numarand zalele de tractiune, alea care circula pe canalul sinei. Si la Makita chiar nu le stiu pe dinafara. Avand in vedere ca tu ai lant de 1,1 probabil ca ai pe la vreo 56 de zale. Asta inseamna undeva pe la 62 de lei.

Zi-mi nr de zale si-ti zic exact.

Sau zi-mi codul de sina sau modelul de drujba, daca e sina cu care a venit din nastere.

Edited by Speedy.K

Am Sina Makita oem de 40cm.cumparata de la magazinul de unelte ,din zona tineretului.in urma cu 2 ani.lanturile cu ambalaj Makita nu i.i amintesc sigur daca aveau cod k17

Drujba are motor de 1800w