Sari la conținut

Cine Imi Da Un Sfat?


tavi(nextbike)
 Share

Postări Recomandate

am cumparat o motocicleta dr 650r :cheers: ,nu de foarte mult timp asa ca nu stiu prea mult despre model :lol: , merge foarte bine :D ,dar are 53 700 de km ,intrebarea e ar trebui schimbat lantul de distributie,nu face nici un zgomot dar uni zic ca se schimba la cam 50000mkm ,??????ce e de facut

mersi anticipat :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cumparat o motocicleta dr 650r :cheers: ,nu de foarte mult timp asa ca nu stiu prea mult despre model :lol: , merge foarte bine :D ,dar are 53 700 de km ,intrebarea e ar trebui schimbat lantul de distributie,nu face nici un zgomot dar uni zic ca se schimba la cam 50000mkm ,??????ce e de facut

mersi anticipat :) :D

daca nu face zgomot inseamna ca a fost schimbat ...oricat de bine ar fi fost intretinut...la dr la 45000km cam se duce lantul daca a fost bine intretinut....ulei schimbat la timp...poate...eu nu am vazut unul bine intretinut...la toate erau varza si tachetzi sunau si cam tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
daca nu face zgomot nu ai de ce sa-l schimbi.

lantul se schimba la 40.000 - 50.000 km daca a fost intretinut cum trebuie.

a mea are in jur de 45.000 km si trebuie schimbat :hug:

 

cel mai simplu mod de a verifica:

 

scoti intinzatorul, are 2 suruburi cu inbus de 6

 

bagi deshtu' inauntru si vezi cat de mult se plimba patina care intinde lantul... eventual bagi un pix, o tija ceva, notezi lungimea care intra inauntru la maxim (adica lant intins) si apoi compari cu intinzatorul: daca intinzatorul este la maxim ca sa obtii lungimea respectiva inseamna ca trebuie alt lant.

 

succes... (daca te apuci sa faci operatiunea asta, ai grija sa tii motocicleta dreapta, daca lantul este larg este posibil sa sara de pe pinionul de jos atunci cand il slabesti complet, si crede-ma nu vrei sa stii ce trebuie sa faci ca sa il asezi la loc :what:))

 

nu e de joaca cu lantul de distributie:

urmari:

-ax came rupt

-pinioane sparte

-supape rupte

-piston desfigurat

-cilindru zgariat

-culbutori rupti

-etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...