Sari la conținut

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_
Acum 21 ore, arcgotic a spus:

 

Dap. Finalmente citesc si eu un review de om cu care as sta la o bere.

Multumesc maxim pentru link/share.

Era si cazul dupa atatia ani si atatia vloggeri nationali si internationali. 

Mai exista si oameni care inteleg fiarele si stiu sa le asculte, slava Domnului!

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Din România de peste mări și țări. 

KTM ULTIMATE RACE 2019 RESULTS

1. Scott Myers (USA)

2. Radek Burkat (CAN)

3. Jordan Huibregtse (USA)

4. Sebastian Blum (GER)

5. Christiaan Odendaal (RSA)

6. Kevin Archer (NZL)

7. Elliot Kent (NZL)

8. Vasile Scurtu (CAN)

9. Greg Hodgskin (RSA)

10. Steve Robertson (AUS)

11. Stefano Sassaro (ITA)

12. Robert Nowak (AUS)

 

https://www.motorcyclemojo.com/2019/04/canadian-second-ktm-ultimate-race/

 

Nu știu povestea băiatului, bravo lui ca a fost invitat acolo și felicitări pentru poziția finala.

 

Dar na, noi motive de mândrie mai puține, mai multe pentru țara lui adoptiva.

Atât timp cât în România sporurile cu motor, și sportul în general este susținut doar de proptelele trecutului și mai puțin activ de ce se întâmplă actual la nivel de organism.. O sa tot vedem romani cu numele prin toate disciplinele... Dar am deraiat.. Scuzați. :)

 

Frumos aparat! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat azi la dementor. N-au 790 Adv (nici o varianta) si nici 790 Duke in showroom.

Ma interesa un ride-test, daca nu cu Adv, macar cu Duke-ul, sa-mi fac o idee despre motor.

Cica pe la inceputul lui iunie primesc un 790R, n-am inteles daca va fi pt ride-test sau doar pt privit.

Cam dezamagitor...ma gandesc ca si in cazul unei comenzi va dura ceva (asta dupa ce reusesc sa fac un test). Deci trece vara. Partea buna e ca daca dau skip la sezonul asta(sincer nu ma incanta ideea) in toamna/iarna voi avea suma necesara sa-mi iau 790 Adv fara nici un leu imprumutat. Ma mai gandesc...

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cu riscul de a ma repeta (cred ca am mai postat aici):

790 Adventure gasesti in Austria la Ischgl (High Bike Panznaun, deschid la 01 Iunie) si in Spania/Malaga + Canare. 

Poate iti este peste mana, poate nu. 

Sau sari in avion si mergi in Munchen sau Viena si rezolvi treaba scurt si la obiect, desi la dealeri nu cred ca or sa ti-lo lase pe mana mai mult de 1-2 ore.

De pe 25 pana pe 28 Iulie la Ischgl este intrunire. Ofera spre inchiriere peste 20 de motoare cu 20E pe ora, benzina inclusa. 

Anul asta aduc inapoi Triumph (Speed Triple) si Aprilia (Tuono R).

Nu au avut cele 2 firme in oferta in 2018 (au lucrat cu Kawasaki si Yamaha).

Poate stam la o bere acolo ;).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e cam peste mana sa-mi iau concediu cu tot tacamul (avion, cazare) pt un ride-test (care nici asta-i nu-i garantat - adica ma pot trezi ca fix modelul dorit de mine sa nu fie disponibil). Poate la Munchen mi-ar fi cel mai facil, am o ruda acolo, deci teoretic cazarea ar fi moka. Acum imi pare sincer rau ca nu m-am dus la EICMA ori la IMOT (in Munchen), la asta din urma eram la un pas sa iau biletele de avion dar s-a suprapus cu altceva. Macar vedeam tot ce ma interesa live (inclusiv Tenere 700).

 

In iulie la inceput voi fi la Lacul Como pt 4 zile, inca nu m-am intreresat daca pot inchiria ceva pe acolo (ma refer la moto, ca masina oricum tre sa iau).

 

Ziceam ca e dezamagitor sa nu aiba importatorul oficial KTM nici un 790 pe stoc avand in vedere interesul pentru acest model. Ca sa facem o comparatie, The Bike Hub au in showroom 2 bucati Guzzi V85 TT (si asta fiind o mobra abia aparuta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, ovi_ice a spus:

. Deci trece vara. Partea buna e ca daca dau skip la sezonul asta(sincer nu ma incanta ideea) in toamna/iarna voi avea suma necesara sa-mi iau 790 Adv fara nici un leu imprumutat. Ma mai gandesc...

 

Pana la iarna/primvara poate incep sa apara si la SH, asta daca nu cumva o vrei nou nouta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, ERU a spus:

Pana la iarna/primvara poate incep sa apara si la SH, asta daca nu cumva o vrei nou nouta.

La cata cerere e, ma indoiesc. Plus ca de la anul incep sa fie produse in China, lumea o sa fie reticenta, astea din primul an se vor pastra. Si eu is tentat de una SH, dar mai avem pana acolo ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ERU a spus:

Pana la iarna/primvara poate incep sa apara si la SH, asta daca nu cumva o vrei nou nouta.

 

Dupa ce-am mai intrebat in dreapta si in stanga, cu oferta celor de la Dementor merita sa o iei noua. Ajunge doar cateva parale in plus decat pretul intreg al unei Tenere 700. Ma refer la 790 Adv S...

Uite asa se face un review pe genul asta de motocicleta ;).

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.05.2019 la 15:00, ovi_ice a spus:

 

Dupa ce-am mai intrebat in dreapta si in stanga, cu oferta celor de la Dementor merita sa o iei noua. Ajunge doar cateva parale in plus decat pretul intreg al unei Tenere 700. Ma refer la 790 Adv S...

Uite asa se face un review pe genul asta de motocicleta ;).

 

 

 

 

 

Parerea mea e ca este pacat sa iei S-ul ca sa-i zic asa. In principiu unul din highlighturile mobrei asteia este suspensia [si aici toata lumea se refera la R], daca o iei fara suspensia aia, e asa cam searbada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cam devreme, dar ca idee - pe 25 Iulie o sa am pe mana toata ziua un 790 R. 

Facut rezervarea, mi s-au cerut banii integral inainte. M-am conformat, c-asa-i in tenis. 

Ramane cum am stabilit ;).

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

KTM a iesit cea mai agila pe curbe, ziceau astia ca nu ai impresia ca are 21" pe fata. Si pe offroad tot KTM a fost preferata, e usoara, centru de greutate jos, suspensiile WP decente, Adreia spunea ca o simte ca pe un 450cc in off. 

 

BMW-ul cel mai confortabil, dar exemplarul din test costa 19.800 euro (!). 

 

Parerea mea ca puteau sa faca review-ul mai scurt, sunt doar cateva sectiuni cu informatie utila, restul e prezentare de spec-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 30.05.2019 la 16:20, vis-a-vis a spus:

Incepe bine. Motocicleta noua, insa nu ii merge indicatorul de benzina.. 

Apoi ne si lamureste de ce nu merge: " The fuel Indicator wasn’t working because the software wasn’t updated, the two bolts holding the tank protectors were missing and the front wheel wasn’t aligned. " 

Un topic pe care il voi urmari cu atentie..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ovi_ice a spus:

Rottweiller Performance au cantarit KTM 790 Adv R: 213 kg cu rezervorul plin. Masuratoare efectuata folosind cantar profesional pt vehicule.

 

Distributia maselor: Front 50.42%, Rear 49.58%

Am citit si eu dar nu reiesea clar daca era configuratie standard sau aveau ceva powerparts sau aftermarket pe ea.

Tu ai reusit sa te lamuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm asta inseamna ca fara combustibil ar avea 196 kg, asta inseamna un 7 kg peste ceea ce a licitat KTM la lansare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

38 minutes ago, ERU said:

Hmm asta inseamna ca fara combustibil ar avea 196 kg, asta inseamna un 7 kg peste ceea ce a licitat KTM la lansare.

 

A dat KTM greutatea la plin, dar fără combustibil? De obicei se dă ori cea "la gol" (fără carburant, ulei, lichid de răcire și de frână - la unii și fără baterie), ori "la plin" (cu toate lichidele și gata de drum).

 

Oricum, cam multicel, da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to KTM 790 Adventure

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...