Sari la conținut

Postări Recomandate

Ce-i drept abia acum mi-am dat seama ca in prim plan se zaresc "cozile" altor doua motociclete (naked ori sport) :)

 

Intentia a fost sa vedem cam care e diferenta de marime intre un 790 Adv R si o Africa Twin, ambele mobre adv din aceeasi clasa (mid-adventure bikes cica). 

 

Iar ca latime in partea de jos sincer nush care e mai mare, AT-ul "accesorizat" cu crash-bar sau 790-ul stock..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă pai acuma ce sa zic, mai sunt deștepți care pun crash bar și pe 790, până acuma doar o data am avut ocazia sa merg prin ceva șleauri de a frecat un pic protecțiile de la rezervor și atuncea era strampt bine unde m-am băgat.

 

Africa nu știu exact care îi este clientela, mie îmi miroase că majoritatea care le iau le țin pe asfalt sau dacă ies înafara, merg unde ai putea merge cu orice de fapt. Plm poate mă înșel, dar în drumurile mele pă pământ nu am avut ocazia sa vad nici o Africa.

Cu siguranță cei care au Africa nu înjură când merg pe autostradă 🤬

 

La kile e greu sa bati 790 la clasa lui, nici nu mai are rost sa pui problema, plus greutatea jos și s-a terminat povestea.

Sunt tare curios sa văd și să merg pe 1290 care o sa aibe acelasi concept de rezervor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai cuminte că e plin de Africane pe off-road... eu încă n-am văzut 790 pe acolo (dar ăsta nu-i un criteriu, cum nici ăla că n-ai văzut tu).

Sunt mulți ex V-Stromiști care au acum Africa-Twin și le-au băgat destul de tare-n pâine. Avem anual Wildstromania, 3 zile de off-road și nu d-ăla de mers cu a 4-a pe forestier...

De băiatul ăsta ce să mai zici? https://www.youtube.com/user/iterm1/videos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, vis-a-vis a spus:

ce să mai zici? 

Curiozitatea mea e legata de cine clientala și asta din perspectiva corporației, nu mă iau după cazuri aparte

Acum 45 minute, vis-a-vis a spus:

băiatul ăsta

Care e faza? Am "răsfoit" conținutul și nu înțeleg ce vroiai să punctuezi? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Că omu' are mii de kilometri pe off-road cu Africa Twin, nu câteva ieșiri. De apreciat că te-a mușcat virusul "off-road", dar într-un an de când ai motoreta nu cred că ai ajuns să mergi prin locurile de off-road mai bătute, pe unde să te întâlnești cu mulți dintre pasionați de adventure. Așa am crezut și eu la începuturi, că nu mulți își bagă fiarele la noroi, însă de-a lungul timpului am întâlnit tot felul de oameni pasionați și foarte experimentați pe animale gen BMW R1200GS, Africa Twin, KTM 1190, V-strom din toate modelele, iar în ultimul an Tenere 700 e omniprezent și mai de fiecare dată deținătorii ajung printre primii, par a fi conduse cu ușurința de a merge pe un monocilindru. Foarte mulți nu o ard pe forum, își văd de treaba lor, dar învârt roata cu succes pe off-road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sunt cel mai trist posesor de 790 - in afara de ceva drumuri de pământ pe lângă București nu știu ce e ala off road 

Nu am cu cine sa ies iar singur nu risc prin munți 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumuri usoare de pamant (sau mix asfalt stricat + pietris), dar prin padure/munti (ca sa mai vezi si cate un peisaj misto) pe care ti le recomand:

 

Poienile Valsanului + partea stanga a barajului Vidraru: https://goo.gl/maps/DdAyApuRjJ3oMVxs8 + https://goo.gl/maps/Zt8yEN5j8RkPn2Zo9

Cheile Dambovicioarei + baraj Pecineagu: https://goo.gl/maps/kaX1vzVKS1BYeDiS6

Cascada Urlatoarele - baraj Maneciu: https://goo.gl/maps/Tgte48jPYX3KLcxFA

Glod + partea stanga a lacului Bolboci: https://goo.gl/maps/BdN5ayzN5EHgrMeq8 (da skip peste Podu cu Florile - ultima parte a urcarii e dificila)

Voineasa - baraj Vidra pe forestier: https://goo.gl/maps/aAqSkGLAvTPEQqYy5 - asta l-am facut weekendu trecut cu Dusteru

Valea Cernei (defapt tot DN66A cap-coada merita): https://goo.gl/maps/4vKCJYi3ExxvhuRM7

 

Pe astea merge orice turism mai inalt (gen Logan), daca te duci in weekend la cateva minute intalnesti o masina, asa ca nu esti singur pe acolo (in caz ca de asta ti-e frica).

 

Apoi, ceva mai greute (dar nu foarte), mai ales in partea de sus unde fie poti da de sectiuni noroiase ori de pietre/bolovani, ar fi:

Transcindrel: https://goo.gl/maps/XrRzsekz6vSqD15S8 - ramane preferatu meu ca peisaje

Curmatura Oltetului - Ciungetu: https://goo.gl/maps/fcfHhnn3NU2zHcHEA

Pasul Predelus: https://goo.gl/maps/ySsjmyHjz18pJ5mk7

Podu cu Florile: l-am amintit mai sus (pe ala am mers cu GS_ul incaltat cu anvelope de strada si n-a fost o idee prea buna).

 

Apoi, clasicele Transbaiul, Strategica, etc. Mai cauti pe forum, se tot duce lumea pe ele. Eu unul n-am fost.

 

Am un docoment plin numa cu din astea, ti-as mai putea da sugestii de forestiere din zona Piatra-Neamt (ca acolo am crescut), dar cred ca e cumva peste mana pentru multa lume (ca distanta).

 

Apoi mai erau niste almanahe scoase de https://www.carpathian2wheelsguide.com/ro/magazin/ , am de la ei Trasee in Apuseni (vreo 70-80% sunt de off-road) si Touring in Romania (e doar de sosea), ar fi interesant de vazut ce contine Romania Off-Road.

Si alta sursa de inspiratie e TET-ul, niste sectiuni din el sunt chiar usoare si patial incluse in ce-am trimis mai sus.

 

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, peu a spus:

Eu cred ca sunt cel mai trist posesor de 790 - in afara de ceva drumuri de pământ pe lângă București nu știu ce e ala off road 

Nu am cu cine sa ies iar singur nu risc prin munți 

Salutare,

Poate reusim sa legam ceva impreuna in Septembrie... eu sunt out de vreo 3 saptamani, am cazut pe Curmatura Oltetului si mi-am bulit umarul, un ligamnet rut intre clavicula si umar. Acu sunt la repaus si recuperare, dar planuisc sa reiau plimbarile din primul weekend din Septembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, peu a spus:

cel mai trist posesor

Hai că nu e dracu așa negru.

Adevărul este că cel mai ok e sa ai companie, mai te ajuți, mai îți permiți să forțezi, mai stai la o vorbă și tot așa.

Știu că eu sunt în grupa aia in care merg și gura, nu am găsit să mă lipesc cu nimeni până acuma.

 

Acum 8 ore, vis-a-vis a spus:

nu câteva ieșiri.

Lol că faci referire la mine 🙃 nu suntem vecini să știm cu adevărat ce face fiecare

 

Acum 8 ore, vis-a-vis a spus:

virusul "off-road"

Depinde de percepții, eu merg pe drumuri in continuare, dar neasfaltate și greu accesibile;

In continuare zic pas la crossuri și din astea din cauza logisticii, prea multă bătaie de cap, acolo e off roade.

 

Acum 8 ore, vis-a-vis a spus:

într-un an de când ai motoreta

Unii cresc într-un an câți alții în zece, viața nu e corectă 👍

 

Acum 8 ore, vis-a-vis a spus:

pasionați de adventure

Știu și dinastia, da mă văd greu cu ei că abea îi reușești să îi scoți din cataloagele de accesorii

 

Acum 8 ore, vis-a-vis a spus:

BMW R1200GS

Corect, personal un fost coleg a trecut de 2ani pe 1250Adv Plm , băiatul ăla face efectiv balet, echilibristica pe motocicleta aia, te uiți la el și zici că e joacă de copil

 

Acum 8 ore, vis-a-vis a spus:

Tenere 700 primii

Vrăjeală, e talentul și experiența celui care conduce 

 

Acum 8 ore, vis-a-vis a spus:

mulți nu o ard pe forum

100% adevărat și în cazul meu sunt prezent aicea cu conținut de când am început să lucrez de acasă, altfel de 12 ani de când e contul aicea... Mai mult mă uitam ocazional și închideam. 

 

Acum 8 ore, vis-a-vis a spus:

învârt roata cu succes

Asta am să o țin minte să recite din clasici in viață, când mă împotmolesc 🙂

 

Domnule vis a vis, mi se pare mie sau sunteți un pic cam cu venin? Are rost?!

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu... Dar toți avem de învățat. Nu cred că într-un an poate crește cineva cât să aibă pretenții de a crede că stăpânește mobra pe off-road. Eu am vreo 10 de MTB și vreo 3-4 de off-road cu mobra și încă mă simt stângaci. De obicei în teren se vede mai bine trierea. Iar când vezi câte unu' d-ăla cum ai zis tu cu balet pe balene gen 1250, îți vine instant să te lași :D

Eu unul mă amuz pe forumul ăsta, spun doar ce gândesc.

Acum 9 ore, peu a spus:

Eu cred ca sunt cel mai trist posesor de 790 - in afara de ceva drumuri de pământ pe lângă București nu știu ce e ala off road 

Nu am cu cine sa ies iar singur nu risc prin munți 

Poate ne combinăm... Eu de obicei o ardeam singur, dar m-am lenevit tare în ultimul timp și parcă e mai bine în 2-3 inși...

Acum 6 ore, UNAS_M a spus:

am cazut pe Curmatura Oltetului si mi-am bulit umarul, un ligamnet rut intre clavicula si umar. Acu sunt la repaus si recuperare, dar planuisc sa reiau plimbarile din primul weekend din Septembrie.

Cum ai reușit performanța? Eu am ars-o grav pe acolo anul ăsta, sărea colbul ca la balamuc... (70-100km/h)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, vis-a-vis a spus:

pretenții de a crede că stăpânește

Absolut, iar exact că tine și eu vorbesc ce am in cap, evident (pentru mine) ținând picioarele pe pământ.

 

Eu sunt de fiecare data fericit când mă plimb și ajung întreg acasă, orice drum o fi, atât de simplu.

Nu ridic coarne că nu am timp de concurs de măsurat peniși, experiența se adună cu fiecare minut mers/experimentat/exersat, mult tine și de talentul omului, la fel că și cu vioara, pensula sau alte instrumente.

 

Că sa fiu in tema, 790-ul, cum sa o pun in cuvinte, încă nu a venit ziua în care să mă gândesc că am făcut poate nu cea mai buna alegere, înafara da autostrada când îmi pag pu🦆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, vis-a-vis a spus:

Cum ai reușit performanța? Eu am ars-o grav pe acolo anul ăsta, sărea colbul ca la balamuc... (70-100km/h)

Coboram pe Cheile Oltetului spre Polovragi, viteza mare...curba stransa de stanga...un 4x4 urca din sens opus...tras tare de frana, a alunecat fata pe pietre si m-am trezit pe jos 😁 

Si veneam dupa o tura pe Strategica cu coborare in valea Macesului de unde am urcat apoi pe 701D pana la Petrimanu si la Curmatura...m-am grabit, vroaim sa ies la asfalt mai repede. Dar, mi-am invatat lectia :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că e un șablon... Pe mine m-a prins ploaia pe versantul cu Petrimanu și pe partea cu cheile Oltețului era atât de uscat și de cald, încât am zis că-i păcat sa ratez ocazia :D

Acum 2 minute, UNAS_M a spus:

coborare in valea Macesului

Am coborât anul trecut (rapid, că eram singur și începuse apusul) Valea Maceșului și am urcat-o anul ăsta (de fiecare dată cu v-strom) și deja mi se pare supraevaluată... Sunt trasee mult mai greuțe, e drept multe au fost eliminate din traseul TET-ului românesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te referi la Strategica? Eu am fost prima oara...am cautat cel mai lung traseu și cred ca aceasta cu coborârea in Valea Măceșului, iar porțiunea aia mi s-a părut cea mai grea, Strategica este frumoasa, nu este grea într-adevăr, eu am fost singur. 

 

Scutul a iesit cel mai șifonat, motocicleta a căzut fix pe zona aceea laterala, nu știu ce s-ar fi întâmplat cu rezervorul fara protecția scutului de aluminiu...protecția de plastic cred ca ar fi zburat imediat pe pietrele mari și colțuroase20200711_163611.thumb.jpg.005072f4b87b5363662cec3c588adf26.jpg.

Editat de UNAS_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, UNAS_M a spus:

Te referi la Strategica? Eu am fost prima oara...am cautat cel mai lung traseu și cred ca aceasta cu coborârea in Valea Măceșului, iar porțiunea aia mi s-a părut cea mai grea, Strategica este frumoasa, nu este grea într-adevăr, eu am fost singur. 

Cum am mai zis, V-Stromiștii avem anual ieșeală off-road, WildStromania. Anul trecut începutul a fost Strategica https://www.bikemap.net/en/r/7114937 dar eu n-am ajuns la timp la întâlnire și din greșeala am urcat pe Ciungetu, așteptându-i pe ceilalți mai bine de-o oră. Că ce greu a fost, că am căzut, că hardcore, că nuștiu mai ce. Așa că de curiozitate, după ce s-a terminat paranghelia, m-am întors p-acolo. Am mers lejereanu, nici nu pot să zic că a fost greu pe coborâre. M-au blamat toți V-Stromiștii că pe urcare e altceva, așa că anul ăsta am și urcat-o. Aceeași senzație de banal, doar că-i nițel înclinată... Pe Strategica te duci că să privești panorama... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ala e. nu stiu de ce pe mobil nu mai deschide link urile cum trebuie si sa arate traseul. nici al tau nici al meu. dar pe PC merg amandoua.  oricum recomandarea mea e daca tineti la moto sa nu faceti traseul ala. pun si poze imediat.

20200823_133832.thumb.jpg.06f2cc1b9f52c7d7e1e5cdaabe48bc85.jpg20200823_134119.thumb.jpg.c8ae82df1c7a207ca0cf8998233a344a.jpg20200823_160529.thumb.jpg.8f00201b4c1279b9aa7e7cd4492b7682.jpg20200823_185042.thumb.jpg.2197bac85315c9d3dec58eb2c7adc646.jpg20200823_185112.thumb.jpg.43555adac84bcf655770eee0fe8c3725.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ala e. nu stiu de ce pe mobil nu mai deschide link urile cum trebuie si sa arate traseul. nici al tau nici al meu. dar pe PC merg amandoua.  oricum recomandarea mea e daca tineti la moto sa nu faceti traseul ala. pun si poze imediat.
20200823_133832.thumb.jpg.06f2cc1b9f52c7d7e1e5cdaabe48bc85.jpg20200823_134119.thumb.jpg.c8ae82df1c7a207ca0cf8998233a344a.jpg20200823_160529.thumb.jpg.8f00201b4c1279b9aa7e7cd4492b7682.jpg20200823_185042.thumb.jpg.2197bac85315c9d3dec58eb2c7adc646.jpg20200823_185112.thumb.jpg.43555adac84bcf655770eee0fe8c3725.jpg
Era cât pe ce, dar pasager și gume de stradă [emoji23]
952b6dad4d3cb4c356c7703ead41dded.jpg7cc3eaa7bc20b67c79f652b02dd5dce2.jpg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to KTM 790 Adventure

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...