Sari la conținut

Postări Recomandate

Cred intradevar ca se va vinde super bine si KTM si-a jucat bine cartea. Yamaha a gresit cu amanarile, de 2-3 ani se tot fac teasere si publicul interesat a asteptat sa faca orice fel de upgrade. Cum T7-le nu are avantaje semnificative fata de 790, practic toti cei care-si permit or sa sara pe 790 la gramada. Si peste 2 ani cand, in fine, iese T7-le pe piata, 790 deja va fi la reducere, dupa 2 ani de vanzari la greu. Tot cam pe atunci vin si modelele cu motorul facut in China, deci ceva mai ieftina productia. Ma tem ca Yamaha chiar are o problema serioasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, greenharleyd a spus:

Preturi oficiale UK: 11.099 lire pentru standard si 11.999 pentru R. Scump, dom'le, scump. Dar, cel putin pe hartie, sta de departe cel mai bine in clasa ei.

Mie din calcule imi da 12.500€, respectiv 13.500€. Se invarte fix in jurul pretului AT, dar sa fim seriosi, are mai multa electronica si cel putin varianta R e SF la capitolul suspensie.

Tiger 800 XCX e 13.1390, XCA-ul 14.690. F850GS sare de 13k daca pui pe el cam tot ce are KTM-ul (adica far LED, display TFT, cornering ABS, etc).

Pai in contextul competitorilor e chiar ieftina (si macar asta e gandita cum trebuie pt adventure). Doar n-or fi prosti astia de la KTM sa o vanda pe pret de Tenere care e "bare metal".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presa, adică cei care testează mobre, este invitată de producători sau dealeri mari, iar aceștia nu cheamă pe oricine. În general, băieții ăia au parcurs ceva kilometri pe motociclete diferite și în condiții diferite. Totodată, există unele review-uri făcute după peste o mie de kilometri cu motocicleta respectivă. Nu mai spun că unii sunt trecuți bine de 50 ani și au ceva experiență pe două roți.

Ceea ce utilizatorii normali pot aduce în plus sunt review-urile pe termen lung, care pot arunca ceva lumină asupra unor probleme tehnice ce nu pot fi sesizate într-un test.

Numai bine! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, Lucian_M said:

Prea multa electronica inseamna uneori mai multe lucruri care se pot strica. 

Ai dreptate. Din punctul de vedere al unei persoane care cumpără motociclete SH. Nu o spun peiorativ, și eu fac la fel. Dar pe producători îi înteresează cei care le vor cumpăra de noi. Iar acea clientelă caută astfel de artificii electronice și nu o interesează dacă se strică, pentru că în mare parte vor vinde motocicleta în câțiva ani, puțin după ce-i expiră garanția. Deci nu au grija asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, greenharleyd a spus:

Cred intradevar ca se va vinde super bine si KTM si-a jucat bine cartea. Yamaha a gresit cu amanarile, de 2-3 ani se tot fac teasere si publicul interesat a asteptat sa faca orice fel de upgrade. Cum T7-le nu are avantaje semnificative fata de 790, practic toti cei care-si permit or sa sara pe 790 la gramada. Si peste 2 ani cand, in fine, iese T7-le pe piata, 790 deja va fi la reducere, dupa 2 ani de vanzari la greu. Tot cam pe atunci vin si modelele cu motorul facut in China, deci ceva mai ieftina productia. Ma tem ca Yamaha chiar are o problema serioasa...

Da, Yamaha a lungit-o prea mult, insa din ce am inteles, au avut o perioada mai agitata.. vanzari/preluari de pachete majoritare, restructurari, chestii de astea.. Cat despre vanzari, ambele se vor vinde. Fanii KTM vor lua 790, indiferent de ce vor scoate japonezii, cei Yamaha vor lua Yamaha. Cei nedecisi/nealiniati la un brand sau altul, se vor imparti, in functie de disponibilitatile financiare si de nevoi. Cei care isi doresc o motocicleta bulet proof, simpla, fiabila si mai ieftina (de fapt, asa ar trebui sa fie o adevarata motocicleta adventure) vor merge pe mana japonezilor. Cei care vor imagine, performante dinamice si multa electronica se vor indrepta spre austriaca. Oricum, in ceea ce ma priveste, cred ca aceste comparatii intre KTM 790 si Tenere 700 sunt nerelevante, pentru ca este vorba de clase diferite si se adreseaza unor nise de piata diferite. Comparatia ar trebui sa se faca cu modelele 750/850 GS de la BMW. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, am editat raspunsul, ca am crezut ca postez la Yamaha.

Si ai absoluta dreptate, producatorii pun electronica multa ca sa ia ochii clientului, clientul e mega-incantat ca are o mobra cu multe chestii de siguranta si nu numai. Urmatorul posesor al motorului poate va avea bafta sa nu se buleasca electronica, deci cam toata lumea va fi fericita. Mai putin fabrica, aia trebuie sa vanda piese, daca nu se strica nimic, nu-i iese planul.

Sincer, prefer o mobra cat mai simpla. Is mai putine lucruri care se pot defecta. Ma descurc si fara mult-cerutele sisteme de siguranta. Totusi suntem in 2018 si chestii ca ABS, cornering-ABS, TC, multi-riding-mods, faruri LED, display multifunctional si alte acareturi sunt un must-have.

 

Ca o paranteza, m-am dat (doar pe strada, ca deja facea 13-14 posesorul ei) cu KTM 1190 ADV si am avut parte de ceva ce n-am mai experimentat nici pe Kawasaki Z1000SX. Cum livra puterea motorul ala si mai ales ciclistica- am zis wooooow! Mi-a lasat modul SPORT, deci am beneficiat de toata herghelia lui LC8. Senzatie, nu alta!

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 minutes ago, xt600 said:

Oricum, in ceea ce ma priveste, cred ca aceste comparatii intre KTM 790 si Tenere 700 sunt nerelevante, pentru ca este vorba de clase diferite si se adreseaza unor nise de piata diferite. Comparatia ar trebui sa se faca cu modelele 750/850 GS de la BMW. 

Doar prin prisma prețului? Nu înțeleg. Tu vezi nișe și clase diferite acolo unde nu sunt. Nu avem încă prețuri oficiale în Europa pentru Yamaha și KTM, doar niște zvonuri. Iar dacă dăm crezare acestor zvonuri și urmăm logica ta, cei care vor dori "o motocicleta bulet proof, simpla, fiabila si mai ieftina" vor cumpăra F 750 GS. Are cam același motor cu Ténéré 700, e puțin mai grea dar are ceva cai în plus. Și cuplu mai mare. Și e mai ieftină cu vreo 10%.

Cei care vor căuta un touring cu capacități de enduro se vor uita și la BMW (atât la 750 cât și la 850), și la Yamaha, și la KTM. Și probabil și la alții. Diferențele de preț sunt relativ mici și contează mai puțin decât compromisul pe care-l reprezintă fiecare model. Comparațiile sunt deci relevante și inevitabile.

3 minutes ago, Lucian_M said:

Totusi suntem in 2018 si chestii ca ABS, cornering-ABS, TC, multi-riding-mods, faruri LED, display multifunctional si alte acareturi sunt un must-have.

Probabil depinde de preferințele ficăruia, dar unele gizmo-uri chiar sunt utile. ABS, cornering ABS și TC sunt bune la drum lung ca elemente de siguranță: poți merge și fără,, dar te ajută. Atât efectiv cât și psihologic. Aș băga chiar și farurile LED în aceeași categorie de siguranță: noaptea, diferența față de becurile incandescente este impresionantă - și nu vorbesc din auzite. Engine maps la motoare sub 100cp este cam inutil. De tabletă în loc de bord nu mai zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am condus masina/motor cu LED noaptea (adica am mers cu 1190, prin oras, dar nu era noapte) si nu te pot contrazice, insa sunt sigur ca LED este tehnologia prezentului si viitorului. Am niste infectii de proiectoare LED care m-au impresionat, la modul ca, daca raman fara farurile principale, pot veni noaptea acasa in conditii de vizibilitate aproape normale. Si au 10w bucata (in realitate mai putin).

Acel 1190 avea 3 harti, cea mai slaba era modul Rain, 100 cai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Doar prin prisma prețului? Nu înțeleg. Tu vezi nișe și clase diferite acolo unde nu sunt. Nu avem încă prețuri oficiale în Europa pentru Yamaha și KTM, doar niște zvonuri. Iar dacă dăm crezare acestor zvonuri și urmăm logica ta, cei care vor dori "o motocicleta bulet proof, simpla, fiabila si mai ieftina" vor cumpăra F 750 GS. Are cam același motor cu Ténéré 700, e puțin mai grea dar are ceva cai în plus. Și cuplu mai mare. Și e mai ieftină cu vreo 10%.

Stiu ca preturile sunt zvonuri, dar la nivelul de echipare al KTM-ului, cred ca preturile vor fi in jur de 12000 modelul standard si 13000 celalalt. Prin dotari, se plaseaza in categoria premium, pretul va fi in consecinta. Alt motiv ca sa nu facem comparatii inutile. 

Intre motorul de pe KTM 790 si cel de pe Tenere este o diferenta de vreo 110 cmc, ceea ce le plaseaza in clase de motorizare diferite. Dupa logica ta, putem compara un Tenere sau un 790, cu AT de 1000 sau KTM 1090/1190, ceea ce este total fals. Sunt clase diferite, care se adreseaza unor nevoi diferite pe ici pe colo.

Cat priveste F750 GS si Tenere 700, ai de ales intre o motocicleta echipata cu unul dintre cele mai bune motoare din clasa si o chinezarie cu sigla BMW, care nu poate emite pretentii in off road, la nivelul noului Tenere. In materie de fiabilitate, nu are rost sa mai discutam. Si asta doar pentru un prezumtiv 10% in plus. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dincolo de echipare, unde era de asteptat ca 790 sa stea mai bine, cred ca tot 790 sta mai bine si la chestii fundamentale: interval de revizii, centrul de greutate, autonomie. Iar astea 3 is chiar chestii care conteaza la un adventure. Chiar nu inteleg ce o fost in capul Yamaha de or pus un rezervor asa mic si asa de sus. O fi ea subtirica, dar centrul de greutate este mult prea sus pentru un "unicorn". In rest o fi OK, dar asta 3 is puncte clare in favoarea 790. Pana la proba contrarie :)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e urmatoarea: cine are 10k euro pt mobra noua din clasa asta, sigur se va gandi daca nu cumva sa mai astepte/puna deoparte ceva si sa se bage pe KTM 790. Vb din perspectiva mea, in primavara daca vand rasnita o sa am disponibila suma mentionata si sincer parca nu m-ar lasa inima sa-i dau pe o mobra asa spartana. Pana mea, in 2020 parca vrei si tu ceva in plus in afara de ABS (chiar si la o moto de adventure). La urma urmei n-am citit pe nicaieri de IMU-uri Bosch care sa aiba probleme ori sisteme de CC care sa o ia razna :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, xt600 said:

Stiu ca preturile sunt zvonuri, dar la nivelul de echipare al KTM-ului, cred ca preturile vor fi in jur de 12000 modelul standard si 13000 celalalt. Prin dotari, se plaseaza in categoria premium, pretul va fi in consecinta. Alt motiv ca sa nu facem comparatii inutile. 

Intre motorul de pe KTM 790 si cel de pe Tenere este o diferenta de vreo 110 cmc, ceea ce le plaseaza in clase de motorizare diferite. Dupa logica ta, putem compara un Tenere sau un 790, cu AT de 1000 sau KTM 1090/1190, ceea ce este total fals. Sunt clase diferite, care se adreseaza unor nevoi diferite pe ici pe colo.

Cat priveste F750 GS si Tenere 700, ai de ales intre o motocicleta echipata cu unul dintre cele mai bune motoare din clasa si o chinezarie cu sigla BMW, care nu poate emite pretentii in off road, la nivelul noului Tenere. In materie de fiabilitate, nu are rost sa mai discutam. Si asta doar pentru un prezumtiv 10% in plus. 

Rezumat: ce e peste prețul lui Ténéré 700 este moft, imagine și fiabilitate lipsă. Ce este sub, este un fier incapabil, o chinezărie care se strică la colț de stradă și plânge când vede macadamul. T700 este perfectă ca scop și ca preț. Trăiască sfânta treime a diapazonului: Ya, Ma și Ha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

Rezumat: ce e peste prețul lui Ténéré 700 este moft, imagine și fiabilitate lipsă. Ce este sub, este un fier incapabil, o chinezărie care se strică la colț de stradă și plânge când vede macadamul. T700 este perfectă ca scop și ca preț. Trăiască sfânta treime a diapazonului: Ya, Ma și Ha.

Radem, glumim, dar sa stii ca ai spus un mare adevar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 24.11.2018 la 14:05, xt600 a spus:

Oricum, in ceea ce ma priveste, cred ca aceste comparatii intre KTM 790 si Tenere 700 sunt nerelevante, pentru ca este vorba de clase diferite si se adreseaza unor nise de piata diferite. Comparatia ar trebui sa se faca cu modelele 750/850 GS de la BMW. 

790 vs 700 vs 750/850 este ca și comparatia între Predator, Clint Eastwood și David Hasselhoff. 

Cam asa le-am văzut eu clienții motoarelor astea, atât la Eicma cât și într-o excursie faina, pe afara, vara asta. 

Cu rugămințile de rigoare, fără supărare. 

Discut discuții și emit păreri strict personale. Nu dețin nici un adevăr absolut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, DeVazut_TM a spus:

790 vs 700 vs 750/850 este ca și comparatia între Predator, Clint Eastwood și David Hasselhoff. 

Păi Predator e personaj fictiv, 790 chiar dacă n-a îeșit la vânzare, există 😛 (Probabil trebuia să-i compari pe bătrânii ăia cu Schwarzenegger)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, DeVazut_TM a spus:

790 vs 700 vs 750/850 este ca și comparatia între Predator, Clint Eastwood și David Hasselhoff. 

Pai asta ziceam si eu: clase diferite, filosofii diferite, nise de piata diferite. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to KTM 790 Adventure

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...