Sari la conținut
mihaio07

Achizitie masina SH neinmatriculata in Ro

Postări Recomandate

Acum 24 minute, megrez magic a spus:

Sper ca altcineva să te poată lămuri.

E adevărat că ai achizitionat-o din Romania dar neînmatriculată. Adică cel de la Oradea a realizat achizitia intracomunitara dar nu a înmatriculat vehiculul pe Romania. 

Și pentru asta trebuie să faci tu toată procedura de înmatriculare în România. Dacă cel de la care ai cumpărat-o o înmatricula în România nu mai era nevoie. Practic trebuie să faci înmatricularea în locul lui. 

Toate bune.

deocamdata n am primit un raspuns din partea oficialitatilor ; mai asteptam...au termen 30 zile :)
pe diverse site-uri, speta identica cu a mea, am gasit ca nu ar trebui certificat care atesta plata tva; la fel au scris si unii colegi aici
de la cei ce se ocupa de actele necesare inmatricularii am primit acelasi raspuns: nu este necesar acel certificat plata tva daca vehiculul a fost achizitionat din Romania, neinmatriculat

vedem in 2-3 zile cum se va solutiona  si voi posta aici

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, eu m-am depasat personal la DRPCIV si am adresat intrebarea aceasta. Raspunsul este ca nu imi trebuie documentul de la ANAF, deoarece nu eu am achizitionat intracomunitar si nu eu as datora TVA.

Eu am cumparat-o de la o firma din RO, care a adus-o de afara si I-a scos numere provizorii.

Bafta!

Partajează acest post

Link spre post
La 14.12.2018 la 18:47, kappy666 a spus:

frustrarea mea apare datorita faptului ca nu raspund, desi le am solicitat un raspuns( la care am dreptul)
2- sunt chiar incompetenti marea majoritate a functionarilor publici
3- la pct8 , nu ma incadrez( eu asa deduc) , pt ca nu eu am realizat achizitia intracomunitara, eu am achizitionat-o din Romania....de aici nelamurirea mea iar la asta ar putea raspunde cei care sunt platiti sa raspunda si carora le am scris, solicitandu-le ajutorul

"8) Dacă persoana care a realizat achiziția intracomunitară a mijlocului de transport și solicită înmatricularea acestuia nu este înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, pe lângă documentele prevăzute la alin. (1), aceasta trebuie să depună, după caz:

- formularul "Certificat privind atestarea plății taxei pe valoarea adăugată, în cazul achizițiilor intracomunitare de mijloace de transport...."

ps: eu chiar nu vreau sa pacalesc sistemul,contractul de v-c este pe bune, am achizitionat mobra din Oradea, eu fiind din Bucuresti

Fa o intrebare la Delta Inmatriculari in Bucuresti si te edifici.

Le mai dai si 200 Lei si alearga in locul tau cu toate hartiile. Asa am procedat eu si am fost multumit.

Partajează acest post

Link spre post
La 17.12.2018 la 21:40, Silver Arrow a spus:

Fa o intrebare la Delta Inmatriculari in Bucuresti si te edifici.

Le mai dai si 200 Lei si alearga in locul tau cu toate hartiile. Asa am procedat eu si am fost multumit.

este o solutie dar eu ma incapatanez sa i pun la treaba pe astia platiti din bani publici; pana la urma pt asta sunt platiti: sa raspunda la niste intrebari, sa te directioneze prin hatisurile birocratiei. normalitate!
le dau un replay la email cu rugamintea de a mi raspunde, in caz contrar le spun ca depun reclamatie...intotdeauna au raspuns dupa ce le am scris ca: "in situatia in care nu mi raspund, ma vad nevoit sa apelez la institutiile abilitate" :)

Este official, primit hartie semnata si stampilata cu raspunsul official:
- pt vehicul adus din UE  si achizitionat din Romania,luat in evidenta la financiar in Romania, neinmatriculat, cu sau fara numere rosii, daca persoana care a facut importul nu este aceeasi cu cea care il inmatriculeaza, NU TREBUIE CERTIFICAT CARE SA ATESTE PLATA TVA
Operatiunea de achizitie din Romania nu reprezinta achizitie intracomunitara

Editat de kappy666

Partajează acest post

Link spre post