Sari la conținut

Genunchiul Jos Sau Genunchiul Sus?


tible
 Share

Postări Recomandate

Nu genunchiul face diferenta ... e doar o chestie impamintenita ca daca ajungi sa pui genunchiul jos esti inclinat destul de mult.

Dar ... se poate si mai mult, sa dai cu scarita, cu toba ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu genunchiul face diferenta ... e doar o chestie impamintenita ca daca ajungi sa pui genunchiul jos esti inclinat destul de mult.

Dar ... se poate si mai mult, sa dai cu scarita, cu toba ...

 

cu umarul, cu capul.

 

acum intrebarea mea, poate offtopic : pe strada, chiar iau oamenii curbele cu geunchiul jos? ma refer la faptul ca stiind minunile ce pot aparea intr-o curba, genunchiul jos mi se pare o pozitie care te lasa descoperit (nu franare, nu ocolire) si a doua chestie, pe strada ia cineva cu genunchiul jos curbe la stanga ? intreb asta ca eu cand ma inclin si vad ca imi trece tirul la 20cm de casca (pentru ca aia mereu ies spre sensul meu) imi cam creste tensiunea:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu umarul, cu capul.

 

acum intrebarea mea, poate offtopic : pe strada, chiar iau oamenii curbele cu geunchiul jos? ma refer la faptul ca stiind minunile ce pot aparea intr-o curba, genunchiul jos mi se pare o pozitie care te lasa descoperit (nu franare, nu ocolire) si a doua chestie, pe strada ia cineva cu genunchiul jos curbe la stanga ? intreb asta ca eu cand ma inclin si vad ca imi trece tirul la 20cm de casca (pentru ca aia mereu ies spre sensul meu) imi cam creste tensiunea:)

 

O logica este pt acest lucru, dar pe strada nu-i vad rostul decat in cazuri extreme. In rest doar cand ai unde sa te dai pe circuit. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E riscant sa atingi cu genunchiul pe strada deoarece motocicleta are un grad de inclinare destul de mare iar de aici rezulta o suprafata de contact intre cauciuc si asfalt destul de mica + ca asfaltul stradal ofera aderenta scazuta fata de cel de pe circuit.Deasemenea e riscant din cauza uleiului de pe carosabil, nisip, catei, etc.

Nu recomand la nimeni sa incerce pe strada deoarece este o anumita tehnica care se invata doar pe circuit de la un profii....e mai complexa treaba ..asa ca recomand cursurile de la Amckart

 

 

Dar ... se poate si mai mult, sa dai cu scarita, cu toba ...

..cu cotul, cu carena...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E riscant sa atingi cu genunchiul pe strada deoarece motocicleta are un grad de inclinare destul de mare iar de aici rezulta o suprafata de contact intre cauciuc si asfalt destul de mica + ca asfaltul stradal ofera aderenta scazuta fata de cel de pe circuit.Deasemenea e riscant din cauza uleiului de pe carosabil, nisip, catei, etc.

Nu recomand la nimeni sa incerce pe strada deoarece este o anumita tehnica care se invata doar pe circuit de la un profii....e mai complexa treaba ..asa ca recomand cursurile de la Amckart

..cu cotul, cu carena...

 

 

Cu oglinda din dreapta pe partea stanga ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E riscant sa atingi cu genunchiul pe strada deoarece motocicleta are un grad de inclinare destul de mare iar de aici rezulta o suprafata de contact intre cauciuc si asfalt destul de mica + ca asfaltul stradal ofera aderenta scazuta fata de cel de pe circuit.Deasemenea e riscant din cauza uleiului de pe carosabil, nisip, catei, etc.

Nu recomand la nimeni sa incerce pe strada deoarece este o anumita tehnica care se invata doar pe circuit de la un profii....e mai complexa treaba ..asa ca recomand cursurile de la Amckart

..cu cotul, cu carena...

A devenit off-topic! Ce intreb eu si ce raspundeti voi!?!? :lol:

 

Daca va intrebam ce se intampla daca imi tai venele cu un cutit ruginit sau o lama folosita... cred ca voi mi-ati fi spus sa fiu atent sa nu ma infectez.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca ai pus genunchiul jos, inseamna ca ori e curba fosrte stransa, ori ai o viteza muuult prea mare

Nu neaparat, aceeaÂşi o curba cu 130 km/h cu genunchiul jos o poti lua Âşi cu 100 km/h.Pe strada(curba) intodeauna imi iau o marja de siguranta deoarece pot intervenii diverÂşi factori necunoscuti.

 

Daca ai genunchiul jos nu inseamna ca ai viteza maxima pentru acea curba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai genunchiul jos nu inseamna ca ai viteza maxima pentru acea curba.

 

Corect.

 

 

Eu zic ca nu are aproape nici o legatura genunchiul pe jos cu viteza dintr-o curba. Cunosc o persoana care merge foarte tare in curbe, dar genunchiul e departe de asfalt. Evorba de stil, fiecare cum a invatat. Cunosc si motoristi care is cu genunchii pe jos ,dar merg mai incet. Probabil fiecare are exemple intre prieteni.

Pacat ca la noi nu sunt scoli de pilotaj,unde sa te invete sa mergi corect, sa nu experimentezi pe sosea unde ai sanse mari sa faci cunostinta cu parapetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai genunchiul jos nu inseamna ca ai viteza maxima pentru acea curba.

Corect.

Eu zic ca nu are aproape nici o legatura genunchiul pe jos cu viteza dintr-o curba. Cunosc o persoana care merge foarte tare in curbe, dar genunchiul e departe de asfalt. Evorba de stil, fiecare cum a invatat. Cunosc si motoristi care is cu genunchii pe jos ,dar merg mai incet. Probabil fiecare are exemple intre prieteni.

Pacat ca la noi nu sunt scoli de pilotaj,unde sa te invete sa mergi corect, sa nu experimentezi pe sosea unde ai sanse mari sa faci cunostinta cu parapetul.

Te referi cumva la Saji care se inclina maxim, freaca cu scarita si tine genunchiul in gaura de la carena fata???

Ai dreptate, la noi pe strada tine de stilul fiecaruia, mai exact fiecare cum s-a obisnuit dat fiind ca aproape nimeni nu a luat cursuri de pilotaj corect...

Bafta la toata lumea cu genunchiul jos sau fara!

:cheers: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte util sa STII sa pui genunchiul jos, lucrul asta il inveti pe amk cel mai bine. dupa aceea ai o siguranta mai mare in mers, dar nu as recomanda niciodata in oras. dar evident ca mai exista curbe suficient de sigure si de stranse pentru a experimenta.

si ca sa raspund la intrebare: eu personal am observat o imbunatatire al timpilor mai degraba atunci cand am ales o trasa corecta decat atunci cand am pus genunchiul jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai sa te felciti: "mama ce tare sunt, am pus genunchiul jos!" ai sanse sa dai de belea. Intr-un episod din Fifth gear, Tiff s-a dat cu motorul pe pista. a pus genunchiul jos odata, de 2 ori, a 3-a oara a s-a intins pe jos, prin fata lui Vicky!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...