Sari la conținut

Nordkapp 2018 v-ati propus ?


george13
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 217
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu ti pune mintea dor sa ajungi la NORD' mergi cat de mult poti fara autostrazi si cat mai mult pe coasta vestica a norvegiei prin fiorduri

nu rata LOFOTEN

ia in calcul sa mergi pe atlantic road!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa faci corect o socoteala de buget. Scumpe toate pe acolo. Ca si prin tara vecina adica Suedia. O sa ai nevoie de vreo 3 saptamani. In functie de traseu o sa ai de mers cam 10-11.000 Km.

Daca tot te duci pina si-a rupt foamea gatul macar sa planifici sa vezi cat mai multe.

Da si tu o propunere de traseu si vei primi cu siguranta sfaturi bune.

 

@WestRider: problema principala este bugetul. Benzina costa intre 7 si 8 Lei/litru (draqu stie pe unde o sa ajunga Leul la anul :) ). Cazarea la hotel costa +100€. Poti dormi si la cort dar depinde de cum ai noroc de vreme.

Vei avea de circulat cam 5.000 Km prin tarile scandinave. Adica vreo 500 € benzina si vreo 800 € dormitul, poate mai si mananci ceva si te duci rapid peste 1500 € buget minimal.

Curaj? Care ar fi problema? Poate doar motorul: trebuie sa te poti bizui pe el pentru minim 12.000 Km. Sau sa nu dai peste vreun ren - treaba foarte serioasa.


» Post actualizat in 14 Nov 2017 09:21

Daca tot ai pomenit de Nordkapp m-am uitat si eu cam cum evolueaza treaba la un pod de il fac norvegienii (am inteles ca si chinezii sunt cumva bagati in lucrare).

Un fleac pe linga lucrarile de anvergura cum ar fi podul de la Ciurel din Bucuresti :crack: .

 

Romania: pasajul Piata Sudului a durat din 2014 pina in 2017

Norvegia: pod hobanat cu deschidere de 1.145 m dureaza din 2013 in 2018

 

Cand am trecut pe acolo in august 2015 era ridicat un picior iar altul abia inceput.

Adica asa:

post-89376-0-65465700-1510650068_thumb.jpg

post-89376-0-12850600-1510650077_thumb.jpg

post-89376-0-56865200-1510650086_thumb.jpg

 

Acuma pun sectiunile de drum.

 

Cand veti merge la nul o sa va puteti plimba pe el :).

 

 

Iti doresc sa reusesti sa faci drumul. Merita din toate punctele de vedere. Mai putin ca te intorci un pic deprimat in RO.....

 

O sa revin cu un filmulet de pe Atlantic Road pe unde ti-a propus @ianachim sa dai o tura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie minim 2500 eur daca mergi singur, 3500 daca ai pasagera. Ideal ar fi sa te combini cu inca 3, sa fiti multiplu de 4 capete furajate, ca sa iasa totul mai lesne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se gaseste cazare mai ieftina. Au in Norvegia niste cabane de 2 persoane, cam 50 de euro pe noapte.

De ex.: http://www.altafjord-camping.no/2mannshytter-ubad

Atentie ca am trecut si prin asta: la cabane nu ai asternuturi, nu ai prosoape, nu ai mic dejun. Ai o casuta de lemn cu niste paturi inghesuite. Dormi ca in gara.

Pe afara arata fain frumos:

 

post-89376-0-97570300-1510652093_thumb.jpg

 

Nu ai incalzire, exista doar un fel de calorifer electric montat pe perete. Si daca ai hainele ude, lucru perfect posibil, nu apuca sa se usuce. O spun din experinta. Am ajuns seara pe la ora 7, uzi, afara erau in jur de 8 grade. Nu a fost cea mai buna experienta. Si sa stii ca nu sunt fitos cu dormitul.

» Post actualizat in 14 Nov 2017 09:45

Si inca ceva legat de buget: pe linga banii necesari pentru vacanta ai nevoie sa ai un buget pentru situatile neprevazute. Ai de mers 10.000 Km asa ca oricand poate sa crape ceva pe la motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sac de dormit si mancare din supermarket. Cu prosoapele nu mai tin minte cum am rezolvat (probabil am avut la mine).

 

Prima data am stat la o cabana de asta dupa ce am fost la Nordkyn. M-a plouat cand eram inca pe poteca (pe jos), m-a plouat bine o ora si ceva si pe motocicleta (naked, deci 0 protectie), la mai putin de 10 grade. Nu am avut probleme cu caldura in cabana (si aia era ceva mai prapadita, ca in zona aia nu cred ca sunt as multi turisti). De acord, nu e cea mai luxoasa solutie dar e departe de dormitul in gara (aici speculez, n-am dormit in gara niciodata :D ) si eu unul am considerat ca hotelul nu isi merita pretul (dupa ce am mers pe jos doua zile, vreo 40 de km tot mi s-a parut ca e mult prea scump hotelul). Evident, fiecare are preferintele si bugetul lui si e dator sa se incadreze cum poate si cum stie mai bine in limite.

 

Absolut de acord cu bugetul de rezerva, daca ai nevoie de manopera pe acolo tre' sa ai buzunare adanci.

Editat de Razen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dormit in gara cu capul pe valiza :crack:

Treaba cu dormitul la hotel/cabana/cort tine in primul rand de cati sunt calare pe motor. Una este sa cari un sac de dormit+bagaje pentru 3 saptamani pentru o persoana si sa ai locul pasagerului pe post de portbagaj , alta este sa cari (adica daca mai ai loc) cele de mai inainte pentru 2 persoane si sa nu ai locul din spate pe post de portbagaj.

 

Asa este ca hotelul nu merita pentru turistii straini in general, dar avantajul este ca atunci cand ajungi inapoi in Germania si gasesti pensiune la 50€ pentru 2 persoane ti se pare pomana curata :) !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, daca nu ai sac de dormit se poate lua lenjerie de pat o data cu cabana, e vreo 50-70 de lei setul.

 

In Germania am stat tot cu vreo 50 de euro camera dubla la hotel de 4 stele (o tinut de noroc, rezervare pe booking) deci clar simti diferenta cand pleci de la vikingi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un amic s o dus cu Transalp 650 din anii 2002. l o lasat in drum nu stiu ce pinion. norocul lui ca era langa un oras si o gasit piesa. cu totu 400 euroi. deci clar trebuie un minim 1000 euro in caz de ceva..evident fara autostrazi. si vazut si profitat la greu.

 

eu voi merge spre Portugal. pe coasta de azur e ieftineala, la spanioli pui cortu unde vrei, France la fel. caldura.tralala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz de pana, cu 270 lei rezolvi o mare problema. Mi se pare foaaaarte misto serviciul asta :https://www.a24assistance.ro/a24-shop/international/p-4/

Nu lucrez la ei, nu le fac reclama interesat. Eu mi-am facut pt Ro. 250 lei. Daca ramai in pana vin dupa tine, daca pot, repara utilajul, nu pot, repatriaza utilajul si pe tine, plus 1 noapte de cazare. Ce sa mai vrei?

As mai adauga pe lista ,o asigurare de calatorie, viata, oase, ce vreti voi. In cazul ...neplacut, in care, da un tampit peste tine, sau altele, reni, tantzari giganti, etc Sa fii acoperit de ce va urma, ca si costuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii pe cineva care chiar a avut nevoie? Ca poate suni si gigelu iti spune ca e cam frig in Norvegia si nu are norvigneta si ramai si cu pani luati si in pana... . Zic si eu... .

In caz de pana, cu 270 lei rezolvi o mare problema. Mi se pare foaaaarte misto serviciul asta :https://www.a24assistance.ro/a24-shop/international/p-4/

Nu lucrez la ei, nu le fac reclama interesat. Eu mi-am facut pt Ro. 250 lei. Daca ramai in pana vin dupa tine, daca pot, repara utilajul, nu pot, repatriaza utilajul si pe tine, plus 1 noapte de cazare. Ce sa mai vrei?

As mai adauga pe lista ,o asigurare de calatorie, viata, oase, ce vreti voi. In cazul ...neplacut, in care, da un tampit peste tine, sau altele, reni, tantzari giganti, etc Sa fii acoperit de ce va urma, ca si costuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apriliacluj.

Ne-am vazut la Cumpana, asta vara. Muretto ma tot indeamna la Islanda, desi el mi-a bagat soparla cu Nordkapp. . Vreau sa fac ceva deosebit la anu cand fac 60 ani. Si adun date despre Norvegia. Motorul cred ca duce, echipament inclusiv de cort, am. Banii..... sper.

Editat de george13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot in Portugal sper sa ajung si eu. Mi-au ajuns 3 grade C in Norvegia in luna august :crack:

Poza asta este facuta la ora 18. Soarele apunea pe la ora 22

Ploaie si vant de 12 m/s.

 

IMG-20170818-WA0026.jpg

 

Si la norvegieni poti pune cortul unde vrei.

vremea asta mai e si dupa sufletul omului.....

sa mergi in portugal merita sa bagi masina la duba si tu cu avionul ....altfel strici timpul si banii pe autostrada aiurea si acolo nu mai ai timp de vizitat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce pe autostrada?? eu am fost pe coasta de azur pana in Barcelona, pe malul marilor, ca s mai multe. SUPERB! din Barce o tai usurel pana sus, ai putea sa sari si la marocani, si pe urma urci spre LISBOA! sau alte locuri prin Portugalia. depinde de timp, evident. eu pana in Barce am facut 5 nopti, ca melcu pe chopper, cu 90 km/h. si am avut timp sa vizitez pe ici colo cate ceva.

 

dar nu de Barce e vorba si ce Nordkapp.

 

este o destinatie interesanta.

Editat de ZZTOP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricare traseu alegi, e scump. incearca sa iei un motor ce consuma 4 %, probabil un BMw f 650 daca ti place monocilindru. chopperul cu care am fost in Barce, cam 4% mi o iesit la consum, dar am mers la consum, cu 90 km.

 

baga cort cat se poate...sa ai echipament calduros.

 

....si tot scump o sa fie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In proportie de 99% plec spre Nordkapp la inceput de iulie.

Traseul la care m-am gandit este: Bucuresti - Arad - Viena - Hamburg - Malmo. Dus pe partea estica a Suediei, intors pe partea vestica a Norvegiei.

LE: am vazut cazari destul de ieftine (~25-50€/noapte) pe AirBNB, sau, daca vremea permite stau la cort.

Editat de jugulator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Norvegia este scumpa, dar cu planificare buna te poti descurca la un buget rezonabil. In 2 persoane, anul trecut (am avut si bafta de benzina ieftina, ca era coroana jos ca si paritate) am facut o tura lunga care a inclus si tarile baltice plus Belarus plus Sankt Petersburg, in total 43 de zile, ~13.000Km, costuri totale pe drum 3.000Euro. Cateva nopti am stat la prieteni/cunostinte, in rest peste tot unde s-a putut la cort in camping sau la liber in tarile scandinave, unde nu la hostel. In Norvegia am stat 3 nopti la camera dar tot in camping, din motive de ploaie. Am pus la pachet cu noi cele necesare pentru gatit in camping (plus ca majoritatea campingurilor in nord au deja mai tot ce-ti trebuie), am luat niste mirodenii si o gramada de mancare deshidratata (ne-am si intors cu cate ceva). Astea plus cumparat chestii proaspete tot la 2-3 zile din super-market si per total se poate iesi la cat am spus. Sau chiar mai jos, ca nu am mers pana la extrem. Daca trebe' bautura, palinka la canistra din tara - altfel da, scump rau. Tigari la fel, de luat inainte de nord. In rest, cele strict necesare nu-s asa de scumpe per total.

Sfat - la Nordkapp sa nu platiti parcarea ca nu are sens, 25Euro de caciula de care nu primesti nimic si sunt parcari gratuite putin mai jos ;).

In rest, bafta de vreme buna, ca aia-i cel mai important.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu ma prind de ce toata lumea se agata cu atata disperare de Nordkapp, care inseamna ca ajungi la frig si ploaie, stai atata pe drum cheltuind si banii aferenti, si, cel mai important, ratand probabil multe din frumusetile Norvegiei. Doar pentru poza cu globul ala?

 

Parerea mea este ca jumatatea sudica a Norvegiei, sa zicem pana la Trondheim, are foarte multe de oferit, atat prin zona de centru, cat si pe coasta vestica, fara sa faci frigul si sa fii presat mereu de timp.

Sau mai spre nord daca vrei sa te bucuri de zona insulelor Lofoten...

Am auzit de la mai multi care au ajuns la NK dar nu au trecut de exemplu prin Bergen... mi se pare mare pacat.

Poti in felul asta sa stai si cate 2-3 nopti in acelasi camping, neavand stresul de facut nspe mii de km, si sa faci trasee in jur, sa intelegi si ceva din tara aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu ma prind de ce toata lumea se agata cu atata disperare de Nordkapp, care inseamna ca ajungi la frig si ploaie, stai atata pe drum cheltuind si banii aferenti, si, cel mai important, ratand probabil multe din frumusetile Norvegiei. Doar pentru poza cu globul ala?

 

Parerea mea este ca jumatatea sudica a Norvegiei, sa zicem pana la Trondheim, are foarte multe de oferit, atat prin zona de centru, cat si pe coasta vestica, fara sa faci frigul si sa fii presat mereu de timp.

Sau mai spre nord daca vrei sa te bucuri de zona insulelor Lofoten...

Am auzit de la mai multi care au ajuns la NK dar nu au trecut de exemplu prin Bergen... mi se pare mare pacat.

Poti in felul asta sa stai si cate 2-3 nopti in acelasi camping, neavand stresul de facut nspe mii de km, si sa faci trasee in jur, sa intelegi si ceva din tara aia...

In cazul meu, vreau neaparat sa ajung acolo deoarece anul trecut am ajuns la Cabo Da Roca (cel mai vestic punct al Europei). M-am propus ca in fiecare an sa ating cate o extrema a Europei.

Dar clar nu voi neglija atractiile turistice importante. Cred ca o sa fac o lista, si in functie de reviewuri fac un clasament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...