Sari la conținut

Nordkapp 2018 v-ati propus ?


george13
 Share

Postări Recomandate

Ce am gasit pana acum, transport Buc-Hannover 300€, daca aleg varianta si la intors, ar fi 500€ totul. Bilete la Wizz Buc-Hannover sunt 39€.

Cam greu sa gasesc pe cineva sa transporte in Stockholm.

Oricum, trebuie puse pe hartie...

Editat de jugulator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca Hamburg este o varianta buna.

Iti lasi si ceva flexibilitate la intoarcere, mai precis daca vii pe partea de vest sa vizitezi Preikestolen si eventual si pe pompierita din Stavanger :), ai optiunea de a veni cu ferry din Kristiansand la Hirtshals, sau daca vizitezi si Olso mai ai si pe acolo ceva feriboturi spre Danemarca.

Cum ai spus, puse pe hartie si adunate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Hamburg este o varianta buna.

Iti lasi si ceva flexibilitate la intoarcere, mai precis daca vii pe partea de vest sa vizitezi Preikestolen si eventual si pe pompierita din Stavanger :), ai optiunea de a veni cu ferry din Kristiansand la Hirtshals, sau daca vizitezi si Olso mai ai si pe acolo ceva feriboturi spre Danemarca.

Cum ai spus, puse pe hartie si adunate.

Scuze... Pompierita din Stavanger..?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Nordkapp nu e doar globul.

Au si un muzeu interesant, mai este si un grup statuar cu o poveste frumoasa, a unor copii din toate partile lumii...si, in fond, e un fel de "capatul" Pamantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte sa te gandesti ca ai mers 10.000 km din RO pina in Norvegia si inapoi si mai aveai un plus de ''doar 1.500 Km'' ca sa vezi si globul parca iti pare rau.

 

Mie mi se pare mult mai nasol sa mergi 10.000 km din Ro, naiba stie cand/daca mai ajungi (fie din motive de timp/bani, fie ca ai "bifat" deja Norvegia), si sa nu vezi de exemplu Bergen... si cu superba priveliste catre ocean de sus de pe deal.

» Post actualizat in 25 Jan 2018 09:35

Asta versus 2000 Km care inseamna cam 170-200 € benzina la care se adauga 100-150 € mancat si dormit.

 

Eu pe langa toate astea mai adaug ceva: uzura/consumabile, pentru ca mi se pare important. Adica, nu ma gandesc la cei 2k adaugati la kilometraj ci pur si simplu matematic, daca la fiecare 10.000 km ma costa service + anvelope cca. 800€, concret la cei 2000 km pot considera 160 €, adica cam cat benzina. Ok, poate unii fac service-ul mai ieftin... dar tot sunt vreo 100 € de luat in calcul.

Nu mai vorbim de factori "morali" gen oboseala, plictiseala, riscuri, zile de concediu etc.

» Post actualizat in 25 Jan 2018 09:39

Te gandesti ca de la Hamburg la Stockholm ma ai un feribot, taxa de pod Danemarca-Suedia, si 1000 km.

 

Eu o data am fost cu ferry Rostock - Trelleborg, nu trebuie ocolit prin Danemarca. Iar apoi mers pe coasta pe la Karlskrona si Kalmar (amandoua merita bagat un ochi).

Iar mai putin sus de Stockholm este Uppsala care merita vazut macar "din mers".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, in afara de cauciucuri care sunt vreo 200€, am inteles ca PR4 duc mai mult de 10k km, daca ii faci o revizie generala inainte, dupa 10k km nu prea ai ce sa-i faci decat ulei+filtre, adica... maxim 100 €

» Post actualizat in 25 Jan 2018 09:42

LE: vorbesc strict de cazul meu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discuțiile sunt inutile.

Dacă ajungi pe aproape, du-te!

Este unul din lucrurile de bifat în viață.

Merită 2000km în plus.

Altfel oricând vor fi 10000...

 

Variantă:

Pleci la 4 dimineața din București, la 17 ești la Viena, la 19 iei trenul de noapte spre Hamburg cu mobra în el și la 7 dimineața ești la 2000km de casă.

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Right

 

Sunt acele lucruri de bifat motociclistic si nu numai: Nordkapp, Cabo da Roca, Amalfi Coast,..sau zecile de pasuri montane RGA orgasmice,...ehh, acu..mai la batranete, caut un atas, sa-l iau si pe fi-miu...ori mai stau oleaca si ma duce el drept pasager..stau in spate si-mi curge din gura..:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Variantă:

Pleci la 4 dimineața din București, la 17 ești la Viena, la 19 iei trenul de noapte spre Hamburg cu mobra în el și la 7 dimineața ești la 2000km de casă.

 

... puteai continua: apoi 5h pe autostrada pana la Hirsthals, hop pe ferry si seara deja la prima cazare in Norvegia. Deci pleci dimineata din Bucuresti si maine-seara esti deja in Norvegia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva variante de transport a motocicletei pana in Hamburg sau mai sus? A mai fost cineva asa? Ati fost multumiti?

Pare un compromis ok cu trenul de la Viena dar totusi sunt ceva km de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva variante de transport a motocicletei pana in Hamburg sau mai sus? A mai fost cineva asa? Ati fost multumiti?

Pare un compromis ok cu trenul de la Viena dar totusi sunt ceva km de facut.

Am gasit eu la cineva. 300€ pana in Hannover. Posibil, daca alegi varianta asta si la intoarcere, sa lase totul la 500€. Editat de jugulator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot incerc sa lipesc o parte din traseele lor turistice si din punctele de interes. M-am lovit de o problema la My Map. E iarna si nu ma lasa sa unesc anumite trasee, ma duce doar pe europene. Exemplu Trollstigen

Editat de george13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E iarna si nu ma lasa sa unesc anumite trasee, ma duce doar pe europene. Exemplu Trollstigen

 

La Google maps merge sa pui o alta data plecarii (pui o zi din iulie de exemplu) si in cazul asta nu le mai evita; problema este ca in cazul asta nu mai merge sa pui puncte intermediare, ci doar sa tragi pe unde vrei. Poti insa folosi in continuare optiunile de evitare autostrada, ferry etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce nu lucrezi in my maps ?

 

O harta unica pentru tot traseul e prea mare si greu de gestionat.

 

Faci cate o harta pentru fiecare zi, bine-nteles dupa ce stabilesti cazarile, apoi o descarci in format *.kml sau *.kmz

Acu' , nu stiu cu ce navigatie te orientezi dar cred ca toate au un editor de traseu, gen Basecamp pentru Garmin.

 

Atentie la Basecamp, pentru a pastra traseul, se insereaza puncte obligatorii de traseu, inainte de a da export hartii catre device, altfel, device-ul recalculeaza el cum il taie capu'.

 

Ulterior, hartile pe zile pot fi accesate din navigatie pe masura ce ai nevoie de ele.

 

Obligatorie inserarea de POI-uri,..depinde ce puncte de interes vrei sa vizitezi.

 

Am avut abateri de timp de maxim 20-30 de minute pe zi, la trasee de 500-700 km zilnic, fata de estimarile navigatiei, din cauza grupului, cu care sincronizarea nu e mereu optima.

 

Alte detalii la care am lucrat:

- pretul benzinei pe tari sau regiuni,

-preturile si programul de lucru pentru ferry,

-aprovizionare cu beutura,..atentie, in tarile nordice nu mai cumperi nici macar bere dupa ora 18:00...cand m-am urcat pe ferry inapoi spre Rostock parca eram sobolanu la moara,..asa ma bucuram de frigiderele pline :)

-vezi ca lansetele de spinning merg puse intr-o husa scurta, undeva peste coburi,..sa le ai la indemana rapid,..noi faceam aproape zilnic pauza de o ora doua de pescuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Este nevoie de pasaport pentru Norvegia? Iata ce am gasit pe siteul MAE:

Cetăţenii români pot călători în Norvegia, pe cale aeriană sau rutieră, dacă deţin o carte de identitate valabilă emisă după anul 2009 şi care are înscrisă menţiunea cetăţeniei române. Pentru deplasări pe cale maritimă (feribot), toţi pasagerii sunt obligaţi să deţină paşaport.

 

Ce stiti din experienta personala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...