Sari la conținut

Nordkapp 2018 v-ati propus ?


george13
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 217
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Norvegia nu e membra UE.

Dar n-am avut nevoie de pasaport.

pe mine asta m-a speriat: "Pentru deplasări pe cale maritimă (feribot), toţi pasagerii sunt obligaţi să deţină paşaport."

 

Ai intrat din Danemarca pe feribot si nu ti-au cerut pasaport?

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine asta m-a speriat: "Pentru deplasări pe cale maritimă (feribot), toţi pasagerii sunt obligaţi să deţină paşaport."

 

Pai, daca scrie asa clar, te-ai risca? Cu atat mai mult cu cat ruta cu ferry de la Hirtshals la Kristiansand (sau invers) este una destul de facila pentru mers catre/din Norvegia.

Si avand in vedere ca nu e rau sa-ti iei biletele mai din timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine asta m-a speriat: "Pentru deplasări pe cale maritimă (feribot), toţi pasagerii sunt obligaţi să deţină paşaport."

 

Ai intrat din Danemarca pe feribot si nu ti-au cerut pasaport?

Merci!

Norvegia nu este in UE dar este in Schengen. Ca si Elvetia, Lichtenstein si Islanda. Drept urmare CI este suficient.

 

Desi Suedia este membru UE si in Schengen, la intrarea dinspre DK mai se uitau niste vamesi prin buletine. La toate lumea, nu doar la romani, si pe unii ii mai luau la scarpinat... A fost singurul loc unde am scos buletinul de cand am iesit din RO. Nici macar la hotel nu aveau nevoie de el.

 

Am trecut DE->DK si DK->DE cu feribotul (Rostok <-> Gedser) si nu a intrebat nimeni ai cui suntem :). Nici in 2015 nici in 2017.

 

Ba mai era si gol ferry :). Era ultima cursa pe la unspe' si ceva noaptea.

 

post-89376-0-33417500-1519384766_thumb.jpg

 

Acuma posibil ca pe vapor daca iese din apele teritoriale in cele internationale sa fie nevoie de pasaport. Draqu stie.

 

Desi eu nu prea am mai vazut UE-isti cu pasaport prin Europa. Pentru ca treaba cu pasaportul pe feribot s-ar aplica si astora.

 

Cred ca cel mai bine este de pus intrebarea la firma care opereaza ferry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saracii, vai ce cwuru' lor.... pfff.... :mexicanwave:

Aproape 2 €/L benzina, cel mai amarat hotel +100 €/camera, taxa pe masina de te ustura ficatii etc. Banuiesc ca si chiriile sunt pe masura.

A nu se intelege ca este vai mama lor, nici vorba, dar statul da cu o mana si ia cu alta.

Nivelul de trai este sus, dar aveti grija cat din cei xxxx €/luna ii mai raman omului in mana. Oricum cu siguranta mult mai mult decat pensionarului roman.

Noi suntem obisnuiti sa gandim ca ce incasam este netto, pe cand la astia este altfel socoteala.

 

Si inca ceva: oamenii astia au cotizat din greu pentru pensie toata viata. Cati dintre romani cotizeaza la pensie la nivelul banilor incasati lunar? Adica mai pe scurt cat e pe cartea de munca si cat este la negru? Toate chestiile astea sunt legate intre ele.

In UE vorbim de economii functionale asezate cum trebuie, in RO vorbim de economie conjucturala, cu haiducii din partea statului, ciordeli din partea statului si a contribuabililor si asa mai departe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as pune Castrol 10w50 4T racing, sintetic, pe f650, credeti ca ar merge cei 10-11000km ca sa nu schimb pe drum ?

Nu cred ca este important de care pui (evident, unul acceptat pt. moto a ta). Daca producatorul zice 10k si tu il schimbi o data la 11-12k nu e cap de tara. Important este bineinteles sa ai grija cu nivelul, sa fie mereu unde trebuie.

Cam asta mi-au zis si mie la service BMW aici, si asta fiind inca in garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mobra e in garantie, BMW inchide ochii pentru o depasire de max. 200-300km. La o depasire mai mare, iti iei adio de la garantie motor.


» Post actualizat in 24 Feb 2018 09:01


Daca as pune Castrol 10w50 4T racing, sintetic, pe f650, credeti ca ar merge cei 10-11000km ca sa nu schimb pe drum ?

 

Asta e un ulei pentru vitezane, aka turatii mari. Nu stiu daca e cea mai buna alegere pentru tine.

Vezi detalii aici: http://www4.total.fr/asia-oceania/malaysia/ProductData/B2C/MCO%202/4T%20Racing%2010W50/Hi-Perf%204T%20RACING_1212-product%20sepc.pdf

Editat de D_A_N
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am planificat in felul urmator: plec din Bucuresti si îi fac schimbul la Arad și la întoarcere tot la Arad(cunosc acolo un băiat la care am mai schimbat ulei si anul trecut cand m-am intors din Austria) apoi de la Arad pana la destinație si înapoi sunt 8k si ceva minus 1800 pe tren(Viena Hamburg) raman 6k-7k. tocmai cât trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am o intrebare pentru cei care au stat la cort: ce sac de dormit recomandati? Ma refer strict la temperatura de comfort, nu brand sau model.

Sunt in dubii deoarece nu vreau nici sa tremur, nici sa mor de cald...

 

Sac de iarna. In ala de vara am tremurat ca un caine desi sunt rezistent la frig.

Acum depinde si de noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camping card- a folosit cineva , este util, sunt intradevar discount-uri?

Asta voiam sa intreb si eu. Am vazut ca sunt cateva campinguri unde nu poti intra fara acest card. Ca si beneficii, cred ca merita cei 16€.

Oricum, pentru camping recomand aplicatia NorCamp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare pentru cei care au stat la cort: ce sac de dormit recomandati? Ma refer strict la temperatura de comfort, nu brand sau model.

Sunt in dubii deoarece nu vreau nici sa tremur, nici sa mor de cald...

Vezi ca ai toate sansele sa te ploua zilnic. La ce bun sa cari cortul dupa tine?

Fa un efort si cazeaza-te la camping la casuta, nu ai de desfacut, uscat, strans cortul. Dupa o zi in care numa te ploua, cortul e ultimul lucru care iti lipseste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai toate sansele sa te ploua zilnic. La ce bun sa cari cortul dupa tine?

Fa un efort si cazeaza-te la camping la casuta, nu ai de desfacut, uscat, strans cortul. Dupa o zi in care numa te ploua, cortul e ultimul lucru care iti lipseste...

Stiu ca sunt sanse mari de ploaie, dar.... Daca nu ploua? :))

Atunci, mi se pare pacat sa nu am la mine un cort + saltea + sac.

Plus ca, la 40-50 €/ noapte cat e o casuta, gasesc cazare pe airbnb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

A incercat cineva sa taie Europa cu trenul? Ideea e sa vizitezi cat mai mult tarile nordice, decat sa stai pe autostrazi pana in Germania.

Ma gandeam Buc-Viena 12 ore sau cat faci, urci motorul in tren la ora 20 iar dimineata la 9 esti in Hamburg. Scapi de 1000km

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A incercat cineva sa taie Europa cu trenul? Ideea e sa vizitezi cat mai mult tarile nordice, decat sa stai pe autostrazi pana in Germania.

Ma gandeam Buc-Viena 12 ore sau cat faci, urci motorul in tren la ora 20 iar dimineata la 9 esti in Hamburg. Scapi de 1000km

asa am fost si eu cu trenul la dus. Castigi o zi. Km sunt mai putini, vreo 850. Din cate imi aduc aminte a fost vreo 220 euro biletul. Se poate si mai ieftin daca iei la cuseta de 4 paturi si este in jur de vreo 170 euro.

Vezi ca la tren trebuie sa ajungi pe la ora 19:00 (verifica, nu mai stiu exact) ca sa poti pune mobra in tren. Trenul trage la o rampa speciala pentru auto/moto apoi mai intra si in gara la peron. Asa ca plecarea din Bucuresti sa fie destul de dimineata ca sa ai si o rezerva de timp. E drept ca mai ai avantajul unei ore castigate din diferenta de fus orar.

Trenul se ia din Sudbahnhof care este la doi pasi de centura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai cum sa te incurci. Ai 2 optiuni:

1 - bagi in GPS: Wien Hauptbahnhof Reisezug

2 - mergi la Wien Hauptbahnhof unde ajungi fara probleme din Centura si au panouri indicatoare cu Reisezug puse pe strada

Nu am avut eu grija: acuma fostul Sudbahnhof se numeste Wien Hauptbahnhof

 

Am vrut sa pun o poza cu captura de ecran de la telefon dar nu stiu cum.

Pune pe Waze:

Wien Hauptbahnhof Reisezug si iti arata exact intrarea pe rampa de incarcare.

» Post actualizat in 08 Apr 2018 14:20

post-89376-0-94784400-1523197183_thumb.png

 

Hai cam am reusit 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...