Jump to content
Sign in to follow this  
B.B.

MotoGP presezon 2018

Recommended Posts

Brad....Mir ok,poate va confirma,Brad nu as baga mana in foc.E greu totusi si cu Mir pt ca pot fi foarte buni la clasa mica si sa se rasufle masiv la moto2,la motogp nu mai zic.

Noul val de italieni de la moto3 e foarte bun : Migno,Antonelli,Bulega,Bastianini,mai sunt si spaniolii : Martin si Guevara,eu de aici l-as nominaliza pe Diggi.Fabio di Gianantonio.

Morbidelli a avut concurenta,dar concurenta s-a rasuflat.Concurenta ar fi trebuit sa fie in persoana lui musiu little Marquez,el era vazut ca principalul contracandidat la titlu inainte de inceperea anului competitional,insa...Sunt foarte curios cum va mere tziganu' italo-brazilian la motogp,sunt fan :ok: De adaptat in mod sigur se va adapta,iarasi in mod sigur nu va fi la nivelul lui Zarco din 2017 dar sper sa mearga bine.

Acuma din toti astia la ora actuala nu pare nimeni in stare ca va putea ajunge sa se bata cu Marquez...cu mici exceptii,toti marii campioni care au venit in motogp au trecut prin competitiile mici vorba aia ca voda prin loboda,nu vad pe nimeni deocamdata dintre cei mici care sa marsaluiasca asa cum au facut-o cei care sunt acum la varf in motogp.

Personal raman pe mana lui Zarco,sunt de parere ca daca i se da o Yamaha de uzina francezului,acesta va fi in stare sa se bata cu Marcel la campionat.Si zic eu ca este cel mai bun bet pentru un rival al lui Marquez avand in vedere actualul lot de piloti din motogp.In rest iata,eu nu prea ii vad in stare sa se bata cu asta.Poate peste vreo cativa ani Vinales,dar nu se stie....Ce e interesant e faptul ca Marcel pare a vedea si el foarte bine calitatile lui Zarco,si acum ma mira "teama" daca putem spune asa pe care a avut-o Marquez de franele francezului la Valencia,daca a decis sa intarzie intratat franarea aia...

Cum sa nu fie mah mascarici atata timp cat se prezinta cu jokerul pe caasca?!?!?

Mah BB.. linge alte icoane, astea nu sunt gustoase

Cine are joker pe casca? Eu n-am vazut niciodata o casca cu joker cu Marquez. Nici nu stiu cine ii zice "joker" in afara de Florin Ion de la Digi.. care nu stiu de unde a scos-o.

MM are o furnica pe casca.

https://www.google.ro/search?biw=1855&bih=934&tbm=isch&sa=1&ei=osAVWuibK8uy6AT99r-oAQ&q=marc+marquez+helmets+&oq=marc+marquez+helmets+&gs_l=psy-ab.3..0i30k1.7707.8487.0.9122.5.5.0.0.0.0.97.461.5.5.0....0...1c.1.64.psy-ab..0.1.97....0.qazItC_6WYo

Bb ...ce folder hidden ai pe calculator ....sa nu fi ceva crossdresser🤣

Brad....Mir ok,poate va confirma,Brad nu as baga mana in foc.E greu totusi si cu Mir pt ca pot fi foarte buni la clasa mica si sa se rasufle masiv la moto2,la motogp nu mai zic.

Noul val de italieni de la moto3 e foarte bun : Migno,Antonelli,Bulega,Bastianini,mai sunt si spaniolii : Martin si Guevara,eu de aici l-as nominaliza pe Diggi.Fabio di Gianantonio.

Morbidelli a avut concurenta,dar concurenta s-a rasuflat.Concurenta ar fi trebuit sa fie in persoana lui musiu little Marquez,el era vazut ca principalul contracandidat la titlu inainte de inceperea anului competitional,insa...

Mir îți e mai proaspăt în memorie, dar Binder a fost un fel de Zarco la Moto3.

Valul de italieni? Locatelli a fost mai mult pe jos anul ăsta. Bestia a început dezastruos și și-a revenit un pic pe final. Bulega praf, Migno praf în afară de victoria de acasă. Diggia a fost ok, deși parcă anul trecut mergea mai bine. Culmea e că ai uitat de Fenati, ăla clasat cel mai bine dintre italieni și care a trecut la Moto2. :)

Eu zic totuși că Morbidelli n-a avut concurență. Marquez junior și Luthi chiar nu au contat. Poate Oliveira, dacă ar fi fost mai constant.

Uită-te ce concurență a avut Zarco anul trecut, cel puțin în prima jumătate a sezonului.

» Post actualizat in 22 Nov 2017 19:38

PS:

"Lin Jarvis, a Yamaha strongman in MotoGP, spoke of the case to Gazzetta dello Sport, admitting that if Il Dottore leaves, Zarco is in the front line to replace him:

– The motivation of Valentino Rossi depends on the performance of the bike. This winter I hope to talk to him to understand his intentions, but I think he will decide after the first three, four races. If he stops, we’ll be ready, and of course Zarco will be one of the candidates. 2018 will be an important year, with the exception of Marc VDS and Cal Crutchlow, everyone will be free and available."

Din declaratia aia se pare ca Yamaha ar prefera sa se retraga pentru a nu il pierde pe Zarco.

@BB : Da,si eu m-am mirat tot timpul de ce lumea ii spune jokerul...el are simbol furnica.

Mir îți e mai proaspăt în memorie, dar Binder a fost un fel de Zarco la Moto3.

Valul de italieni? Locatelli a fost mai mult pe jos anul ăsta. Bestia a început dezastruos și și-a revenit un pic pe final. Bulega praf, Migno praf în afară de victoria de acasă. Diggia a fost ok, deși parcă anul trecut mergea mai bine. Culmea e că ai uitat de Fenati, ăla clasat cel mai bine dintre italieni și care a trecut la Moto2.

Eu zic totuși că Morbidelli n-a avut concurență. Marquez junior și Luthi chiar nu au contat. Poate Oliveira, dacă ar fi fost mai constant.

Uită-te ce concurență a avut Zarco anul trecut, cel puțin în prima jumătate a sezonului.

Daa,m-am uitat si la sezonul in care a castigat Binder,e bun,bine era la Ajo,deci exista un oarecare avantaj,dar da,e bun.

Sunt inconstanti cei de la moto3 insa au talent,promit.Mie imi place foarte mult de Diggi.

Ee,nu am uitat de Fenati.Nu mi s-a parut niciodata un pilot atat de bun pe cat il lauda lumea.Toata lumea uita ca el are 15 mii de sezoane in moto3 si se bate cu copii de 16 ani.Sa luam si asta in considerare.

Dar,cu tot regretul,nu vad printre astia nici un viitor rival pt MM,ca despre asta vorbeam...

Da,AM slab,bine a fost slab si la moto3 dar aici si mai slab.Luthi s-a nascut talent si a murit speranta.Oliveira,heh,de el chiar am uitat,da,e bun,bun pilot.Sa speram.Bine,trebuie sa ne gandim totusi ca mere la singura echipa factory din moto2,el si Binder,nu?Dar da,bun pilot.Pe sf campionatului deja a devenit abonat la podiumuri.

"Lin Jarvis, a Yamaha strongman in MotoGP, spoke of the case to Gazzetta dello Sport, admitting that if Il Dottore leaves, Zarco is in the front line to replace him:

– The motivation of Valentino Rossi depends on the performance of the bike. This winter I hope to talk to him to understand his intentions, but I think he will decide after the first three, four races. If he stops, we’ll be ready, and of course Zarco will be one of the candidates. 2018 will be an important year, with the exception of Marc VDS and Cal Crutchlow, everyone will be free and available."

Rossi nu se va retrage dupa 2018.Rossi nu functioneaza asa.E prea ambitios.Si mai ales dupa anul asta care pentru el zic eu ca fost un an bun,in ciuda unor probleme cu motoreta si a accidentarii suferite.

Cred ca motivatia lui Rossi exista inca si e foarte puternica.Deci prin urmare slabe sanse pentru musiu Zarco in 2019 la o moto de uzina.Sau doar poate daca are prestatii foarte bune in 2018 si se indura astia sa ii dea ceva gen cum ii dau lui Cal...

Edited by Method

Rossi nu se va retrage dupa 2018.Rossi nu functioneaza asa.E prea ambitios.Si mai ales dupa anul asta care pentru el zic eu ca fost un an bun,in ciuda unor probleme cu motoreta si a accidentarii suferite.

Cred ca motivatia lui Rossi exista inca si e foarte puternica.Deci prin urmare slabe sanse pentru musiu Zarco in 2019 la o moto de uzina.Sau doar poate daca are prestatii foarte bune in 2018 si se indura astia sa ii dea ceva gen cum ii dau lui Cal...

Jarvis a repetat o frază spusă chiar de Rossi la conferința de presă de joi de la Valencia: după primele curse din sezonul viitor, în funcție de rezultate, va decide dacă își va prelungi sau nu contractul.

Jerez test gp si sbk

post-15411-0-62172900-1511411182_thumb.jpg

Edited by P T R

Anul trecut parca i-au cam batut cei din sbk la timpi anul asta ian are juma de sec in fata...oricum nu isi justifica banii motogp'ul.

Jarvis a repetat o frază spusă chiar de Rossi la conferința de presă de joi de la Valencia: după primele curse din sezonul viitor, în funcție de rezultate, va decide dacă își va prelungi sau nu contractul.

Daa,am auzit-o toti fraza aia "in prima jum a sezonului in functie si de perfromantele motoretei voi vedea daca mai prelungesc si pt 2019, blablba"...prelungeste.

Poate am si eu wishful thinking si cred ca un pilot va face ce as vrea eu sa faca,dar pe partea ailalta ma,nu mi se pare slow si nici lipsit de motivatie Rossi.Draq,iti rupi piciorul si vii cu el in ghips la urmatoarea cursa ca sa incerci sa mai pastrezi o farama de speranta la campionat - aia inseamna un munte de ambitie si de determinare - si peste juma de an te retragi??Nu are sens.

Edited by Method

Nu prea are sens ce zici tu, pai normal ca daca inca avea sanse la campionat, si avea, a vrut sa revina cat mai repede. Oricine ar fi vrut stiind ca nu mai are multe sezoane in fata. Nu era Marquez care ar fi zis, fuck it, mai am cel putin 6-10 sezoane in fata, asta e.

La Rossi era: bate fierul cat e cald.

Si mai mult acum apare dezamagirea, n-a reusit anul asta.. deja sa o ia la capat de la anul e din nou prea mult. Eu sunt perfect de acord cu Rossi, si eu as face la fel. Merg 2-3 curse, daca vad ca-s din nou de la locul 4 in jos, ce rost mai are?

Telul lui e sa mai ia un campionat nu sa se plimbe pe circuit.. daca o sa simta ca CHIAR nu se mai poate atunci o sa se retraga.

Nu prea are sens ce zici tu, pai normal ca daca inca avea sanse la campionat, si avea, a vrut sa revina cat mai repede. Oricine ar fi vrut stiind ca nu mai are multe sezoane in fata. Nu era Marquez care ar fi zis, fuck it, mai am cel putin 6-10 sezoane in fata, asta e.

Si mai mult acum apare dezamagirea, n-a reusit anul asta.. deja sa o ia la capat de la anul e din nou prea mult. Eu sunt perfect de acord cu Rossi, si eu as face la fel. Merg 2-3 curse, daca vad ca-s din nou de la locul 4 in jos, ce rost mai are?

Telul lui e sa mai ia un campionat nu sa se plimbe pe circuit.. daca o sa simta ca CHIAR nu se mai poate atunci o sa se retraga.

Da,iti dai seama ca Marquez ar fi stat pe bara....

Are sens : actiunile lui de anul trecut,foamea aceea de competitie,ambitia de a se bate cu orice pret cu ceilalti,mai ales cu pretul unei accidentari mai mult decat serioase (daca ar fi cazut tot pe piciorul ala care era deja in ghips iti dai seama a acolo se termina cariera lui si probabil ar fi mers si el putin tarshait toata viata ca Doohan),toate acestea ti se par actiunile unui pilot care vrea sa se retraga?DELOC.

Toti pilotii care s-au retras,au facut-o deoarece erau deja slow,echipele de varf prin urmare nu i-au mai vrut si s-a dus si motivatia.(Sau erau razna ca Stoner,dar ala e caz special).Rossi e rapid,echipa il vrea inca si are si motivatie cu carul.So?ce te face sa crezi ca va vrea sa se retraga?Da,stiu,"daca motoreta nu e performanta" - vrajeli.Pune presiune pe Yamaha ca sa ii dea o moto cat mai performanta pt a ataca campionatul si stie ca cei de la Yamaha nu vor sa zica cineva de ei "japonezii aia sunt de vina ca s-a retras Rossi - pai daca fac numai ciurucuri de motorete,el saracu cum sa mai concureze?"

Mai,normal ca apare dezamagirea,dar iar uitam istoria : Rossi nu a mai castigat un campionat din 2009,deci daca dezamagirile il puneau cu botul pe labe era retras demult.

Asta ai tot zis-o tu cu "daca iesi cateva curse de la locul 4 in jos gata,poti sa te duci acasa" si ti-am mai zis ca nu mai sunt vremurile cum erau mai demult de luau cei de la Yamaha si/sau Honda toate victoriile intr-un sezon.Acum situatia s-a schimbat,toata lumea se bate la podium.locul 4 e un loc f ok,intreaba-l pe Marquez ca el e de aceeiasi parere.Nu mai e ca mai demult - smecherii iau numa 1 si 2....bine acum daca iesi de la 8-10 in jos constant atunci da.

Dar repet,eu cred ca acesta a fost cel mai bun sezon al lui Rossi cred ca din 2009 incoace,a fost in una din cele mai bune forme,chiar s-a batut cu adevarat la campionat,pana cand a avut accidentarea.Pentru ca daca e s-o spunem pe aia dreapta,din 2010 incoace nu a mai fost asa pe val.Da,2015 dar ala a fost mai mult un concurs de imprejurari ce l-au facut pe Rossi sa fie la bataie la campionat,el nu prea avea viteza necesara sa cam castige curse.

Ee,si dupa un sezon atat de bun,la o echipa de vartf,tu sa retragi la finalul lui 2018 ca nu mai ai motivatie sau ca esti dezamagit?nu are logica.

» Post actualizat in 23 Nov 2017 10:28

P.S. : Casey isi aduce aminte vremurile cand viata era (mai) frumoasa si el era (mai) in love cu Adriana si cu Ducati :

23736003_1686880981363016_25707472023916

....ca acuma ce rau o duce saracu' :-L

Edited by Method

La Rossi e ambitia de a mai lua un titlu, sa arate, uite bai ca pot sa mai iau un titlu. Poate ar trebui sa vorbeasca cu Honda, sa revina acolo. Oricum Honda e tot cea mai buna, vorba aia Honda-i Honda... tot ce trebe e sa se urce pe ea si campionatul e ca si al lui!

Nu?

Orice sportiv din top are aceeasi mentalitate de a bate fierul cat e cald. Si Marc ar fi facut la fel, stai linistit. "Anul viitor" nu se stie niciodata ce se intampla si trebuie sa castigi acum.

Referitor la dezamagiri, cam acelasi lucru e valabil. Ce ii face pe unii (putini) sa fie in top toata cariera iar pe altii sa aiba un varf sau doua mai mult sau mai putin aleatorii si in rest mediocritate este modul in care se reseteaza fizic si psihic dupa fiecare victorie sau esec.

Ce il impinge pe Rossi sa depuna atata efort dupa 20 de ani la varf e relativ usor de vazut, chiar el spune: placerea competitiei, victoriile in fata competitorilor de valoare cel putin egala cu el si targetul suprem - titlul 10. Daca a putut sa treaca cu bine si intreg la bibilica peste 2011 si mai ales peste Sepang 2011 si sa o ia de la zero cu Yamaha in 2013, tot asa a trecut si peste sezonul 2015 in care cred ca s-a consumat cat in primii 10 ani de cariera. Sa revina dupa un picior rupt a fost probabil nimica toata.

Si Marc e facut din acelasi aluat, de-asta va fi foarte interesant de urmarit in urmatorii 10 ani. Sper doar sa-l mai bata din cand in cand "un" Zarco sau altii, altfel de plictisim de el prematur.

La Rossi e ambitia de a mai lua un titlu, sa arate, uite bai ca pot sa mai iau un titlu. Poate ar trebui sa vorbeasca cu Honda, sa revina acolo. Oricum Honda e tot cea mai buna, vorba aia Honda-i Honda... tot ce trebe e sa se urce pe ea si campionatul e ca si al lui!

Nu?

:crack:

Exact.

Nu subestima pensionaru' ca e inca gogaie.Da,are ambitia,desi nu se arata si e tot o caterinca si un zambet,e la fel de incrancenat ca si Marcel.Victorie cu orice pret.Si asta nu e un lucru rau,nici la el nici la Marcel,asa trebuie sa fie.

Nu mai stie Rossi cu Honda,de cand a plecat el,Honda a devenit tralala,nu ma e arma aia mortala,acum trebuie condusa cu forta,nu ii place lui.

Ce il impinge pe Rossi sa depuna atata efort dupa 20 de ani la varf e relativ usor de vazut, chiar el spune: placerea competitiei, victoriile in fata competitorilor de valoare cel putin egala cu el si targetul suprem - titlul 10. Daca a putut sa treaca cu bine si intreg la bibilica peste 2011 si mai ales peste Sepang 2011 si sa o ia de la zero cu Yamaha in 2013, tot asa a trecut si peste sezonul 2015 in care cred ca s-a consumat cat in primii 10 ani de cariera. Sa revina dupa un picior rupt a fost probabil nimica toata.

Si Marc e facut din acelasi aluat, de-asta va fi foarte interesant de urmarit in urmatorii 10 ani. Sper doar sa-l mai bata din cand in cand "un" Zarco sau altii, altfel de plictisim de el prematur.

True.

Eu sper sa nu prinda Marc vreo motoreta cu adevarat buna,ca atunci ne luam somn toti.Ai vazut ce viol cu vaselina a fost in 2014,cu toata simpatia mea pt Marc sper sa nu mai vad asa ceva.Eu inteleg,e bun,dar nici sa castige el toate cursele ca e monolog deja.

Sezonul asta a fost bun,a fost disputat.Sincer,nu ma asteptam la Dovi,nu ma asteptam sa o duca pana la Valencia,nu i-am dat sanse de la inceput,nu am crezut.Speram ca si la anul sa fie cel putin tot asa de disputat.Daca nu mai poate Dovi,sa vina Lorenzo,sa vina Rossi,sa vina si Vinales,dar sa ii dea careva la gioale lui Marquez,si cine o castiga sa castige,personal sunt de parere ca e mai bine sa fie cursele disputate decat sa castige ala "cu care tin eu".E mai frumos asa.

Lui Zarco ii trebuie motoreta de uzina,neaparat.Daca vedem noi,vede si Jarvis.Sper sa nu faca vreo prostie sa plece pe la vreo Suzuki sau Aprlilia sau KTM sa se ingroape.Sa astepte poate iese ceva de la Yamaha sau Honda.Complicat rau totusi,locurile sunt cam luate : la HRC e full,Cal la fel,iar la Yamaha Vinales e Vinales,de abia l-au luat iar moshul,am mai zis,baga mana in foc ca nu pleaca niciunde.Poate Yamaha sa mai scoata suport de uzina pt inca o moto?Nu e imposibil,dar m-as mira.

Hai de luati pana pe 26nov, cu 1MotoGP Videopass: curse din 1992 incoace si testele intesezon.

https://secure.motogp.com/en/subscribe

Eu l-am luat, la fel ca anul trecut. Tot la fel ca anul trecut, nu mai stiu cum *@#$* sa editez subscriptia pt sezonul 2018, care se activeaza, "normal", by default. Nu am buton de edit acolo...

post-28093-0-99450900-1511465371_thumb.jpg

Eu am buton de edit și din câteva click-uri am scăpat de abonarea automată. Folosesc Chrome, dacă te ajută la ceva.

Totuși cred că dacă ai doar pre-season nu pot să-ți ia banii pentru sezonul viitor. Dacă ai fi avut abonament pe 2017, ți-ar fi tras banii pe 2018 imediat după cursa de la Valencia. ;)

Edited by Doctor X

Merci warlock.

Dovi le-a dat 2 sec celor din SBK in a doua zi de teste la Jerez :

thursdaytimes.png

Cruhtclow 90 de ture. Gizas, a bagat ceva.

Nu este orice furnica, este bullet ant (izula), a carei muscatura extrem de veninoasa si de dureroasa e redutabila, punand pe fuga mamifere mari.

Edited by ZAPPY

Na ca ne dadu explicatia,uite cine e fan cu adevarat :P

Puteam sa mor si sa nu stiu ce furnica are Marquez pe casca....