Sari la conținut

Home Cinema sau Soundbar?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Salutare oameni buni!
Mi-am luat de curand un tv Samsung si acum caut un sistem de sonorizare.
Plecasem pe ideea unui Home Cinema 5.1, pana am aflat ca exista soundbar-urile.
Ce nevoi am:
-de preferat sa se imperecheze cu telecomanda TV, aici cred ca sunt restrictionat la un sistem Samsung?
-il voi folosi preponderent pentru filme, mai putin pentru muzica.
-buget de la 1000 ron in jos.
-stau la bloc, nu-mi trebuie putere, vreau sa savurez un film bun cu efectele sonore bine reliefate.
-nu ma deranjeaza neaparat firele, le pot ascunde pe sub covor sau mobila.

 

PS: daca ma orientez catre un 5.1 ma gandesc la ceva in genul asta, cu satelitii mari, sa-i pot pune pe podea.

htj4550.jpeg

Ce imi recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru un stil cat mai curat: SoundBar => Daca TV este curbat automat si saudbar-ul sa fie curbat (visual arata foarte bine) (Ex: https://www.emag.ro/soundbar-curbat-samsung-2-1-260-w-subwoofer-wireless-argintiu-hw-m4501-en/pd/DHZ7YDBBM/ )

 

Arunca un ochi si pe AVStore: (https://www.avstore.ro/) => Super profi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, tv-ul este curbat, mersi pentru recomandare!

Inca ceva, ma gandeam ca la 5.1 efectele unui film sunt mai bine puse in relief, am avut ceva in trecut si era o placere sa auzi cum te inconjoara gloantele si sparturile, era un efect surround, soundbarul poate reda aceleasi efecte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fix aceeasi dilema am avut-o si eu. aceleasi date avea si problema mea (apartament, pt filme, nu imi trebuia volum etc) In plus, eu nu prea voiam fire prin casa. Pana la urma am ajuns la asta: https://mediagalaxy.ro/soundbar-5-1-sony-ht-rt3-600w-bluetooth-nfc-usb-hdmi/

Este acelasi lucru cu HTRT4 doar ca are boxe mici.

 

Pana la urma mi-am luat PS4 :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, Treaba sta cam asa: alegerea ta depinde foarte mult de bugetul pe care-l ai alocat si de pretentiile tale de la bunul cumparat. In cazul soundbar-ului exista cateva modele absolut fantastice in privinta sunetului si a posibilitatilor de conectare (cu alt device si cu alte boxe). Te poti conecta cu o tableta, laptop sau un telefon mobil (prin bluethooth) si sa asculti ce doresti. Daca esti ceva mai pretentios in ceea ce priveste sunetul probabil ca la acest soundbar o sa vrei si un subwoofer. Ajuta mult mai ales in cazul filmelor. Din punctul meu de vedere (aici vorbesc din ce am testat si ascultat) varful de gama este soundbarul celor de la Bose, model Soundtouch 300, pe care-l poti imperechea wireless cu bass-ul si cu 2 sateliti (pentru mai mult efect). Tot sistemul face fata cu succes unei incaperi de 30 - 35 metri patrati. Pretul ajunge undeva la 8800 lei. In cazul unui reciver 5.1 si a boxelor aferente ai o multime de posibilitati si desigur avantaje si dezavantaje fata de soundbar. Pentru un sunet de calitate o regula nescrisa spune ca valoarea reciverului este cam 1/3 din total, iar restul de 2/3 este dat de boxe. Boxele pot sa fie de raft daca nu ai prea mult loc in casa sau de podea, daca-ti permite spatiul. In principiu pentru un sunet cat mai clar si care sa cobore cat mai mult sunt recomandate boxele de podea, asta mai ales daca asculti si muzica. Aici intervine o alta problema. Un sistem dedicat pentru filme nu o sa sune niciodata la fel de bine ca un sistem specializat pe muzica. Ma refer aici in special la calitatea boxelor. Muzica este stereo si pentru a auditie de nota 10 ai nevoie doar de doua boxe de podea si eventual un subwoofer. Asadar trebuie sa te gandesti foarte bine si ce anume vrei sa faci cu acest sistem. Pentru filme sau pentru muzica. Desigur, un soundbar sau un sistem 5.1 pot sa faca ambele chestiuni, dar cu dezavantajele de rigoare. Ar mai fi multe de spus, despre avantaje si dezavantaje insa nu vreau sa ma lungesc inutil. Daca te mai pot ajuta cu amanunte sau sfaturi pot sa o fac eventul prin PM. P.S. Sunt in aceeasi situatie ca tine, caut cea mai buna solutie de cel putin 3 luni.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Arunca un ochi si pe AVStore: (https://www.avstore.ro/)

Mersi, chiar acum am vorbit cu cineva de la ei care mi-a confirmat ca pentru filme cea mai buna alegere este un home cinema 5.1. Recomandarea lor este Sony HT-RT4

SONY are doar sonorizare, Samsung HT-J5150 are in plus BluRay..voi mai folositi BluRay? Eu am toate filmele in format HD pe surse externe, nu prea mai vad rostul la asa ceva..

 

P.S. Sunt in aceeasi situatie ca tine, caut cea mai buna solutie de cel putin 3 luni.

Si dupa atata timp inca nu te-ai hotarat ce vrei?? :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8800lei pt 40m?? N-as da atatia bani ,nici daca i-as avea, pt un sistem audio..Si mie-mi place sa aud sonorul ca o apa cristalina dar pretul mi se pare exagerat pt un device de apartament..Cate filme vezi zilnic? Cred c-aveti zile cand la jumatatea filmului sforaiti deja..Stiu veti spune ca-i superfantastic ,galactic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8800lei pt 40m?? N-as da atatia bani ,nici daca i-as avea, pt un sistem audio..Si mie-mi place sa aud sonorul ca o apa cristalina dar pretul mi se pare exagerat pt un device de apartament..Cate filme vezi zilnic? Cred c-aveti zile cand la jumatatea filmului sforaiti deja..Stiu veti spune ca-i superfantastic ,galactic..

pai tocmai ca fara banii aia nu-l auzi. Crezi ca-l auzi, dar de fapt e ca si cand ai avea dopuri in urechi :) Colegul MirceaB cred ca se referea mai mult la sisteme pt muzica. Cum zicea si el, sistemul hi-fi poti sa-l folosesti si la filme, insa invers nu prea merge treaba.

Oricum dupa zeci de ani si miliarde de discutii s-a ajuns la concluzia ca sunetul e subiectiv, si foarte multi au impresia ca aud chestii fine, cand de fapt sunt departe de adevar. Iar asta din cauza ca se omite un factor elementar: cei mai multi nu se duc sa asculte boxele inainte sa-si exprime parerea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai vroiam sa iti povestesc de Samsung HT5150. Eu i-am cumparat lui taica-miu acuma vreo 10 ani pe stra stra bunicul lui HT5150. Se aude minunat si in ziua de astazi. Cel mai mult mi-a placut ca cele 2 boxe spate sunt wireless. Nu trebuie sa mai insiri fire prin casa. Se leaga amandoua la un receiver wireless. Poate ca astea mai noi or fi cu toate boxele wireless :).

In schimb pot sa iti spun ca DVD-ul a refuzat sa citeasca niste discuri aduse din Canada. Nu se potrivea zona. Asadar poate gasesti unul care citeste orice ii dai.

Ce spui tu cu bluray-ul si sursele externe este cam ca treaba cu cartile tiparite si cele electronice .... Probabil ca pe viitor or sa dispara si CD-urile si cartile tiparite.

Sper ca le ai puse in mai multe copii filmele. Eu am avut surpirza unui SSD care a crapat la laptop si dus a fost tot ce era pe el. Acuma cred ca am vreo 4-5 copii :crack:

 

@fratzyk bai nene la cat au ajuns sa coste blu ray-urile mai umbli cu piratate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Iulia, asta inseamna consum. Sa iti cumperi ceva ce nu ai neaparat nevoie, cu bani pe care eventual nici nu ii ai-card de cumparaturi:))

Asa sa face mare si dodoloata cresterea economica nesanatoasa, doar pe consum, in loc de investitii:)

Acum, la subiect.

Daca vrei muzica in principal, se recomanda stereo, 2 boxe,fie ele de podea fie de raft, si un amplificator dedicat.

Cum tu vrei filme, daca le ai in format DVD, calitatea lor nativa, canale de sunet, dolby dts bla blauri, atunci ar fi recomandat un 5.1, ca sa fie treaba buna.

Blurei, ce sa faci cu el. Mi-am luat eu unul, la impuls, si mi-am dat seama ca e inutil. Mai bun ar fi un PS4, Xbox, care stie si blu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luv, un sistem 5.1 (sau 7.1) care sa fie bun si pt muzica costa fff mult. Daca nu esti audiofil si il folosesti doar pt filme atunci orice home cinema de 2000-3000 ron te va multumi. Atentie ca astea is pretentioase la pozitionare, deci pt "efectele" alea ce le cauti trebuie ca atat pozitia incintelor, cat si unde stai tu sa fie "spot on".

 

Eu "ascult" filmele pe un sistem de 2 boxe, sunetul e fain, puternic, din punctul meu de vedere e suficient (nu sunt ahtiat dupa efecte sonore speciale - daca vreau asta ma duc la cinema).

 

La un moment dat am cochetat cu ideea unui soundbar (culmea, mai mult pt sunetul de la programele TV, cel al televizorului meu fiind foarte slab) si ma indreptasem catre o Yamaha YSP. Ai putea sa arunci un ochi catre seria asta de la Yamaha, e ceva tehnologie in spatele unei jucarii dintr-astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se discuta de audiofil aici,

evident, pe un 5.1 sau x.1 nici nu poate fi vorba.

oricat de scump ar fi nu va fi ceva de calitate.

stereo sau quadrofonie da, acolo discutam de fidelitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LUV, eu mi-am luat in 1996 2 boxe Altus 140, au difuzoare bass de 30cm. De-a lungul anilor, am vizionat filme, videoclipuri la sisteme 5.1, tot felul de creatii. Nume pompoase. Ce le lipseste tuturor sistemelor respective este diametrul bassului. 40Hz este cam limita de jos de redare pt mai toate subwooferele din sisteme;e 5,7 etc. Un prieten, vecin de bloc si-a luat boxe cu difuzoare de 32cm, asta dupa ce a vazut cum se aude la mine. Cauta-ti un subwoofer de diametru mare, cit mai mare, restul de difuzoare pt sateliti, nu conteaza.

 

Difuzoarele originale de 60WRMS s-au ars destul de repede la paranghelii. Am avut megabulanul sa gasesc in magazin difuzoare no name, 250W RMS, cu con suplimentar. Evident nu am crezut atunci ca au 250W RMS, dar ulterior si-au demonstrat puterea, o noapte intreaga pe statie de 2x300W.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

evident, pe un 5.1 sau x.1 nici nu poate fi vorba.

oricat de scump ar fi nu va fi ceva de calitate.

stereo sau quadrofonie da, acolo discutam de fidelitate.

 

Ca si format audio, exista SACD-uri multichannel. Putine, dar (majoritatea) bune.

 

Un sistem 5.1 high-end facut cu simt de raspundere ar fi ceva de genul asta: http://www.usaudiomart.com/details/649281523-highend-51-surround-sound-system-magnepanemotivarel/images/1255435/

 

Pe la dealerii audio poti gasi astfel de setup-uri, pregatite special pentru continut audio multi-canal. Si ma refer la cei din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...