Sari la conținut

Home Cinema sau Soundbar?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@kalator, s.a mai discutat si aveam in calcul z906, din ce am tot citit pe ici pe colo sistemul este foarte puternic si bassul se aude foarte tare chiar la sonor incet, nu prea pretabil la apartament, este de folosit mai mult pentru gaming.

ma indoiesc ca nu poti regla bass-ul la z906

la stramosul z5500 te poti juca cum vrei cu nivelul bass

se presupune ca evoluam,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul sunt de moda veche . Inca folosesc un sistem Genius si cum se aude Black Hawk Down sau Transformers in 5.1 nu se va auzi nici odata in soundbar .

Salutari. La fel sunt si eu, de moda veche, am un sistem Genius de vreo 12 ani, asa ca stiu ce vorbesc si imi permit sa te intreb: cate sondbar-uri ai testat sa faci o astfel de afirmatie? Pentru a nu polua topicul putem sa discutam in privat.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. La fel sunt si eu, de moda veche, am un sistem Genius de vreo 12 ani, asa ca stiu ce vorbesc si imi permit sa te intreb: cate sondbar-uri ai testat sa faci o astfel de afirmatie? Pentru a nu polua topicul putem sa discutam in privat.

Nu am testat pt ca nu am banii , timpul si rabdarea sa fac astfel de experiente . Mie personal imi place mai mult cum se aude la Genius in comparatie cu Sony . No , amu poti sa ma certi ca mie imi place 5.1 imprastiat prin camera fata de 4.1 ingramadit sub televizor . :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te uiti la un film de actiune fara un subwoofer, mai bine te limitezi la boxele tv-ului...

Un film bun are si o muzica buna si niste efecte vizuale si sonore pe masura. Sa tai partea de audio, ii iei din farmec, parerea mea.

Si eu stau la bloc, inca, dar ma uit la filme cu sistem 5.1 si subwoofer dedicat si inca nu mi-au batut vecinii la usa. La niste ore decente ce-i drept, dar n-are nimeni treaba mea.

Cand ai copii in mod sigur se schimba treaba si nu mai poti face chiar ce vrei tu.

Eu as recomanda si subwoofer la sistemul tau, eventual ia un sound bar care poate primi si un subwoofer, daca n-o sa fii multumit de rezultat. Sa lasi cumva portita deschisa spre upgrade-uri ulterioare.


» Post actualizat in 28 Nov 2017 13:16

cineva spunea si de logitech.

eu am un logitech z5500 conectat la calculator. ai intrare optica, poti regla volumul satelitilor si al bass-ului, satelitii se pot prinde direct pe pereti daca nu vrei stative.

am vazut cateva de vanzare in bucuresti in jur de 900 lei pe olx. cred ca e o varianta mai buna decat un soundbar simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am testat pt ca nu am banii , timpul si rabdarea sa fac astfel de experiente . Mie personal imi place mai mult cum se aude la Genius in comparatie cu Sony . No , amu poti sa ma certi ca mie imi place 5.1 imprastiat prin camera fata de 4.1 ingramadit sub televizor . :peace:

Asta ai inteles tu? Ca vreau sa te cert? Nu am facut treaba asta niciodata aici pe forum si nici nu o sa o fac. Doar incercam sa aflu care-i experienta ta in materie de soundbar-uri , pentru ca ai facut o afirmatie si vroiam sa stiu cum ai ajuns la concluzia asta. Nimic mai mult. Despre ce preferinte ai,nu-mi permit sa judec. Plecasem de la ideea de calitate a sunetului si nu 5.1 sau 4.1 (cum spui tu)

 

P.S. Testul nu inseamna sa platesti, cam peste tot este gratis. Trebuie doar sa ajungi in camera de auditie si sa asculti ce poate sistemul respectiv.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Batea in mai multe directii. Una ca am fost facut curios de intrebarea ta anul trecut in februarie, de ceva vreme nu ma mai interesam activ de scule audio. Asa si aici cu soundbar-uri vs. X.1 si se vede ca nu sunt singurul, am mai aflat de una alta si sigur le voi incerca. Doi ca odata curios am fost la AVStore si am testat pe indelete. Trei, am auzit ceea ce in teorie nu se prea putea si anume grand sound from small volume. Patruca aceeasi temere o aveam si eu ca nu se va auzi atat de bine la mine. Se aude mai bine ca la ei, in special la volumul "de apartament". Patru, comparatie nu o faci intre casa si camera de auditie ci intre sculele avute in vizor. Cinci, daca toti am merge pe ceea ce stim noi deja nu prea vad cum am putea progresa. Sase, si eu am un sistem 7.1 cu un subwoofer care se poate folosi cu succes si in demolari cred, luat de foarte multa vreme dar unele sisteme nu sunt aplicable la bloc lasand la o parte diferenta grava de cost/friendly installation/optica si potrivire la mobilier si spatiu. Multumesc pentru urare, am luat doar unul ca mi-a fost frica cum ziceam ca arunc banii pe geam, urmatoarea achizitie va fi sigur inca o pereche. Sunt curios cat o sa tina. Pot sa spun ca asta si-a facut deja banii pentru mine, il am din ianuarie.

Limita de pret e data nu numai de posibilitatile financiare ci si de cat de mult inseamna sunetul pentru cineva caci asa se stabilesc bugetele. Apropos de Devialet, lanseaza sau au lansat Soundbox impreuna cu Sky, e de vazut/auzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kalator, s.a mai discutat si aveam in calcul z906, din ce am tot citit pe ici pe colo sistemul este foarte puternic si bassul se aude foarte tare chiar la sonor incet, nu prea pretabil la apartament, este de folosit mai mult pentru gaming.

Este adevarat. Basul la setarea maxima scoate mortul din sicriu. Dar se poate regla basul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Dragii mei, in momentul asta un lucru sigur stiu, ca nu stiu nimic! :-))))) Adica sunt zapacit de cap complet, din cauza voastra :crack:

Eu va multumesc tuturor, mai citesc pe aici si dupa sarbatorile astea de 01.12 ma hotarasc. Ce este clar, nu iau Samsung sau Sony, ramane varianta Yamaha sau Logitech

Am doua intrebari

-Logitech z5500 sau z906?

-Am citit de conexiune hdmi sau optica, care-i avantajul uneia sau alteia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asculti in camera de auditie si pe urma-l montezi acasa in sufragerie. Crezi ca o sa sune la fel?

Cu siguranta nu, DAR ceea ce suna prost dupa urechea ta in camera de auditie este foarte probabil sa sune la fel de prost si in sufragerie. Aici totul tine de perceptia ta. De pilda am testat Bose 300 + subwoofer intr-un magazin gen Altex, Domo, etc. adica o imensitate de incapere. La 3-4 metrii distanta de el simtiai vibratia in stomac. Atunci e clar ca face fata si la o camera normala ca dimensiuni. Dupa asta trebuie sa-ti mai placa si cum suna, nu-i suficient sa acopere spatiu ca volum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta nu, DAR ceea ce suna prost dupa urechea ta in camera de auditie este foarte probabil sa sune la fel de prost si in sufragerie. Aici totul tine de perceptia ta. De pilda am testat Bose 300 + subwoofer intr-un magazin gen Altex, Domo, etc. adica o imensitate de incapere. La 3-4 metrii distanta de el simtiai vibratia in stomac. Atunci e clar ca face fata si la o camera normala ca dimensiuni. Dupa asta trebuie sa-ti mai placa si cum suna, nu-i suficient sa acopere spatiu ca volum.

corect, vroiam si eu sa sugerez bose 300, dar depaseste cu mult bugetul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, vroiam si eu sa sugerez bose 300, dar depaseste cu mult bugetul...

Am spus-o din primul meu post, Bose 300 + subwoofer si 2 sateliti wireless ajunge la 8800 lei. A fost prostia mea, pentru ca nu am citit cu atentie bugetul alocat de initiatorul topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Logitech z5500 sau z906?

-Am citit de conexiune hdmi sau optica, care-i avantajul uneia sau alteia?

personal am un z5500 legat astfel:

- la laptop printr-o placa audio externa cu usb

- la televizor prin cablu optic

super multumit , nu imi trebuie altceva...daca vreau filme se aude cum trebuie, cu efecte si toate alea, daca vreau muzica, are destula claritate si bass

sistemul merge tot timpul cand ma uit la televizor si n-am avut niciodata probleme cu el

am un amic cu z906 si e la fel de multumit, mie personal mi s-a parut bass-ul la z5500 mai rotund un pic, in rest nici o diferenta

repet, urechea mea,parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Multam, de foarte mare ajutor!

» Post actualizat in 29 Nov 2017 07:17

Sa te uiti la un film de actiune fara un subwoofer, mai bine te limitezi la boxele tv-ului...

Un film bun are si o muzica buna si niste efecte vizuale si sonore pe masura. Sa tai partea de audio, ii iei din farmec, parerea mea.

 

cineva spunea si de logitech.

eu am un logitech z5500 conectat la calculator. ai intrare optica, poti regla volumul satelitilor si al bass-ului, satelitii se pot prinde direct pe pereti daca nu vrei stative.

am vazut cateva de vanzare in bucuresti in jur de 900 lei pe olx. cred ca e o varianta mai buna decat un soundbar simplu.

Mersi mult, iau in calcul foarte in serios. In plus de asta, Logitech este mult mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...