Sari la conținut

Detinatori de Yamaha MT 09,MT 09 Tracer


TNG

Postări Recomandate

Salutare tuturor! Sunt detinator de MT-09, fabricata decembrie 2014 (deci presupun ca este model 2014 :D), am folosit-o aproape un sezon intreg( aprox 4000km) si in ultima vreme ma tot gandesc daca sa-i inlocuiesc evacuarea originala cu ceva sistem sport. Problema e ca nu m-am decis ce anume sa-i cumpar si nici nu am idee unde sa-i fac ulterior remaparea necesara. Eu sunt din Bucuresti. Bugetul de care dispun ar fi de aproximativ 1000-1200euro.

Ceva recomandari se poate? Ma gandesc la un Akrapovic dar am vazut in mesajele anterioare ca si Mivv este laudat....si inca ceva...daca imi montez alt sistem de evacuare voi avea probleme atunci cand trebuie sa refac inspectia tehnica periodica?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care cumperi evacuarea noua, aceasta vine insotita de un certificat de omologare european. E bine sa-l ai cu tine nu doar la ITP ci si in restul timpului. Nu stii niciodata peste ce inspector capos de la RAR dai in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva intrebari poate voi stiti mai multe :) 

Modelele mai noi de tracer mai au problema cu instabiliatea ? (tendinta sa intre in voblaj daca o bruschezi stanga-dreapta sau la viteaza)

Cum e injectia au mai curatat-o ? Stiu ca la viteze de oras deschis/inchis gaz zvacnea destul de enervant.

Ati mers careva cu Tracer GT ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Maximmus a spus:

Salutare tuturor! Sunt detinator de MT-09, fabricata decembrie 2014 (deci presupun ca este model 2014 :D), am folosit-o aproape un sezon intreg( aprox 4000km) si in ultima vreme ma tot gandesc daca sa-i inlocuiesc evacuarea originala cu ceva sistem sport. Problema e ca nu m-am decis ce anume sa-i cumpar si nici nu am idee unde sa-i fac ulterior remaparea necesara. Eu sunt din Bucuresti. Bugetul de care dispun ar fi de aproximativ 1000-1200euro.

Ceva recomandari se poate? Ma gandesc la un Akrapovic dar am vazut in mesajele anterioare ca si Mivv este laudat....si inca ceva...daca imi montez alt sistem de evacuare voi avea probleme atunci cand trebuie sa refac inspectia tehnica periodica?

 

 

Orice evacuare spor care nu are silencer si nu este omologata ,poti avea probleme la ITP.

Iar pentru resoftare de ajut eu fara problema.😉 

Chiar acum, TNG a spus:

 

 

Acum 8 ore, Legnakrad. a spus:

Am si eu cateva intrebari poate voi stiti mai multe :) 

Modelele mai noi de tracer mai au problema cu instabiliatea ? (tendinta sa intre in voblaj daca o bruschezi stanga-dreapta sau la viteaza)

Cum e injectia au mai curatat-o ? Stiu ca la viteze de oras deschis/inchis gaz zvacnea destul de enervant.

Ati mers careva cu Tracer GT ?

 

Orice moto  o sa fie cu probleme daca o bruschezi stanga /dreapta. Problema de voblaj la Tracer a aparut inca de la inceput,dar a fost multe controverse de ce este generata. de la inaltimea pilotului,stilul de mers,parbriz,cutii laterale,topcase handguard..etc Eu pot sa spun ca nu am avut niciodata de cand o am. Acum legat de comportamentul motorului,a mai fost o corectie in soft dar este departe de a fi ceea ce trebuie,asta pentru ca normele de poluare EU,obliga producatorul sa duca amestecul carburant,catre o valoare foarte saraca. Singura optiune care sa duca motorul in zona de confort si peformanta,asa cum a fost el creat este resoftarea,si amestecul carburant sa fie in optim.Motocicleta se schimba radical in bine si este foarte placuta la condus,cu un raspuns promt si intuitiv in acceleratie.

Acum 11 minute, TNG a spus:

 

 

Acum 8 ore, Legnakrad. a spus:

Am si eu cateva intrebari poate voi stiti mai multe :) 

Modelele mai noi de tracer mai au problema cu instabiliatea ? (tendinta sa intre in voblaj daca o bruschezi stanga-dreapta sau la viteaza)

Cum e injectia au mai curatat-o ? Stiu ca la viteze de oras deschis/inchis gaz zvacnea destul de enervant.

Ati mers careva cu Tracer GT ?

 

Orice moto  o sa fie cu probleme daca o bruschezi stanga /dreapta. Problema de voblaj la Tracer a aparut inca de la inceput,dar a fost multe controverse de ce este generata. de la inaltimea pilotului,stilul de mers,parbriz,cutii laterale,topcase handguard..etc Eu pot sa spun ca nu am avut niciodata de cand o am. Acum legat de comportamentul motorului,a mai fost o corectie in soft dar este departe de a fi ceea ce trebuie,asta pentru ca normele de poluare EU,obliga producatorul sa duca amestecul carburant,catre o valoare foarte saraca. Singura optiune care sa duca motorul in zona de confort si peformanta,asa cum a fost el creat este resoftarea,si amestecul carburant sa fie in optim.Motocicleta se schimba radical in bine si este foarte placuta la condus,cu un raspuns promt si intuitiv in acceleratie.

 

Legat de GT am facut un drum cu acest model, si sincer nu m-a impresionat atat de mult in cat sa il schimb pe al meu.

1.JPG

2.JPG

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, yusuf a spus:

Salut , 

 

CIneva cu un MT-09 Tracer din Bucuresti , ma intereseaza si pe mine sa o vad real life si daca imi permiteti sa vad cum ajung cu picioarele jos . 

 

Salut, eu sunt, te pot ajuta. Scrie mi pe prv si rezolvam 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, yusuf a spus:

Salut , 

 

CIneva cu un MT-09 Tracer din Bucuresti , ma intereseaza si pe mine sa o vad real life si daca imi permiteti sa vad cum ajung cu picioarele jos . 

 

Îți recomand la primăvară sa faci o vizită la yamaha Otopeni, vei face ce ți-ai propus și cu o programare chiar și un ride test. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TNG a spus:

Eu nu am avut niciodata. Dar cum am spus in postul anterior,depinde de foarte multe lucruri care pot genera acest comportament. 

Foarte multe lucruri nu suna bine la un model destul de recent , ce am inteles eu pana acum ( reglare suspensie dupa greutate pilot , schimbare parbriz , posibil de la hand guards , alte tipuri de anvelope , etc )   oricum daca o sa cumpar Tracer o sa doresc sa intru in legatura cu tine TNG pentru o resoftare ecu .  daca nu mai astept putin si  cumpar s1000xr si am incheiat povestea 

Editat de yusuf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yusuf cînd cumperi second e normal sa nu fie ca una noua(la mine problema cred ca e janta fata,la voblaj)..oricum pt înălțimea mea si confortul meu, mt 09 e perfect..daca stai intr-un oras mare si găsești oameni buni pe service moto e  ok(nu e cazul la mine😆)..apropo vezi pe sit ,pemotoare.ro,(sper că nu considerat reclama)la test, xr -ul are ceva vibrații pe la 4 sau 6000 turatii(te documentezi tu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot intreaba lumea de voblaj, si eu am scormonit mult netul, cand imi zbarnaia de tracer. pe forumul international, se raporta problema la model 2015, si ca yamaha a modificat niste "ceva", ca n-au spus ce, si din 2016 cica nu mai face. eu am mers cu 2017, i-am dat sa zbarnaie, ca sa vad daca apare fenomenul, si accelerat treptat, si violent, n-am avut asta, nici la top speed.

Offtopic, dar pentru TNG, ca e activ-are fallow la topic: faci resoftare si la Supertenere? ca e cunoscut ca fiind gatuit datorita normelor de poluare, si modul sport topait, datorita maparii aiurea. Sunt destule reflashuri certificate pe net, si cica ar castiga cca 15 cai. ai experienta pe subiect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc la toata lumea.

De cand am cumparat 09le in 2017, a fost anul si setul de cauciucuri. Asadar, in 2017 a venit echipa cu Dunlop 214 (foooooooarte bine m-am simtit cu ele), apoi in 2018 am luat Metzler Roadtec 01 (nu se compara cu Dunlop, adica nu m-am simtit la fel de bine) iar acum ar trebui sa ma gandesc la un nou set. Primele 2 recomandari ar fi Bridgestone S20 EVO (nu stiu diferenta dintre s20 simplu si s20 evo - insa pe net circula ca astea evo ar fi pentru trackdayuri) si urmatorul ar fi pirelli angel st...

 

Ce vreau de la cauciuc?

- aderenta f buna

- durata de viata as vrea sa fie una marisoara, facand pe an intre 12 - 16 mii km.  Anul asta zic eu ca voi face un maxim 12 mii, avand destul de multe concedii unde motorul nu este inclus. Dunlopul spate la 12 mii i-am scos sarma din el si nu exagerez...

- pe ploaie nu merg, ca nu stau pe geam si zic...hei ploua, hai sa ma dau cu motorul. Insa as vrea sa se comporte bine si pe ploaie

 

Stilul de condus?

- imi place sa merg si relaxat, dar imi place sa ma bucur si de curbe...atat cat pot eu si cat ma tine cauciucul :) 

 

Ce ma sfatuiti?

Merci frumos. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.03.2019 la 9:50, Adrian M. a spus:

 

Offtopic, dar pentru TNG, ca e activ-are fallow la topic: faci resoftare si la Supertenere? ca e cunoscut ca fiind gatuit datorita normelor de poluare, si modul sport topait, datorita maparii aiurea. Sunt destule reflashuri certificate pe net, si cica ar castiga cca 15 cai. ai experienta pe subiect?

Salut!

Da,pot resofta si Supertenere. Eu nu pot spune ca vei castiga 15hp.( Este exagerata afirmatia) dar o data ce pui motorul in zona lui de performanta,va schimba clar comportamentul in bine,iar castigul de cuplu si hp vine de la sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, TNG a spus:

Salut!

Da,pot resofta si Supertenere. Eu nu pot spune ca vei castiga 15hp.( Este exagerata afirmatia) dar o data ce pui motorul in zona lui de performanta,va schimba clar comportamentul in bine,iar castigul de cuplu si hp vine de la sine.

Ms, s-a notat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 13.02.2019 la 12:55, razvan_smart a spus:

https://www.blackwidowexhausts.co.uk/ 

 

Sunet demential, insa fara remapare nu merita cumparate niciuna. Pe mine m-a costat in jur de 2000 Ron toba cu tot cu galerii (varianta carbon). Recomand o toba mai ieftina ca sa ramaneti si cu bani de remapare :)

Razvan, sunt o multime de variante pe black widow ... ce varianta ai cumparat ?

Ma bate tare gandul, mai ales ca vreau sa fac si remaparea, poate le fac pe ambele deodata, toba ptr a-mi gadila urechile si remapare ptr a regla "smucelile" nedorite :)

 

Thanks !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Sinner® a spus:

Razvan, sunt o multime de variante pe black widow ... ce varianta ai cumparat ?

Ma bate tare gandul, mai ales ca vreau sa fac si remaparea, poate le fac pe ambele deodata, toba ptr a-mi gadila urechile si remapare ptr a regla "smucelile" nedorite :)

 

Thanks !

Salut!


Ai dreptate, sunt cateva modele. Eu am luat-o pe asta de mai jos (am cumparat cu tot cu galerii, insa daca vrei poti sa retezi galeriile actuale si sa iei doar finala). Gasesti pe youtube cam cum suna, insa eu zic ca in realitate suna si mai bine. 

 

https://www.blackwidowexhausts.co.uk/mt09-de-cat-exhaust-system-200mm-oval-carbon-silencer--carbon-tip-13696-p.asp 

 

Spor la mesterit!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...