Sari la conținut

Detinatori de Yamaha MT 09,MT 09 Tracer


TNG

Postări Recomandate

La 03.04.2019 la 9:05, yusuf a spus:

Salut , 

 

La voi asa se aude ambreiajul mai galagios ?

Si cand tragi ambreiajul mai linistit ? 

Mt-09 Tracer 2015

asa face si al meu mt 09..si al meu lant este nou 🤑..da sa zic ca atunci cînd trag ambreiajul este oleaca mai silentios.(poate mă indice in eroare si sunetul tel.)

Editat de ice97
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 12.05.2019 la 23:26, mihaibadea14 a spus:

Salutare tuturor,

Aveti idee daca producatorul a rezolvat la modele 2019 in totalitate problema cu amestecul slab si suspensia (care era cam moale uneori)?

 

Nu are cum!

Motorul are anumite particularitati si are anumite cerinte sa functioneze corect.

Cand este proiectat se tine cont de aceste lucruri dar nu de fiecare data ies lucrurile asa cum sa calculat,mai ales cand se schimba destul de repede normele impuse de zgomot si noxe pentru o regiune,asa cum este in EU. Deci ai aceasi platforma de propulsor din 2015 lansat, dar proiectat cu 2/5 ani in urma. Asa ca,sa poata fi integrat in normele impuse si care s-au schimbat intre timp,producatorul face un compromis.Unul dintre ele este amestec mai sarac. Asa ca din 2014/pana in 2019 motorul este acelasi doar cu cateva ajustari de ETV,in schimb la nivel de fuel este aproape identic,valabil pentru toate modele MT 09,MT 09 SP, Tracer,Mt 07 MT 10,MT 10 XP si poate in curand  MT10 Tracer.

Legat de suspensie ,cu putina atentie se poate seta destul de corect,sa infdeplineasca cerinte normale de deplasare.Daca se vrea un mers sportiv atunci update de suspensii ...sau modelul SP care vine cu Ohlins.

Mai jos un ex de amestec pentru un MT 09 SP 2019,exact in zona in care se merge la viteza de croaziera sau usor in trafic si cu dechidere constanta de acceleratie.Adica zona cu probleme la modelele de generatie noua..si implicit la MT
 

mt.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspuns, TNG.

Chiar saptamana trecuta am discutat cu cei de la Dual Motors pentru achizitionarea unui MT 09 2019 si mi-au afirmat ca aceste probleme au disparut in urma update-ului (mi s-a parut de necrezut dar m-am gandit totusi sa intreb pe cineva care stie).

Chiar si cu aceste "probleme", daca le putem numi asa, MT 09 mi se pare un motor care merita toti banii.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, mihaibadea14 a spus:

 

Chiar saptamana trecuta am discutat cu cei de la Dual Motors pentru achizitionarea unui MT 09 2019 si mi-au afirmat ca aceste probleme au disparut in urma update-ului (mi s-a parut de necrezut dar m-am gandit totusi sa intreb pe cineva care stie).

Chiar si cu aceste "probleme", daca le putem numi asa, MT 09 mi se pare un motor care merita toti banii.

 

Daca ai buget, mergi pe Tracer (in eventualitatea in care mai faci si drumuri lungi)....Pe MT-09 protectia la vant este 0...

Editat de Motorist@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mihaibadea14 a spus:

Multumesc frumos pentru raspuns, TNG.

Chiar saptamana trecuta am discutat cu cei de la Dual Motors pentru achizitionarea unui MT 09 2019 si mi-au afirmat ca aceste probleme au disparut in urma update-ului (mi s-a parut de necrezut dar m-am gandit totusi sa intreb pe cineva care stie).

Chiar si cu aceste "probleme", daca le putem numi asa, MT 09 mi se pare un motor care merita toti banii.

 

Corect,este un super motor,l-as mai cumpara o data fara sa ma gandesc la micile probleme,care in fond sunt rezolvabile🤗

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Motorist@ said:

Daca ai buget, mergi pe Tracer (in eventualitatea in care mai faci si drumuri lungi)....Pe MT-09 protectia la vant este 0...

Am nevoie de motor in proportie de 80% pentru deplasarea in oras.

O data sau de doua ori pe an il voi folosi pentru o vacanta in afara tarii (apx. 3 - 4000 km in total).

Initial ma gandeam la MT 10 dar raportul calitate/pret este mult mai bun la MT 09 pentru nevoile mele.

Si despre MT 07 am auzit multe lucruri de bine dar nu prea ai ce sa faci cu el la deplasari mari, in regim de autostrada. 

Pentru protectia la vant, se poate adauga https://www.revzilla.com/motorcycle/mra-racing-screen-windscreen-yamaha-fz-09-mt-09-2017-2018

Editat de mihaibadea14
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu ajuta (cel putin la mine ar fi aproape inutil tentativa aia de parbriz,  sunt inalt )

Pentru ce spui tu si un Tracer 700 te ajuta (eu am fost in dubii daca sa iau 900 sau 700, dar l-am ales pe ultimul deoarece merg ca si tine mult prin oras, dar fac si excursii dese prin tara/Bulgaria in weekend si de 2-3 ori pe an in afara tarii  pe la 3000+ km). In plus mi-a placut faptul ca e usoara (jucarie nu alta), consumul (cam cu 1 litru mai mic decat la 900) si pretul mic.

Sincer, un miar (sau 900 in cazul de fata) mi se pare cam mult pentru folosirea zilnica in capitala aglomerata.

Am avut si MT-07, agila in oras, dar la drum lung e obositoare...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la faptul ca 700 este bicicleta in oras. La un test drive, comparat cu 900-le si SuperTenere, 700-le mi-a fost cel mai drag. In afara, daca ai si pasager, exclus.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Salut,

 

Ce sfaturi aveti pentru un parbriz mai inalt ? Motorul este un tracer 900 ( 2017 ) si am urmatoarele dileme :

  1. cel de la givi ( sr2122 ) pare ok, chit ca vizual pare cam maricel (inalt)

  2. cel de la puig - toti spun ca in momentul in care brachezi ghidonul maxim, protectiile de vant ating parbrizul - deci un mare minus

  3. am putut testa cel de la Ermax (https://www.speedmax.biz/en/mt-09-tracer-fj-09-2015-2017/247-high-screen-ermax.html) - dar care nu mi s-a parut cine stie ce schimbare.

 

Eu am 1.83m, iar casca intr-adevar, nu ma ajuta deloc :)

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut 2 deflectoare, dar nu pe tracer.

V1-chinezarie ieftina. Nu era asa rau,avea efect, dar dupa 6 luni s-a fisurat, cam 3 cm. Fara sa fi fost lovit ,sau ceva.

image.thumb.png.e1491d7219f839df8ff8bdf705aef475.png

V2 un puig :https://www.motorteam.ro/piese-moto/parbrize-moto/inaltator-parbriz-puig-fixare-surub-deflector-puig

Facea treaba ok, se simtea diferenta, fucntie de reglaj. Depinde insa mult de cat de inalt esti, parbriz actual. Sunt si pe variante, asta e cel mai mic, sunt mai mari-dar deja pretul sare spre 90 euro, mult prea mult.

Acum, am vazut si o chinezarie ce pare mai rasarita, imita puig ul de mai sus.

Da i pe aliexpress search, si iti apar. Pret, 20 30 dolari.

 

@TNG, poti explica putin graficul/fotografia de mai sus? Pe ordonata verticala avem turatia, aia am inteles. Si pe cea orizontala? ce reprezinta valorile? este un numar ce iti da amestecul-raport aer/carburant? si , in palierul median, fix unde ti-ai dori sa nu mearga sec, acolo merge? doar de dragul poluarii... :(

Inteleg bine?

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.05.2019 la 14:27, SpS a spus:

.Salut,

 

Ce sfaturi aveti pentru un parbriz mai inalt ? Motorul este un tracer 900 ( 2017 ) si am urmatoarele dileme :

  1. cel de la givi ( sr2122 ) pare ok, chit ca vizual pare cam maricel (inalt)

  2. cel de la puig - toti spun ca in momentul in care brachezi ghidonul maxim, protectiile de vant ating parbrizul - deci un mare minus

  3. am putut testa cel de la Ermax (https://www.speedmax.biz/en/mt-09-tracer-fj-09-2015-2017/247-high-screen-ermax.html) - dar care nu mi s-a parut cine stie ce schimbare.

 

Eu am 1.83m, iar casca intr-adevar, nu ma ajuta deloc :)

 

Multumesc !

Eu am Givi 2122DT, dar e intr-adevar maricel (eu am peste 1,90m si il tin la cea mai joasa pozitie deocamdata, inca nu l-am probat pe autostrada). Imi place mult, ofera o protectie decenta la vant.

Insa cel mai mult mi-a placut Givi Airflow (cel mai bun parbriz touring pe care l-am avut vreodata si am avut mai multe de la diversi producatori consacrati MRA, PUIG,etc....l-am avut pe Vstrom, se fabrica pentru mai multe modele de motocicleta, dar din pacate nu si pentru Tracer, eu cel putin nu am gasit), imi pare rau ca nu l-am pastrat, pentru ca as fi putut sa modific prinderile pentru actuala motocicleta. Este facut din 2 bucati (partea de sus putandu-se regla imediat dupa dorintele pilotului, mergeam cu casca flip-up deschisa complet si nu simteam nici un pic de vant, eram incantat de el).Asta era :

https://www.twistedthrottle.com/givi-af3101-airflow-windscreen-for-suzuki-dl650-12-14

Editat de Motorist@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.05.2019 la 21:45, TNG a spus:

Vertical RMP orizontal TPS

Da,ai jnteles perfect🤗

Mda. Atunci e clar :D 

Ai si pentru supertenere, un asemenea grafic? sunt curios cum arata si acolo.

Ms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, TNG a spus:

Nu am resoftat inca Tenere nu stiu in ce AFR merge,dar nu ma indoiesc ca o sa fie diferit prea tare..😂

Ba ma gandesc ca e mai rau... din ce citesc ici colo despre motorul de 1200. De aici si curiozitatea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Intrebare, mai mult pt TNG dar pot raspunde si altii daca cunosc. Se poate la mt-09 varianta normala sa se schimbe displayul din soft ca sa fie ca la varianta SP? Gen sa fie text alb pe fundal negru :)  Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate, dar nu are treaba softul in cazul asta. Contrastul dintre cifre si fundal e dat de un filtru fizic de polarizare lipit peste display.

 

Ca sa treci de la cifre negre si fundal alb la cifre albe si fundal negru trebuie rotit la 90 de grade filtrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...