Sari la conținut

Detinatori de Yamaha MT 09,MT 09 Tracer


TNG

Postări Recomandate

Acum 13 minute, Adrian M. a spus:

Stai cuminte. Doar ce au dat hotararea 14. NU MAI AI VOIE SA IESI DIN CASA DECAT PENTRU CUMPARATURI, sau LA MUNCA, cu ADEVEREINTA de la Scarbici.

 

corectie, doar ce se discuta. inca n-au dat o. daca dai search , sunt 2 referinte pe net, dar nu le poti deschide. acum probabil se sucesc daca o fac publica-daca intra in vigoare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie la dual motors doua conditii mi-au pus astfel incat sa nu pierd garantia:

1. Nu umblu in interiorul motorului. In rest pot sa umblu la ce vreau eu, chiar sa pun si alta evacuare.

2. Nu umblu la nimic ce se leaga de electronica motoretei. Acum nu stiu daca include si resoftarea.

Mi-au dat niste hartii unde scrie ce include pierderea garantiei, dar nu stiu pe unde le-am pus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, unaetnumitsirc a spus:

Mie la dual motors doua conditii mi-au pus astfel incat sa nu pierd garantia:

1. Nu umblu in interiorul motorului. In rest pot sa umblu la ce vreau eu, chiar sa pun si alta evacuare.

2. Nu umblu la nimic ce se leaga de electronica motoretei. Acum nu stiu daca include si resoftarea.

Mi-au dat niste hartii unde scrie ce include pierderea garantiei, dar nu stiu pe unde le-am pus.

 

Cand zici ca ti-au pus, adica scrie undeva? Nu, nu ma refer la ce prespune pierderea garantiei. Ci daca scrie clar ca ai voie sa umbli la ea dar nu in interiorul motorului? Eu in afara de contractul de vanzare cumparare (si un antecontract inainte), nu am mai facut alt act. Certificatul de garantie e standard, deci nu cred ca-l poti negocia. si ia aminte ce am zis mai sus cu exemplul meu (pur teoretic) dar in care cred.

Iar legat de evacuare, ar putea fi urmatorul scenariu:

- ati schimbat-o? pai de aia nu mai merge motorul in parametrii optimi si de aia s-a stricat nush ce la el, pentru ca acum sunt alte valori deci da...ati pierdut garantia si nu va putem face motorul (nu motocicleta) pe gratis. Platiti xmii eur. 

 

Sau sa ma iau de punctul doi. Daca schimb semnalizarile cu ceva mai fain/bun, inseamna ca intervin asupra electricii? Poate voi fi nevoit sa tai capatul semnalului doar ca sa ma leg la mufe cu noua semnalizare. Oare ce zici? Nu se vor lega de maruntisuri? 

 

Realistic vorbind, tu chiar crezi ca dealerii sunt altceva decat samsari legali si fara scrupule? Totul e un profit, daca sunt inimosi sunt la ceva super inofensiv si din care nu ies in pierdere, nu la hard stuff unde trebuie sa demonstrezi ca chiar nu ai afectat parametrii motorului. 

 

Pentru cel ce a pus intrebarea: daca vrei sa fii 100% sigur ca nu pierzi nimic, mai ai rabdare!

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am relatat ce mi s-a comunicat din partea lor atunci cand i-am intrebat. Intre timp am renuntat la a pune o evacuare aftermarket din motivele relatate de tine, si pt ca nu am incredere in dual motors.

Ce voi monta in urmatoarea perioada, sunt crash paduri si capace protectie de la RNG, cam atat.

Editat de unaetnumitsirc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice dealer este interesat ca pe perioada garantiei,sa tina evidenta si starea tehnica ok a unitatilor vandute.Asta nu este un lucru de blamat,acelasi lucru l-ar face oricine  daca ar fi dealer. Acum legat de partea de amestec carburant si resoftarea,si yamaha stie,si dealerul stie,si toti posesori de Mt din lume,ca sunt anumite probleme ,dar din pacate restrictiile normelor de poluare a" fortat" acest rezultat si comportamentul motocicletei nu este de fiecare data cel dorit. Si este un mare pacat, pentru ce superb motor este cel de MT 09.😉

Resoftarea nu face de cat sa echiibreze acest neajus, cu imbogatirea foarte putin a amestecului in hartile de fuel.

Acum 2 minute, TNG a spus:

 

 

 

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TNG intreb pentru un prieten (adica ptr mine) :) o chestie:

- modul A imi place. E agresiv, livreaza bine puterea. Poate fi si mai agresiv? Ce i’ai putea face?!

- modul standard e ok. Parca nu as schimba ceva la el, dar cu toate astea sunt sigur ca ai putea sa ii faci ceva

- modul B de ploaie sau cel domol e domol. La fel, nu as modifica nimic.

 

Motorul merge perfect, nu simt niciun lag, nicio chichita negativa. Dar tot zici ca e un motor exceptional (mt09) si as vrea sa ne impartasesti din experienta ta cum s’ar schimba comportamentul. Dar la modul practic, cu exemple. 
Te rugam :)

 

merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stau doar in modul A.

Intr-adevar, e putin snatchy la viteza mici, mai ales cand ai gazul complet inchis si apoi vrei sa-l deschizi, dar poti trece usor peste cu putin trail braking. Cel putin eu am eliminat complet efectul asta facand asta. Este cel mai fun modul A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, unaetnumitsirc a spus:

Salut, a mai montat cineva capace pentru motor de la R&G ?

As avea nevoie de niste informatii, si din pacate nu gasesc la ei pe site, nici pe net.

 

Ce anume vrei sa stii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, TNG a spus:

Ce anume vrei sa stii?

Pai ideea e ca am primit distantiere, cate doua pentru fiecare surub. Dupa ce montez distantierele pe capac conform pozei nr. 1, ramane un joc intre capac si distantierul interior (poza 2), care are un joc liber de 1 mm.

Eu as vrea sa stiu daca odata cu strangerea surubului, acel distantier se aseaza astfel incat sa nu mai fie acel joc liber, ori undeva este o greseala. Distantierele sunt din aluminium, deci nu vad cum ar putea sa intre mai mult in celalalt distantier.

 

91574835_932427147175404_322774188228083712_n.jpg

91617517_923208204764488_1339911710521163776_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este ok asa cum sunt,strangerea se face pe distantier nu pe plastic.

De aceea, daca ar fi strangere pe plastic,in timp datorita vibratiei surubul se slabeste. Plus ca distantierele de aluminiu se mai deformeaza putin la cuplu de strangere de 10/12 Nm.

😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, unaetnumitsirc a spus:

Am inteles.

Multumesc.

Pune poze dupa ce le pui te rog sa vedem cum arata si cat de bine protejeaza.

Cat ai dat pe ele si de unde le’ai luat? In cat timp au venit?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, SuzukiRf600R a spus:

Pune poze dupa ce le pui te rog sa vedem cum arata si cat de bine protejeaza.

Cat ai dat pe ele si de unde le’ai luat? In cat timp au venit?!

De la R&G, direct de pe siteul lor. Am luat capace protectie si Crash paduri in aceeasi comanda.

Am atasat mai jos pretul lor, cu transport, VAT si pretul pieselor. Daca iei kitul de capace format din 3 bucati, e mai ieftin decat daca ai cumpara doua capace doar.

 

image.thumb.png.a230116e7b7c4430d84074b2774bba1e.png

Eu le-am cumparat anul trecut in iulie, si mi-au venit in 3 sau 4 zile. Am plecat din tara o perioada mai lunga si nu am avut timp sa le montez. Pe vremurile astea "coroniste", nu pot sa ma pronunt in cat timp ti-ar ajunge sau daca ar mai ajunge.

Capace am mai avut pe o motoreta de circuit si pot sa zic ca desi arata a plastic, compozitia lor mi-au salvat motorul, insa pe vremea aia, nu existau la setul de capace acele distantiere de care vorbeam mai sus cu TNG.

Am optat pt Crash padurile clasice pentru partea de jos, dar intentionez sa-mi iau si pentru partea de sus, la pachet cu niste protectii de bascula si furca, dar sa treaca prostia asta de chinezarie virusala.

Daca mai vrei info, ma gasesti aici, oricum nu am ce face acasa de 3 saptamani incoace, si probabil inca 2-3 luni de acum incolo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Produse R&G poti comanda si prin goracing.ro. Am cumparat prin ei mai multe de pe site-ul R&G, in vreo 3-4 comenzi parca. A durat mai mult, o sapt-doua cred, nu am platit transport si am avut reduceri bunicele pentru ca am avut si comenzi mai mari. Am fost multumit de ei, am pastrat legatura pe mail si telefonic, dar si de ce am luat de la R&G.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la GoRacing am luat mereu in trecut, dar de data asta mi-a fost lene sa ma duc pana la ei, chit ca e la 10 minute de mine si eram curios daca pot comanda direct de la sursa.

Oricum trebuie sa ajung pe la GoRacing sau pe la TNG pt niste setare de suspensie, m-am jucat eu nitel cu suspensia bazandu-ma pe cunostintele mele mai limitate, dar tot vreau o mana mai profesionista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.03.2020 la 21:11, SuzukiRf600R a spus:

Pune poze dupa ce le pui te rog sa vedem cum arata si cat de bine protejeaza.

Cat ai dat pe ele si de unde le’ai luat? In cat timp au venit?!

 

IMG_20200404_143205.thumb.jpg.92c2d313a05aa1068ac6e5ce12eae7bc.jpgIMG_20200404_143135.thumb.jpg.02b1eab43a464c3329967936fc571f30.jpg

 

Le-am montat azi, arata asa. Capacul de la alternator a fost nitel mai dificil de montat, iar unul dintre nituri nu vrea nici de-al dracu sa se imbine la maxim.

Am vrut sa montez si crash-padurile, dar nu am un imbus atat de mare ca sa pot desface surubul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca parca ia putin din frumusetea designului, in sensul ca suruburile alea se vedeau fain; faceau parte din goliciunea motorului:) 

Important este sa protejeze si cred ca vor proteja.

Posibil sa am eu imbus asa mare daca imi spui sau faci o poza cu locul unde vrei sa montezi.

 

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, nu cred ca exista capac care sa simuleze aspectul motorului pana la cel mai mic detaliu, dar am preferat sa protejez motorul in caz de ceva, indiferent ca pica motoreta de pe loc sau se duce taras. Cred ca plang daca pateste ceva motoreta 😭.

La partea cu imbusul, am deja. Il scosesem din trusa si apoi am pus o carpa peste si am uitat complet de el, mi-am dat seama abia azi.

Crash padurile le voi monta in partea de jos langa semnale, apoi in timp voi cumpara si setul pentru partea de sus plus restul de protectii la furca si bascula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...