Sari la conținut

Detinatori de Yamaha MT 09,MT 09 Tracer


TNG

Postări Recomandate

La 30.09.2020 la 15:16, radu86 a spus:

Salutari,

 

Sunt in cautare de o mobra noua pe care o voi folosi la drumuri lungi autostrazi, pasuri montane, drumuri nationale etc. si sper eu mai nimic offroad. Si normal am ajuns la Tracer 900 GT care are aproape tot ce vreau.

 

Si acum apar 4 intrebari:

 

1. Eu avand 1,89 m am senzatia ca scaritele sunt cam in spate si voi sta cu genunchii mai indoiti decat as vrea. Asta voi vedea cand a voi urca pe una inainte de a cumpara. Exista cumva ceva kit de schimbare a pozitiei scaritelor?

 

2. Am gasit in manualul tracer-ului ca poate suporta 179 kg in lus fata de masa motoretei. Si-a facut cineva "griji" in aceasta privinta? Ca idee, 2 oameni pot depasi usor 140 kg si apoi sidecase-uri si topcase si geanta de rezervor, am senzatia ca pot ajunge la aceste 179 kg destul de repede.

 

3. La viteza de autostrada 130-140km/h cate rpm are motorul? Am gasit pe net ca ar fi undeva la 4800 - 5000 rpm. E adevarat?

 

4. Saua modelului 2020 este suficient de comoda? Merita oare diferenta de pret pentru saua Confort de la yamaha? Si aici prin comod inteleg daca e ok pentru, sa zicem, 900 km pe zi pe autostrada. Asta ar fi cam maximul pe care as fi dispus sa il fac si numai daca este absolut necesar.

 

Salut.

1)Cu genunchii stai foarte indoiti  (din pacate) daca esti inalt (eu sunt mai inalt decat tine si m-am resimtit de cateva ori in special dupa 2 ture lungi). E aiurea sa faci pauze....ca sa iti indrepti genunchii (sunt cele mai lungi pauze de care o sa ai nevoie, din experienta iti spun, pauzele de  "sha" incomoda, casca fixa sau care preseaza aiurea scalpul, pauze de la vibratii pe care le simti in maini sau picioare dupa ce bagi un drum de cateva sute de km....sunt parfum pe langa senzatia genunchilor prea flexati).

2)Nu-ti bate capul cu sarcina maxima

3)ti-a raspuns un coleg mai sus 

4)saua nu e comoda deloc (s-a mai discutat) retapitare sau more cash pentru saua confort.

 

Dar motorul e frumos, potent si nu se plange niciodata...

Cred ca merita niste compromisuri.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.10.2020 la 17:02, Cristi R a spus:

Salutari tuturor. 

Am achiziționat o moto Tracer 900 din 2016 și as avea câteva întrebări legate de accesorii la acest model. 

Pune-le si vei primi raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor. 

Am achiziționat o moto Tracer 900 din 2016 și as avea câteva întrebări legate de accesorii la acest model. 

IMG_20201016_162437.jpg

 

Vreau un suport de top case și top case și nu știu care se potrivește, având în vedere ca am cutiile originale? 

Crushbar? 

Apoi mai rămâne problema legata de parbriz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.10.2020 la 9:06, Cristi R a spus:

Salutari tuturor. 

Am achiziționat o moto Tracer 900 din 2016 și as avea câteva întrebări legate de accesorii la acest model. 

IMG_20201016_162437.jpg

 

Vreau un suport de top case și top case și nu știu care se potrivește, având în vedere ca am cutiile originale? 

Crushbar? 

Apoi mai rămâne problema legata de parbriz

1 Topcase Givi sau Shad, fiecare model are suport dedicat cutiei

2 Crash bar..Givi Kappa

3 Parbriz...discutie lunga trebuie sa vezi cu ce te impaci tu in functie de inaltime si cerintele tale fata de protectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, unaetnumitsirc a spus:

https://www.yamaha-motor.eu/ro/ro/products/motorcycles/hyper-naked/mt-09-2021/

 

Pareri despre noul mt-09 ?

 

Mie personal mi se pare foarte urat. Pe partea de electronica si mecanica, este o evolutie clara.

Naspa ca au renuntat la bascula banana si la farul bondar.

In rest, vad numai plusuri. Pretul va fi un plus sau un minus?:) E de urmarit...stiam eu de ce am vandut MTul:)))

Acum 2 minute, SuzukiRf600R a spus:

Naspa ca au renuntat la bascula banana si la farul bondar.

In rest, vad numai plusuri. Pretul va fi un plus sau un minus?:) E de urmarit...stiam eu de ce am vandut MTul:)))

Si mai vad inca 1 minus...suportul de numar care mi se parea foarte smecher!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari la toată lumea. 

Mai am o întrebare legata de parbriz la Tracer 900 (2016):

La parbrizul Givi D2122s, e diferența mare de protecție la vânt fata de cel original?

Am mai văzut ceva interesant de la Puig. 

Pun întrebarea în special celor care au avut asa ceva pt. ca parbrizul ala mare de la Givi 2139 e foarte inestetic și nu cred ca mi-ar place. 

Acum 22 ore, Cristi R a spus:

Salutari la toată lumea. 

Mai am o întrebare legata de parbriz la Tracer 900 (2016):

La parbrizul Givi D2122s, e diferența mare de protecție la vânt fata de cel original?

Am mai văzut ceva interesant de la Puig. 

Pun întrebarea în special celor care au avut asa ceva pt. ca parbrizul ala mare de la Givi 2139 e foarte inestetic și nu cred ca mi-ar place. 

Despre Ermax touring ce părere aveți? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi ma plictiseam, asa ca am facut inversie de display la mt-09.

Am avut nevoie o folie Polarizanta, doua surubelnite si un imbus, o lama de cutter in stare perfecta, un card de RATB, mult alcool izopropilic si mult mai multa rabdare.

Inainte:

1.thumb.jpg.16e523811033a826058432b7d40f9407.jpg

 

In timpul Procesului:

 

 

7.thumb.jpg.b9fc4580c2114c71d804681537e8b8d6.jpg9.thumb.jpg.780406c9f4f4f4d494d82a049290e949.jpg10.thumb.jpg.1865e42268a29d5a95bceb43c416e8cf.jpg12.thumb.jpg.ce2ee3285681be85a416916d623f0af7.jpg

 

11.thumb.jpg.7a1805902eaa808c8f5d2a65bbd73ead.jpg

 

Apoi a urmat o serie se rotire a foliei polarizante pana am gasit unghiul care mi s-a parut mie ca e cel mai negru, am trasat niste linii, am decupat si apoi am lipit noua folie pe display.

 

Dupa 2 ore:

image.thumb.png.5660608c8b6e9c7fd5bbabd69f81b3bc.png

 

Din pacate acum cu fundalul negru, se vad zgarieturile pisicilor pe acel plastic de proasta calitate.

Acum parca imi placea mai mult ca inainte, dar imi e prea lene sa fac conversia inapoi.

Editat de unaetnumitsirc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.11.2020 la 15:08, unaetnumitsirc a spus:

Azi ma plictiseam, asa ca am facut inversie de display la mt-09.

Am avut nevoie o folie Polarizanta, doua surubelnite si un imbus, o lama de cutter in stare perfecta, un card de RATB, mult alcool izopropilic si mult mai multa rabdare.

Inainte:

1.thumb.jpg.16e523811033a826058432b7d40f9407.jpg

 

In timpul Procesului:

 

 

7.thumb.jpg.b9fc4580c2114c71d804681537e8b8d6.jpg9.thumb.jpg.780406c9f4f4f4d494d82a049290e949.jpg10.thumb.jpg.1865e42268a29d5a95bceb43c416e8cf.jpg12.thumb.jpg.ce2ee3285681be85a416916d623f0af7.jpg

 

11.thumb.jpg.7a1805902eaa808c8f5d2a65bbd73ead.jpg

 

Apoi a urmat o serie se rotire a foliei polarizante pana am gasit unghiul care mi s-a parut mie ca e cel mai negru, am trasat niste linii, am decupat si apoi am lipit noua folie pe display.

 

Dupa 2 ore:

image.thumb.png.5660608c8b6e9c7fd5bbabd69f81b3bc.png

 

Din pacate acum cu fundalul negru, se vad zgarieturile pisicilor pe acel plastic de proasta calitate.

Acum parca imi placea mai mult ca inainte, dar imi e prea lene sa fac conversia inapoi.

 Îmi place maxim cum arată! Și eu mi-am pus în gând să fac asta in iarna. Ai folosit folie adeziva sau ai lipit-o cumva? Ziua se vede mai bine ca cel alb? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Redpik a spus:

 Îmi place maxim cum arată! Și eu mi-am pus în gând să fac asta in iarna. Ai folosit folie adeziva sau ai lipit-o cumva? Ziua se vede mai bine ca cel alb? 

Folie cu adeziv pe ea.

Dar nu recomand sa o faci din urmatoarele motive:

- Folia aftermarket nu are si o suprafata mata, si astfel se reflecta multe chestii in bord in timp ce mergi si nu prea distingi ce e pe display, mai ales daca esti in soare.

- Pe timp de noapte se vede ALbastru displayul in loc de negru, si nu stiu daca la modelul SP e la fel.

- E migaloasa treaba cu rotirea foliei si nimerirea unghiului ideal pt displayul negru.

- Nu se vede mai bine pe timp de zi.

- Daca totusi de decizi sa o faci, nu iti recomand sa folosesti alcool izopropilic, pt ca ajunge sub displayul principal si apoi raman niste pete pe sub LCD ca atunci cand raman pete de apa pe pahar (se vor vedea doar noaptea cand e displayul albastru).

 

Una peste alta, mi-as cumpara un display nou care e vreo 550 de euro, sau sa gasesc din dezmembrari unul ca sa nu ma usture buzunarul.

De un an de zile de cand cochetez cu schimbarea asta nu am gasit partile negative mentionate de mine mai sus, ca altfel nu ma mai apucam sa o fac. Pun o poza cu displayul pe timp de noapte (Mai poti seta luminozitatea displayului pe nivel intens, si o sa fie mai clar pe timp de zi dar o sa aiba tenta albastruie si se vad acele urme de care iti ziceam mai sus).

 

PXL_20201107_153517589.PORTRAIT.thumb.jpg.91637c5c7b2512c055e8795749b15a93.jpg

 

Sper ca te ajuta informatiile. Daca totusi te hotarasti sa o faci, ma poti contacta si te pot ajuta cu niste sfaturi ce ar putea sa fie utile pt tine ca sa iasa macar ceva mai bine decat a iesit la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/11/2020 at 11:10 AM, Motorist@ said:

Pe voi cat v-au tinut anvelopele originale?

Anvelopa spate a tinut cam 11.000km cu exagerare (am ajuns  la martorul de uzura atat pe mijloc cat si pe laterale, o schimb zilele astea). 

 

In alta ordine de idei, desi am montat cel mai mare parbriz Givi pentru modelul asta(vezi foto cu cel original versus Givi), tot nu sunt ferit de turbulente la dovleac (am 1,93m) si vreau sa incerc si un deflector.

 

 

P.S.Daca e cineva interesat de o pereche de genti laterale pentru Tracer 900 (GT sau simplu) 2019/2020 (merg la orice Tracer dupa 2018 sau chiar si la primele modele incepand cu 2015, daca se schimba suportul de scarite pasager), astept un PM. Gentile sunt noi, in cutiile lor si pot fi vopsite in orice culoare si personalizate sa poata fi inchise cu aceeasi cheie(a motocicletei).

20200530_194530.jpg

genti yamaha.jpg

genti 2.jpg

Salut. Mai este valabil anuntul pentru gentile laterale? As fi interesat. Imi poti da detalii pret? De asemenea ai idee de costul scaritelor de care spuneai? Multumesc frumos. Marius

PS: am schimbat si eu parbrizul cu acelasi model GIVI, tot simt turbulentele. Am 180cm.
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 19.11.2020 la 16:12, marius1808 a spus:

Salut. Mai este valabil anuntul pentru gentile laterale? As fi interesat. Imi poti da detalii pret? De asemenea ai idee de costul scaritelor de care spuneai? Multumesc frumos. Marius

PS: am schimbat si eu parbrizul cu acelasi model GIVI, tot simt turbulentele. Am 180cm.
 

Salut.

Ti-am trimis PM.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut!

 

Mă alătur și eu cu un MT09 Tracer din 2016.

IMG_2054.thumb.jpg.6dcd5d230a7e81203de6de0ca3edd83a.jpg IMG_2048.thumb.jpg.030015dba2c8991cdf19b2e30c7b921a.jpg

 

Dacă aveți recomandări pentru o protecție de radiator la un preț bun (una Givi e în jur de 400 lei, pe AliExpress e plin de modele la aprox. 20$, dar e riscul mare să nu ajungă dreaptă), primesc recomandări.

 

La 19.10.2020 la 9:06, Cristi R a spus:

Salutari tuturor. 

Am achiziționat o moto Tracer 900 din 2016 și as avea câteva întrebări legate de accesorii la acest model. 

 

Vreau un suport de top case și top case și nu știu care se potrivește, având în vedere ca am cutiile originale? 

Crushbar? 

Apoi mai rămâne problema legata de parbriz

 Salut Cristi,

 

M-am mișcat destul de repede după vânzarea TDM-ului și am găsit probabil una dintre cele mai bune alternative.

Legat de întrebările tale:

1) Suport de topcase - eu am mers pe varianta de la Shad (cu cutia SH58X) și sunt foarte mulțumit, dar nu știu dacă e compatibil cu cutiile originale. S-ar putea doar varianta de la Givi să fie compatibilă (uită-te puțin pe schițele de montaj să-ți faci o idee);

2) Crashbar - Givi (îl poți comanda la preț bun de la Motomus - adaugă-l în coș și după 30 de minute mai obți un extra discount de 5%);

3) Ai două opțiuni accesibile pentru motodelul nostru (2015-2015):

a) Givi 2122DT - e mare, foarte mare, dar toată lumea îi laudă protecția (mai puțin în miezul verii - pentru zilele toride am un Puig Sport care e mai mic decât cel original Yamaha - îl poți comanda tot de la Motomus)

b) Puig Touring - e aproximativ la fel de înalt precum cel de la Givi, dar e mai îngust și nu protejează brațele /umerii (personal, consider că arată mai bine, dar mă interesează o protecție cât mai bună în sezonul rece - îl poți comanda de la Louis/ cei care aduc de la Louis).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, TNG a spus:

Bune ai venit!🤗

 

Mersi! 😀

 

Am citit întreg topicul și m-am pregătit ca în cazul în care sunt nemulțumit de răspunsul accelerației să apelez la serviciile tale pentru o resoftare de ECU. Deocamdată am făcut doar 150 km, dar răspunsul accelerației mi se pare foarte bun comparativ cu motocicleta precedentă (TDM 900). Să fi văzut acolo „snatchy throttle”... dar am învățat să trăiesc cu el.

 

Pentru cei interesați, puteți citi mai multe detalii experiența mea cu Tracerul în topicul dedicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Având în vedere că posesorii de MT-09 au un grup de Facebook propriu (Yamaha MT-07/MT-09/MT-10 Romania), a fost creat un asemenea grup și pentru cei cu TracerYamaha MT-09 Tracer 900 9 GT Romania. Cei care au Facebook și doresc să utilizeze această metodă alternativă de comunicare sunt bine veniți.

 

De asemenenea, mai există și o comunitatea internațională Yamaha Tracer / Tracer 900 GT / Tracer 9 / FJ-09 Owners Group care are peste 10.000 de membri (mă gândesc că cei mai mulți o cunoașteți).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.03.2021 la 23:15, Vlad S a spus:

 

 Dacă aveți recomandări pentru o protecție de radiator la un preț bun (una Givi e în jur de 400 lei, pe AliExpress e plin de modele la aprox. 20$, dar e riscul mare să nu ajungă dreaptă), primesc recomandări.

 

Comanda linistit, am avut chestii comandate mult mai sensibile la transport si au ajuns ok. inclusiv grila radiator am comandat, si a ajuns bine-era impachetata in spuma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut roackere, 

 

Eu am 1.74 și ajung cu vârfurile ambelor picioare cu șaua la poziția de jos. Și f greu cu șaua la poziția de sus. 

 

În ambele situații ma simt confortabil și în siguranță. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, Sinner® a spus:

Salut roackere, 

 

Eu am 1.74 și ajung cu vârfurile ambelor picioare cu șaua la poziția de jos. Și f greu cu șaua la poziția de sus. 

 

În ambele situații ma simt confortabil și în siguranță. 

Ce ins pozitia sus/jos? Te referi gen spre rezervor si spre partea pasagerului?

Sau se poate regla inaltimea seiii (1,2 si 3 de i ?) ? N-am mai auzit asa ceva pana acum :) doar la biciclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...